Złoty bieg Adama Kołodzieja, srebro dla Jakuba Sobury-Durmy

Trzy medale, każdy w innym kolorze, zdobyli świętokrzyscy juniorzy w mistrzostwach Polski w Radomiu. W biegu na 2000 m z przeszkodami mistrzowski tytuł sprzed roku obronił Adam Kołodziej z Wisły Junior Sandomierz. Podopieczny trenera Andrzeja Mirka wygrał zdecydowanie z czasem 5.49,50, wyprzedzając drugiego na mecie Michała Zielenia z Technika Trzcinica o ponad 5 s.

Adam Kołodziej na prowadzeniu biegu na 2000 m z przeszkodami (fot. Wiesław Perucki)

W finale 400 m przez płotki znakomicie spisał się Jakub Sobura-Durma z KKL Kielce. 18-latek trenowany przez Pawła Tietierina poprawił o blisko 1,5 s rekord życiowy i z rezultatem 52,46 s wywalczył srebrny medal. Pierwszy na mecie Sebastian Urbaniak z Vectry Włocławek był 0,2 s szybszy.

Na trzecim stopniu podium stanął Adam Masaczyński z KKL, który w bardzo zaciętym i wyrównanym finale 800 m uzyskał drugi w karierze rezultat 1.50,79. Do srebrnego medalisty Mateusza Kuchmana z MKS-MOS Bytom podopieczny trenera Krzysztofa Jóźwika stracił zaledwie 0,04 s. Zwycięzcą biegu został Jakub Augustyniak z Olimpii Grudziądz z czasem 1.50,67.

Wysoką czwartą lokatę na 1500 m juniorek zajęła Karolina Fiutek z Nadiru Jędrzejów, która ustanowiła rekord życiowy 4.42,,90.  Julia Szymkiewicz z Olimpu Strawczyn zajęła piąte miejsce na 2000 m przeszkodami z wynikiem 7.22,22. Na szóstej pozycji uplasowała się Wiktoria Gromada z sandomierskiej Wisły Junior w trójskoku. W finale tej konkurencji skoczyła 11,72 m, 1 cm dalej od „życiówki” , ale z pomocą wiatru o sile 3,1 m/s. Także szósty był Adam Kołodziej na 5000 m, na którym to dystansie pobiegł 16 godzin po zwycięskim biegu przeszkodowym. Uzyskał czas 15.14.40.

Do ciekawej sytuacji doszło rozgrywanym w seriach na czas biegu na 1500 m juniorów. O medale mieli walczyć zawodnicy z pierwszej silniejszej, z których aż siedmiu, w tym Adam Masaczyński, ma rekordy poniżej 3 min 50 s. Pobiegli jednak bardzo kunktatorsko, nikt nie kwapił się do poprowadzenia biegu w szybszym tempie. W efekcie pierwszy na mecie miał słaby rezultat 4.04,90. Wykorzystali to biegacze z drugiej serii, z których żaden nie pokonał jeszcze 1500 m poniżej 4 min. W Radomiu też im się to nie udało, ale i tak pięciu z nich uzyskało lepsze wyniki od zwycięzcy pierwszego biegu. Złotym medalistą został Dawid Likwiarz (Prefbet Śniadowo Łomża) z czasem 4.02,05. Masaczyński, który był piąty w pierwszej serii z rezultatem 4.05,64, ostatecznie zajął dopiero dziesiąte miejsce. Na 11. sklasyfikowany został jego klubowy kolega Łukasz Łakomiec z „życiówką” 4.06,71. 20. był kolejny biegacz KKL Jakub Pączkiewicz z rezultatem 4.12,66.

Dominik Rugała z Gryfa Rytwiany na 12. pozycji ukończył bieg na 2000 m z przeszkodami w czasie 6.34,69. Emilia Dąbek z Wisły Junior uzyskała w eliminacjach biegu na 200 m 17. czas 25,78 s i odpadła z dalszej rywalizacji. W finale B na 400 m przez płotki wystartowała jej klubowa koleżanka Gabriela Modras, ale nie ukończyła biegu.

Świętokrzyskie w punktacji wojewódzkiej mistrzostw z dorobkiem 97 pkt uplasowało się na 15. miejscu, wyprzedzając opolskie. W klasyfikacji medalowej zajęło dziesiątą lokatę. W punktacji klubowej na 31. pozycji sklasyfikowano Wisłę Junior Sandomierz (38 pkt), a na 37. KKL Kielce (35 pkt).