Wicemistrzyni olimpijska i mistrzowie Polski startowali w Kielcach

Jadwiga Wajsówna, srebrna i brązowa medalistka olimpijska, była gwiazdą zawodów lekkoatletycznych 6 i 7 października 1945 r. w Kielcach. Zorganizowane zostały przez Kielecki OZLA w ramach Święta Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego na zbudowanym przed wojną stadionie przy obecnej ul. Ściegiennego, gdzie teraz znajduje się stadion piłkarski.
„Zawody te były pierwszorzędną imprezą propagandową, gromadząc na boisku dość dużo publiczności. Gdyby nie deszcz  (rozmoknięta bieżnia, błotniste rzutnie) wyniki byłyby dużo lepsze” – pisał wydawany w Radomiu i w Kielcach „Dziennik Powszechny” 10 października 1945 r.

Jadwiga Wajsówna na zawodach w Krakowie w 1937 r. (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

I tak jednak rezultaty były dobre. Do Kielc przyjechali lekkoatleci z województwa łódzkiego, m.in. medaliści rozegranych tydzień w Łodzi mistrzostw Polski, w tym Jadwiga Wajs- Grętkiewicz. Reprezentująca wówczas DKS Łódź wicemistrzyni igrzysk w Berlinie (1936 r.) i brązowa medalistka z Los Angeles (1932 r.), była rekordzistka świata w rzucie dyskiem wygrała tę konkurencję rezultatem 33,00 m. Ponadto zwyciężyła w pchnięciu kulą wynikiem 10,40 m, o 28 cm lepszym od tego, którym zdobyła mistrzostwo Polski.
Mieczysława Moderówna z AZS Łódź była najszybsza na 60 i 100 m z czasami 8,2 i 13,6 s, a także wygrała skok wzwyż (1,31 m) i w dal (4,75 m). W obydwu biegach o 0,1 s wyprzedziła ówczesną mistrzynię Polski na 100 m Jadwigę Słomczewska z DKS Łódź.
Bieg na 5000 m wygrał mistrz Polski na tym dystansie Onufry Półtorak (Zjednoczone Łódź) z czasem 16.40,0. Witold Maciaszczyk z ŁKS, pierwszy po wojnie mistrz naszego kraju na 110 m przez płotki, zwyciężył w rzucie dyskiem wynikiem 33,68 m. Na 100 m najszybszy był wicemistrz Polski Stanisław Rajewski z łódzkiego AZS z czasem 11,6 s. W skoku wzwyż pierwsze miejsce zajął Czesław Szmydtke (Krusche Ender Pabianice) z wynikiem 1,66 m, a w biegu na 800 m J. Tomczyk (Boruta Zgierz) z czasem 2.21,0.
Najlepszym z kieleckich lekkoatletów w tych zawodach okazał się Zygmunt Florczyk z Tęczy, który wygrał pchnięcie kulą (10,50 m), rzut granatem (54,25 m) i był drugi w dysku (32,16 m). W skoku w dal zwyciężył z rezultatem 5,91 m Kozak z Wojskowego Klubu Sportowego „Dąbrowszczak”.
Wręczenie nagród zwycięzcom odbyło się m.in. w obecności wojewody kieleckiego mjr. Eugeniusza Iwańczyka „Wiślicza”. Jak informował „Dziennik Powszechny”, wicewojewoda Henryk Urbanowicz zaprosił organizatorów imprezy oraz zawodników zamiejscowych i kieleckich na przyjęcie z okazji święta Milicji Obywatelskiej.

Co ciekawe w zawodach prowadzona była drużynowa klasyfikacja klubów z ówczesnego województwa kieleckiego. Oto jej wyniki: