Z tych mistrzostw przywieźli kilkanaście medali i rekord Polski

Halina Ślęzak (fot. B. Kozłowski)

Kilkoro znanych przed laty zawodników z naszego regionu startowało w 31. Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters w Olsztynie. Najlepiej spisała się Halina Ślęzak z Bliżyna, która pod panieńskim nazwiskiem Fornal należała do krajowej czołówki w skoku wzwyż w pierwszej połowie lat 70. jako zawodniczka LZS Bliżyn i Granatu Skarżysko-Kamienna. I nadal utrzymuje dobrą formę, o czym świadczy najlepiej fakt, że na olsztyńskim stadionie skoczyła  pokonała wysokość 1,20 m. To rekord Polski w kategorii K65, lepszy o 5 cm od poprzedniego, który ustanowiła przed rokiem.

Pani Halina zdobyła również złote medale w skoku w dal i w rzucie oszczepem, srebrny w rzucie dyskiem oraz brązowe w pchnięciu kulą i rzucie młotem. Złoty w dysku po raz kolejny wywalczyła w tej samej kategorii K65 Czesława Stępniewska ze Skarżyska, znana przed laty ze startów w barwach LZS Bliżyn i Budowlanych Kielce pod nazwiskiem Markowska. Jej rekord naszego województwa – 50,84 m z 1979 roku – wciąż pozostaje niepobity. W Olsztynie rzuciła dyskiem 26,55 m, odnosząc zdecydowane zwycięstwo. Ponadto była druga w kuli, oszczepie i młocie oraz w skokach wzwyż i w dal.

W kategorii panów M80 złote medale w skokach wzwyż i w dal oraz srebrny w trójskoku zdobył  Mirosław Pardela. Dwa razy drugi – w rzutach młotem i dyskiem – był w tej samej grupie wiekowej Grzegorz Mirkowski. Także srebrny medal przypadł Fabianowi Kotwicy w biegu na 5000 m w kategorii M65. Wszyscy trzej panowie są ze Skarżyska.

Na mistrzostwa do Olsztyna przyjechała również Małgorzata Sambor-Żyrek, sprinterka Żaka Kielce z początku lat 90. obecnie mieszkająca w stolicy Islandii Reykjavíku. Nadal szybko biega, czego dowodzą uzyskane wyniki: 14,28 s na 100 m, 29,45 s na 200 m i 66,17 s na 400 m. Na tym ostatnim dystansie zdobyła w kategorii K45 złoty medal, na dwóch pierwszych – srebrne.