To ekstremalne wyzwanie dla prawdziwych twardzieli. Ultramaratony

Ultramaratony, czyli biegi dłuższe od klasycznego maratonu, zdobywają coraz więcej zwolenników. Także w naszym regionie nie brak śmiałków, którzy decydują się na tak ekstremalny wysiłek. Doszukaliśmy się dziesięciu odważnych panów, którzy wystartowali na 100 km i dobiegli do mety.

Zenon Stępień, najlepszy świętokrzyski biegacz na 100 km. Na zdjęciu na trasie I Kieleckiego Biegu Górskiego w 2014 r.  (fot. Jarosław Kubalski)

Najszybciej uczynił to kielczanin Zenon Stępień, pokonując ten dystans w 8 godzin 14 minut i 57 sekund. Normę na II klasę sportową ponadto wypełnili Jacek Latała z LKB Rudnik i Jacek Dariusz Łabudzki, którzy również przebiegli „setkę” poniżej 8,5 godziny.

Z pań na 100 km pobiegła jedynie Anna Ordyńska ze Skarżyska-Kamiennej. Z czasem 9:35.02 zajęłaby w 2021 r. czwarte miejsce w mistrzostwach Polski kobiet. Nie została jednak sklasyfikowana, ponieważ nie należy do żadnego klubu sportowego i nie posiada licencji Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Z mężczyzn formalne wymogi spełnił jedynie Sławomir Petrus z Kielc, który w 1998 r. w Supermaratonie Calisia na 100 km, rozgrywanym na drogach w okolicach Kalisza, zajął wprawdzie odległe miejsce, ale w klasyfikacji mistrzostw naszego kraju był ósmy.

Wojciech Bryja

Ultramaratończycy mają również mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym. W tej wymagającej jeszcze więcej wysiłku niż start ba 100 km konkurencji mamy już srebrnego medalistę – Wojciecha Bryję z Olimpu Strawczyn. W 2016 r. ten biegacz wywalczył wicemistrzostwo naszego kraju, pokonując w ciągu doby dystans 205 km 717 m. Powyżej 200 km w 24-godziny przebiegł też kielczanin Bartosz Lewański w 2021 r.

Mamy też śmiałka, który odważył się na start w biegu 48-godzinnym. To Tomasz Jezierski ze Skarżyska-Kamiennej, który w dwie doby pokonał 215 km 688 m. Z pewnością stać go na lepszy rezultat, ponieważ przebiegnięcie 100 mil, czyli ok. 160 km (40 okrążeń skarżyskiego zalewu Rejów) zajęło mu 21 godzin, a ultramaratonu na 240 km górskimi szlakami w Sudetach niespełna 43 godziny.

W naszych zestawieniach uwzględniamy jedynie ultramaratony rozgrywane na ulicach. Najkrótszym z nich jest bieg na 50 km. W tej konkurencji mamy pierwszego reprezentanta Polski – Jarosława Lubińskiego. Jako zawodnik KKL Kielce zakwalifikował się on w 2019 r. na mistrzostwa świata w rumuńskim Brasov, zajmując tam 33 lokatę.

Zestawienie wyników świętokrzyskich ultramaratończyków zamieszczamy w dziale „Statystyka i rekordy„.