Czterech mistrzów, jeden potrójny. 2000 i 1500 m z przeszkodami mężczyzn

Biegi z przeszkodami są świętokrzyską specjalnością nie tylko w żeńskim, ale i męskim wydaniu. Także na dystansach 2000 i 1500 , na których medale zdobywali juniorzy młodsi i juniorzy. Na tym pierwszym najbardziej utytułowanym naszym zawodnikiem jest Adam Kołodziej z Wisły Junior Sandomierz, który trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach Polski.

Adam Kołodziej w biegu po złoty medal mistrzostw Polski juniorów w 2019 r. w Raciborzu (fot. Paweł Wiśniewski/pzla.pl)

Po raz pierwszy jako junior młodszy w 2019 r. Zakwalifikował się też do finału mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej, zajmując w nim 11. miejsce. Z powodzeniem reprezentował również Polskę w meczach międzypaństwowych, a w ubiegłym roku ustanowił najlepszy wynik w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki na 2000 m z przeszkodami – 5.38,06.

Piotr Człeczyński

Pierwszy złoty medal w tej konkurencji zdobył jednak prawie 34 lata temu Michał Jagieło z Granatu Skarżysko-Kamienna, wygrywając bieg juniorów młodszych podczas Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w lipcu 1989 r. w Kielcach. Siedem lat później mistrzem naszego kraju w tej samej kategorii został Piotr Człeczyński z Budowlanych Kielce, który w zwycięskim biegu ustanowił również rekord Polski czasem 5.48,67.

Trzecim złotym medalistą był w 1999 r. Paweł Obarski z STS Skarżysko. Startował też wtedy w pierwszych mistrzostwach świata juniorów młodszych w Bydgoszczy, zajmując 15. lokatę. Tytuły wicemistrzowskie w krajowej rywalizacji w tej kategorii zdobywali Jacek Wosiek (w 1992 r.) i Robert Pawlak (1997), także reprezentuącyz STS. Brązowymi medalistami byli ich klubowi koledzy Michał Koselnik (1993) i Mariusz Kroner (1995) oraz Jakub Sierżęga z Trójki Sandomierz (2012).

Jeśli chodzi o juniorów, to na 2000 m z przeszkodami jedynym złotym medalistą, za to podwójnym, jest wspomniany już Adam Kołodziej. Brązowe medale zdobywali biegacze ze Skarżyska Grzegorz Bernatek (1987), Robert Pawlak (dwukrotnie, 1998 i 1999), Paweł Obarski (2001) oraz Mariusz Kaczmarski z Ostrowii (1985) i Zbigniew Tomasik z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (1978). Ostrowieccy zawodnicy i Pawlak startowali też w tej konkurencji w reprezentacji Polski juniorów.

Zbigniew Tomasik był naszym pierwszym medalistą w biegach przeszkodowych. Po raz pierwszy na mistrzowskim podium stanął jako junior młodszy w 1977 r. podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Łodzi, zajmując trzecie miejsce na 1500 m, choć miał upadek w biegu.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Zielonej Górze w 1999 r. Na najwyższym podium Paweł Obarski ze swoim trenerem Krzysztofem Wolińskim

Na 1500 m z przeszkodami w latach 50. i 60. biegali także seniorzy. Rekordzistą okręgu kieleckiego z tego okresu pozostaje Jan Krawczyk z Budowlanych Kielce, który w 1965 r. uzyskał w tej konkurencji czas 4.17,0. Seniorzy oraz młodzieżowcy biegali i nadal biegają również na 2000 m z przeszkodami. Nie walczyli wprawdzie w tej konkurencji o medale mistrzostw Polski, ale czasem rozgrywana była w meczach międzypaństwowych. I tak w pierwszej reprezentacji naszego kraju startowali w niej Artur Osman z Granatu (w hali) i Rafał Wójcik z STS, a w młodzieżowej Wiktor Pietrzyk z Budowlanych. Największe sukcesy ci dwaj pierwsi biegacze odnosili na 3000 m z przeszkodami.

O tej konkurencji napiszemy w kolejnym odcinku. A zestawienie najlepszych wyników i zawodników na 2000 m i 1500 m z przeszkodami, wykaz medalistów i finalistów mistrzostw Polski oraz startów w biało-czerwonych barwach znajduje się w dziale „Statystyka i rekordy„.