Małżeństwo biegaczy z Ukrainy bezkonkurencyjne w Szydłowie

Bogdan Semenowycz zwyciężył w biegu głównym na 10 km podczas 41. Biegów Sylwestrowych w Szydłowie. Wśród kobiet pierwsza na mecie była jego żona Natalia. Pochodzące z miejscowości Kiwszowata w obwodzie kijowskim małżeństwo od lat startuje w ulicznych biegach w Polsce. Do miasteczka nazywanego „polskim Carcassonne” przyjechali po raz pierwszy i nie dali szans polskim biegaczom.

Bieg na 10 km ukończyło 74 biegaczy i 26 biegaczek (fot. Rafał Staszewski, „Tygodnik Nadwiślański”)

Bogdan Semenowycz 10-kilometrową trasę, wiodącą m.in. wzdłuż średniowiecznych murów obronnych i przez Bramę Krakowską, pokonał w 30 min 54 s. Drugi na mecie ze stratą 11 s był Mateusz Kaczor z RLTL Optima Radom, tegoroczny mistrz Polski w biegu ulicznym na 5 km i wicemistrz w półmaratonie. Na trzecim miejscu z czasem 31.31 finiszował najlepszy ze świętokrzyskich biegaczy Sylwester Lepiarz z LKB Rudnik.

Szóstą lokatę zajął znany z występów w Żaczku Połaniec Damian Noga, reprezentujący Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie. Na kolejnych dwóch miejscach uplasowali się Rafał Teliga i Hubert Zawierucha z gminy Bieliny, startujący pod szyldem Dream Team Wokół Łysej Góry. Na dziesiątej pozycji ukończył bieg Robert Majecki z Sandomierza.

Natalia Semenowycz była zdecydowanie najlepsza wśród kobiet z czasem 38.39. Drugą na mecie Marię Bahranowską-Kilian wyprzedziła aż o 3 min 44 s. Piąta wśród pań była Katarzyna Pawłowska z Chęcin, a szósta Katarzyna Plewa z Miedzianej Góry.

132 dziewcząt i chłopców rywalizowało w biegach dzieci i młodzieży na krótszych dystansach. Na 2055 m juniorek zwyciężyła wracająca do biegania po kontuzji Julia Szydłowska z Żaczka Połaniec, a wśród juniorów najlepszy był jej klubowy kolega Karol Bąk.

Zwycięzcy pozostałych biegów:

320 m (rocznik 2014 i młodsi) – Emilia Kaczorowska, Kurozwęki i Aron Data, SP 1 Dobczyce

425 m (2012-13) – Blanka Sztuk, Słoneczko Busko-Zdrój i Piotr Wykrota, LKB Rudnik

715 m (2010-11) – Gabriela Parada, Słoneczko Busko-Zdrój i Maksymilian Dziułka, LKB Rudnik

1370 m (2008-09) – Karolina Zięba, Stal Nowa Dęba i Jakub Słomiński. LKB Rudnik

W punktacji drużynowej biegów zwyciężył LKB Rudnik, przed Akweduktem Kielce i buskim Słoneczkiem.