19 medali świętokrzyskich mastersów w mistrzostwach Polski

Czesława Stępniewska

Osiem złotych, siedem srebrnych i cztery brązowe medale zdobyli reprezentanci województwa świętokrzyskiego w jubileuszowych 30. Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters, które w weekend rozegrane zostały w Lublinie.

Trzy razy na najwyższym podium stawała Czesława Stępniewska (dawniej Markowska) ze Skarżyska-Kamiennej. Wciąż aktualna rekordzistka naszego województwa w rzucie dyskiem, z wynikiem 50,84 m uzyskanym w 1979 roku, nadal utrzymuje dobrą formę. W swojej koronnej konkurencji uzyskała rezultat 26,27 m i nie dała rywalkom w kategorii K65 żadnych szans. Zwyciężyła ponadto w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem, a w rzucie młotem była druga.

Halina Ślęzak (dawniej Fornal) z Bliżyna, wicemistrzyni Polski w skoku wzwyż z 1974 roku (rekord życiowy 1,72 m), zdobyła w tej konkurencji złoty medal z rezultatem 1,15 m, ustanawiając rekord naszego kraju w kategorii K65.  Ponadto została wicemistrzynią w skoku w dal i rzucie dyskiem oraz brązową medalistką w rzucie młotem.

Dwa razy na najwyższym stopniu podium stawał Mirosław Pardela ze Skarżyska, najlepszy w skoku w dal i w trójskoku wśród panów, którzy ukończyli już 80 lat. W tej samej kategorii wiekowej cztery medale wywalczył inny skarżyszczanin Grzegorz Mirkowski – złoty w rzucie dyskiem, srebrne w rzutach młotem i oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Znany z sukcesów w maratonach Rafał Czarnecki z Bliżyna pobiegł w Lublinie na znacznie krótszym dystansie 800 m, zwyciężając wśród 40-latków z czasem 2.04,99.

Wicemistrzem Polski w biegu na 80 m przez płotki w kategorii M75 został Zdzisław Włodarczyk z Suchedniowa. Ponadto na 100 m ppł M60 brązowy medal zdobył Andrzej Marek z gminy Tuczępy, a jego żona Ewa była w tej samej kategorii wśród pań trzecia w biegach na 100 i 400 m.