Kategoria historia

Ta konkurencja wciąż należy do Agnieszki Wrony. Skok o tyczce kobiet

Agnieszka Wrona zdominowała całkowicie kobiecy skok o tyczce w naszym regionie. Jako zawodniczka przez kilkanaście lat należała do ścisłej krajowej czołówki, zdobywała medale mistrzostw Polski, a teraz odnosi sukcesy jako trenerka.

Agnieszka Wrona w efektownym skoku podczas halowych mistrzostw Polski w Spale w 2011 r.

Rekord województwa poprawiała 24. razy, doprowadzając go od poziomu 2,15 do 4,25 m. Do niej należą 24 najlepsze rezultaty w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki na stadionie oraz dziesięć najlepszych w hali. Będąc zawodniczką Budowlanych Kielce, zdobyła jeden złoty i trzy srebrne medale mistrzostw Polski juniorek, złoty, dwa srebrne i brązowy w kategorii juniorek młodszych, brązowy w młodzieżowej i brązowy w rywalizacji seniorek.

Startując w b...

Czytaj więcej

Osiem razy wskoczyli na mistrzowskie podium. Skok wzwyż mężczyzn

Złoty i brązowy medal mistrzostw Polski juniorów, złoty i brązowy juniorów młodszych oraz dwa złote, srebrny i brązowy młodzików – taki jest dorobek świętokrzyskich skoczków wzwyż w historii.

Paweł Kępa podczas konkursu, w którym ustanowił rekord województwa 2,16 m (fot. Paweł Kępa)

15 spośród nich pokonało wysokość 2 m na stadionie i w hali. Najwyżej skoczył Paweł Kępa z Budowlanych Kielce – 2,16 m 1 sierpnia w 1998 r. W tym samym roku zdobył mistrzostwo Polski juniorów, wystąpił w młodzieżowej reprezentacji naszego kraju w meczu z Węgrami, a także uplasował się na siódmej pozycji w tabeli polskich skoczków wzwyż.

Najwyższą pozycję w takim zestawieniu zajął Stanisław Brzozowski z Harcerskiego Klubu Sportowego Lechia Kielce, który w 1947 r...

Czytaj więcej

Rekordzistka z Sandomierza, przeskoczyła kielczanki. Skok wzwyż kobiet

Magdalena Drop odnosiła największe sukcesy w skoku wzwyż w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki. Jako zawodniczka Wisły Sandomierz w 2005 r. zajęła ósme miejsce w mistrzostwach Europy juniorek w litewskim Kownie, a także zdobyła brązowe medale mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej w hali i na stadionie oraz w rywalizacji z seniorkami na stadionie. Ustanowiła też wtedy pierwsze rekordy województwa.

Magdalena Drop na Mityngu Świętokrzyskim 3 lipca 2010 r. w Kielcach (fot. Paweł Małecki)

Jako studentka dwa kolejne sezony reprezentowała barwy AZS AWF Kraków, ale w tym klubie nie poprawiła swoich rezultatów i skakała poniżej 1,80 m. W 2008 r. powróciła do Sandomierza i wywalczyła tytuł młodzieżowej wicemistrzyni Polski...

Czytaj więcej

Srebrny medal, dwa rekordy Polski. 4×400 m mix i sztafety nietypowe

W sztafecie mieszanej 4×400 m rywalizacja o medale toczy się dopiero od kilku lat, ale świętokrzyscy lekkoatleci mają już w dorobku jeden – srebrny. Wywalczyli go w 2020 r. Oliwia Skrzyniarz, Anna Skowronek, Adam Masaczyński i Jakub Sobura-Durma z KKL Kielce w mistrzostwach Polski juniorów w Łodzi. Do nich też należy rekord województwa w tej młodej konkurencji.

Wicemistrzowie Polski juniorów w sztafecie 4×400 m mix z KKL Kielce, od lewej: Adam Masaczyński, Oliwia Skrzyniarz, Anna Skowronek i Jakub Sobura-Durma (fot. Facebook/KKL)

W nietypowych sztafetach medale zdobywali wcześniej lekkoatleci ze szkół podstawowych podczas Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, uważanych za nieoficjalne mistrzostwa naszego kraju młodzików. Srebrny z takich zawodów w 1978 r...

Czytaj więcej

Złoty medal w Polsce, szóste lokaty na świecie i w Europie. 4×400 m mężczyzn

Sztafeta 4×400 m mężczyzn nie należy do najmocniejszych konkurencji w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki. Naszym klubom tylko kilka razy udawało się uplasować w tabelach 20 najlepszych w Polsce. Jeśli chodzi o dorobek w mistrzostwach naszego kraju, to zaledwie jedno pierwsze miejsce, jedno czwarte i cztery szóste. Wszystkie te osiągnięcia zawdzięczamy juniorom młodszym i juniorom.

Sztafeta 4×400 m KKL Kielce na zawodach o wejście do I ligi 2 września 2006 r. w Bielsku-Białej, Milan Makuch przekazał pałeczkę Szymonowi Garyckiemu

Największy sukces odnieśli juniorzy młodsi KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, zdobywając złoty medal podczas Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w 1984 r. w Poznaniu. Dokonali tego podopieczni trenera Henryka Tyryłły: Zdzisław Wielgus...

Czytaj więcej

Złota sztafeta w Polsce, brązowe medale w Europie. 4×400 m kobiet

W sztafecie 4×400 m, wprowadzonej dla kobiet w 1969 r., świętokrzyskie lekkoatletki zdobyły dwa brązowe medale na mistrzostwach Europy, pięć złotych na mistrzostwach Polski, biły rekordy naszego kraju i wielokrotnie reprezentowały biało-czerwone barwy.

Elżbieta Kapusta kończy zwycięsko bieg sztafety 4×400 m Budowlanych Kielce na zawodach II ligi w Krakowie 12 czerwca 1988 r.

Najcenniejszy sukces odniosła Elżbieta Kapusta. W 1986 r. wraz z Ewą Kasprzyk z Olimpii Poznań, Marzeną Wojdecką ze Startu Łódź i Genowefą Błaszak z Chemika Kędzierzyn zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w Stuttgarcie. Polki uzyskały czas 3.24,65, który przez 19 lat był rekordem naszego kraju.

Kapusta była wtedy zawodniczką Budowlanych Kielce, ale swoją sztafetową karierę rozpoczynała ...

Czytaj więcej

Nagrodą miał być kilogram złota, ale rekordu świata w Kielcach nie było

30 lat temu, 16 czerwca 1993 r. Kielce były gospodarzem 39. Memoriału Janusza Kusocińskiego. Ten najstarszy i najbardziej znany mityng lekkoatletyczny w Polsce posiadał wtedy również rangę mityngu Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki (EAA). Na starcie stanęło około 200 zawodniczek i zawodników, w tym ponad 50 z zagranicy – z Białorusi, Czech, Danii, Finlandii, Kirgistanu, Republiki Południowej Afryki, Słowacji, Szwecji i Ukrainy.

Widzowie emocjonowali się m.in. konkursem skoku w dal. Na zdjęciu jego  zwyciężczyni Renata Pytelewska-Nielsen (fot. Jarosław Kubalski)

„Jak zapowiedział Andrzej Lasocki z PZLA, każdy z Polaków, który ustanowi rekord Polski, otrzyma premię w wysokości 20 mln zł plus za uzyskanie minimów IAAF i PZLA na mistrzostwa świata w Stuttgarcie ok...

Czytaj więcej

W tej sztafecie jeszcze nie zdobyliśmy medalu. 4×100 m mężczyzn

W sztafecie 4×100 m świętokrzyscy sprinterzy ani razu jeszcze nie wywalczyli miejsca na podium mistrzostw Polski. Najbliżej medalu byli w 1987 r. juniorzy Budowlanych Kielce, którzy na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Bielsku-Białej zajęli czwartą lokatę z czasem 42,79 s. Gdyby pobiegli jak w eliminacjach (42,63 s), zdobyliby brązowy medal. Sztafetę tę stanowili Aleksander Pietras, Grzegorz Bojarski, Jarosław Zawadzki i Piotr Jóźwik.

Artur Kal jest rekordzistą naszego województwa ze sztafetą Budowlanych, biegał także w sztafetach AZS Nowi i Lechii Kielce. Na zdjęciu na stadionie międzyszkolnym w Kielcach

Juniorzy Budowlanych zajmowali jeszcze siódme (1986 r.) i ósme miejsce (1994 r.)...

Czytaj więcej

W tej konkurencji mieliśmy reprezentantkę Europy. 4×100 m kobiet

Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku Mirosława Sałacińska-Sarna była podstawową zawodniczką polskiej sztafety 4×100 m, należącej do najlepszych na świecie. Jako zawodniczka Budowlanych Kielce startowała na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, w mistrzostwach Europy w Atenach, dziesięć razy w meczach międzypaństwowych reprezentacji Polski oraz dwukrotnie w reprezentacji Europy w meczach z Ameryką.

Rekordowa sztafeta 4×100 m AZS Nowi Kielce na stadionie w Białymstoku w 1977 r., od lewej: Ewa Starościak, Mirosława Sarna, Elżbieta Kapusta i Barbara Kwietniewska

Start w meksykańskich igrzyskach w 1968 r. był pechowy. Polki zaliczane do faworytek do medali w półfinale zgubiły pałeczkę na ostatniej zmianie między Urszulą Jóźwik a Ireną Szewińską, która wpraw...

Czytaj więcej

Pięć złotych medali Wójcika, dwa Osmana. 3000 m z przeszkodami mężczyzn

Trzy złote medale mistrzostw Polski seniorów, cztery w kategorii młodzieżowców i jeden wśród juniorów – to dorobek świętokrzyskich biegaczy na 3000 m z przeszkodami. Najwięcej laurów przysporzył nam Rafał Wójcik, ale pierwszy tytuł mistrzowski wywalczył Artur Osman. Jako zawodnik Granatu Skarżysko-Kamienna wygrał bieg juniorów na tym dystansie podczas Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży 30 lipca 1989 r. na oddanym do użytku kilka dni wcześniej nowym stadionie w Kielcach.

Wójcik i Artur Osman (fot. Jarosław Kubalski)

Mistrzostwa Polski w 1993 roku w Kielcach.   Rafał 

Dwa lata później, także w Kielcach, został mistrzem przeszkodowców w kategorii seniorów. W następnym roku, już jako zawodnik AZS-AWF Gdańsk, był brązowym medalistą...

Czytaj więcej