Złoty medal w Polsce, szóste lokaty na świecie i w Europie. 4×400 m mężczyzn

Sztafeta 4×400 m mężczyzn nie należy do najmocniejszych konkurencji w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki. Naszym klubom tylko kilka razy udawało się uplasować w tabelach 20 najlepszych w Polsce. Jeśli chodzi o dorobek w mistrzostwach naszego kraju, to zaledwie jedno pierwsze miejsce, jedno czwarte i cztery szóste. Wszystkie te osiągnięcia zawdzięczamy juniorom młodszym i juniorom.

Sztafeta 4×400 m KKL Kielce na zawodach o wejście do I ligi 2 września 2006 r. w Bielsku-Białej, Milan Makuch przekazał pałeczkę Szymonowi Garyckiemu

Największy sukces odnieśli juniorzy młodsi KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, zdobywając złoty medal podczas Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w 1984 r. w Poznaniu. Dokonali tego podopieczni trenera Henryka Tyryłły: Zdzisław Wielguszewski, Mariusz Skrucha, Marek Pietrzyk i Krzysztof Sidowski.

Identyfikator Krzysztofa Sidowskiego z mistrzostw świata w Atenach

Ten ostatni zawodnik dwa lata później na mistrzostwach świata juniorów w Atenach pobiegł na ostatniej zmianie polskiej sztafety 4×400 m, która wywalczyła awans do finału i uplasowała się w nim na dobrym szóstym miejscu z czasem 3.07,39.

Dwa razy szóste lokaty z reprezentacyjną sztafetą juniorów zajmował Jakub Sobura-Durma z KKL Kielce w 2021 r. W lipcu na mistrzostwach Europy w Tallinnie, w sierpniu na mistrzostwach świata w Nairobi. Co ciekawe, do zajęcia tych pozycji wystarczyły rezultaty gorsze niż 35 lat wcześniej – odpowiednio 3.09,19 i 3.09,74.
Kolejny junior KKL Filip Przemyski pojechał z reprezentacją Polski na mistrzostwa świata juniorów w 2010 r. do kanadyjskiego Moncton. Ostatecznie jednak nie pobiegł w sztafecie, pozostając zawodnikiem rezerwowym.

Natomiast jeśli jeszcze chodzi o mistrzostwa Polski, to blisko podium była sztafeta juniorów Budowlanych Kielce, która w 1994 r. uplasowała się na czwartym miejscu. W tej samej kategorii w 1983 r. kielecki klub zajął szóstą pozycję. Także na szóstych pozycjach uplasowały się sztafety juniorów młodszych Budowlanych w 1993 i 2001 r. oraz sztafeta 16-latków KSZO rok przed zdobyciem złotego medalu.

W tabelach najlepszych sztafet w naszym kraju najwyższym szóstym miejscu sklasyfikowany został w 1923 r. stacjonujący wówczas w Kielcach 4 Pułk Piechoty Legionów. W powojennym okresie w pierwszej dziesiątce znaleźli się tylko raz Budowlani – na dziesiątej pozycji w 1995 r. Na 12. pozycji byli czterystumetrowcy KSZO w 1937 r. i Budowlanych w 1994 r. Budowlani uplasowali się jeszcze raz w drugiej dziesiątce – na 16. miejscu w 1985 r.

Robert Fortuna, Grzegorz Hyb, Witold Urbaniak i Czesław Piotrowski ustanowili wtedy rekord okręgu i województwa kieleckiego czasem 3.17,44, który nie został już pobity, stał się rekordem województwa świętokrzyskiego i pozostaje nim do dziś.
Jeszcze tylko dwa razy nasze sztafety 4×400 m pobiegły poniżej 3 min i 20 s. Po raz pierwszy dokonali tego w 1980 r. zawodnicy Budowlanych, a ostatni w 2009 r. sztafeta KKL wzmocniona wypożyczonym na zawody I ligi Wojciechem Jaroszem z Juventy-Kobex Starachowice.

Zestawienie najlepszych wyników i sztafet klubowych oraz łączonych 4×400 m mężczyzn w historii lekkoatletyki naszego regionu, osiągnięcia w tej konkurencji na arenie międzynarodowej i ogólnopolskiej, a także rozwój rekordu okręgu/województwa znajduje się w dziale „Statystyka i rekordy„.

Tagi:  ,