Rekordzistka Polski juniorek i dwie mistrzynie. 500 i 600 m kobiet

Na 500 m mieliśmy dwie zawodniczki w ścisłej czołówce krajowej, na 600 m rekordzistkę i reprezentantkę Polski juniorek, a także dwie mistrzynie naszego kraju juniorek młodszych w hali.

Anna Zielińska uzyskała najlepszy wynik na tym dystansie w hali

Małgorzata Jamróz najszybciej pobiegła na 600 m na stadionie

Pierwszy dystans jest obecnie bardzo rzadko biegany. Przed ponad pół wiekiem należał jednak do popularnych w rywalizacji kobiet. W latach 1949-51 był nawet w programie mistrzostw Polski seniorek, a do początku lat 60. w mistrzostwach juniorek. W tych ostatnich najwyższą lokatę z biegaczek Kielecczyzny zajęła Sabina Nowak z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, która w 1961 roku była piąta z czasem 1.25,0. Pięć lat wcześniej 3,3 s szybciej pobiegła w mistrzostwach juniorek Henryka Staneta z LZS Oględów, ale wystarczyło to tylko do zajęcia dziesiątego miejsca.

Henryka Staneta na drugim miejscu w biegu na 800 m podczas zawodów z okazji Dnia Hutnika w maju 1958 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Prowadzi Wanda Zwolińska ze Społem Łódź

W pierwszej połowie lat 60. ta sama biegaczka, startująca po zamążpójściu pod nazwiskiem Jóźwik i w barwach Budowlanych Kielce, plasowała się dwa razy na trzeciej i raz na szóstej pozycji w tabelach najlepszych w Polsce. Najwyższe, drugie miejsce, zajęła w nich w 1957 roku Krystyna Snop z KSZO, znana później jako Nowakowska. Obydwie biegaczki odnosiły największe sukcesy na 800 m.

Do 1963 roku bieg na 500 m znajdował się w programie zawodów ligowych. Później był coraz rzadziej rozgrywany, a jeśli już to głównie na imprezach dla dzieci i kontrolnych sprawdzianach. W mistrzostwach juniorek zastąpił go bieg na 600 m. W latach 1964-65 wicemistrzostwo Polski na tym dystansie zdobywała Krystyna Łukasik z KSZO, była też reprezentantką i rekordzistką naszego kraju juniorek z czasem 1.34,6 s.

Halowe MP w Spale w 1997 r. Start do biegu na 600 m juniorek, z nr 104 Anna Komisarczyk

Rezultat ten ma do dziś dużą wartość. Świadczy o tym najlepiej fakt, że w ciągu następnego ponad pół wieku szybciej 600 m udało się przebiec tylko dwóm naszym zawodniczkom – Małgorzacie Jamróz, reprezentującej Żaka Kielce i Annie Zielińskiej z Olimpu Końskie.
Ta pierwsza zawodniczka w 1990 r. wywalczyła na tym dystansie mistrzostwo Polski juniorek młodszych w hali. Druga w latach 1992-93 zdobyła w tej kategorii srebrny i brązowy medal, a w 1995 roku brązowy wśród juniorek. Nasze juniorki mają w dorobku jeszcze dwa brązowe medale w hali – Iwona Rożej z Żaka (1991) i Anna Komisarczyk z kieleckich Budowlanych (1997).

Anna Kądziela w biegu po złoty medal halowych MP juniorek młodszych w 1997 r.

Z juniorek młodszych miejsca na podium halowych mistrzostw Polski prócz Zielińskiej wywalczyły jeszcze Anna Kądziela z Ostrowii Ostrowiec Świętokrzyski i Katarzyna Kozak z KKL Kielce. Pierwsza zdobyła złoty medal w 1997 roku, druga brązowy 13 lat później.

Katarzyna Kozak z brązowym medalem halowych MP juniorek młodszych

Lokaty w czołowej ósemce mistrzostw w tych obydwu kategoriach wiekowych zajmowały jeszcze: Wioletta Domagała z Budowlanych, Ewa Młynarczyk z Żaka, Dominika Ostrowska z Nadiru Jędrzejów i Kamila Sodel z STS Skarżysko-Kamienna.

Bieg na 600 m nadal znajduje się w programie halowych mistrzostw Polski juniorek młodszych, z rywalizacji juniorek został wycofany pod koniec lat 90. O medale na stadionie walczą natomiast na tym dystansie młodziczki, w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego. W 1984 roku trzecią lokatę wywalczyła Urszula Adamiec z Budowlanych, a 16 lat później drugą Marta Król z STS. Ponadto Anna Kądziela była czwarta w 1994 roku, gdy w zawodach tych startowały dziewczęta do lat 14, natomiast Wiktoria Banaś z Olimpu Strawczyn ósma w 2018 roku, kiedy miały już oficjalnie rangę mistrzostw Polski młodziczek.

Wykaz najważniejszych osiągnięć w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki w biegach na 500 i 600 m, zestawienie najlepszych wyników i zawodniczek na stadionie oraz w hali, także w poszczególnych kategoriach wiekowych, zamieszczamy w zakładce „Statystyka i rekordy”.

Zdjęcia autorstwa Jarosława Kubalskiego oraz z Kroniki KSZO z 1958 roku i kalendarza KKL Kielce na 2012 rok