Świętokrzyscy lekkoatleci w tabelach światowych w 2022 roku

Kolejny raz Katarzyna Furmanek zajęła najwyższe miejsce ze świętokrzyskich lekkoatletów w tabelach najlepszych na świecie publikowanych przez World Athletics. Zawodniczka KKL Kielce znalazła się w ubiegłym roku na 51. pozycji w rzucie młotem z wynikiem 70,05 m. W Europie dał on jej 32. pozycję. W pierwszej setce jest jeszcze jej klubowa koleżanka Karolina Młodawska – 82. w trójskoku z rezultatem 13,61 m. Na Starym kontynencie znalazła się na 45. miejscu. Wynik 6,26 m w skoku w dal daje jej odpowiednio 261. i 131. pozycję.

Obydwie nasze lekkoatletki, które w tych konkurencjach reprezentowały Polskę na mistrzostw Europy, zanotowały jednak regres w porównaniu z rokiem 2021. Furmanek z wynikiem 72,27 m zajęła wówczas 30. lokatę na świecie i 15. w Europie, a Młodawska z rezultatem 13,79 m była odpowiednio na 63. i 32. miejscu.

W zestawieniach mężczyzn żadnemu z naszych lekkoatletów nie udało się nawet zbliżyć do pierwszej setki najlepszych w konkurencjach olimpijskich. Najwyżej uplasował się Adam Kołodziej z Wisły Junior Sandomierz – 354. na świecie i 118. w Europie w biegu na 3000 m z przeszkodami z czasem 8.49,36. 117. lokatę na Starym Kontynencie zajął Jakub Sobura-Durma z KKL na 400 m przez płotki z wynikiem 51,39 s. Na świecie dał on mu 385. pozycję.

Najwyższe pozycje  nasi lekkoatleci zajęli w rzadziej rozgrywanych konkurencjach nietypowych lub będących głównie w programie zawodów dla juniorów. I tak na 2000 m z przeszkodami Adam Kołodziej jest 23. na świecie i 15. w Europie z rezultatem 5.38,06. Wśród kobiet w tej konkurencji 45. pozycję na świecie i 27. na naszym kontynencie zajęła Maja Peryt z Juventy-Cerrad Starachowice z czasem 6.38,17. Starachowiczanka jest ponadto na 113. i 65. miejscu na 1000 m z wynikiem 2.51.24. Oliwia Bełczew z KKL, która pokonała ten dystans w 2.51,82, plasuje się odpowiednio na 124. i 73. miejscu.

80. na świecie i 32. w Europie na 1000 m mężczyzn z wynikiem 2.25,47 jest Adam Masaczyński z KKL. Jego klubowy kolega Łukasz Łakomiec, który ten dystans pokonał w 2.28,21, zajął odpowiednio 173. i 83. lokatę.  Ponadto Sobura-Durma z czasem 33,76 s znalazł się na 144. pozycji na świecie i 59. w Europie.

Jeśli chodzi o konkurencje olimpijskie, to wśród tysiąca najlepszych znalazły się jeszcze: Oliwia Bełczew, Sabina Jarząbek, Natalia Biskupska, Zofia Jastrząb, Marika Kaczmarek i Wiktoria Wijas  z KKL oraz posiadająca licencję Nadiru Jędrzejów krakowianka Beata Popadiak.