Archiwum miesiąca kwiecień 2021

Rekordzistka Polski juniorek i dwie mistrzynie. 500 i 600 m kobiet

Na 500 m mieliśmy dwie zawodniczki w ścisłej czołówce krajowej, na 600 m rekordzistkę i reprezentantkę Polski juniorek, a także dwie mistrzynie naszego kraju juniorek młodszych w hali.

Anna Zielińska uzyskała najlepszy wynik na tym dystansie w hali

Małgorzata Jamróz najszybciej pobiegła na 600 m na stadionie

Pierwszy dystans jest obecnie bardzo rzadko biegany. Przed ponad pół wiekiem należał jednak do popularnych w rywalizacji kobiet. W latach 1949-51 był nawet w programie mistrzostw Polski seniorek, a do początku lat 60. w mistrzostwach juniorek. W tych ostatnich najwyższą lokatę z biegaczek Kielecczyzny zajęła Sabina Nowak z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, która w 1961 roku była piąta z czasem 1.25,0...

Czytaj więcej

Nie wystartowała w Goleniowie, pobiegła na 10 km we Francji

Beata Popadiak

Zawodniczka Nadiru Jędrzejów Beata Popadiak zajęła piąte miejsce w silnie obsadzonym biegu ulicznym na 10 km we francuskiej miejscowości Morton. Zorganizowany został przez japońską firmę Asics, której biegaczka jest ambasadorką, a odbywał się pod hasłem bicia rekordów życiowych.

I większość uczestników poprawiła swoje najlepsze wyniki. Pierwsza na mecie wśród kobiet Mekdes Woldu czasem 31.47 ustanowiła ponadto rekord Erytrei. Popadiak straciła do niej 4 min 8 s, ale rezultatem 35.55 także wyraźnie poprawiła swoją „życiówkę”. Swój poprzedni najlepszy wynik w biegu ulicznym na 10 km – 36.33 – uzyskała w 2019 r. w Londynie. Legitymuje się także rekordami życiowymi 1:20.47 w półmaratonie i  2:51.38 w maratonie.

W barwach Nadiru po raz pie...

Czytaj więcej

Samotny bieg Sabiny Jarząbek po rekord na 10 000 m

Sabina Jarząbek (fot. Paweł Małecki)

O prawie 19 s poprawiła Sabina Jarząbek rekord województwa świętokrzyskiego na 10 000 podczas mistrzostw Polski na tym dystansie w Goleniowie (Zachodniopomorskie). Zawodniczka KKL Kielce pobiegła w słabszej serii, w której nie miała silnych konkurentek. Większość rywalek zdublowała, a drugą na mecie wyprzedziła aż o 52 s. Uzyskała czas 35.32,61, zdecydowanie lepszy od swojego poprzedniego rekordowego wyniku z ubiegłego roku, który wynosił 35.51,41.

Szkoda, że biegaczka KKL nie wystartowała w  silniejszej serii, ponieważ miałaby szansę na jeszcze bardziej wartościowy rezultat. Tam szybciej pobiegło od niej 16 zawodniczek, uplasowała się więc w mistrzostwach na 17. pozycji.

Na 10 000 m mężczyzn rozegrano cztery serie...

Czytaj więcej

Dzień Miotacza przełożony, opóźni się inauguracja sezonu na stadionie

Stadion MOSiR w Kielcach

Rozpoczynający tradycyjnie sezon letni w Kielcach mityng „Dzień Miotacza” odbędzie się dwa tygodnie później niż planowano. Jak poinformował Wiesław Rożej, prezes Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki, zawody, które miały się odbyć w niedzielę 25 kwietnia, ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa zostają przełożone na niedzielę 9 maja.

Odbędą się równocześnie z planowanym na ten dzień XII Memoriałem Zdzisława Furmanka. Tydzień wcześniej, w niedzielę 2 maja, na stadionie MOSiR przy ul. Leszka Drogosza rozegrany zostanie natomiast Majowy Mityng w Rzutach. Na zawody  te prócz miotaczek KKL Kielce zgłosili się już lekkoatleci z MKS Syrena Warszawa i Startu Nakło.

Podobnie jak Memoriał Furmanka będą miały ...

Czytaj więcej

Rekordzista ze Lwowa, zdolni juniorzy i talent sprzed wojny. 400 m mężczyzn

Bieg na 400 m mężczyzn nie należy do najsilniejszych konkurencji w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki. Lista sukcesów nie jest zbyt długa, ponieważ liczących się w skali ogólnopolskiej biegaczy na tym dystansie mieliśmy niewielu. A jeśli już pojawiali się utalentowani zawodnicy, to odchodzili do innych województw lub szybko kończyli karierę.

Nasz rekordzista na 400 m Leonid Jażyński (nr 109), na zdjęciu w biegu na 100 m

Ponad ćwierć wieku temu rekord okręgu i ówczesnego województwa kieleckiego ustanowił przyjeżdżający ze Lwowa Leonid Jażyński, który przez dwa sezony startował w barwach Budowlanych Kielce. Jego czas 47,42 s z 1994 roku do dziś nie został poprawiony, choć nie należał do szczególnie wyśrubowanych...

Czytaj więcej

Odszedł Janusz Marciniewski. Jeszcze w marcu sędziował zawody…

Od ponad pół wieku był blisko związany z kielecką i świętokrzyską lekkoatletyką. Urodził się w 1944 roku w Baranowiczach, mieście położonym na terenie obecnej Białorusi, ale przez prawie całe życie mieszkał w Kielcach.  Jako  zawodnik Budowlanych w drugiej połowie lat 60.  należał do okręgowej czołówki biegaczy na średnich i długich dystansach. Biegał też przez płotki i z przeszkodami, a gdy trzeba było walczyć o punkty dla klubu w ligowych zawodach, startował także w chodzie.

Janusz Marciniewski jako sędzia… (fot. Facebook/WKS Kielce)

W 1968 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim zdobył mistrzostwo okręgu w biegu na 3000 m z czasem 8.51,2. Rok później, także na stadionie KSZO, okazał się najlepszy na 1500 m z wynikiem 4.04,7...

Czytaj więcej

Zdrowych i pogodnych świąt wielkanocnych życzy CK Lekkoatletyka

Czytaj więcej

Międzywojewódzkie mistrzostwa też odwołane. Przez koronawirusa

Polski Związek Lekkiej Atletyki postanowił odwołać planowane do rozegrania w kwietniu międzywojewódzkie mistrzostwa młodzików w biegach przełajowych. W opublikowanym komunikacie czytamy, że  „ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju po konsultacjach z wojewódzkimi związkami” zdecydowano przenieść te zawody na jesień.

Świętokrzyscy młodzi biegacze mieli rywalizować z rówieśnikami z województwa łódzkiego w sobotę 10 kwietnia w Końskich. Wskazanym przez PZLA nowym terminem do rozegrania tych zawodów jest okres od 6 do 21 listopada.

Przypomnijmy, że z powodu pandemii odwołane zostały już przełajowe mistrzostwa województwa świętokrzyskiego, które miały się odbyć 27 marca w Starachowicach...

Czytaj więcej

Wyjątkowo obfity w medale i rekordowy dystans. 400 m kobiet

Starty w mistrzostwach i Pucharze Europy, finał na Uniwersjadzie, 26 medali mistrzostw Polski, cztery rekordy i pięć reprezentantek naszego kraju – to najważniejsze osiągnięcia świętokrzyskich lekkoatletek w biegu na 400 m. Bez wątpienia stanowi jedną z najsilniejszych, a może i najsilniejszą konkurencję w historii naszej Królowej Sportu.

Elżbieta Kapusta na prowadzeniu biegu na 400 m podczas mityngu w niemieckim Lage w 1983 r.

Jej liderką jest Elżbieta Kapusta, która startowała na 400 m w mistrzostwach Europy na stadionie i w hali oraz w finale Pucharu Europy. Jako zawodniczka Łysogór i Budowlanych Kielce dwa razy stawała na najwyższym stopniu podium halowych mistrzostw Polski i raz na stadionie w kategorii open...

Czytaj więcej