Kategoria historia

Jeden reprezentant Polski i jedyny medalista. 5000 m mężczyzn

Na tym dystansie świętokrzyscy biegacze nie odnieśli zbyt wielu sukcesów. Jako jedyny rezultaty poniżej 14 minut uzyskiwał Jerzy Saba. Jego czas 13.42,9 z 1978 roku dawałby pierwsze miejsce w Polsce w ostatnich ośmiu latach, wtedy poziom tej konkurencji był jednak znacznie wyższy i dał „tylko” szóste.
Zajął też piątą lokatę w mistrzostwach naszego kraju i reprezentował Polskę w trójmeczu z Włochami i Hiszpanią w Wenecji, gdzie uplasował się na trzeciej pozycji.

Jerzy Saba, reprezentant Polski na 5000 m

Artur Osman, młodzieżowy wicemistrz Polski 

W międzynarodowej rywalizacji Jerzy Saba odniósł ponadto zwycięstwo na mityngu w Helsinkach...

Czytaj więcej

Mistrzyni na stadionie, rekordzistka w hali. 5000 i 10 000 m kobiet

Panie na tych dystansach na bieżni rozpoczęły biegać na imprezach mistrzowskich w latach 80. O medale mistrzostw Polski walczą od 1984 roku, do programu mistrzostw świata i Europy oraz igrzysk olimpijskich te konkurencje weszły jeszcze później. Na 5000 m w historii świętokrzyskiej lekkej atletyki zdecydowaną liderką jest Wioletta Frankiewicz z STS Skarżysko-Kamienna.

Bieg na 5000 m podczas mistrzostw Polski w Szczecinie w 2002 r. Z numerem 215 Wioletta Frankiewicz

W 2002 roku zdobyła ona złoty medal mistrzostw Polski rozgrywanych w Szczecinie. Był to jej pierwszy tytuł mistrzowski w bogatej karierze w kategorii seniorek. W następnych latach zwyciężała na tym dystansie jeszcze pięciokrotnie, ale już jako zawodniczka AZS-AWF Kraków...

Czytaj więcej

Dziesięć medali juniorów i wielki triumf 16-latka. 3000 m mężczyzn

Dziesięć medali mistrzostw Polski juniorów, jeden juniorów młodszych i jeden seniorów – to dorobek świętokrzyskich biegaczy na 3000 m. Ten nieolimpijski dystans nie znajduje się wprawdzie w programie wszystkich mistrzowskich zawodów, ale jest dość popularny.

Rafał Wójcik prowadzi bieg na 3000 m podczas zawodów o wejście do I ligi w Bielsku-Białej 2 września 2006 r. Drugi biegnie Tomasz Miśkowiec, także z KKL Kielce

Seniorzy o medale walczą na nim tylko w hali. Jedyny w dotychczasowej historii dla naszego regionu zdobył Rafał Wójcik, który jako zawodnik STS Skarżysko-Kamienna był trzeci w 1995 roku. Uzyskany wówczas przez niego wynik 8.18,55 pozostaje do dziś halowym rekordem województwa.

Na stadionie najszybciej 3000 m przebiegł Jerzy Saba z Budowlanych Kielc...

Czytaj więcej

Pierwszymi rekordzistkami w tym biegu były narciarki. 3000 m kobiet

Najbardziej wartościowe wyniki na tym dystansie ze świętokrzyskich biegaczek uzyskiwały Celina Magala z Budowlanych Kielce i Wioletta Frankiewicz z STS Skarżysko-Kamienna. To jednak Agnieszka Filipowska zdobyła najwięcej złotych medali mistrzostw Polski – dwa w kategorii juniorek i jeden jako juniorka młodsza.

Bieg na 3000 m o mistrzostwo Polski juniorek w 2015 r. w Białej Podlaskiej. Agnieszka Filipowska jeszcze na drugim miejscu (fot. pzla.pl)

Zawodniczka LKB Rudnik odnosiła też na 3000 m sukcesy międzynarodowe. Startując w 2013 roku w XII Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w holenderskim Utrechcie, uplasowała się na wysokim czwartym miejscu. Rok później w kwalifikacjach Europy do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Baku była ósma...

Czytaj więcej

Dwóch rekordzistów Polski, czterech medalistów. 2000 m mężczyzn

Jeśli chodzi o złote medale na tym dystansie, to nie ma sobie równych Mateusz Borkowski. Jako zawodnik LKB Rudnik był mistrzem Polski młodzików na stadionie i dwa razy zdobywał halowe mistrzostwo Polski juniorów młodszych. Biegnąc po złoty medal w hali COS w Spale 26 stycznia 2014 roku, ustanowił rekord naszego kraju w tej drugiej kategorii wiekowej czasem 5.29,12.

Mateusz Borkowski w biegu po złoty medal i rekord Polski juniorów młodszych na 2000 m 26 stycznia 2014 r. w Spale (fot. Tomasz Kasjaniuk, pzla.pl)

Siedem lat minęło, a wynik ten nie został poprawiony. Przez blisko 16 lat halowym rekordzistą Polski juniorów był Grzegorz Rogala z STS Skarżysko-Kamienna. Uzyskany przez niego 18 lutego 1996 roku w hali warszawskiej AWF rezultat 5...

Czytaj więcej

Mamy cztery mistrzynie i pięć złotych medali. 2000 m kobiet

Lekkoatletki do niedawna rzadko biegały na 2000 m, ale to się zmienia i o tym dystansie nie można już powiedzieć, że jest nietypowy. Od kilkunastu lat znajduje się bowiem w programie halowych mistrzostw Polski juniorek młodszych, a od 2018 roku także w mistrzostwach młodziczek rozgrywanych na stadionie.

Julia Szydłowska biegnie po złoty medal w toruńskiej hali. Maja Peryt jeszcze czwarta, ale na mecie będzie druga (fot. Tomasz Kasjaniuk, pzla.pl)

Największy sukces na 2000 m świętokrzyskie biegaczki odniosły w lutym tego roku, zajmując dwa pierwsze miejsca w kategorii juniorek młodszych w mistrzostwach rozegranych w hali w Toruniu. Mistrzynią naszego kraju została Julia Szydłowska z Żaczka Połaniec, a tytuł wicemistrzowski zapewniła sobie skutecznym finiszem Maja...

Czytaj więcej

U nas zaczynali wicemistrzowie Europy i olimpijczycy. 1500 m i mila mężczyzn

Dwa razy mistrzem Polski juniorów na 1500 m był Witold Baran, dwukrotnie złoty medal jako junior młodszy zdobywał Mateusz Borkowski. Ci dwaj znakomici biegacze rozpoczynali swoje kariery w naszym regionie.

Witold Baran prowadzi bieg na 1500 m na stadionie w Skarżysku, za nim Adam Łebek z KSZO

Witold Baran w latach 1957-58 jako zawodnik Zrywu i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski był najlepszym juniorem w Polsce. Trzykrotnie poprawiał rekordy naszego kraju w tej kategorii wieku, a jego wynik 3.48,8 liczył się już wśród seniorów i przez 16 lat pozostawał rekordem województwa świętokrzyskiego.

Już po odejściu z Ostrowca awansował do ścisłej światowej czołówki. W 1962 roku, będąc zawodnikiem warszawskiej Legii, wywalczył w Belgradzie wicemistrzostwo Europy...

Czytaj więcej

Mieliśmy dwie biegaczki w światowych tabelach. 1500 m i mila kobiet

Celina Magala i Wioletta Frankiewicz odnosiły największe sukcesy ze świętokrzyskich biegaczek na 1500 m. Pierwsza z nich, jako zawodniczka Budowlanych Kielce, w latach 70. zdobyła mistrzostwo Polski i brązowy medal w hali oraz brązowy na stadionie w rywalizacji seniorek, ponadto była dwukrotnie wicemistrzynią wśród juniorek, a w 1971 roku przez kilka tygodni rekordzistką naszego kraju juniorek młodszych.

Wioletta Frankiewicz

Celina Magala

Sześciokrotnie reprezentowała biało-czerwone barwy w meczach międzypaństwowych reprezentacji Polski juniorek i młodzieżowej, odnosząc dwa zwycięstwa. W tabelach krajowych w latach 1974-76 plasowała się w pierwszej piątce, a w światowych w szóstej-ósmej dziesiątce. Jeszcze większe sukcesy odnosiła później po odejściu z Kielc do Wisły Kraków....

Czytaj więcej

Dwóch rekordzistów Polski, sześciu medalistów. 1000 m mężczyzn

Najbardziej utytułowanym świętokrzyskim biegaczem na 1000 m jest najlepszy obecnie nasz średniodystansowiec Adam Masaczyński. Zawodnik KKL Kielce jako jedyny w historii zdobył na tym dystansie dwa medale mistrzostw Polski – złoty i srebrny wśród juniorów młodszych w hali. Ustanowił też w 2018 roku rekord naszego kraju w tej kategorii wiekowej czasem 2.24,62.

Adam Masaczyński ze swoim trenerem Krzysztofem Jóźwikiem po zdobyciu złotego medalu na 1000 m w halowych mistrzostwach Polski juniorów młodszych w 2018 r. w Toruniu (fot. Facebook/KKL Kielce)

Rekordzistą Polski juniorów młodszych na 1000 m w hali z wynikiem 2.28,42 został w 2014 roku Mateusz Borkowski, reprezentujący wówczas LKB Rudnik, a obecnie czołowy ośmiusetmetrowiec w Europie, półfinalista Igrzysk Olimpijs...

Czytaj więcej

W ścisłej krajowej czołówce, sześć razy na podium. 1000 m kobiet

Najlepszy wynik na tym nieolimpijskim dystansie w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki należy do Wioletty Frankiewicz z STS Skarżysko-Kamienna. W 2003 roku przebiegła 1000 m w hali w 2.43,04, plasując się na 18. miejscu na świecie, 12. w Europie i drugim w Polsce.

Bieg na 1000 m podczas III Mityngu Świętokrzyskiego 19 lipca 2008 r. Na prowadzeniu Agata Dróżdż, przed Kornelią Kostką i Iwoną Różycką z KKL, Mileną Kalugą z STS i Martą Stemplewską z KKL

W krajowej czołówce mieliśmy wiele innych zawodniczek. Pierwszej z nich, Celinie Magali z Budowlanych Kielce, w 1973 roku zaledwie 0.3 s zabrakło do rekordu Polski juniorek. Na początku lat 90. w pierwszej dziesiątce polskich biegaczek na 1000 m plasowała się Małgorzata Jamróz z Żaka Kielce...

Czytaj więcej