Kategoria historia

Ponad tysiąc zawodników i pierwsze mistrzostwo dla Kielc. Rok 19600

Henryka Staneta-Jóźwik w 1960 r. była także najlepszą płotkarką w okręgu

Henryka Staneta-Jóźwik w 1960 r. była także najlepszą płotkarką w okręgu kieleckim

Henryka Staneta-Jóźwik osiągnęła największy sukces z lekkoatletów Kielecczyzny w 1960 roku. Zawodniczka LZS Łysica Kielce, która wyszła wtedy za mąż za czołowego tyczkarza województwa i trenera Adama Jóźwika, zdobyła mistrzostwo Polski w biegu na przełaj kobiet na 1,5 km seniorek.

W mistrzostwach przełajowych, rozegranych po raz czwarty z rzędu w Skarżysku-Kamiennej, blisko podium byli też najmłodsi biegacze. Krystyna Miller z Czarnych Radom uplasowała się na czwartym miejscu w biegu na 800 m młodziczek,   a Dionizy Napora z MKS Skarżysko był siódmy na 1 km młodzików.

W rywalizacji na stadionie nie mieliśmy już takich sukcesów...

Czytaj więcej

Trasy były piękne, widzów tysiące, a Skarżysko przełajową stolicą Polski0

przelaj460 lat temu Skarżysko-Kamienna było gospodarzem mistrzostw Polski w biegach przełajowych. Na starcie dziewięciu biegów stanęło w sumie 344 biegaczek i biegaczy.

„Ogromna praca podczas przygotowań: zakwaterowania, wyżywienia, tras, biura zawodów. Cały ten ciężar spadł na mnie i Mieczysława Filipowskiego przy minimalnym zainteresowaniu działaczy klubowych” – zanotował Bogdan Winiarski w kronice sekcji lekkoatletycznej Granatu Skarżysko.

Mistrzostwa rozegrane zostały w niedzielę 14 kwietnia 1957 roku w skarżyskiej dzielnicy Rejów. Zawodnicy biegali koło zalewu na rzece Kamionce, a finiszowali na stadionie Granatu. Na starcie stanęli praktycznie wszyscy czołowi biegacze. Jerzy Chromik nie był jeszcze w pełni sił, ale przyjechał do Skarżyska z żoną i kibicował k...

Czytaj więcej

„Środy” w Kielcach, „Czwartki” w Radomiu i rekord w Końskich. Rok 19590

Antoni Kraus

Antoni Kraus

Wyraźnie ożywienie Królowej Sportu nastąpiło w 1959 roku w największych miastach województwa kieleckiego. W Kielcach prócz Budowlanych sekcję lekkoatletyczną posiadał także milicyjny klub Błękitni, gdzie treningi prowadził średniodystansowiec Antoni Kraus, przybyły z Gwardii Wrocław. Coraz prężniej działał również Międzyszkolny Klub Sportowy. Na stadionie Błękitnych, który doczekał się remontu bieżni i innych urządzeń, organizowano „Środy lekkoatletyczne” i inne zawody.

W Radomiu odbywały się natomiast regularnie „Czwartki”, głównie dla dzieci i młodzików. „Mamy konieczne urządzenia dla lekkoatletyki na boisku Czarnych i w Liceum Syrokomli...

Czytaj więcej

Trzy mistrzowskie tytuły biegaczy z Ostrowca i mecze z Rzeszowem. Rok 19580

Krystyna Nowakowska prowadzi bieg na 1,2 km podczas mistrzostw Polski w Skarżysku

Krystyna Nowakowska biegnie po mistrzostwo Polski w biegu przełajowym na 1,2 km

Krystyna Nowakowska i Witold Baran byli bezsprzecznie najlepszymi lekkoatletami Kielecczyzny w 1958 roku. Ta para biegaczy KSZO Ostrowiec Świętokrzyski czterokrotnie stawała na podium mistrzostw Polski, w tym trzy razy na najwyższym stopniu.

Zaczęło się od mistrzostw w biegach przełajowych rozegranych ponownie w Skarżysku-Kamiennej 13 kwietnia. Nowakowska zdecydowanie zwyciężyła na 1,2 km seniorek, zdobywając swój pierwszy tytuł mistrzyni Polski. Baran powtórzył osiągnięcie z 1957 roku i został wicemistrzem na 2 km juniorów, przegrywając znów z Markiem Jerzym z AZS Poznań.

O miejsce na podium walczyła również kolejna reprezentantka KSZO Alicja Korczak w biegu na 700 m dziewcząt do la...

Czytaj więcej

Pierwsza reprezentantka Polski i dwaj mistrzowie juniorów. Rok 19570

lalarozne 037Pomyślny był rok 1957 dla Królowej Sportu na Kielecczyźnie. Lekkoatleci dziesięciokrotnie stawali na podium mistrzostw Polski, po raz pierwszy reprezentowali też biało-czerwone barwy w meczach międzypaństwowych. Ponadto w Skarżysku-Kamiennej odbyła się największa w dotychczasowej historii lekkiej atletyki w regionie impreza – mistrzostwa Polski w biegach przełajowych.

Wprawdzie mieliśmy już mistrzostwa naszego kraju w maratonie w 1948 roku w Kielcach, ale nie sposób porównywać tych imprez. Maratończyków na starcie stanęło zaledwie ośmiu, na trasach przełajowych koło stadionu Granatu i zalewu na skarżyskim Rejowie rywalizowało 334 biegaczek i biegaczy. Rozegrano dziewięć biegów na dystansach od 700 m (na zdjęciu) do 12 km...

Czytaj więcej

Jak Kielce chciały pokonać Skarżysko i wstydu się najadły. Rok 19560

Szkolne zawody w Ostrowcu

Szkolne zawody w Ostrowcu

Pięć razy stawali na podium mistrzostw Polski lekkoatleci Kielecczyzny w 1956 roku. Wśród seniorów ta sztuka po raz czwarty udała się Krystynie Aleksanderek ze Stali Radom, która – podobnie jak rok wcześniej – zajęła trzecie miejsce w 5-boju z rezultatem 3459 pkt. Ponadto na mistrzostwach rozegranych na początki października w Zabrzu była piąta w skoku w dal z wynikiem 5,43 m. Bogdan Winiarski ze skarżyskiej Stali rzucił dyskiem 45,72 m i zajął szóste miejsce. Miłą niespodziankę sprawiła juniorka Henryka Staneta z LZS Oględów k. Staszowa, która wywalczyła również szóstą lokatę w biegu na 800 m z czasem 2.24,6. Siódma w tej konkurencji była bardziej doświadczona Krystyna Snop ze Stali Ostrowiec (2.24,8).

Ostrowczanka lepiej w...

Czytaj więcej

Po sukcesach na bieżni pojechali na defiladę do Warszawy0

wodzislaw12Wodzisławia nie ma dziś na lekkoatletycznej mapie województwa świętokrzyskiego. To położone przy trasie z Warszawy do Krakowa miasteczko zapisało się jednak w historii Królowej Sportu. Po raz pierwszy informację o sukcesach wodzisławskich lekkoatletów znajdujemy w 1953 roku. Na mistrzostwach województwa Ludowych Zespołów Sportowych w Kielcach drugie miejsce w biegu na 100 m z czasem 12,4 s zajął Jerzy Świercz, a na 1500 m także drugie z wynikiem 5.14,9 Stanisław Śliwa. Obaj byli uczniami liceum w będącym dziś częścią Wodzisławia Brzeziu, gdzie na początku lat 50. do uprawiania sportu zachęcał ich nauczyciel WF Zdzisław Miarecki. Biegali głównie za piłką, grając w miejscowej drużynie LZS, co wystarczyło także do sukcesów na bieżni.
„Po tych mistrz...

Czytaj więcej

Na błocie i przy wietrze. Pierwsze mistrzostwa okręgu kieleckiego0

Stadion w Kielcach w 1939 roku (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Stadion w Kielcach w 1939 roku (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

W niedzielę 1 września 1946 roku rozegrane zostały pierwsze mistrzostwa okręgu kieleckiego w lekkiej atletyce. Zawody odbywały się przed południem (od godz. 9) i po południu (od godz. 16) na zbudowanym tuż przed wojną stadionie Miejskiego Ośrodka Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, gdzie obecnie znajduje się piłkarska Kolporter Arena. Brało w nich udział około stu lekkoatletów z sześciu klubów: Tęcza, Dąbrowszczak, Lechia, Ludwików z Kielc, Radomiaka z Radomia oraz Zrywu. Ten ostatni stanowił wojewódzką reprezentację organizacji Związek Walki Młodych, startowali w jego barwach zawodnicy z Kielc, Radomia i Częstochowy...

Czytaj więcej

Pierwszy start zagraniczny i złote medale młodzików. Rok 19550

Zawody w Ostrowcu

Zawody w Ostrowcu

Pięć medali mistrzostw Polski – dwa brązowe Krystyny Aleksanderek, brązowy Kazimierza Kunata oraz złote młodzików Stanisława Molendowskiego i Janusza Ostaszewskiego – przyniósł lekkiej atletyce Kielecczyzny rok 1955.
Kunat ze Stali Ostrowiec w zimowych mistrzostwach Polski w Warszawie zajął trzecie miejsce w rozgrywanym na otwartym powietrzu konkursie rzutu młotem z rezultatem 49,52 m. W sezonie letnim regularnie rzucał już ponad 50 m i znalazł się w grupie polskich lekkoatletów, która wiosną wyjechała do ówczesnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. 28 maja wystartował w Erfurcie w zawodach, w których prócz gospodarzy i Polaków wzięli udział także zawodnicy Węgier, Czechosłowacji oraz Berlina Zachodniego. Rzucił młotem 51,50 m, zajmując czwarte miejsce...

Czytaj więcej

Radomianka trzecia w pojedynku na olimpijskim poziomie. Rok 19540

Stefan Kowalik

Stefan Kowalik

Pierwsze po wojnie medale mistrzostw Polski seniorów przyniósł lekkoatletom Kielecczyzny rok 1954. 6 lutego w zimowych mistrzostwach w hali w Poznaniu 21-letni Stefan Kowalik ze Stali Skarżysko zajął trzecie miejsce w pchnięciu kulą rezultatem 13,19 m. Wyprzedzili go utytułowani kulomioci – olimpijczyk z Helsinek Tadeusz Krzyżanowski ze Spójni Gdańsk (14,69 m) oraz zdobywca czwartego miejsca na igrzyskach w Londynie i rekordzista Polski Mieczysław Łomowski z Gwardii Gdańsk (14,29 m). Zawodnik ze Skarżyska pokonał m.in. Tadeusza Ruta z Kolejarza Wrocław, przyszłego brązowego medalistę olimpijskiego i mistrza Europy w rzucie młotem, który był czwarty w konkursie z wynikiem 13,12 m.

W ramach zimowych mistrzostw rozgrywano też rzuty długie na otwartym p...

Czytaj więcej