Katarzyna Furmanek szósta w Europie! Do medalu brakło zaledwie 29 cm

Katarzyna Furmanek (fot. Michał Walczak)

Katarzyna Furmanek (fot. Michał Walczak)

Katarzyna Furmanek była bardzo blisko medalu młodzieżowych mistrzostw Europy w rzucie młotem. W pierwszej kolejce finałowego konkursu zawodniczka KKL Kielce rzuciła 66,13 m i była druga, za Węgierką Réka Gyurátz – 66,67 m. Decydująca okazała się druga kolejka, w której kielczanka uzyskała 66,07 m i spadła na czwartą pozycję. Na prowadzenie wyszła Ukrainka Aliona Szamotina z rezultatem 67,46 m, a na drugie miejsce Camille Sainte Luce z Francji – 66,98 m. Obydwie już nie rzuciły dalej, ale utrzymały swoje pozycje. Natomiast zawodniczka KKL w trzeciej próbie poprawiła się na 66,45 m, lecz nie oznaczało to poprawy jej lokaty.

W ścisłym finale Katarzyna Furmanek rzucała już bliżej – w czwartej próbie 64,95, piątą miała nieważną, a w szóstej 64,62 m. Straciła też czwarte miejsce, ponieważ przerzuciły ją Norweżka Beatrice Nedberge Llano (66,74 m) i Szwedka Marinda Petersson (66,61).

Bardzo wyrównany konkurs zakończył się zwycięstwem Szamotiny, srebrny medal zdobyła Sainte Luce, a brązowy Llano. Kielczanka po ostatnim rzucie złapała się za głowę, żałując straconej medalowej szansy. Do trzeciego miejsca na podium brakowało zaledwie 29 cm, do drugiego tylko 53 cm. Złoto też nie było poza jej zasięgiem.

Szóste miejsce to też jednak olbrzymi sukces Katarzyny Furmanek. W historii młodzieżowych mistrzostw Europy ze świętokrzyskich lekkoatletów tylko Karolina Kołeczek z Sandomierza wypadła lepiej, zdobywając srebrne medale w 2013 i 2013 roku w biegu na 100 m przez płotki.