Pięć złotych medali Wójcika, dwa Osmana. 3000 m z przeszkodami mężczyzn

Trzy złote medale mistrzostw Polski seniorów, cztery w kategorii młodzieżowców i jeden wśród juniorów – to dorobek świętokrzyskich biegaczy na 3000 m z przeszkodami. Najwięcej laurów przysporzył nam Rafał Wójcik, ale pierwszy tytuł mistrzowski wywalczył Artur Osman. Jako zawodnik Granatu Skarżysko-Kamienna wygrał bieg juniorów na tym dystansie podczas Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży 30 lipca 1989 r. na oddanym do użytku kilka dni wcześniej nowym stadionie w Kielcach.

Wójcik i Artur Osman (fot. Jarosław Kubalski)

Mistrzostwa Polski w 1993 roku w Kielcach.   Rafał 

Dwa lata później, także w Kielcach, został mistrzem przeszkodowców w kategorii seniorów. W następnym roku, już jako zawodnik AZS-AWF Gdańsk, był brązowym medalistą. Reprezentujący skarżyski Granat Rafał Wójcik był wtedy siódmy. W 1993 r. na mistrzostwach rozgrywanym po raz drugi na kieleckim stadionie Osman znów chciał wygrać, prowadził przez część dystansu, ale ostatecznie nie ukończył biegu. Wójcik uplasował się tuż za podium, na czwartym miejscu.

Na kolejnych mistrzostwach w Pile, gdzie obydwaj reprezentowali STS Skarżysko, niespodziewanie złoty medal zdobył Wójcik. Osman był szósty i praktycznie pożegnał się z tą konkurencją, odnosząc kolejne sukcesy w biegach ulicznych. Wójcik w 1995 r. obronił tytuł mistrzowski i stanął przed szansą zakwalifikowania się na Igrzyska Olimpijskie w Atlancie. Rok 1996 był jednak dla niego nieudany, miał problemy ze zdrowiem, nie poprawił wyników i myślał nawet o zakończeniu kariery.

Rafał Wójcik w ostatnim swoim biegu na 3000 m z przeszkodami (fot. Paweł Małecki)

Kontynuował ją w Oleśniczance Oleśnica i Sportingu Międzyzdroje. Na 3000 m z przeszkodami jako zawodnik tego pierwszego klubu zdobył w 1997 r.  złoty medal mistrzostw Polski, w barwach drugiego powtórzył ten sukces w latach 1998, 2000, 2002 i 2003. Był też ósmy na mistrzostwach Europy w 1998 r. w Budapeszcie i zakwalifikował się w 2000 r. na Igrzyska Olimpijskie w Sydney, gdzie odpadł w półfinale.

Od 2005 r. Wójcik reprezentował KKL Kielce. Jako mistrz Polski w maratonie pobiegł jeszcze na 3000 m z przeszkodami w mistrzostwach naszego kraju, zajmując siódme miejsce. Po raz ostatni w tej konkurencji wystartował 4 września 2005 r. na zawodach o awans do I ligi w Kielcach. Uzyskał czas 9.14,57, jakiego nie notował od czasów juniora, ale bieg zakończył zwycięsko.

Pierwsze swoje sukcesy na przeszkodach Rafał Wójcik zaczął odnosić jako młodzieżowiec. Był w tej kategorii trzykrotnie mistrzem Polski w latach 1992-94. Tytuł młodzieżowego wicemistrza ma w swoim dorobku Artur Osman. Trzy medale zdobyli biegacze z Sandomierza. Pierwszy – brązowy – Mariusz Kondrat z Trójki w 2012 r. Złoty i srebrny Adam Kołodziej z Wisły Junior w latach 2021-22. Ten ostatni w 2022 r. wywalczył też brąz w mistrzostwach seniorów.

Rafał Wójcik, będąc zawodnikiem Granatu i STS, wielokrotnie startował w pierwszej i młodzieżowej reprezentacji Polski. Jeden start, ale za to zwycięski w młodzieżowym meczu z Ukrainą miał Artur Osman. W tej samej kategorii w trójmeczu z Czechami i Węgrami biało-czerwone barwy reprezentował Adam Kołodziej. Raz w pierwszej i dwa razy w drugiej reprezentacji naszego kraju występował na 3000 m z przeszkodami Wiktor Pietrzyk z Budowlanych Kielce.

Osman i Wójcik klasyfikowani byli w tabeli stu najlepszych przeszkodowców na świecie. W Polsce Wójcik jako zawodnik STS był najlepszy w 1995 r. Cztery lata wcześniej drugą lokatę zajął Osman, a w 2022 r. trzecią Kołodziej.  Poza nimi w pierwszej dziesiątce mieliśmy jeszcze Pietrzyka. W drugiej jako pierwszy w historii znalazł się Franciszek Krakowiak ze Stali Końskie – na 20. pozycji w 1960 r. Bliżej krajowej czołówki był sześć lat później Ignacy Tokarz z Budowlanych z rekordem okręgu 9.02.2,. Poprawił go dopiero w 1987 r.  reprezentujący także kielecki klub Mariusz Kaczmarski, który jako pierwszy przebiegł 3000 m z przeszkodami poniżej 9 minut. Kolejnymi rekordzistami byli Wiktor Pietrzyk i Artur Osman, a od 1995 r. rekord należy do Rafała Wójcika i wynosi 8.25,93.

3000 m z przeszkodami podczas zawodów II ligi w Krakowie w 1988 r. Na czele biegacze Budowlanych Kielce, prowadzi Aleksander Niwiński, za nim Wiktor Pietrzyk

Wynikiem poniżej 9 minut na 3000 m z przeszkodami – prócz Wójcika, Osmana, Pietrzyka, Kaczmarskiego, Kołodzieja i Kondrata – legitymuje się jeszcze tylko utytułowany Mirosław Żerkowski, który na koniec kariery startował w barwach Budowlanych.

Zestawienie najlepszych wyników i zawodników w tej konkurencji, wykaz startów w reprezentacji Polski i osiągnięć w mistrzostwach naszego kraju, lokat w tabelach światowych i krajowych, a także historia rekordu okręgu/województwa znajduje się w dziale „Statystyka i rekordy„.