Kategoria historia

Granat spadł z II ligi, Budowlani zaczęli o nią walczyć. Rok 19620

Nie udało się lekkoatletom Granatu Skarżysko utrzymać na dłużej niż jeden sezon w II lidze. W rok po tym, jak świętowali awans, przyszła gorycz porażki. Już pierwsze zawody 19-20 maja we Wrocławiu pokazały, że o utrzymanie będzie bardzo trudno. Granat zajął ostatnie szóste miejsce z dorobkiem 37.710 pkt. Zdecydowanie najlepszy w tej grupie okazał się wrocławski AZS, który zdobył 42.055 pkt, drugi Start Katowice miał już tylko 38.710. Klub ze Skarżyska wyprzedziły jeszcze Czarni Wrocław, Unia Krywałd i Lechia Zielona Góra.

Sprinterki Granatu Skarżysko Zofia Fabiańska (z pałeczką) i Zofia Krótkopad w sztafecie 4x100 m

Sprinterki Granatu Skarżysko Zofia Fabiańska (z pałeczką) i Zofia Krótkopad w sztafecie 4×100 m

Granat znacznie lepiej wypadł w drugim rzucie ligi, którego był gospodarzem 9-10 czerwca. Przekroczył granicę 40 tys. punktów (40...

Czytaj więcej

Tylko dwoma punktami Lechia wyprzedziła Radomiaka0

 Adam Borchólski zajął czwarte miejsce w skoku wzwyż (Archiwum rodzinne)

Adam Borchólski zajął czwarte miejsce w skoku wzwyż (Archiwum rodzinne)

Brzozowski skacze 1,76 wzwyż, Piwowoński biegnie 11,1 na 100 m. Sztafeta Radomiaka kwalifikuje się na 6. miejsce w Polsce. (sprawozdanie z drugich mistrzostw okręgu kieleckiego w 1947 roku)
W ramach Święta Sportowego w Kielcach odbyły się mistrzostwa okręgowe w lekkoatletyce w konkurencjach męskich i żeńskich. W mistrzostwach wzięły udział następujące kluby: Radomiak z Radomia, Lechia, Dąbrowszczak i Tęcza z Kielce oraz reprezentacja klubów zetwuemowskich Zryw z terenu woj. kieleckiego.
Mistrzostwa okręgowe przeprowadzone zostały przy masowym udziale zawodników wystawionych przez wymienione kluby i były dobrą propagandą sportu...

Czytaj więcej

Po zwycięstwach w Warszawie i Poznaniu Granat w II lidze. Rok 19610

Największym sukcesem Królowej Sportu na Kielecczyźnie w 1961 roku był awans Granatu Skarżysko-Kamienna do II ligi. Rywalizacja ligowa stała wówczas na wysokim poziomie i traktowano ją prestiżowo. I liga liczyła 12 drużyn, II liga 24, ale klubów mających silne sekcje lekkoatletyczne i ligowe ambicje było znacznie więcej. O awans toczyła się więc bardzo zacięta walka. Granat już w latach 1958 i 1959 był blisko celu, zajmował jednak w decydujących zawodach czwarte miejsce, a awansowały trzy zespoły zespoły.

Bieg na 80m ppł na zawodach o wejście do II ligi w Poznaniu, pierwsza z prawej Apolonia Winiarska

Bieg na 80m ppł na zawodach o wejście do II ligi w Poznaniu, pierwsza z prawej Apolonia Winiarska

Na spotkaniu podsumowującym sezon 1960, kiedy klub wypadł słabiej i zakończył drużynową rywalizację już na etapie okręgowym, lekkoatleci zapowiedzieli w następnym r...

Czytaj więcej

Ponad tysiąc zawodników i pierwsze mistrzostwo dla Kielc. Rok 19600

Henryka Staneta-Jóźwik osiągnęła największy sukces z lekkoatletów Kielecczyzny w 1960 roku. Zawodniczka LZS Łysica Kielce, która wyszła wtedy za mąż za czołowego tyczkarza województwa i trenera Adama Jóźwika, zdobyła mistrzostwo Polski w biegu na przełaj kobiet na 1,5 km seniorek.

Henryka Staneta-Jóźwik w 1960 r.  była także najlepszą płotkarką w okręgu

Henryka Staneta-Jóźwik w 1960 r. była także najlepszą płotkarką w okręgu

W mistrzostwach przełajowych, rozegranych po raz czwarty z rzędu w Skarżysku-Kamiennej, blisko podium byli też najmłodsi biegacze. Krystyna Miller z Czarnych Radom uplasowała się na czwartym miejscu w biegu na 800 m młodziczek,   a Dionizy Napora z MKS Skarżysko był siódmy na 1 km młodzików.

W rywalizacji na stadionie nie mieliśmy już takich sukcesów...

Czytaj więcej

Trasy były piękne, widzów tysiące, a Skarżysko przełajową stolicą Polski0

przelaj460 lat temu Skarżysko-Kamienna było gospodarzem mistrzostw Polski w biegach przełajowych. Na starcie dziewięciu biegów stanęło w sumie 344 biegaczek i biegaczy.

„Ogromna praca podczas przygotowań: zakwaterowania, wyżywienia, tras, biura zawodów. Cały ten ciężar spadł na mnie i Mieczysława Filipowskiego przy minimalnym zainteresowaniu działaczy klubowych” – zanotował Bogdan Winiarski w kronice sekcji lekkoatletycznej Granatu Skarżysko.

Mistrzostwa rozegrane zostały w niedzielę 14 kwietnia 1957 roku w skarżyskiej dzielnicy Rejów. Zawodnicy biegali koło zalewu na rzece Kamionce, a finiszowali na stadionie Granatu. Na starcie stanęli praktycznie wszyscy czołowi biegacze. Jerzy Chromik nie był jeszcze w pełni sił, ale przyjechał do Skarżyska z żoną i kibicował k...

Czytaj więcej

„Środy” w Kielcach, „Czwartki” w Radomiu i rekord w Końskich. Rok 19590

Antoni Kraus

Antoni Kraus

Wyraźnie ożywienie Królowej Sportu nastąpiło w 1959 roku w największych miastach województwa kieleckiego. W Kielcach prócz Budowlanych sekcję lekkoatletyczną posiadał także milicyjny klub Błękitni, gdzie treningi prowadził średniodystansowiec Antoni Kraus, przybyły z Gwardii Wrocław. Coraz prężniej działał również Międzyszkolny Klub Sportowy. Na stadionie Błękitnych, który doczekał się remontu bieżni i innych urządzeń, organizowano „Środy lekkoatletyczne” i inne zawody.

W Radomiu odbywały się natomiast regularnie „Czwartki”, głównie dla dzieci i młodzików. „Mamy konieczne urządzenia dla lekkoatletyki na boisku Czarnych i w Liceum Syrokomli...

Czytaj więcej

Trzy mistrzowskie tytuły biegaczy z Ostrowca i mecze z Rzeszowem. Rok 19580

Krystyna Nowakowska prowadzi bieg na 1,2 km podczas mistrzostw Polski w Skarżysku

Krystyna Nowakowska biegnie po mistrzostwo Polski w biegu przełajowym na 1,2 km

Krystyna Nowakowska i Witold Baran byli bezsprzecznie najlepszymi lekkoatletami Kielecczyzny w 1958 roku. Ta para biegaczy KSZO Ostrowiec Świętokrzyski czterokrotnie stawała na podium mistrzostw Polski, w tym trzy razy na najwyższym stopniu.

Zaczęło się od mistrzostw w biegach przełajowych rozegranych ponownie w Skarżysku-Kamiennej 13 kwietnia. Nowakowska zdecydowanie zwyciężyła na 1,2 km seniorek, zdobywając swój pierwszy tytuł mistrzyni Polski. Baran powtórzył osiągnięcie z 1957 roku i został wicemistrzem na 2 km juniorów, przegrywając znów z Markiem Jerzym z AZS Poznań.

O miejsce na podium walczyła również kolejna reprezentantka KSZO Alicja Korczak w biegu na 700 m dziewcząt do la...

Czytaj więcej

Pierwsza reprezentantka Polski i dwaj mistrzowie juniorów. Rok 19570

lalarozne 037Pomyślny był rok 1957 dla Królowej Sportu na Kielecczyźnie. Lekkoatleci dziesięciokrotnie stawali na podium mistrzostw Polski, po raz pierwszy reprezentowali też biało-czerwone barwy w meczach międzypaństwowych. Ponadto w Skarżysku-Kamiennej odbyła się największa w dotychczasowej historii lekkiej atletyki w regionie impreza – mistrzostwa Polski w biegach przełajowych.

Wprawdzie mieliśmy już mistrzostwa naszego kraju w maratonie w 1948 roku w Kielcach, ale nie sposób porównywać tych imprez. Maratończyków na starcie stanęło zaledwie ośmiu, na trasach przełajowych koło stadionu Granatu i zalewu na skarżyskim Rejowie rywalizowało 334 biegaczek i biegaczy. Rozegrano dziewięć biegów na dystansach od 700 m (na zdjęciu) do 12 km...

Czytaj więcej

Jak Kielce chciały pokonać Skarżysko i wstydu się najadły. Rok 19560

Szkolne zawody w Ostrowcu

Szkolne zawody w Ostrowcu

Pięć razy stawali na podium mistrzostw Polski lekkoatleci Kielecczyzny w 1956 roku. Wśród seniorów ta sztuka po raz czwarty udała się Krystynie Aleksanderek ze Stali Radom, która – podobnie jak rok wcześniej – zajęła trzecie miejsce w 5-boju z rezultatem 3459 pkt. Ponadto na mistrzostwach rozegranych na początki października w Zabrzu była piąta w skoku w dal z wynikiem 5,43 m. Bogdan Winiarski ze skarżyskiej Stali rzucił dyskiem 45,72 m i zajął szóste miejsce. Miłą niespodziankę sprawiła juniorka Henryka Staneta z LZS Oględów k. Staszowa, która wywalczyła również szóstą lokatę w biegu na 800 m z czasem 2.24,6. Siódma w tej konkurencji była bardziej doświadczona Krystyna Snop ze Stali Ostrowiec (2.24,8).

Ostrowczanka lepiej w...

Czytaj więcej

Po sukcesach na bieżni pojechali na defiladę do Warszawy0

wodzislaw12Wodzisławia nie ma dziś na lekkoatletycznej mapie województwa świętokrzyskiego. To położone przy trasie z Warszawy do Krakowa miasteczko zapisało się jednak w historii Królowej Sportu. Po raz pierwszy informację o sukcesach wodzisławskich lekkoatletów znajdujemy w 1953 roku. Na mistrzostwach województwa Ludowych Zespołów Sportowych w Kielcach drugie miejsce w biegu na 100 m z czasem 12,4 s zajął Jerzy Świercz, a na 1500 m także drugie z wynikiem 5.14,9 Stanisław Śliwa. Obaj byli uczniami liceum w będącym dziś częścią Wodzisławia Brzeziu, gdzie na początku lat 50. do uprawiania sportu zachęcał ich nauczyciel WF Zdzisław Miarecki. Biegali głównie za piłką, grając w miejscowej drużynie LZS, co wystarczyło także do sukcesów na bieżni.
„Po tych mistrz...

Czytaj więcej