Przez dwa sezony swoich startów w barwach KKL Fart Kielce Marcin Urbaś uzyskał 19 z 20 najlepszych wyników w historii świętokrzyskiej lekkiej atetyki na 200 m. Jedynemu Polakowi, który przebiegł ten dystans poniżej poniżej 20 s (19,98 s w 2001 roku), zawdzięczamy też rekord województwa na europejskim poziomie. Ustanowił go w zawodach Pucharu Europy (Superligi) 29 czerwca 2006 roku w hiszpańskiej Maladze, gdzie był trzeci z czasem 20,55 s.
Kilka tygodni później zdobył srebrny medal na mistrzostwach Polski w Bydgoszczy. Wystąpił też w mistrzostwach Europy w szwedzkim Göteborgu, ale tego startu nie mógł zaliczyć do udanych. Przebrnął wprawdzie pierwszą rundę eliminacji z czasem 20,87 s, potem jednak odpadł w ćwierćfinale z najsłabszym rezultatem w sezonie 21,39 s. Tłumaczył to problemami zdrowotnymi.
Zmagał się z nimi również w następnym, 2007 roku, w którym nie zdołał ani razu przebiec swojego koronnego dystansu poniżej 21 s. Nie zdobył też medalu w mistrzostwach Polski, zajmując szóste miejsce.
W finale mistrzostw naszego kraju na 200 m wystąpił jeszcze tylko Andrzej Kal. W 1979 roku w Poznaniu zajął w nim ósmą lokatę, reprezentując kieleckich Budowlanych. Rok wcześniej, jako zawodnik AZS Nowi Kielce, był pierwszym sprinterem Kielecczyzny, który złamał granicę 22 s. Na stadionie KSZO w Ostrowcu Świętokrzyskim uzyskał 21,7 s. Przy pomiarze elektronicznym najlepszy wynik – 21,60 s – miał w sezonie 1979.
Na początku lat 80. na świetnego dwustumetrowca zapowiadał się Czesław Piotrowski z Budowlanych. W wieku 16 lat przebiegł 200 m w 21,8 s, jako 17-latek w 21,6 s. Nie zdołał jednak wywalczyć miejsca na podium mistrzostw Polski juniorów młodszych, zajmując w nich dwa razy piąte lokaty.
Później nie poprawił już swoich wyników, większe sukcesy odnosił na 400 m, a na dystansie o połowę krótszym był jeszcze siódmy w mistrzostwach Polski juniorów w 1983 roku.
Najlepszym młodym świętokrzyskim sprinterem na 200 m okazał się Krzysztof Sidowski z Ostrowca Świętokrzyskiego, reprezentujący najpierw KSZO, a później Ostrowię. W 1984 roku wywalczył wicemistrzostwo Polski juniorów młodszych, w kolejnych dwóch latach był trzeci i czwarty w mistrzostwach juniorów. W tych ostatnich do finału zakwalifikował się jeszcze tylko Grzegorz Bojarski z Budowlanych, który w 1987 roku uplasował się na szóstej pozycji.
Finalistów w mistrzostwach juniorów młodszych mieliśmy więcej. Prócz Sidowskiego medal – brązowy – wywalczył Bartosz Wierzbiński z Juventy-Kobex Starachowice w 2012 roku. Dziesięć lat wcześniej piąty był Rafał Mazurczak. Ponadto Bojarski zajął siódme miejsce w 1985 roku.
W halowych mistrzostwach mamy dwa zdobyte srebrne medale – Sidowskiego w kategorii juniorów (1986) i Bojarskiego wśród juniorów młodszych (1985). Ostrowczanim jako junior był ponadto czwarty w 1985 roku. Piąte lokaty w jednej i drugiej grupie wiekowej zajmował Mateusz Gad z Żaczka Połaniec w latach 2011 i 2014.
Jeśli chodzi o lokaty w tabelach stu najlepszych na świecie na 200 m, to tylko Marcin Urbaś zdołał się w nich znaleźć – na 55. pozycji za 2006 rok. Był wtedy najlepszym dwustumetrowcem w Polsce, a rok później uplasował się na czwartym miejscu.
W drugiej dziesiątce pod koniec lat 40. klasyfikowany był Maciej Piwowoński z Tęczy Kielce, w 1979 roku Andrzej Kal, a siedem lat później Krzysztof Sidowski. Ponadto na dziesiątej pozycji w 1994 roku i na 19. w następnym znalazł się lwowiak Leonid Jażyński, startujący w barwach Budowlanych.
Przez 16 lat rekordzistą okręgu był Włodzimierz Olsiński ze Skarżyska-Kamiennej, który jako pierwszy nasz sprinter przebiegł 200 m poniżej 23 s. Jego najlepszy wynik 22,3 s z 1959 roku poprawił dopiero 11 lat później Andrzej Podeszwa z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Ustanowiony przez tego sprintera rekord 22,0 s przetrwał osiem lat. Jeszcze dłużej, bo 20 lat rekordzistą był Krzysztof Sidowski, a tego miana pozbawił go dopiero Marcin Urbaś.
W tabeli najlepszych w biegu na 200 m w historii mamy dziesięciu sprinterów, którzy przebiegli ten dystans poniżej 22 s i 52 poniżej 23 s przy pomiarze elektronicznym. Wykaz wszystkich, a także najlepszych z okresu, kiedy stosowano pomiar ręczny, tabele najlepszych w hali i w poszczególnych kategoriach wiekowych, reprezentantów i finalistów mistrzostw Polski oraz rekordzistów okręgu znajdziecie w zakładce „Statystyka i rekordy”.
Zdjęcia autorstwa Jarosława Kubalskiego oraz z archiwum Andrzeja Kala i Waldemara Frańczaka