Brązowy medal Oliwii Bełczew, srebrny przegrała różnicą 0,02 s

Oliwia Bełczew

Oliwia Bełczew zajęła trzecie miejsce w finałowym biegu na 800 m podczas 16. Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Bańskiej Bystrzycy. 16-latka z KKL Kielce należała do faworytek, miała bowiem najlepszy spośród ośmiu finalistek rekord życiowy (2.08,12), uzyskała też najlepszy rezultat w poniedziałkowych eliminacjach (2.12,27).

Walczyła dzielnie, na ostatnią prostą wyszła na pierwszym miescu. Musiała jednak uznać wyższość dwóch biegaczek. Pierwsza linię mety minęła reprezentantka Serbii Maša Rajić w czasie 2.11,95. Druga była włoska biegaczka Lorenza De Noni z wynikiem 2.12,49. Kielczanka finiszowała na trzeciej pozycji z rezultatem 2.12,51. Srebrny medal przegrała więc różnicą zaledwie 0,02 s.

Jak zacięty był finisz tego biegu widać na zdjęciach opublikowanych na portalu olimpijski.pl Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Podopieczna trenera Krzysztofa Jóźwika do końca walczyła o zwycięstwo, upadła tuż za linią mety. Zdobyła drugi medal w lekkiej atletyce dla Polski w olimpijskim festiwalu, w którym startują zawodnicy w wieku 16 lat i młodsi. Pierwszy – złoty – wywalczył w środę Sebastian Antosiak z MKLA Łęczyca w skoku wzwyż z wynikiem 2,06 m.

Niewykluczone, że biegaczka KKL wystartuje jeszcze w tych zawodach. Brana jest bowiem pod uwagę w składzie sztafety szwedzkiej polskich dziewcząt, w której może pobiec na 400 m. Eliminacje w tej konkurencji odbędą się w piątek, 29 lipca.