W biegu na dystansie dwóch okrążeń stadionu mieliśmy w regionie świętokrzyskim wielu utalentowanych zawodników, ale żaden z nich nie zdołał wywalczyć miejsca na podium mistrzostw Polski seniorów. Pierwszym, który mógł tego dokonać, był już przed wojną Mieczysław Mittelstaedt z KSZO Ostrowiec. W drugiej połowie lat 30. należał do ścisłej krajowej czołówki, plasując się dwukrotnie na trzecich pozycjach w tabelach rocznych polskich biegaczy na tym dystansie.
Swój najlepszy wynik 1.54,8 uzyskał w październiku 1937 roku na ostrowieckim stadionie. Ale spisywał się znakomicie nie tylko w swoim rodzinnym mieście. Dwa miesiące wcześniej wygrał pierwszą serię biegu na 800 m podczas zawodów kadry narodowej zorganizowanych na Agrykoli w Warszawie przed wyjazdem na akademickie mistrzostwa świata do Paryża. „Przegląd Sportowy” pisał, że „dokończył bieg z zupełną łatwością, nie objawiając większego zmęczenia i uzyskując czas 1.57,8, który stawia go na drugim miejscu za Kucharskim”.
Kazimierz Kucharski należał do światowej czołówki, rok wcześniej zajął czwarte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie. Mittelstaedt w międzynarodowych zawodach startował 29 sierpnia 1937 roku w Grudziądzu. Wypadł bardzo dobrze, zajmując w rywalizacji z silnymi biegaczami z Niemiec drugie miejsce z czasem 1.56,6.
Prawdopodobnie ani razu nie pobiegł na 800 m w mistrzostwach Polski. Głównie z powodu problemów zdrowotnych, przez które stracił też szansę na zakwalifikowanie się do reprezentacji naszego kraju na mecze międzypaństwowe. Ostatecznie kres jego karierze położył wybuch wojny, podczas której zmarł na gruźlicę.
W tabeli najlepszych polskich ośmiusetmetrowców w okresie międzywojennym Mittelstaedt uplasował się na wysokiej czwartej pozycji. Do jego rekordu życiowego z 1937 roku w naszym regionie zbliżył się dopiero 20 lat później Witold Baran, rozpoczynający wtedy wielką karierę w Zrywie i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski późniejszy rekordzista Polski i wicemistrz Europy na 1500 m.
Szybciej od Mieczysława Mittelstaedta na 800 m pobiegli w połowie lat 60. zawodnicy Budowlanych Kielce – najpierw Janusz Kaus, potem Jan Krawczyk. Na pierwszy dla Kielecczyzny medal na tym dystansie musieliśmy jednak czekać aż do 1981 roku. Zdobył go Witold Urbaniak z Budowlanych, zajmując trzecie miejsce w mistrzostwach Polski juniorów.
Wicemistrzostwo naszego kraju wśród juniorów młodszych w 1994 roku wywalczył Rafał Wasik, również zawodnik kieleckich Budowlanych. Natomiast kolejnym medalistą w kategorii juniorów, srebrnym w hali i brązowym na stadionie, został Szymon Skorupski z STS Skarżysko-Kamienna w 2004 roku. Trzecie miejsce na podium w halowych mistrzostwach juniorów zajął też wtedy jego kolega klubowy Piotr Kulicki.
Młodzieżowym wicemistrzem Polski w 2011 roku został Wojciech Jarosz z Juventy-Kobex Starachowice. Trzy lata wcześniej zakwalifikował się na rozgrywane w Bydgoszczy mistrzostwa świata juniorów, ale zakończył je na eliminacjach. Miejsca na podium mistrzostw naszego kraju w tej kategorii na stadionie nie zdołał wywalczyć. Był natomiast wicemistrzem w hali.
Kolejny medal na 800 m zdobył w 2014 roku junior Szymon Dobaj z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, który był trzeci w mistrzostwach na stadionie w Toruniu. Rok później podwójnym mistrzem Polski juniorów na 800 m został Mateusz Borkowski z Ludowego Klubu Biegacza Rudnik (gmina Brody) – najpierw w hali, potem na stadionie. Biegacz ten zdobył też w tym samym roku brązowy medal podczas mistrzostw Europy juniorów, rozgrywanych w szwedzkiej Eskilstunie.
W 2016 roku Mateusz Borkowski znów był zdecydowanie najlepszy w Polsce wśród juniorów zarówno w hali, jak i na stadionie. Startował również w mistrzostwach świata w tej kategogorii w Bydgoszczy, ale w tej imprezie wypadł poniżej oczekiwań, odpadając już w eliminacjach.
Potem przeszedł z LKB Rudnik do RKS Łódź, zdobywając dla tego klubu m.in. złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy i wicemistrzostwo Starego Kontynentu w hali. Kilka dni temu wynikiem 1.44,85 wypełnił minimum na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. W tabeli najlepszych biegaczy na 800 m w historii świętokrzyskiej lekkiej atletyki zajmuje zdecydowanie pierwsze miejsce z czasem 1.47,62.
Jako junior młodszy lepsze rezultaty od Borkowskiego uzyskiwał najlepszy obecnie nasz ośmiusetmetrowiec Adam Masaczyński z KKL. W latach 2017-18 był srebrnym i brązowym medalistą mistrzostw Polski, zajął bardzo dobre szóste miejsce w mistrzostwach Europy na Węgrzech, a także 13. lokatę w III Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Buenos Aires.
W kategorii juniorów Masaczyński zdobył również srebrny i brązowy medal mistrzostw naszego kraju na stadionie oraz srebrny w hali, a ponadto w 2020 roku był piąty w rywalizacji z seniorami na stadionie. Wcześniej mieliśmy tylko dwóch finalistów mistrzostw Polski seniorów: Wojciech Pelczar z Budowlanych zajął czwartą i ósmą lokatę w latach 1992-93, a Wojciech Jarosz szóstą w 2011 roku i ósmą dwa lata wcześniej.
W halowych mistrzostwach seniorów reprezentanci naszego regionu także nie zdobyli jeszcze medalu na 800 m. Najwyższą piątą pozycję zajął Pelczar w 1993 roku, siedem lat później na szóstym miejscu ukończył finałowy bieg Mariusz Pękala z Olimpu Końskie.
Tabele ponad 120 świętokrzyskich biegaczy, którzy pokonali 800 m poniżej 2 minut, wykaz największych osiągnięć na arenie międzynarodowej i ogólnopolskiej, a także historię rozwoju rekordu okręgu/województwa znajdują się w naszym serwisie w zakładce „Statystyka i rekordy„.