Archiwum miesiąca luty 2017

Trzy mistrzowskie tytuły biegaczy z Ostrowca i mecze z Rzeszowem. Rok 1958

Krystyna Nowakowska i Witold Baran byli bezsprzecznie najlepszymi lekkoatletami Kielecczyzny w 1958 roku. Ta para biegaczy KSZO Ostrowiec Świętokrzyski czterokrotnie stawała na podium mistrzostw Polski, w tym trzy razy na najwyższym stopniu.

Bieg kobiet na 1,2 km podczas przełajowych mistrzostw Polski w Skarżysku-Kamiennej w 1958 roku, z numerem 54 jego zwyciężczyni Krystyna Nowakowska

Zaczęło się od mistrzostw w biegach przełajowych rozegranych ponownie w Skarżysku-Kamiennej 13 kwietnia. Nowakowska zdecydowanie zwyciężyła na 1,2 km seniorek, zdobywając swój pierwszy tytuł mistrzyni Polski. Baran powtórzył osiągnięcie z 1957 roku i został wicemistrzem na 2 km juniorów, przegrywając znów z Markiem Jerzym z AZS Poznań.

O miejsce na podium walczyła również kolejna ...

Czytaj więcej

Pogrzeb Henryki Jóżwik we wtorek 21 lutego

wstazka zalobnaWe wtorek 21 lutego odbędą się w Kielcach uroczystości pogrzebowe Henryki Jóźwik, jednej z najlepszych świętokrzyskich lekkoatletek w historii, zmarłej 17 lutego w wieku 79 lat. O godz. 13 odprawiona zostanie msza święta żałobna w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej na osiedlu Świętokrzyskim. Po jej zakończeniu nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Stary.

Trzykrotna mistrzyni Polski, czterokrotna wicemistrzyni i reprezentantka naszego kraju w latach 1958-65 w biegu na 800 m oraz w biegach przełajowych, a później trenerka biegaczy, wychowawczyni  m.in. mistrzyń Polski Celiny Magali-Sokołowskiej i Małgorzaty Ciszek,  pochowana zostanie obok swojego męża Adama Jóźwika, który zmarł 31 stycznia 2015 roku.

Czytaj więcej

Pobiegła szybko, ale wyprzedziła ją rekordzistka świata juniorek

TORUNHMP2017Nie udało się Karolinie Kołeczek zdobyć trzeciego z rzędu tytułu halowej mistrzyni Polski w biegu na 60 m przez płotki. Zawodniczkę Wisły Junior Sandomierz po raz drugi w tym sezonie pokonała Klaudia Siciarz z AZS AWF Kraków. W eliminacjach był remis. Krakowianka wygrała pierwszą serię z czasem 8,20, a najlepsza świętokrzyska lekkoatletka drugą z takim samym wynikiem. W finale Karolina pierwsza wyszła z bloków, do ostatniego płotka miała szanse na złoty medal. Na ostatnich metrach uległa jednak 19-letniej rywalce, która rezultatem 8,00 s ustanowiła halowy rekord świata juniorek!

Sandomierzanka uzyskała 8,06 s. To drugi rezultat w jej karierze, zaledwie 0,01 s gorszy od rekordu życiowego sprzed dwóch lat...

Czytaj więcej

Nie żyje Henryka Jóźwik, trzykrotna mistrzyni Polski i trenerka mistrzyń

27jozwikhZmarła Henryka Jóźwik, czołowa przed laty polska biegaczka, trzykrotna mistrzyni i reprezentantka naszego kraju, a także trenerka biegaczy Budowlanych Kielce.  Urodziła się 7 lutego 1938 roku w Staszowie, gdzie w latach 50. w barwach LZS rozpoczynała bogatą karierę sportową. Była wszechstronną zawodniczką, mistrzynią województwa m.in. na 100 i 200 m oraz 80 m przez płotki, ale największe sukcesy odnosiła w biegu na 800 m i na trasach przełajowych, zaliczając się do ścisłej krajowej czołówki.

W 1959 roku w rozegranych w Skarżysku mistrzostwach Polski w biegach przełajowych zajęła drugie miejsce na 1,2 km kobiet. Rok później, także w Skarżysku, zdobyła swój pierwszy tytuł mistrzyni naszego kraju na 1,5 km na przełaj...

Czytaj więcej

Jest szybko, a do mistrzostw Europy ma być jeszcze szybciej…

orlencup2017Karolina Kołeczek zdobyła minimum na halowe mistrzostwa Europy w Belgradzie. Podczas mityngu Orlen Cup w Łodzi w eliminacyjnym biegu na 60 m przez płotki uzyskała czas 8,11 s, o 0,01 s lepszy od wymaganego przez PZLA. W finale zawodniczka Wisły Junior Sandomierz pobiegła 8,15 s, zajmując piąte miejsce. Zwyciężyła Phylicia George z Kanady z rezultatem 7,93 s. Druga była Tiffani McReynolds z USA (8,00), trzecia Sharona Bakker z Holandii (8,03), a czwarta Raven Clay z USA (8,09).

Karolina Kołeczek bardzo dobrze wystartowała w obydwu biegach, zarówno w eliminacyjnym, jak i finałowym miała najlepszy czas reakcji. W rozmowie z reporterem TVP tłumaczyła, że ma jeszcze problemy techniczne przy pokonywaniu płotków, ale pracuje nad nimi...

Czytaj więcej

Miała szanse na medal, nie zaliczyła pierwszej wysokości

TORUNU18U20-2017Katarzyna Białogońska nie zaliczyła żadnej wysokości w konkursie skoku o tyczce juniorek młodszych podczas halowych mistrzostw Polski w Toruniu. Niespełna 16-letnia zawodniczka KKL Kielce rozpoczęła rywalizację od 3,20 m i wszystkie trzy próby miała nieudane. Wielka szkoda, ponieważ miała realne szanse na medal. Srebrna i brązowa medalistka uzyskały wynik 3,40 m. Kielczanka w tym sezonie halowym dwukrotnie pokonywała wysokość 3,50 m. Mistrzynią Polski została Anna Łyko z MKS MOS Wrocław z rezultatem 3,60 m. Druga zawodniczka KKL Anna Iwaniec skoczyła 2,70 m, co dało jej siódmą lokatę.

Z toruńskich mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych świętokrzyscy lekkoatleci wracają zatem tylko z jednymi medalem – srebrnym. Przypomnijmy, że wywalczył go Adam...

Czytaj więcej

Srebrny medal Adama Masaczyńskiego w mistrzostwach Polski

TORUNU18U20-2017Adam Masaczyński został halowym wicemistrzem Polski juniorów młodszych w biegu na 1000 m. Podczas rozgrywanych w Toruniu mistrzostw 16-letni zawodnik KKL Kielce przebiegł ten dystans w 2.34,64.  Zdecydowanie najlepszy w tej konkurencji był Krzysztof Turski z MKS-SMS Victoria Racibórz, który uzyskał czas 2.31,75. Siódme miejsce zajął Bartłomiej Siadul z Olimpu Strawczyn z rekordem życiowym 2.38,05.

Swoją „życiówkę” poprawiła także Karolina Fiutek z Nadiru Jędrzejów, która była ósma na 2000 m juniorek młodszych z czasem 6.45,08. Na dziewiątym miejscu w tym biegu uplasowała się Julia Szymkiewicz z Olimpu Strawczyn – 6.50,48. Dziesiąte miejsce na 800 m juniorek zajęła Wiktoria Dziewięcka z KKL z rezultatem 2.22,91.

Pozostałe wyniki świętokrzyskich lekkoatletó...

Czytaj więcej

Znalazła się w Polsce godna rywalka dla Karoliny Kołeczek

copernicuscup2017_201612131303-200x200-tKarolina Kołeczek zajęła piąte miejsce w biegu na 60 m przez płotki podczas 3. Copernicus Cup w Toruniu. Zwyciężyła Chorwatka Andrea Ivancevic w czasie 7,96 s, przed reprezentantkami USA Jasmin Stowers (7,99) i Jackie Coward (8,00).  Zawodniczka Wisły Junior Sandomierz uzyskała swój najlepszy rezultat w tym sezonie 8,18 s, ale niespodziewanie straciła prymat w Polsce. Minimalnie wyprzedziła ją bowiem Klaudia Siciarz z AZS AWF Kraków, która rezultatem 8,17 s o 0,14 s poprawiła należący do niej od stycznia rekord Polski juniorek.

Była to pierwsza od trzech lat porażka Karoliny Kołeczek w rywalizacji z polską płotkarką. Miejmy nadzieję, że pojawienie się w kraju godnej rywalki zmobilizuje sandomierzankę i wkrótce odzyska palmę pierwszeństwa...

Czytaj więcej

Czwarta w świętokrzyskim plebiscycie i w finale B we Francji

Hala w Mondeville

Hala w Mondeville

Karolina Kołeczek zajęła czwarte miejsce w 65. Plebiscycie „Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2016”. Jego zwycięzcą został Karol Bielecki, piłkarz ręczny Vive Tauron Kielce, król strzelców turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro i zwycięzca wraz z kolegami z klubu Ligi Mistrzów. Najlepszą polską płotkarkę z Wisły Junior Sandomierz wyprzedzili jeszcze pięściarz Daniel Adamiec  z klubu Rushh Kielce oraz kolejny szczypiornista i olimpijczyk z Vive Tauron Michał Jurecki.

Sandomierzanki nie było na piątkowej uroczystej gali na zakończenie plebiscytu. Od jesieni przebywa i trenuje w Anglii, a w sobotę startowała w halowym mityngu we francuskim Mondeville...

Czytaj więcej

Rekordowe 600 m Adama Masaczyńskiego w Spale

KKL-logo1Bardzo dobrą formę zademonstrował Adam Masaczyński z KKL Kielce podczas ogólnopolskiego mityngu w Spale. 16-letni podopieczny trenera Krzysztofa Jóźwika przebiegł 600 m w 1.22,19, poprawiając o 0,27 s halowy rekord województwa juniorów młodszych, który od 2014 roku należał do Pawła Switka z Żaczka Połaniec.

Koleżanka klubowa i rówieśniczka Adama Katarzyna Białogońska skoczyła o tyczce 3,50 m, wyrównując swój halowy rekord województwa juniorek młodszych w skoku o tyczce ustanowiony przed tygodniem także w Spale. W zawodach startowało jeszcze trzech lekkoatletów KKL. Młodzik Oskar Jagodzki w skoku o tyczce uzyskał 3,30 m, junior młodszy Szymon Jasieńczuk przebiegł 60 m w 7,58 s i 200 m w 22,98 s, a senior Łukasz Miądzel 600 m w 1.26,47.

Rekord życiowy n...

Czytaj więcej