Brązowy medal Adama Wąchały, Alicja Borek tuż za podium

Adam Wąchała z KKL Kielce zdobył brązowy medal w biegu na 800 m w ostatnim dniu mistrzostw Polski juniorów młodszych we Włocławku. Podopieczny trenera Krzysztofa Jóźwika przez większą część dystansu biegł na czwartym-piątym miejscu. Zaatakował przed wyjściem na ostatnią prostą i wywalczył trzecią lokatę z czasem 1.58,20. Walkę o złoty medal wygrał Mateusz Makowski z MKS Pułtusk z wynikiem 1.55,63, wyprzedzając o 0,23 s Bartosza Kitlińskiego z AZS UMCS Lublin.

Adam Wąchała już w zwycięskim biegu eliminacyjnym pokazał, że będzie liczył się w walce o miejsce na podium (fot. www.facebook.com/53pzla.wloclawek2021/)

W finałowym konkursie trójskoku świetnie spisywała się 16-letnia Alicja Borek, także z KKL. W drugiej kolejce skoczyła 11,64 m, 8 cm dalej od rekordu życiowego, ale z pomocą wiatru 3,1 m/s. Rezultat ten jeszcze po czwartej serii dawał jej medalową trzecią lokatę. W piątej kolejce wyprzedziła ją jednak Julia Duda z AZS-AWF Katowice, skaczą 12,06 m. Zacięty pojedynek o złoty medal toczyły Gabriela Ruszczak z AZS Łódź i Anna Rugowska z WLKS Wrocław, które w sumie miały osiem prób powyżej 12 m. Zwyciężyła łodzianka z wynikiem 12,17 m, wyprzedzając wrocławiankę zaledwie o 2 cm.

Alicja Borek dwukrotnie skakala dalej od rekordu życiowego (fot. Tmasz Kasjaniuk, pzla.l)

Kielczanka zajeła ostatecznie bardzo dobrą czwartą pozycję z rezultatem 11,74 m, uzyskanym w piątej kolejce. Jest 3 cm lepszy od rekordu województwa świętokrzyskiego juniorek młodszych, ale nie może być uznany, ponieważ podczas próby wiał wiatr z prędkością 3,3 m/s.

Gratulujemy medalu Adamowi Wąchale i jego trenerowi Krzysztofowi Jóźwikowi, a także dobrej postawy Alicji Borek, podopiecznej trenera Pawła Tietierina!

W finale dysku wystąpiła Zuzanna Pałyga z KKL. Rzucała jednak znacznie bliżej od rywalek i swojego rekordu życiowego, zajmując ostatnie 12. miejsce ze słabym  rezultatem 29,79 m.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw województwo świętokrzyskie z czterema medalami – złotym Mai Peryt z Juventy-Kobex na 1500 m z przeszkowami, srebrnymi Julii Szydłowskiej z Żaczka Połaniec na 3000 m i Natalii Biskupskiej z KKL w skoku o tyczce oraz brązowym Adama Wąchały – uplasowało się na przedostatnim 15. miejscu, wyprzedzając podlaskie. Natomiast w punktacji wojewódzkiej zajęło ostatnią 16. lokatę z dorobkiem 59 pkt. Przedostatnie lubelskie zdobyło 105 pkt. W punktacji klubowej mistrzostw KKL Kielce uplasował się na 18. pozycji.