Katarzyna Furmanek z brązowym medalem mistrzostw Europy!

logomejKatarzyna Furmanek zdobyła w szwedzkiej Eskilstunie brązowy medal mistrzostw Europy juniorek w rzucie młotem. To największy sukces nie tylko zawodniczki KKL Kielce, ale całej świętokrzyskiej lekkoatletyki w tej kategorii wieku!

Konkurs rzutu młotem był niezwykle emocjonujący i wyrównany. Kielczanka po pierwszej kolejce zajmowała trzecie miejsce z rezultatem 62,45 m. Następne trzy rzuty miała nieco bliższe i spadła już na szóstą pozycję. Zmobilizowała się jednak w piątej próbie, posłała młot na odległość 63,80 m i wróciła na medalową pozycję. W szóstej już się nie poprawiła, ale rywalki też rzucały bliżej.

Mistrzynią Europy została Audrey Ciofani z Francji z wynikiem 67,20 m, wicemistrzynią Norweżka Beatrice Nedberge Llano – 64,76 m. Czwarte miejsce zajęła Suvi Koskinen z Finlandii (63,03), a piąte i szóste Węgierki Réka Gyurátz (62,94) i Zsófia Bácskay (62,46).

Brązowy medal jest największym sukcesem w karierze 19-letniej kielczanki, którą uczył rzucać młotem nieżyjący już dziadek Zdzisław Furmanek, a od ponad pięciu lat trenuje ojciec Grzegorz Furmanek. To także największy sukces świętokrzyskiej juniorskiej lekkiej atletyki w historii – pierwszy indywidualny medal na mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej. W 1973 roku także brązowy krążek w sztafecie 4×400 m zdobyła Barbara Kwietniewska z Budowlanych Kielce.

Medalowy dorobek ma szansę poprawić jeszcze Mateusz Borkowski z LKB Rudnik w biegu na 800 m. Utalentowany 18-latek wygrał pewnie jedną z półfinałowych serii z czasem 1.51,16. Finał 800 m w niedzielę 19 lipca o godz. 15.40.