Przed laty rzucał dyskiem, teraz został honorowym obywatelem

Bogdan Winiarski został honorowym obywatelem Skarżyska-Kamiennej! O przyznaniu mu tego tytułu Rada Miasta zadecydowała przez aklamację.
„Pan Bogdan Winiarski to wybitna postać nie tylko sportu skarżyskiego. Wszechstronnie utalentowany zawodnik i charyzmatyczny szkoleniowiec pokazuje nam siłę wielkiej pasji, z jaką można realizować zadania, jakie stawia nam wykonywanie zawodu czy nasze osobiste wybory” – czytamy w uzasadnieniu przyznania honorowego obywatelstwa.
bogdan_winiarski_003 Poznań 1952 Mecz reprezentacji ZS Stal z ZS Spójnia
Bogdan Winiarski karierę sportową rozpoczynał w 1946 roku od siatkówki i lekkoatletyki Zimą był kapitanem hokejowej ekipy Granatu Skarżysko. Najwięcej czasu i energii poświęcił jednak lekkiej atletyce. Imponował wszechstronnością. Był w dziesiątce najlepszych w Polsce oszczepników, rekordzistą okręgu w skoku o tyczce, a nawet mistrzem w skoku wzwyż. Najbardziej liczące się wyniki uzyskiwał w rzucie dyskiem. Choć nie miał trenera, przez lata utrzymywał się w ścisłej czołówce krajowej, choć nie miał trenera. Jego największym sukcesem był brązowy medal mistrzostw Polski. Kilka razy był wyznaczany do lekkoatletycznej reprezentacji kraju na mecze międzypaństwowe. Nie dane mu było jednak dostąpić zaszczytu reprezentowania biało-czerwonych barw. Główną przyczyną było to, że w czasie wojny działał w Szarych Szeregach, a po 1945 roku w niepodległościowym podziemiu.
Z powodów politycznych został też pozbawiony możliwości studiowania na AWF, ale nie rezygnował z dokształcania się. Jako prymus ukończył wszystkie kursy i w 1952 roku zdobył uprawnienia trenera II klasy. Był pierwszym trenerem lekkiej atletyki w ówczesnym województwie kieleckim. W 1961 roku został trenerem I klasy. Rok później ustanowił swój rekord życiowy w rzucie dyskiem – 49,84 m. Był to rekord okręgu, który dopiero 21 lat później poprawił jego wychowanek Adam Taras.

bogdan_winiarski_001 CAMPIONATI EUROPEI VETERANI CESENATICO - BELLRIA - IGEA MARINA 1998
Jako zawodnik Bogdan Winiarski startował przez 25 lat. Jako trener wychował m.in. Apolonię Krzemińską, która już jako jego żona zdobyła mistrzostwo Polski w pięcioboju, a także wicemistrza naszego kraju i brązowego medalistę w dziesięcioboju Franciszka Drewnianego. Skarżyskich lekkoatletów Bogdan Winiarski trenował do 1984 roku. Przez następne trzy lata prowadził piłkarzy nożnych tego klubu. W 1990 roku przeszedł na emeryturę. Wówczas pierwszy raz wziął do ręki rakietę tenisową i zaczął karierę na korcie. W latach 1994 – 2013 dziesięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski weteranów w swojej grupie wiekowej. O dysku też nie zapomniał. Był mistrzem Polski weteranów, zdobył brązowy medal na mistrzostwach Europy.

granat 1985 - Bogdana Winiarskiego uznano najwybitniejszym szkoleniowcem w 40- lecie sportu Kielecczyzny, oraz uznano go za trenera 50-lecia w lekkiej atletyce; 2 razy zajął III miejsce na Mistrzostwach Polski.
Na pytanie, co mu dał sport do dziś odpowiada: – Zdrowie przede wszystkim.
Za swoją postawę w sporcie i życiu Bogdan Winiarski otrzymał w kwietniu br. przyznawaną przez wojewodę nagrodę Laur Świętokrzyski w kategorii Fair Play. 16 lipca skończył 86 lat.

Serdecznie gratulujemy, Panie Bogdanie, życzymy zdrowia i dalszych sukcesów sportowych!
Redakcja CK Lekkoatletyka

(zdjęcia pochodzą ze zbiorów Bogdana Winiarskiego)