Archiwum dnia 11 października 2015

105 szkolnych sztafet biegało na przełaj w Nowinach

szs53 sztafety dziewcząt i 52 chłopców startowały w Świętokrzyskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych, zorganizowanych przez Szkolny Związek Sportowy 9 października w podkieleckich Nowinach. Najwyższa frekwencja była w kategorii gimnazjów, gdzie w sumie rywalizowało 49 sztafet. 32 sztafety wystawiły łącznie szkoły podstawowe, a 24 szkoły ponadgimnazjalne. Wielkich niespodzianek nie było – dominowały szkoły, które prowadzą szkolenie lekkoatletyczne. W kategorii szkół podstawowych dwa miejsca na podium wywalczyły sztafety SP 33 Kielce – dziewczęta zajęły pierwszą, a chłopcy drugą lokatę. Taki sam wynik wśród szkół ponadgimnazjalnych osiągnął Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego z Ostrowca Świętokrzyskiego...

Czytaj więcej

Wicemistrzyni olimpijska i mistrzowie Polski startowali w Kielcach

Jadwiga Wajsówna, srebrna i brązowa medalistka olimpijska, była gwiazdą zawodów lekkoatletycznych 6 i 7 października 1945 r. w Kielcach. Zorganizowane zostały przez Kielecki OZLA w ramach Święta Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego na zbudowanym przed wojną stadionie przy obecnej ul. Ściegiennego, gdzie teraz znajduje się stadion piłkarski.
„Zawody te były pierwszorzędną imprezą propagandową, gromadząc na boisku dość dużo publiczności. Gdyby nie deszcz  (rozmoknięta bieżnia, błotniste rzutnie) wyniki byłyby dużo lepsze” – pisał wydawany w Radomiu i w Kielcach „Dziennik Powszechny” 10 października 1945 r.

Jadwiga Wajsówna na zawodach w Krakowie w 1937 r. (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

I tak jednak rezultaty były dobre...

Czytaj więcej