14 medali i 12 rekordów Karoliny Kołeczek. 100 m przez płotki kobiet

Gdyby doszło do biegu, w którym wystartowałyby najlepsze świętokrzyskie płotkarki w historii, Karolina Kołeczek zwyciężyłaby z przewagą kilkunastu metrów. Aż 1,83 s dzieli bowiem ustanowiony przez nią w 2015 r. rekord województwa (12,91 s) od poprzednich rekordzistek. To różnica dwóch klas, biegała bowiem na poziomie mistrzowskiej międzynarodowej, a żadnej innej zawodniczce nie udało się wypełnić normy nie tylko na mistrzowską, ale i obecną pierwszą klasę (14,50 s).

Karolina Kołeczek w biegu po swój pierwszy tytuł mistrzyni Polski 21 lipca 2013 r. w Toruniu

Rekord województwa na 100 m przez płotki Kołeczek poprawiała dziesięć razy i dwukrotnie wyrównywała. Jako zawodniczka Wisły, Trójki i Wisły Junior Sandomierz zdobyła też dwa srebrne medale młodzieżowych mistrzostw Europy oraz 12 mistrzostw Polski wszystkich kategorii wiekowych. Najwięcej razy stawała na podium seniorowskich mistrzostw – siedem, w tym pięciokrotnie na jego najwyższym stopniu.

Reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach międzynarodowych. W 2016 r. została drugą po Mirosławie Sarnie olimpijką w dziejach świętokrzyskiej lekkoatletyki , startując w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Rok wcześniej dotarła do półfinału mistrzostw świata w Pekinie, w 2014 i 2016 r. kwalifikowała się również do półfinału mistrzostw Europy, była też blisko finału mistrzostw świata i Europy juniorek. Ponadto cztery razy zdobywała dla reprezentacji Polski punkty w drużynowych mistrzostwach Starego Kontynentu i zajęła czwarte miejsce na Uniwersjadzie w Tajpej.

Jako zawodniczka sandomierskich klubów w latach 2013-17 klasyfikowana była wśród stu najlepszych płotkarek na świecie, zajmując najwyższe 41. miejsce w 2015 r. W tych samych latach liderowała w tabeli specjalistek biegu 100 m przez płotki w Polsce. Z ustanowionym już w barwach AZS UMCS Lublin w 2019 r. rekordem życiowym 12,75 s plasuje się na siódmej pozycji w zestawieniu najlepszych polskich płotkarek w historii. Od tego sezonu utytułowana lekkoatletka z Sandomierza jest zawodniczką Olimpii Grudziądz.

Mirosława Sarna w biegu na 100 m pł w ramach 5-boju podczas wielobojowych mistrzostw okręgu kieleckiego w Ostrowcu Świętokrzyskim 4 października 1969 r.

Po odejściu Karoliny Kołeczek ta konkurencja w naszym województwie praktycznie nie istnieje. Żadna bowiem zawodniczka nie zdecydowała się przebiec 100 m przez płotki o wysokości 83,8 cm, obowiązującej od kategorii juniorek. Wcześniej też nie mieliśmy płotkarek w krajowej czołówce.
Mirosława Sarna, bijąc w 1969 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim rekord Polski w 5-boju , uzyskała w biegu płotkarskim czas 15,0 s. Był to wynik na poziomie czwartej dziesiątki w Polsce, ale jako rekord województwa przetrwał aż dziesięć lat.

Pierwsza poniżej 15 s przebiegła 100 m przez płotki Lilla Dąbrowska (później Jóźwik) z Budowlanych Kielce. Ta sztuka udała się jeszcze tylko Ewie Grad z Granatu Skarżysko-Kamienna i Dominice Narewskiej z Wisły Sandomierz, Małgorzacie Zwierzyńskiej z Żaka Kielce oraz zawodniczkom Budowlanych Marcie Jóźwik i Ewie Kowalskiej (przy pomiarze ręcznym).

Ewa Grad (trzecia od lewej) w biegu po brązowy medal OSM w Bielsku-Białej w 1987 r.

Z wynikami na poziomie drugiej klasy świętokrzyskie płotkarki nie liczyły się w Polsce wśród seniorek. Zdobywały natomiast medale w młodszych kategoriach wiekowych, na płotkach o wysokości 76,2 cm. Trzy razy na mistrzowskim podium stawała Ewa Grad, która w latach 1986-87 zajęła trzecie lokaty w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży, czyli mistrzostwach juniorek młodszych, a ponadto była druga w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego, nieoficjalnych wtedy mistrzostwach młodziczek.

Srebrny medal OSM w 1986 r. zdobyła jej klubowa koleżanka Edyta Bogusz. Brązową medalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w 1997 r., także wśród juniorek młodszych została Dominika Narewska. Ponadto druga w Małym Memoriale Kusocińskiego była Weronika Pazdej z Budowlanych, a trzecia Marta Jóźwik. Ewa Grad dostąpiła też zaszczytu reprezentowania biało-czerwonych barw w trójmeczu reprezentacji Polski juniorek z Wielką Brytanią i RFN.

Medalistki biegu na 100 m pł OSM w Spale w 1986 r. Od lewej: Edyta Bogusz, Edyta Jakubowska z AZS Warszawa, która zaczynała karierę w Neptunie Końskie, oraz Ewa Grad

Karolina Kołeczek zdobyła więc na 100 m przez płotki dwa razy więcej medali od pozostałych świętokrzyskich zawodniczek. Wykaz jej osiągnięć oraz pozostałych naszych czołowych płotkarek, zestawienie najlepszych w historii, także w poszczególnych kategoriach wiekowych, rozwój rekordu województwa i inne statystyczne dane dotyczące tej konkurencji znajduje się w dziale „Statystyka i rekordy„.