Wiesław Rożej Honorowym Członkiem PZLA. Pierwszy ze Świętokrzyskiego

Wiesław Rożej

Wiesław Rożej z Końskich został wyróżniony tytułem Honorowego Członka Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wyróżnienie to przyznał mu oraz siedmiu innym osobom obradujący w Centrum Olimpijskim w Warszawie Krajowy Zjazd Delegatów PZLA.

Wiesław Rożej to jeden z najbardziej zasłużonych działaczy lekkoatletyki w naszym regionie. Od 1990 do 1999 r. zasiadał w zarządzie Kieleckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, a przez kolejne 22 lata w zarządzie Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki. Przez trzy kadencje, od 2009 do 2021 r. był prezesem ŚZLA. Obecnie jest prezesem honorowym oraz przewodniczącym komisji rewizyjnej.

Znany jest również z działalności na rzecz Królowej Sportu na szczeblu ogólnopolskim. Przez sześć kadencji był członkiem komisji rewizyjnej PZLA, w tym jedną jako jej przewodniczący. Pełnił także funkcję kierownika kadry PZLA.

Tytułem Honorowego Członka PZLA wyróżnionych zostało dotychczas 74 działaczy, trenerów i zawodników. Wiesław Rożej jest pierwszą osobą z województwa świętokrzyskiego, która dostąpiła takiego zaszczytu. Serdecznie gratulujemy!

Podczas zjazdu delegatów wręczono też m.in. Złote Honorowe Odznaki PZLA. Wśród wyróżnionych nią znalazł się Marek Rożej, syn Wiesława. W latach 90. był zawodnikiem Żaka Kielce i Olimpu Końskie, uzyskując najlepsze wyniki w biegu na 400 m przez płotki (rekord życiowy 53,96 z 1996 r.). Po ukończeniu AWF we Wrocławiu został w tym mieście trenerem. Od 2008 r.  jest także szkoleniowcem kadry narodowej. Odpowiadał za męską część sztafety mieszanej 4×400 m, która w 2021 r. zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. W tym roku doprowadził do brązowego medalu olimpijskiego i rekordu Polski w biegu na 400 m Natalię Kaczmarek. Na październikowej Gali „Złote Kolce” wyróżniony został tytułem Trenera Roku.
 
Krajowy zjazd PZLA wybrał także władze związku na kadencję 2024-2028. Nowym prezesem został dotychczasowy wiceprezes Sebastian Chmara, rekordzista Polski w 10-boju (8 566 pkt w 1998 r.).