Mieliśmy pionierkę tak długiego biegu w Polsce. Półmaraton kobiet

Najlepszy wynik w półmaratonie w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki należy do Sabiny Jarząbek. Zawodniczka KKL Kielce jako jedyna pokonała dystans 21 km 97,5 m poniżej 1 godz. 20 min, uzyskując 24 czerwca 2018 r. w Radomiu czas 1:18.45. Ubiegłoroczną brązową medalistkę mistrzostw Polski w biegach ulicznych na 5 km i 10 km stać z pewnością na lepszy rezultat, ale na razie półmaraton nie jest jej główną konkurencją. Wystartowała w nim dopiero kilka razy, a ostatnio w 2018 r.

Sabina Jarząbek na trasie półmaratonu w Kielcach 7 maja 2017 r. (fot. www.emkielce.pl)

Przed Sabiną Jarząbek rekordzistką województwa była Anna Kądziela z Ostrowii Ostrowiec Świętokrzyski. Ta zawodniczka, która swoje największe sukcesy odnosiła na bieżni w biegach średnich oraz na 3000 m z przeszkodami, w półmaratonie pobiegła tylko raz.
Większość świętokrzyskich biegaczek, które zajmują czołowe miejsca w historycznych zestawieniach, nie trenuje w klubach sportowych. Lidia Czarnecka z Bliżyna, wiceliderka w tabeli, do której należy sześć spośród 20 najlepszych wyników, formalnie dopiero w 2021 r. stała się zawodniczką STS Skarżysko-Kamienna.
Trzecia na liście najlepszych świętokrzyskich półmaratonek jest Beata Popadiak, startująca w barwach Nadiru Jędrzejów, swój wynik 1:21.09 uzyskała podczas biegu maratońskiego w Berlinie. To oficjalnie zmierzony czas na półmetku. Co ciekawe, drugą połowę maratonu pokonała ponad minutę szybciej, ale ten rezultat nie może być uznany jako oficjalny wynik w półmaratonie.

Zdzisława Tylmanowska

Zanim w programie biegów ulicznych znalazł się klasyczny półmaraton na 21 km 97,5 m, rozgrywano tzw. mały maraton na 20 km. W pierwszych mistrzostwach Polski mężczyzn na tym dystansie 11 kwietnia 1976 r. w Łodzi wystartowała też jedna kobieta – Zdzisława Tylmanowska, zawodniczka AZS Nowi i studentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. 22-letnia wówczas biegaczka pokonała 20 km w 1 godz. 36 min 42 s, stając się pierwszą Polką, która ukończyła tak długi bieg.
„Organizatorzy mistrzostw w uznaniu jej wyczynu nagrodzili ją specjalną nagrodą i postawili na podium wraz ze zwycięzcami” – informowało „Słowo Ludu”. W następnych latach Zdzisława Tylmanowska należała też do pionierek w Polsce w maratonie kobiet.

Półmaraton to obecnie bardzo popularny dystans wśród biegów ulicznych w Polsce. Jednym z pierwszych był rozgrywany od 1993 do 2016 r. w rejonie Bocheńca, Bukowej i Małogoszcza Półmaraton Świętokrzyski im. red. Mieczysława Kalety. Od 2001 r. biegacze rywalizowali na tym dystansie w Skarżysku-Kamiennej, a od 2015 r. także w Kielcach. M.in. z powodu pandemii koronawirusa półmaratony w obu tych miastach w latach 2020-21 się nie odbyły. Od 2017 r. bez przerwy organizowany jest natomiast półmaraton w Starachowicach.

W naszych zestawieniach umieściliśmy 43 świętokrzyskie biegaczki, które przebiegły 21 km 97,5 m poniżej 1 godz. 40 min. Lista prawdopodobnie nie jest pełna, ponieważ trudno dotrzeć do rezultatów wszystkich biegów półmaratońskich w naszym kraju. Poza tym nasze biegaczki startują też za granicą, co wiąże się z jeszcze większymi problemami.
Rezultaty zamieszczone w naszych zestawieniach podajemy, zgodnie z oficjalnymi przepisami zawodów lekkoatletycznych, według czasów brutto. Znajdziecie je w dziale „Statystyka i rekordy„.