Dystans to nietypowy, ale coraz częściej biegany. 300 m kobiet

Na 300 metrów o medale walczą tylko młodziczki na stadionie i juniorki młodsze w hali. Biegi na tym nietypowym dystansie coraz częściej znajdują się też w programie innych zawodów. Sprawdzają na nim formę głównie specjalistki na 400 m. I to one są liderkami w tabelach najlepszych w historii w naszym regionie.

Ewa Starościak (z prawej) przebiegła w 1978 roku 300 m w 39,7 s

Jeśli chodzi o biegi na stadionie, to pierwsze pozycje zajmują Ewa Starościak i Barbara Kwietniewska. Obydwie w latach 70. pokonały 300 m poniżej 40 sekund przy ręcznym pomiarze czasu. Starościak będąc zawodniczką AZS Nowi Kielce, Kwietniewska jeszcze jako juniorka młodsza w barwach kieleckich Budowlanych.

Przy elektronicznym pomiarze jeszcze żadnej świętokrzyskiej biegaczce nie udało się złamać granicy 40 s. Najbliżej tego była juniorka Edyta Pura z WiR-u Łopuszno, której w 2005 roku zabrakło tylko 0,06 s.
W hali zdecydowanie najlepszą jest Elżbieta Kapusta, która jako zawodniczka Budowlanych uzyskała na tym dystansie 39,27 s w 1984 roku. Uplasowała się wtedy na pierwszym miejscu w polskich tabelach.

Emilia Wielińska z medalem zdobytym na 300 m w halowych MP juniorek młodszych w 2002 r.

Medali na 300 m w halowych mistrzostwach Polski świętokrzyskie juniorki młodsze zdobyły cztery. Jedyny złoty wspomniana już Edyta Pura w 2003 roku. Srebrny wywalczyła rok później jej klubowa koleżanka Izabela Wijas, a brązowy rok wcześniej Emilia Wielińska z Budowlanych. Ponadto druga w halowych mistrzostwach była w 1986 roku Edyta Bogusz z Granatu Skarżysko-Kamienna w dwuboju, na który prócz 300 m składał się bieg na 60 m przez płotki.
Jeśli chodzi o sam bieg na 300 m, to mieliśmy jeszcze trzy juniorki młodsze w czołowej ósemce halowych mistrzostw. Agnieszka Mazurek z Olimpu Końskie była piąta w 1996 roku i siódma rok wcześniej. Monika Kręcisz z Budowlanych wygrała finał B, zajmując piątą pozycję w 1997 roku. Na szóstej uplasowała się 12 lat później Katarzyna Kozak z KKL Kielce.

Z młodziczek największy sukces na 300 m odniosła Edyta Jakubowska z Neptuna Końskie, która zdobyła srebrny medal w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego w 1984 roku. Blisko podium 12 lat później na tych zawodach była Agnieszka Pająk z Budowlanych, plasując się na czwartym miejscu. Szóste zajęła Patrycja Banaś ze Słoneczka Busko-Zdrój w 2015 roku, kiedy Mały Memoriał „Kusego” miał już oficjalnie rangę mistrzostw Polski młodzików. Stał się nimi w 2012 roku, ale już wcześniej był za takie uznawany.

Bieg na 300 m 27 kwietnia 2019 r. w Kielcach. Wygrywa Karolina Młodawska z KKL Kielce w czasie 40,25 s, wyprzedzając o 0,10 s Emilię Dąbek z Wisły Junior Sandomierz, obydwie zajmują wysokie miejsca w tabelach najlepszych na tym dystansie

Tabele najlepszych na 300 m w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki mogą być niepełne. Wynika to z faktu, że przez lata wyniki na tym dystansie pomijane były w zestawieniach statystycznych zarówno ogólnopolskich, jak i okręgowych. Staraliśmy się je uzupełnić w oparciu o infromacje prasowe z zawodów i posiadane własne materiały. Dostępne są na naszej stronie internetowe w zakładce „Statystyka i rekordy”.

Zdjęcie Ewy Starościak z archiwum Andrzeja Szołowskiego, zdjęcie Emilii Wielińskiej autorstwa Pawła Małeckiego