Jeszcze bez medalu w mistrzostwach seniorów. 800 m mężczyzn

W biegu na dystansie dwóch okrążeń stadionu mieliśmy w regionie świętokrzyskim wielu utalentowanych zawodników, ale żaden z nich nie zdołał wywalczyć miejsca na podium mistrzostw Polski seniorów. Pierwszym, który mógł tego dokonać, był już przed wojną Mieczysław Mittelstaedt z KSZO Ostrowiec. W drugiej połowie lat 30. należał do ścisłej krajowej czołówki, plasując się dwukrotnie na trzecich pozycjach w tabelach rocznych polskich biegaczy na tym dystansie.

Mieczysław Mittelstaedt wygrywa bieg na 800 m 8 sierpnia 1937 r. na Agrykoli w Warszawie (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Swój najlepszy wynik 1.54,8 uzyskał w październiku 1937 roku na ostrowieckim stadionie. Ale spisywał się znakomicie nie tylko w swoim rodzinnym mieście. Dwa miesiące wcześniej wygrał pierwszą serię biegu na 800 m podczas zawodów kadry narodowej zorganizowanych na Agrykoli w Warszawie przed wyjazdem na akademickie mistrzostwa świata do Paryża. „Przegląd Sportowy” pisał, że „dokończył bieg z zupełną łatwością, nie objawiając większego zmęczenia i uzyskując czas 1.57,8, który stawia go na drugim miejscu za Kucharskim”.

Kazimierz Kucharski należał do światowej czołówki, rok wcześniej zajął czwarte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie. Mittelstaedt w międzynarodowych zawodach startował 29 sierpnia 1937 roku w Grudziądzu. Wypadł bardzo dobrze, zajmując w rywalizacji z silnymi biegaczami z Niemiec drugie miejsce z czasem 1.56,6.
Prawdopodobnie ani razu nie pobiegł na 800 m w mistrzostwach Polski. Głównie z powodu problemów zdrowotnych, przez które stracił też szansę na zakwalifikowanie się do reprezentacji naszego kraju na mecze międzypaństwowe. Ostatecznie kres jego karierze położył wybuch wojny, podczas której zmarł na gruźlicę.

Szymon Skorupski (fot. Jarosław Kubalski)

W tabeli najlepszych polskich ośmiusetmetrowców w okresie międzywojennym Mittelstaedt uplasował się na wysokiej czwartej pozycji. Do jego rekordu życiowego z 1937 roku w naszym regionie zbliżył się dopiero 20 lat później Witold Baran, rozpoczynający wtedy wielką karierę w Zrywie i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski późniejszy rekordzista Polski i wicemistrz Europy na 1500 m.

Szybciej od Mieczysława Mittelstaedta na 800 m pobiegli w połowie lat 60. zawodnicy Budowlanych Kielce – najpierw Janusz Kaus, potem Jan Krawczyk. Na pierwszy dla Kielecczyzny medal na tym dystansie  musieliśmy jednak czekać aż do 1981 roku. Zdobył go Witold Urbaniak z Budowlanych, zajmując trzecie miejsce w mistrzostwach Polski juniorów.

Wicemistrzostwo naszego kraju wśród juniorów młodszych w 1994 roku wywalczył Rafał Wasik, również zawodnik kieleckich Budowlanych. Natomiast kolejnym medalistą w kategorii juniorów, srebrnym w hali i brązowym na stadionie, został Szymon Skorupski z STS Skarżysko-Kamienna w 2004 roku. Trzecie miejsce na podium w halowych mistrzostwach juniorów zajął też wtedy jego kolega klubowy Piotr Kulicki.

Wojciech Jarosz (nr 575) w biegu eliminacyjnym na 800 m podczas mistrzostw świata juniorów w Bydgoszczy (fot. bieganie.pl)

Młodzieżowym wicemistrzem Polski w 2011 roku został Wojciech Jarosz z Juventy-Kobex Starachowice. Trzy lata wcześniej zakwalifikował się na rozgrywane w Bydgoszczy mistrzostwa świata juniorów, ale zakończył je na eliminacjach. Miejsca na podium mistrzostw naszego kraju w tej kategorii na stadionie nie zdołał wywalczyć. Był natomiast wicemistrzem w hali.

Szymon Dobaj (fot. KKL Kielce)

Kolejny medal na 800 m zdobył w 2014 roku junior Szymon Dobaj z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, który był trzeci w mistrzostwach na stadionie w Toruniu. Rok później podwójnym mistrzem Polski juniorów na 800 m został Mateusz Borkowski z Ludowego Klubu Biegacza Rudnik (gmina Brody) – najpierw w hali, potem na stadionie. Biegacz ten zdobył też w tym samym roku brązowy medal podczas mistrzostw Europy juniorów, rozgrywanych w szwedzkiej Eskilstunie.

W 2016 roku Mateusz Borkowski znów był zdecydowanie najlepszy w Polsce wśród juniorów zarówno w hali, jak i na stadionie. Startował również w mistrzostwach świata w tej kategogorii w Bydgoszczy, ale w tej imprezie wypadł poniżej oczekiwań, odpadając już w eliminacjach.

Potem przeszedł z LKB Rudnik do RKS Łódź, zdobywając dla tego klubu m.in. złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy i wicemistrzostwo Starego Kontynentu w hali. Kilka dni temu wynikiem 1.44,85 wypełnił minimum na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. W tabeli najlepszych biegaczy na 800 m w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki zajmuje zdecydowanie pierwsze miejsce z czasem 1.47,62.

Bieg na 800 m podczas mistrzostw Europy juniorów w Eskilstunie, w środku stawki Mateusz Borkowski (fot. Grzegorz Furmanek)

Jako junior młodszy lepsze rezultaty od Borkowskiego uzyskiwał najlepszy obecnie nasz ośmiusetmetrowiec Adam Masaczyński z KKL. W latach 2017-18 był srebrnym i brązowym medalistą mistrzostw Polski, zajął bardzo dobre szóste miejsce w mistrzostwach Europy na Węgrzech, a także 13. lokatę w III Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Buenos Aires.

W kategorii juniorów Masaczyński zdobył również srebrny i brązowy medal mistrzostw naszego kraju na stadionie oraz srebrny w hali, a ponadto w 2020 roku był piąty w rywalizacji z seniorami na stadionie. Wcześniej mieliśmy tylko dwóch finalistów mistrzostw Polski seniorów: Wojciech Pelczar z Budowlanych zajął czwartą i ósmą lokatę w latach 1992-93, a Wojciech Jarosz szóstą w 2011 roku i ósmą dwa lata wcześniej.
W halowych mistrzostwach seniorów reprezentanci naszego regionu także nie zdobyli jeszcze medalu na 800 m. Najwyższą piątą pozycję zajął Pelczar w 1993 roku, siedem lat później na szóstym miejscu ukończył finałowy bieg Mariusz Pękala z Olimpu Końskie.

Finisz biegu na 800 m podczas mistrzostw Polski juniorów w 2020 r. Na trzecim miejscu Adam Masaczyński (fot. Adam Nurkiewicz, www.pzla.pl)

Tabele ponad 120 świętokrzyskich biegaczy, którzy pokonali 800 m poniżej 2 minut, wykaz największych osiągnięć na arenie międzynarodowej i ogólnopolskiej, a także historię rozwoju rekordu okręgu/województwa znajdują się w naszym serwisie w zakładce „Statystyka i rekordy„.