Kategoria historia

Trzy mistrzowskie tytuły biegaczy z Ostrowca i mecze z Rzeszowem. Rok 19580

Krystyna Nowakowska prowadzi bieg na 1,2 km podczas mistrzostw Polski w Skarżysku

Krystyna Nowakowska biegnie po mistrzostwo Polski w biegu przełajowym na 1,2 km

Krystyna Nowakowska i Witold Baran byli bezsprzecznie najlepszymi lekkoatletami Kielecczyzny w 1958 roku. Ta para biegaczy KSZO Ostrowiec Świętokrzyski czterokrotnie stawała na podium mistrzostw Polski, w tym trzy razy na najwyższym stopniu.

Zaczęło się od mistrzostw w biegach przełajowych rozegranych ponownie w Skarżysku-Kamiennej 13 kwietnia. Nowakowska zdecydowanie zwyciężyła na 1,2 km seniorek, zdobywając swój pierwszy tytuł mistrzyni Polski. Baran powtórzył osiągnięcie z 1957 roku i został wicemistrzem na 2 km juniorów, przegrywając znów z Markiem Jerzym z AZS Poznań.

O miejsce na podium walczyła również kolejna reprezentantka KSZO Alicja Korczak w biegu na 700 m dziewcząt do la...

Czytaj więcej

Pierwsza reprezentantka Polski i dwaj mistrzowie juniorów. Rok 19570

lalarozne 037Pomyślny był rok 1957 dla Królowej Sportu na Kielecczyźnie. Lekkoatleci dziesięciokrotnie stawali na podium mistrzostw Polski, po raz pierwszy reprezentowali też biało-czerwone barwy w meczach międzypaństwowych. Ponadto w Skarżysku-Kamiennej odbyła się największa w dotychczasowej historii lekkiej atletyki w regionie impreza – mistrzostwa Polski w biegach przełajowych.

Wprawdzie mieliśmy już mistrzostwa naszego kraju w maratonie w 1948 roku w Kielcach, ale nie sposób porównywać tych imprez. Maratończyków na starcie stanęło zaledwie ośmiu, na trasach przełajowych koło stadionu Granatu i zalewu na skarżyskim Rejowie rywalizowało 334 biegaczek i biegaczy. Rozegrano dziewięć biegów na dystansach od 700 m (na zdjęciu) do 12 km...

Czytaj więcej

Jak Kielce chciały pokonać Skarżysko i wstydu się najadły. Rok 19560

Szkolne zawody w Ostrowcu

Szkolne zawody w Ostrowcu

Pięć razy stawali na podium mistrzostw Polski lekkoatleci Kielecczyzny w 1956 roku. Wśród seniorów ta sztuka po raz czwarty udała się Krystynie Aleksanderek ze Stali Radom, która – podobnie jak rok wcześniej – zajęła trzecie miejsce w 5-boju z rezultatem 3459 pkt. Ponadto na mistrzostwach rozegranych na początki października w Zabrzu była piąta w skoku w dal z wynikiem 5,43 m. Bogdan Winiarski ze skarżyskiej Stali rzucił dyskiem 45,72 m i zajął szóste miejsce. Miłą niespodziankę sprawiła juniorka Henryka Staneta z LZS Oględów k. Staszowa, która wywalczyła również szóstą lokatę w biegu na 800 m z czasem 2.24,6. Siódma w tej konkurencji była bardziej doświadczona Krystyna Snop ze Stali Ostrowiec (2.24,8).

Ostrowczanka lepiej w...

Czytaj więcej

Po sukcesach na bieżni pojechali na defiladę do Warszawy0

wodzislaw12Wodzisławia nie ma dziś na lekkoatletycznej mapie województwa świętokrzyskiego. To położone przy trasie z Warszawy do Krakowa miasteczko zapisało się jednak w historii Królowej Sportu. Po raz pierwszy informację o sukcesach wodzisławskich lekkoatletów znajdujemy w 1953 roku. Na mistrzostwach województwa Ludowych Zespołów Sportowych w Kielcach drugie miejsce w biegu na 100 m z czasem 12,4 s zajął Jerzy Świercz, a na 1500 m także drugie z wynikiem 5.14,9 Stanisław Śliwa. Obaj byli uczniami liceum w będącym dziś częścią Wodzisławia Brzeziu, gdzie na początku lat 50. do uprawiania sportu zachęcał ich nauczyciel WF Zdzisław Miarecki. Biegali głównie za piłką, grając w miejscowej drużynie LZS, co wystarczyło także do sukcesów na bieżni.
„Po tych mistrz...

Czytaj więcej

Na błocie i przy wietrze. Pierwsze mistrzostwa okręgu kieleckiego0

Stadion w Kielcach w 1939 roku (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Stadion w Kielcach w 1939 roku (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

W niedzielę 1 września 1946 roku rozegrane zostały pierwsze mistrzostwa okręgu kieleckiego w lekkiej atletyce. Zawody odbywały się przed południem (od godz. 9) i po południu (od godz. 16) na zbudowanym tuż przed wojną stadionie Miejskiego Ośrodka Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, gdzie obecnie znajduje się piłkarska Kolporter Arena. Brało w nich udział około stu lekkoatletów z sześciu klubów: Tęcza, Dąbrowszczak, Lechia, Ludwików z Kielc, Radomiaka z Radomia oraz Zrywu. Ten ostatni stanowił wojewódzką reprezentację organizacji Związek Walki Młodych, startowali w jego barwach zawodnicy z Kielc, Radomia i Częstochowy...

Czytaj więcej

Pierwszy start zagraniczny i złote medale młodzików. Rok 19550

Zawody w Ostrowcu

Zawody w Ostrowcu

Pięć medali mistrzostw Polski – dwa brązowe Krystyny Aleksanderek, brązowy Kazimierza Kunata oraz złote młodzików Stanisława Molendowskiego i Janusza Ostaszewskiego – przyniósł lekkiej atletyce Kielecczyzny rok 1955.
Kunat ze Stali Ostrowiec w zimowych mistrzostwach Polski w Warszawie zajął trzecie miejsce w rozgrywanym na otwartym powietrzu konkursie rzutu młotem z rezultatem 49,52 m. W sezonie letnim regularnie rzucał już ponad 50 m i znalazł się w grupie polskich lekkoatletów, która wiosną wyjechała do ówczesnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. 28 maja wystartował w Erfurcie w zawodach, w których prócz gospodarzy i Polaków wzięli udział także zawodnicy Węgier, Czechosłowacji oraz Berlina Zachodniego. Rzucił młotem 51,50 m, zajmując czwarte miejsce...

Czytaj więcej

Radomianka trzecia w pojedynku na olimpijskim poziomie. Rok 19540

Stefan Kowalik

Stefan Kowalik

Pierwsze po wojnie medale mistrzostw Polski seniorów przyniósł lekkoatletom Kielecczyzny rok 1954. 6 lutego w zimowych mistrzostwach w hali w Poznaniu 21-letni Stefan Kowalik ze Stali Skarżysko zajął trzecie miejsce w pchnięciu kulą rezultatem 13,19 m. Wyprzedzili go utytułowani kulomioci – olimpijczyk z Helsinek Tadeusz Krzyżanowski ze Spójni Gdańsk (14,69 m) oraz zdobywca czwartego miejsca na igrzyskach w Londynie i rekordzista Polski Mieczysław Łomowski z Gwardii Gdańsk (14,29 m). Zawodnik ze Skarżyska pokonał m.in. Tadeusza Ruta z Kolejarza Wrocław, przyszłego brązowego medalistę olimpijskiego i mistrza Europy w rzucie młotem, który był czwarty w konkursie z wynikiem 13,12 m.

W ramach zimowych mistrzostw rozgrywano też rzuty długie na otwartym p...

Czytaj więcej

Rekordowe zobowiązania, w pochodzie i szlakiem zwycięstw. Rok 19530

Pochód 1-majowy w Ostrowcu

Pochód 1-majowy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Skok w dal kobiet przyniósł największe sukcesy Królowej Sportu na Kielecczyźnie w 1953 roku. Najpierw na początku września Krystyna Aleksanderek ze Stali Radom zajęła czwarte miejsce w rozegranych w Warszawie mistrzostwach Polski seniorów z wynikiem 5,14 m. Tydzień później Apolonia Krzemińska ze Stali Skarżysko na mistrzostwach Polski juniorów w Lublinie skoczyła 4,80 m, zdobywając brązowy medal.

Dzięki lokacie Aleksanderek województwo kieleckie zostało sklasyfikowane na 14. miejscu w punktacji wojewódzkiej seniorowskich mistrzostw. Wśród juniorów zajęło 12. pozycję, wyprzedzając pięć województw. Złożyły się na to jeszcze dwa punktowane miejsca – piąte Kazimierza Kunata ze Stali Ostrowiec w rzucie dyskiem ...

Czytaj więcej

Pierwsze medale juniora ze Skarżyska. Rok 19520

Na starcie biegu ulicznego w Ostrowcu

Na starcie biegu ulicznego w Ostrowcu

1952 rok przyniósł lekkiej atletyce na Kielecczyźnie pierwsze w historii medale mistrzostw Polski juniorów. Wywalczył je 19-letni zawodnik Kolejarza Skarżysko-Kamienna Stefan Kowalik. Podczas mistrzostw rozgrywanych 28-29 czerwca w Poznaniu wywalczył on drugie miejsce w pchnięciu kulą i trzecie w rzucie dyskiem. Kulą o wadze 5 kg pchnął równe 15 m, ulegając różnicą zaledwie 6 cm Kubickiemu z Ogniwa Warszawa. 1,5-kilogramowym dyskiem Kowalik rzucił 41,91 m. Zwyciężył w tej konkurencji z wynikiem 43,54 m 16-letni Edmund Piątkowski, późniejszy rekordzista świata, który reprezentował wówczas barwy Włókniarza Konstantynów Łódzki.

W mistrzostwach Polski seniorów, rozgrywanych 14-17 sierpnia we Wrocławiu, piąte miejsce w biegu ...

Czytaj więcej

Od Helsinek do Pekinu, czyli olimpijskie starty lekkoatletów0

flagaPierwszą lekkoatletką, która brała udział w igrzyskach jako zawodniczka klubu z terenu obecnego województwa świętokrzyskiego, była Mirosława Sałacińska-Sarna z Budowlanych Kielce. Startowała na XIX Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku. Zaczynała karierę sportową w drugiej połowie lat 50. w rodzinnej Łodzi, w klubie Społem. W okresie studiów w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie reprezentowała barwy tamtejszego AWF. Po ich ukończeniu jesienią 1965 roku wraz z przyszłym mężem i swoim trenerem Edmundem Sarną sprowadzili się do Kielc. Pani Mirosława była już znaną lekkoatletką, mistrzynią Polski w skoku w dal z 1964 roku. Największe sukcesy odniosła jednak w kieleckich Budowlanych...

Czytaj więcej