Wyjątkowo obfity w medale i rekordowy dystans. 400 m kobiet

Starty w mistrzostwach i Pucharze Europy, finał na Uniwersjadzie, 26 medali mistrzostw Polski, cztery rekordy i pięć reprezentantek naszego kraju – to najważniejsze osiągnięcia świętokrzyskich lekkoatletek w biegu na 400 m. Bez wątpienia stanowi jedną z najsilniejszych, a może i najsilniejszą konkurencję w historii naszej Królowej Sportu.

Elżbieta Kapusta na prowadzeniu biegu na 400 m podczas mityngu w niemieckim Lage w 1983 r.

Jej liderką jest Elżbieta Kapusta, która startowała na 400 m w mistrzostwach Europy na stadionie i w hali oraz w finale Pucharu Europy. Jako zawodniczka Łysogór i Budowlanych Kielce dwa razy stawała na najwyższym stopniu podium halowych mistrzostw Polski i raz na stadionie w kategorii open. Ponadto zdobyła jeszcze dwa srebrne i cztery brązowe medale.

Barbara Kwietniewska pierwszy medal na 400 m zdobyła w 1971 r. podczas II OSM w Chorzowie

Była również mistrzynią naszego kraju juniorek młodszych oraz wicemistrzynią juniorek, startując w barwach AZS Nowi Kielce. Ponadto dziewięć razy wystąpiła w pierwszej reprezentacji Polski kobiet i trzykrotnie w reprezentacji juniorek. W 1984 roku ustanowiła czasem 53,27 s rekord naszego kraju w hali, który przetrwał trzy lata. Dwa razy była też klasyfikowana w tabeli stu najlepszych na świecie.

Drugą naszą najlepszą specjalistką biegu na jedno okrążenie jest Barbara Kwietniewska. Nie zdobyła wprawdzie na 400 m mistrzostwa naszego kraju, ale w latach 1976-79 cztery razy była wicemistrzynią w hali i na stadionie, startując w barwach Nowych i Lechii Kielce. Ponadto zajęłą siódme miejsce na Uniwersjadzie i trzecie w półfinale Pucharu Europy. Sześć razy wystąpiła w pierwszej reprezentacji Polski kobiet oraz trzykrotnie w młodzieżowej.

W 1972 roku, jako zawodniczka Budowlanych, ustanowiła rekord naszego kraju juniorek młodszych czasem 55,2 s. W tej kategorii wieku zdobyła też złoty i srebrny medal mistrzostw Polski oraz brązowy wśród juniorek. Siedem razy pobiegła też na 400 m w reprezentacji polskich juniorek i juniorek młodszych, odnosząc dwa zwycięstwa. W latach 1977-78 znalazła się w tabeli 100 najlepszych na świecie.

Trzecia świętokrzyska mistrzyni biegu na 400 m to Małgorzata Ciszek z kieleckich Budowlanych. Trenowała tylko cztery lata, zakończyła karierę w wieku juniorki, ale ma na koncie imponujące osiągnięcia. Zdobyła trzy złote medale mistrzostw Polski juniorek, jeden juniorek młodszych i pokonała najlepsze polskie seniorki w halowych mistrzostwach w 1985 r. Startowała również w pierwszej reprezentacji naszego kraju w trójmeczu z RFN i Bułgarią, odniosła zwycięstwo w pojedynku młodzieżowej drużyny z RFN.

Małgorzata Ciszek

Jako juniorka młodsza zdobyła brązowy medal w Zawodach Przyjaźni, ponadto dwa razy wystąpiła w biało-czerwonych barwach w międzypaństwowych meczach juniorek. W tej ostatniej kategorii w lutym 1985 r. dwukrotnie biła halowy rekord Polski na 400 m – wynikami 54,71 i 54,58 s. Z polskich juniorek lepszy rezultat w hali uzyskała dopiero 24 lata póżniej Anna Kiełbasińska z Polonii Warszawa.

Jeszcze szybciej, bo po ukończeniu 17 lat karierę zmuszona była zakończyć Elżbieta Pękala z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. W 1976 roku zdobyła mistrzostwo Polski juniorek młodszych, złoty medal w Zawodach Przyjaźni, odniosła też jedno zwycięstwo i zajęła drugie miejsce meczach reprezentacji naszego kraju w tej kategorii wiekowej.

Wcześniej sukcesy na 400 m odnosiły inne biegaczki KSZO. Jako pierwsza na Kielecczyźnie przebiegła ten dystans poniżej minuty w 1958 roku Krystyna Snop-Nowakowska, specjalizująca się w biegu na 800 m. Sześć lat później blisko krajowej czołówki była Krystyna Łukasik, która wystąpiła też w reprezentacji Polski juniorek. Szósta w mistrzostwach naszego kraju w tej kategorii wieku była Barbara Czubaj z MKS Ostrowiec w 1969 roku.

Krsystyna Snop-Nowakowska

Także na szóstym miejscu wśród juniorek uplasowała się Ewa Starościak z Nowych Kielce w 1975 roku. Już jako sieniorka bardzo blisko była krajowej czołówki i zakwalifikowania się do finałowej ósemki w mistrzostwach na stadionie, a w halowych wygrała finał B, co równało się piątemu miejscu.

Trzy tygodnie po zdobyciu mistrzostwa Europy w skoku w dal w 1969 roku na 400 m pobiegła Mirosława Sarna z kieleckich Budowlanych. Bardzo udanie, ponieważ uzyskała czas 55,6 s, który plasował ją na czwartym miejscu w Polsce. Wcześniej wyniki na poziomie drugiej dziesiątki w naszym kraju uzyskiwała Henryka Staneta-Jóźwik z LZS Staszów i Budowlanych, która największe sukcesy odnosiła na 800 m.

Ostatnią naszą lekkoatletką zdobywającą medale na 400 m jest Edyta Pura z WiR-u Łopuszno. W latach 2004-2005 wywalczyła wicemistrzostwo Polski juniorek w hali. Była też czwartą wśród juniorek i szóstą wśród juniorek młodszych na stadionie. Szóste miejsce w tej ostatniej kategorii zajęła również w 2010 roku Katarzyna Kozak z KKL Kielce.

Wyżej, bo na czwartej pozycji w mistrzostwach juniorek młodszych uplasowała się w 1997 roku Monika Kręcisz z Budowlanych, a na pięć lat wcześniej Anna Zielińska z Żaka Kielce. Ponadto w tej samej kategorii siódma była w 1986 roku Urszula Adamiec z Budowlanych. W halowych mistrzostwach juniorek w 1973 roku piąty rezultat na 400 m miała Halina Jop z Budowlanych, natomiast szóste miejsce w 1998 r. zajęła Aneta Jakuszewska z Wisły Sandomierz.

Szczegółowe informacje o sukcesach świętokrzyskich lekkoatletek na 400 m, a także zestawienia najlepszych wyników i zawodniczek na tym dystansie open i w poszczególnych kategoriach wiekowych znajdują się w zakładce „Statystyka i rekordy„.

Zdjęcia ze zbiorów Elżbiety Kapusty-Habrowskiej, Barbary Kwietniewskiej-Okrzei, Krzysztofa Jóźwika oraz z kroniki sekcji lekkoatletycznej KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.