Bardzo smutna wiadomość dotarła do nas w ostatnim dniu 2022 roku. Około godz. 13 w swoim mieszkaniu w Skarżysku-Kamiennej w wieku 94 lat zmarł Bogdan Winiarski, jeden z najlepszych specjalistów rzutu dyskiem w Polsce w latach 50. i 60., zasłużony trener i działacz sportowy.
Karierę sportową rozpoczynał w 1946 r. w szkole handlowej w Skarżysku od siatkówki i lekkoatletyki. Zimą grał w hokeja, uprawiał także koszykówkę, tenis stołowy i piłkę nożną. Najwięcej czasu i energii w swoim życiu poświęcił jednak Królowej Sportu. Reprezentował barwy skarżyskich klubów Granatu/Stali i Ruchu/Kolejarza, a w 1948 r. także Harcerski KS Lechia Kielce.
Jako lekkoatleta imponował wszechstronnością. Był w dziesiątce najlepszych w Polsce oszczepników, rekordzistą okręgu w skoku o tyczce, a nawet mistrzem województwa w skoku wzwyż. Najbardziej liczące się wyniki uzyskiwał w rzucie dyskiem. Przez lata utrzymywał się w ścisłej czołówce krajowej, choć nie miał trenera. – Byłem samoukiem. Gdyby znalazł się ktoś, kto by mi pomógł, dalej by się zaszło – mówił w wywiadzie prasowym.
Jego największym sukcesem był brązowy medal mistrzostw Polski zdobyty w 1957 r. Ponadto zajmował szóste i dwukrotnie siódme miejsca w rzucie dyskiem. Kilka razy został wyznaczony do lekkoatletycznej reprezentacji kraju na mecze międzypaństwowe, był także rezerwowym na II Międzynarodowe Igrzyska Sportowe Młodzieży w Warszawie 1955 r. Wygrywał wtedy zawody kadry narodowej, pokonując m.in. późniejszego rekordzistę świata Edmunda Piątkowskiego. Nie dane mu było jednak dostąpić zaszczytu reprezentowania biało-czerwonych barw. Główny powód stanowiło to, że w czasie wojny działał w Szarych Szeregach, a potem w niepodległościowym podziemiu.
Z przyczyn politycznych został też pozbawiony możliwości studiowania na AWF, ale nie rezygnował z dokształcania się. Jako prymus ukończył wszystkie kursy i w 1952 r. zdobył uprawnienia trenera II klasy, a dziewięć lat później I klasy. Trenowani wtedy przez niego lekkoatleci Granatu jako pierwsi z Kielecczyzny awansowali do drugiej ligi.
Jako zawodnik Bogdan Winiarski startował przez 25 lat. W swoim ostatnim starcie w październiku 1970 r. na zawodach w Mielcu rzucił dyskiem 42,84 m. Swój najlepszy rezultat w tej konkurencji – 49,84 m – uzyskał w 1962 r. Jako trener do największych sukcesów doprowadził Apolonię Krzemińską, która już jako jego żona zdobyła w 1963 r. mistrzostwo Polski w 5-boju, a także Franciszka Drewnianego, wicemistrza naszego kraju i brązowego medalistę w 10-boju. Jego zawodnikami byli także m.in. zdobywający medale w kategorii młodzików i juniorów dyskobol Janusz Ostaszewski, tyczkarz Henryk Pronobis, młociarz Grzegorz Mirkowski czy dziesięcioboista Wiesław Matyga.
Skarżyskich lekkoatletów Bogdan Winiarski trenował do 1984 r. Przez następne trzy lata prowadził piłkarzy nożnych tego klubu. W 1990 r. przeszedł na emeryturę. Wówczas pierwszy raz wziął do ręki rakietę tenisową i zaczął karierę na korcie. Dziesięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski weteranów w swojej grupie wiekowej. O dysku też nie zapomniał. Był mistrzem Polski weteranów, zdobył brązowy medal na mistrzostwach Europy.
Udzielał się również jako działacz sportowy. Przez wiele lat zasiadał w zarządzie Kieleckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, przewodniczył Okręgowej Radzie Trenerów, był także prezesem Skarżyskiego Towarzystwa Sportowego, które w 1993 r. przejęło sekcję lekkoatletyczną Granatu.
Bogdanowi Winiarskiemu zawdzięczamy również skrupulatnie prowadzoną kronikę sekcji lekkoatletycznej Granatu i STS za lata 1950-1994, z której wielokrotnie korzystaliśmy w historycznych opracowaniach publikacjach na naszej stronie internetowej.
Za swoje osiągnięcia sportowe siedmiokrotnie był wybierany do dziesiątki najlepszych sportowców Kielecczyzny w plebiscycie gazety „Słowo Ludu”. Za swoją postawę w sporcie i życiu Bogdan Winiarski otrzymał w 2014 r. nagrodę Fair Play w ramach przyznawanych przez wojewodę Laurów Świętokrzyskich. W tym samym roku wyróżniony został również tytułem Honorowego Obywatela Skarżyska-Kamiennej.
Cześć Jego Pamięci!
Pogrzeb Bogdana Winiarskiego odbędzie się w Skarżysku w czwartek, 5 stycznia. O godz. 12 odprawiona zostanie msza w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul. Wileńskiej 33, potem nastąpi odprowadzenie na cmentarz na osiedlu Zachodnie.