Nie żyje Henryka Jóźwik, trzykrotna mistrzyni Polski i trenerka mistrzyń

27jozwikhZmarła Henryka Jóźwik, czołowa przed laty polska biegaczka, trzykrotna mistrzyni i reprezentantka naszego kraju, a także trenerka biegaczy Budowlanych Kielce.  Urodziła się 7 lutego 1938 roku w Staszowie, gdzie w latach 50. w barwach LZS rozpoczynała bogatą karierę sportową. Była wszechstronną zawodniczką, mistrzynią województwa m.in. na 100 i 200 m oraz 80 m przez płotki, ale największe sukcesy odnosiła w biegu na 800 m i na trasach przełajowych, zaliczając się do ścisłej krajowej czołówki.

W 1959 roku w rozegranych w Skarżysku mistrzostwach Polski w biegach przełajowych zajęła drugie miejsce na 1,2 km kobiet. Rok później, także w Skarżysku, zdobyła swój pierwszy tytuł mistrzyni naszego kraju na 1,5 km na przełaj. Występowała wówczas pod panieńskim nazwiskiem Staneta i reprezentowała LZS Łysica. Po wyjściu za mąż za Adama Jóźwika, czołowego wówczas tyczkarza Kielecczyzny i trenera, została zawodniczką Budowlanych Kielce. Największe sukcesy odniosła w 1963, zdobywając mistrzostwo Polski na 1,2 km na przełaj i na 800 m na stadionie. Była jeszcze trzykrotnie wicemistrzynią naszego kraju – dwa razy w biegu na przełaj (1962 i 1965) oraz na 800 m (1964). Siedmiokrotnie reprezentowała biało-czerwone barwy w meczach międzypaństwowych w latach 1958-64. Swój największy międzynarodowy sukces odniosła w 1963 roku, zajmując piąte miejsce w prestiżowym crossie redakcji „l’Humanite” w Paryżu.

Była rekordzistką województwa kieleckiego na 400 i 800 m. Rekord na tym drugim dystansie – 2.10,0 z 1963 roku – poprawiła dopiero 11 lat później Jej wychowanka Celina Magala. Jako trenerka odnosiła nie mniejsze sukcesy niż na bieżni czy trasach przełajowych, wychowała wielu medalistów i reprezentantów Polski, prócz wspomnianej Magali (po wyjściu za mąż Sokołowskiej), wielokrotnej mistrzyni naszego kraju w biegach na 1500 m, 3000 m i na przełaj, trenowała m.in. Stanisławę Mazurek, Henryka Mazurka i Małgorzatę Ciszek, halową mistrzynię Polski na 400 m.

Wraz z mężem Adamem tworzyła lekkoatletyczną rodzinę. Medale mistrzostw Polski juniorów zdobywał ich syn Krzysztof, rekordzistką województwa na 100 m ppł była synowa Liliana. Sukcesy odnosiły też wnuczki Marta i Maja. Pani Henryka pracowała również jako nauczycielka wf. i kuratorka sądowa. Przez wiele lat sędziowała praktycznie każde zawody lekkoatletyczne w Kielcach. Była najczęściej w komisji biegowej i dawała biegaczom sygnał dzwonkiem do rozpoczęcia ostatniego okrążenia.

W ostatnich latach Henryka Jóźwik chorowała. Zmarła rano 17 lutego w kieleckim szpitalu.

Cześć Jej pamięci!