Pierwsza reprezentantka Polski i dwaj mistrzowie juniorów. Rok 1957

Pomyślny był rok 1957 dla Królowej Sportu na Kielecczyźnie. Lekkoatleci dziesięciokrotnie stawali na podium mistrzostw Polski, po raz pierwszy reprezentowali też biało-czerwone barwy w meczach międzypaństwowych. Ponadto w Skarżysku-Kamiennej odbyła się największa w dotychczasowej historii lekkiej atletyki w regionie impreza – mistrzostwa Polski w biegach przełajowych.

Krystyna Snop jako pierwsza lekkoatletka Kielecczyzny wystąpiła w 1957 roku w reprezentacji Polski

Wprawdzie mieliśmy już mistrzostwa naszego kraju w maratonie w 1948 roku w Kielcach, ale nie sposób porównywać tych imprez. Maratończyków na starcie stanęło zaledwie ośmiu, na trasach przełajowych koło stadionu Granatu i zalewu na skarżyskim Rejowie rywalizowało 334 biegaczek i biegaczy. Rozegrano dziewięć biegów na dystansach od 700 m (na zdjęciu) do 12 km. W kategorii seniorek mistrzowskie tytuły wywalczyły Beata Żbikowska z CWKS Bydgoszcz na 800 m i Halina Gabor z Włókniarza Otmęt Krapkowice na 1,5 km, a wśród mężczyzn Marian Jochman na 3 km i Zdzisław Krzyszkowiak na 6 km (obaj z CWKS Bydgoszcz) oraz Stanisław Ożóg z CWKS Kraków na 12 km.

Witold Baran w 1957 roku zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów w biegu przełajowym na 2 km

W mistrzostwach dobrze wypadli biegacze z województwa kieleckiego. Krystyna Snop z KSZO Ostrowiec wywalczyła tytuł wicemistrzowski na 1,5 km seniorek. Wprawdzie wyraźnie przegrała z Gabor, ale na finiszu wyprzedziła Irenę Zarzycką ze stołecznej Sparty, z którą przegrywała walkę o podium w poprzednich latach. Wicemistrzem Polski juniorów na 2 km został Witold Baran z ostrowieckiego Zrywu. Był to pierwszy ogólnopolski sukces 18-letniego wówczas biegacza, którego wyprzedził tylko Jerzy Marek z AZS Poznań.

Dobrze spisali się w mistrzostwach także pozostali reprezentanci Kielecczyzny. Danuta Podbilska ze Staru Starachowice była piąta na 1 km juniorek. Medalowe szanse w tym biegu miałaby Teresa Zackiewicz ze skarżyskiego Granatu, ale na start w zawodach nie pozwolił jej dyrektor szkoły TPD nr 2, w której się uczyła. Na 700 m młodziczek 11. lokatę zajęła Maria Cicha z LZS Chroberz. Na 1 km młodzików 14. był Marek Rożek z Radomia. Na 22. miejscach w biegach seniorów uplasowali się Franciszek Krakowiak z Końskich (6 km) i Jan Dąbrowski ze Skarżyska (12 km). Kieleckie w punktacji wojewódzkiej mistrzostw zajęło 11. pozycję na 19 sklasyfikowanych (17 województw plus miasta wydzielone Warszawa i Łódź).

Dwa tygodnie przed mistrzostwami w Skarżysku – 31 marca – Krystyna Snop startowała w Paryżu w prestiżowym biegu Cross „l’Humanité”. Był to wówczas najbardziej znany bieg przełajowy w Europie, organizowany pod szyldem gazety Francuskiej Partii Komunistycznej, w którym państwa bloku radzieckiego chciały wykazać swoją wyższość nad biegaczami z krajów kapitalistycznych.

Ostrowczanka na 2,5 km kobiet uplasowała się na 15. miejscu, jako trzecia z Polek (8. była Gabor, a 11. Zarzycka). W punktacji drużynowej tego biegu drużyna polska została sklasyfikowana na drugiej pozycji za biegaczkami ZSRR, które wywalczyły cztery pierwsze lokaty na mecie.

Występ Krystyny Snop w Paryżu był pierwszym w historii startem lekkoatlety Kielecczyzny w reprezentacji Polski. W 1957 roku biegaczka KSZO, której klubowym trenerem był Ryszard Mazurkiewicz, a w kadrze narodowej Tadeusz Kępka, poczyniła ogromne postępy i awansowała do ścisłej czołówki krajowej, stając się etatową reprezentantką naszego kraju w meczach międzypaństwowych. 30 czerwca w Krakowie w zwycięskim meczu kobiecej reprezentacji z Czechosłowacją zajęła trzecie miejsce na 800 m z czasem 2.11,8. Tydzień później w Budapeszcie, gdzie Polki uległy Węgierkom, była również trzecia na tym dystansie z wynikiem 2.10,9. Ostrowczanka dwukrotnie wystąpiła jeszcze w dwóch wygranych meczach polskich lekkoatletek – z Wielką Brytanią 9 września w Warszawie, gdzie przebiegła 800 m w 2.11,8 i była trzecia, a także 25 września z Anglią w Londynie, zajmując drugie miejsce z rekordem życiowym 2.10,3. Wynik ten dał jej pierwsze miejsce w tabeli polskich biegaczek na koniec sezonu.

W bardzo udanym dla biegaczki KSZO 1957 roku zabrakło jedynie miejsca na podium mistrzostw Polski na stadionie. „Niestety p. Krysia nie wzięła udziału w mistrzostwach, bo w tym samym czasie stanęła na starcie do… pewnego urzędu. Życzymy jej z tej racji wszystkiego najlepszego” – pisał Mieczysław Kaleta w „Słowie Ludu”. Chodziło o ważne wydarzenie w życiu osobistym biegaczki, która wyszła za mąż i zmieniła nazwisko na Nowakowska.

Bogdan Winiarski, brązowy medalista mistrzostw Polski w rzucie dyskiem

W tych mistrzostwach Polski, rozgrywanych 13-15 września w Poznaniu, bardzo dobrze spisali się inni lekkoatleci Kielecczyzny. Bogdan Winiarski z Granatu Skarżysko odniósł swój największy sukces w karierze, zajmując trzecie miejsce w rzucie dyskiem z rezultatem 46,48 m. Stefan Kowalik, który po powrocie z wojska w 1957 roku przez jeden sezon reprezentował barwy skarżyskiego klubu, był dwa razy piąty – w pchnięciu kulą (14,30) i w rzucie dyskiem (45,11). Szóstą lokatę zajęła Henryka Staneta z LZS Staszów w biegu na 800 m z czasem 2.21,4. Także szósty był w 10-boju z wynikiem 4.491 pkt Franciszek Drewniany, wszechstronny zawodnik Granatu.

W 1957 roku zaprzestano na kilkanaście lat rozgrywania halowych (zimowych) mistrzostw Polski. Odbyły się jedynie ogólnopolskie zawody w hali warszawskiej AWF. W pchnięciu kulą bardzo dobrze wypadł Stefan Kowalik, który pchnął kulą 14,17 m i był trzeci. Dziewiąte miejsce w skoku wzwyż z wynikiem 1,75 m zajął kolejny reprezentant skarżyskiego Granatu Kazimierz Fronk. Także dziewiąty był Jerzy Przyborowski z radomkiej Sparty w trójskoku z rezultatem 13,50 m. Rzuty długie rozgrywano na otwartym powietrzu. W rywalizacji dyskoboli Bogdan Winiarski zajął trzecią lokatę z wynikiem 44,33 m, a w konkursie młociarzy Kowalik szóstą z rezultatem 49,98 m.

Grzegorz Mirkowski zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów w rzucie młotem

Największe w dotychczasowej historii lekkiej atletyki na Kielecczyźnie sukcesy odnieśli w 1957 roku juniorzy. Pierwszym mistrzem Polski w tej kategorii wieku został Witold Baran ze Zrywu Ostrowiec, który bardzo dobrze taktycznie rozegrał bieg na 1500 m, zaatakował bardziej utytułowanych rywali w jego końcówce i wygrał z czasem 4.05,8. Na najwyższym stopniu podium stanął również 17-letni Józef Glibowski z KSZO Ostrowiec, który 6-kilogramowym młotem rzucił 50,80 m. Wicemistrzem Polski z wynikiem 50,05 m został Grzegorz Mirkowski z Granatu, prowadzący do ostatniej kolejki w konkursie młociarzy. Trzeci w skoku o tyczce z rezultatem 3,60 m był jego klubowy kolega Henryk Pronobis.

Józef Glibowski, mistrz i reprezentant Polski juniorów w rzucie młotem

Juniorzy z Kielecczyzny wywalczyli w mistrzostwach, które odbywały się od 30 sierpnia do 1 września w Bydgoszczy, jeszcze kilka punktowanych miejsc. Krystyna Bodera z LZS Radomka Radom była czwarta na 200 m z czasem 28,6 s, Ewa Przyborowska z RKS Radom siódma w skoku wzwyż (1,35 m), a Pronobis ósmy w dal (6,38 m). Kieleckie w punktacji wojewódzkiej zawodów uplasowało się na dziewiątym miejscu.

Witold Baran, Józef Glibowski i Henryk Pronobis zostali w 1957 roku pierwszymi lekkoatletami z Kielecczyzny, którzy dostąpili zaszczytu startu w reprezentacji Polski juniorów. Wszyscy trzej wystąpili w wygranym przez biało-czerwonych trójmeczu z Czechosłowacją i Rumunią 17-18 sierpnia w rumuńskim mieście Cluj. Zajęli w nim trzecie miejsca – Baran w biegu na 800 m (1.55,3), Glibowski w rzucie młotem 7,26 kg (43,96), a Pronobis w skoku o tyczce (3,80).

Trzy razy na podium mistrzostw Polski stawali w 1957 roku młodzicy Kielecczyzny. W zawodach rozegranych 28-29 września w Łodzi Zdzisław Włodarczyk z Granatu Skarżysko zajął drugie miejsce w skoku o tyczce z rezultatem 3,20 m. Także drugi był Marian Puchalski z LZS Białobrzegi w rzucie młotem (5 kg) z wynikiem 42,60 m. Trzecią lokatę wywalczył Kazimierz Krokosz z Granatu, który 600-gramowym oszczepem rzucił 50,14 m. Ponadto Karol Ćwieluch z Granatu był piąty w rzucie młotem (41,14 m) i szósty w skoku wzwyż (1,63 m), Irena Janiszewska ze Zrywu Radom siódma w rzucie dyskiem (27,74 m), a Włodarczyk ósmy w młocie (36,98 m).

Dorobek młodzików mógł być jeszcze lepszy, ale Włodarczyk, który był faworytem rzutu dyskiem (1 kg), nie mógł sobie poradzić w mokrym kole i zaliczył tylko 38,78 m. Tydzień wcześniej w Skarżysku rzucił 49,86 m, a tydzień po mistrzostwach równe 50 m. Także Puchalski mógł wygrać konkurs młociarzy, gdyby zbliżył się do swojego wyniku z mistrzostw okręgu (46,16 m).  Kieleckie i tak jednak w punktacji wojewódzkiej mistrzostw Polski młodzików uplasowało się na dobrym 10. miejscu, a w klasyfikacji klubowej Granat Skarżysko zajął wysoką siódmą pozycję.

W 1957 roku reaktywowany został Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej, powróciły także kluby sportowe, które przez poprzednie kilka lat zastępowały koła zrzeszeń sportowych. I tak w Skarżysku znów działał Granat, a w Ostrowcu KSZO zamiast Stali. Skarżyski klub okazał się zdecydowanie najsilniejszy w województwie kieleckim. 2 czerwca był gospodarzem drużynowych mistrzostw okręgu, stanowiących eliminację do powstających lig lekkoatletycznych. Do punktacji zawodów liczyły się po dwa wyniki reprezentantów danego klubu w każdej konkurencji przeliczane według tabel wielobojowych. Tylko Granat był w stanie wystawić wystarczającą ilość zawodników na odpowiednim poziomie. O jego przewadze nad pozostałymi klubami świadczy, że zebrał 18 243 pkt. Drugi LZS Łysica Kielce, w barwach którego startowali zawodnicy z kilku powiatów, miał już tylko 11 489 pkt. Kolejne miejsca zajęły: KSZO Ostrowiec (9569) i Konecki KS Końskie (9529). W jesiennym rzucie kolejność była podobna, Granat zgromadził 15 708 pkt, wyprzedzając Łysicę (10 709), KSZO (10 383), Konecki KS (7487) i LZS Radomka (7176).

Zdecydowanie najlepszy w województwie Granat miał jednak niewiele do powiedzenia w ogólnopolskiej rywalizacji. Nie zakwalifikował się nawet do zawodów decydujących o awansie do II ligi z udziałem 12 klubów. Z wynikiem 18 243 pkt był 16. w kolejce, do kwalifikacji zabrakło około 900 pkt. W tej ligowej rywalizacji skarżyski klub plasował się w połowie piątej dziesiątki. W I lidze występowało bowiem 12, a w dwóch grupach II ligi po dziewięć klubów.

Wszystkie najważniejsze imprezy lekkoatletyczne na Kielecczyźnie w 1957 roku odbyły się w Skarżysku. Prócz wymienionych już przełajowych mistrzostw Polski i drużynowych mistrzostw okręgu były to indywidualne mistrzostwa okręgu w biegach przełajowych (24 marca), a na stadionie mistrzostwa seniorów i juniorów (22-23 czerwca), w wielobojach (25-26 sierpnia) oraz młodzików (8 września). Ponadto 14 lipca w Skarżysku rozegrano trójmecz reprezentacji województw kieleckiego, łódzkiego i rzeszowskiego. W klasyfikacji mężczyzn Kielce i Łódź zdobyły po 112 pkt, a Rzeszów 95. Wśród kobiet wygrał Rzeszów (75), przed Łodzią (70) i Kielcami (42). Do częściowego rewanżu doszło 8 września w Mielcu. Łódź nie przyjechała, natomiast Rzeszów pokonał Kielce 87:72 (mężczyźni) i 60:35 (kobiety).

Czołowi radomscy lekkoatleci Zbigniew Charczenko i Ewa Przyborowska (z prawej)

Warto dodać, że w skarżyskim trójmeczu gościnnie startowała brązowa i srebrna medalistka olimpijska sprzed wojny Jadwiga Wajs-Marcinkiewicz. Licząca sobie już 45 lat zawodniczka rzuciła dyskiem 38,65 m. Mistrzyni olimpijska z 1956 roku w Melbourne i rekordzistka świata w skoku w dal Elżbieta Duńska-Krzesińska w sierpniu gościła natomiast w Białobrzegach. W zorganizowanych tam zawodach jednak nie wystartowała, ale była… sędzią głównym. Najlepszy wynik uzyskał pochodzący z Białobrzegów jej mąż Andrzej Krzesiński, zawodnik LKS Sopot, który skoczył o tyczce równe 4 m.

Główną bolączką Królowej Sportu na Kielecczyźnie był fatalny stan obiektów. „Trudno marzyć o rozwoju lekkiej atletyki w całym województwie, kiedy ani w Kielcach, ani w Radomiu, ani też w Ostrowcu istniejące tam bieżnie nie nadają się do użytku i nieprędko będą się nadawać” – alarmował w „SL” redaktor Kaleta.

Bieżnia w Kielcach nie nadawała się nawet do rozegrania mistrzostw miasta. W zapowiedzi mających się odbyć pod koniec września zawodów czytamy, że na reprezentacyjnym stadionie stolicy województwa zaplanowano tylko rzuty i skoki, a biegacze rywalizować będą w parku. Kielce w 1957 roku nie miały praktycznie w ogóle lekkiej atletyki. Budowlani, którzy rok wcześniej „zasłynęli” fałszowaniem wyników i wystawianiem w zawodach osób spoza województwa, zniknęli z lekkoatletycznej mapy. Startujący pod szyldem miasta LZS Łysica składał się głównie z zawodników spoza Kielc. Reaktywowany klub Lechia ogłosił wprawdzie wiosną wznowienie działalności sekcji lekkoatletycznej, treningi miał prowadzić autor sukcesów jego lekkoatletów z lat 40. Józef Bobiński, ale na tym się skończyło.

Jerzy Przyborowski, najlepszy trójskoczek w okręgu w 1957 roku

Niewiele lepsza była sytuacja w Radomiu. Liczył się wprawdzie w województwie LZS Radomka, ale w jego barwach startowali głównie zawodnicy z podradomskich miejscowości. W samym mieście sekcję lekkoatletyczną posiadał praktycznie tylko RKS. Jego najlepszy zawodnik Jerzy Przyborowski w drugiej części sezonu wyjechał jednak na Wybrzeże i reprezentował barwy LKS Sopot.

Mimo słabości lekkiej atletyki w Kielcach i Radomiu, czyli w dwóch największych miastach województwa, ta dyscyplina sportu na Kielecczyźnie zakończyła rok 1957 – jak podkreślił redaktor Kaleta w „SL” – bilansem dotatnim. Złożyło się na to nie tylko wspomniane dziesięć miejsc na podium mistrzostw Polski czy starty w biało-czerwonych barwach Krystyny Snop-Nowakowskiej i trzech juniorów. Panie ustanowiły rekordy okręgu w biegach na 400 m (Henryka Staneta), 500 i 800 m (Snop-Nowakowska), w pchnięciu kulą (Lidia Interewicz z Radomki) i w rzucie dyskiem (Zuzanna Jóźwik z LZS Szydłowiec), a ponadto wyrównały w skoku wzwyż (Apolonia Winiarska z Granatu, Irena Bącal z LZS Łysica i Ewa Przyborowska z RKS Radom).

Zdzisław Włodarczyk, wicemistrz Polski młodzików w skoku o tyczce

Rekordy bili też mężczyźni. Zbigniew Charczenko z Radomki pod koniec sezonu przebiegł 100 m w 10,9 s, przełamując jako pierwszy sprinter Kielecczyzny granicę 11 s. Stefan Kowalik poprawiał kilkakrotnie rekordy w pchnięciu kulą, a także w rzucie młotem. W tej ostatniej konkurencji w listopadzie miano najlepszego w województwie odzyskał Kazimierz Kunat, który wrócił z wojska do KSZO. Rekordy okręgu poprawili także Witold Baran (1500 m), Kazimierz Fronk (110 m i 200 m ppł), Henryk Pronobis (tyczka) i Franciszek Drewniany (10-bój).

Po raz pierwszy w historii Kielecczyzna miała  na koniec sezonu liderkę w tabelach najlepszych w Polsce. Jak już wyżej wspomnieliśmy, była to Krystyna Snop-Nowakowska w biegu na 800 m. Ta sama zawodniczka uplasowała się ponadto na drugim miejscu na 500 m. Henryka Staneta była dziewiąta na 800 m. Wśród mężczyzn najwyższe szóste miejsce zajął Stefan Kowalik w pchnięciu kulą, ponadto był dziewiąty w rzucie młotem i 13. w dysku. Na dziesiątej pozycji wśród dyskoboli zakończył sezon Bogdan Winiarski. W 10-boju 12. był Franciszek Drewniany, a 15. Jerzy Przyborowski.

Czołowe miejsca w Polsce zajmowali także juniorzy i młodzicy. W tabelach tej pierwszej kategorii wiekowej na drugich pozycjach uplasowali się Henryk Pronobis w tyczce i Józef Glibowski w rzucie młotem (6 kg). Trzecie miejsca na 800 i 1500 m zajął Witold Baran. Liderem tabeli młodzików w rzucie dyskiem (1 kg) był Zdzisław Włodarczyk, który ponadto miał trzeci rezultat w skoku o tyczce. Na podium w tabeli najmłodszych młociarzy znalazł się Marian Puchalski.

Tabele najlepszych lekkoatletów Kielecczyzny w 1957 roku
K o b i e t y
100 m
13,3 Krystyna BODERA 40 LZS Radomka 14.07 Skarżysko
13,4 Anna WIELGOSIŃSKA 41 LZS Końskie 30.06 Opoczno
13,5 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 14.07 Skarżysko
13,7 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 22.06 Skarżysko
13,7 Henryka STANETA 38 LZS Staszów 13.10 Sandomierz
13,8 Zofia DUPAK 39 LZS Szydłowiec 6.10 Szydłowiec
13,9 Teresa PLUCIŃSKA 40 Zryw Radom 2.06 Pionki
14,0 Krystyna GUDA 41 Zryw Ostrowiec 2.06 Pionki
14,0 Maria CICHA 41 LZS Pińczów 16.06 Kazimierza Wlk.
14,0 Maria DOKTOR 39 LZS Pińczów 16.06 Kazimierza Wlk.
14,0 Halina KOSTRZEWA 41 LZS Starachowice 3.07 Starachowice
14,0 Agnieszka KRZYŻANOWSKA 40 LZS Przysucha 11.07 Skarżysko
200 m
27,2 Krystyna BODERA 40 LZS Radomka 2.08 Lublin
27,4 Krystyna SNOP 35 KSZO Ostrowiec 2.06 Skarżysko
28,3 Henryka STANETA 38 LZS Staszów 27.10 Suchedniów
28,6 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 2.06 Skarżysko
29,4 Teresa ZACKIEWICZ 40 Granat Skarżysko 2.06 Skarżysko
29,5 Wanda KAZIMIERSKA 40 LZS Staszów 19.05 Suchedniów
30,1 Maria CICHA 41 LZS Pińczów 16.06 Kazimierza Wlk.
30,2 Helena SŁODZIŃSKA 33 KSZO Ostrowiec 23.06 Skarżysko
30,3 Zofia DUPAK 40 LZS Szydłowiec 19.05 Suchedniów
30,3 Janina WIĄZOWSKA 41 LZS Radomka 23.06 Skarżysko
400 m
61,6 Henryka STANETA 38 LZS Staszów 1.08 Lublin
62,2 Krystyna SNOP 35 KSZO Ostrowiec 22.06 Skarżysko
67,5 Wanda KAZIMIERSKA 40 LZS Staszów 16.06 Staszów
69,0 Maria CICHA 41 LZS Pińczów 11.07 Skarżysko
69,0 Teresa ZACKIEWICZ 40 Granat Skarżysko 14.07 Skarżysko
69,5 Anna GAIK 40 LZS Kazimierza Wlk. 11.07 Skarżysko
69,6 Halina KOSTRZEWA 41 LZS Starachowice 3.07 Starachowice
69,8 Danuta PODBILSKA 40 Star Starachowice 3.07 Starachowice
69,8 Lucyna STĘPIEŃ 41 LZS Radomka 11.07 Skarżysko
70,3 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 8.09 Skarżysko
70,6 Teresa ŚWIŚCIOROWSKA 39 Granat Skarżysko 2.06 Skarżysko
500 m
1.16,9 Krystyna SNOP 35 KSZO Ostrowiec 1.05 Wałcz
1.25,0 Henryka STANETA 38 LZS Staszów 27.10 Suchedniów
1.31,3 Danuta PODBILSKA 40 Star Starachowice 22.06 Skarżysko
1.31,8 Zofia DUPAK 38 LZS Szydłowiec 27.10 Suchedniów
1.32,8 Teresa ŚWIŚCIOROWSKA 39 Granat Skarżysko 22.06 Skarżysko
1.33,6 Maria CICHA 41 LZS Pińczów 8.09 Skarżysko
800 m
2.10,3 Krystyna SNOP 35 KSZO Ostrowiec 25.09 Londyn
2.21,2 Henryka STANETA 38 LZS Staszów 8.06 Warszawa
80 m ppł
13,8 Henryka STANETA 38 LZS Staszów 6.10 Skarżysko
15,8 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 2.06 Skarżysko
16,6 Ewa PRZYBOROWSKA 39 RKS Radom 14.07 Skarżysko
17,0 Lidia INTEREWICZ 40 LZS Radomka 6.10 Skarżysko
17,2 Bożena SOTKIEWICZ 40 KKS Końskie 8.09 Mielec
17,7 Teresa FLORCZYK 43 SKS Skarżysko 13.10 Radom
4×100 m
53,8 LZS KIELECKIE (reprezentacja województwa zrzeszenia) 3.08 Lublin
56,7 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (seniorki) 26.05 Ostrowiec
57,6 LZS RADOMKA Radom (juniorki) 12.07 Skarżysko
58,6 LZS ŁYSICA Kielce (seniorki) 6.10 Skarżysko
59,0 GRANAT Skarżysko-Kamienna 2.06 Skarżysko
wzwyż
1,42 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 26.05 Skarżysko
1,42 Irena BĄCAL 40 LZS Łysica Kielce 26.05 Skarżysko
1,42 Ewa PRZYBOROWSKA 39 RKS Radom 25.08 Skarżysko
1,35 Krystyna SNOP 35 KSZO Ostrowiec 18.05 Skarżysko
1,35 Bożena SOTKIEWICZ 40 KKS Końskie 2.06 Skarżysko
1,35 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 22.06 Skarżysko
1,33 Krystyna BODERA 40 LZS Radomka 9.06 Jedlnia
1,33 Urszula RUTKOWSKA 41 LZS Bałtów 3.07 Starachowice
1,30 Danuta PILECKA 38 Star Starachowice 22.06 Skarżysko
1,29 Elżbieta KOCZOŃ 41 RKS Radom 8.09 Skarżysko
w dal
5,20 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 2.06 Skarżysko
4,98 Krystyna SNOP 35 KSZO Ostrowiec 2.06 Skarżysko
4,82 Bożena SOTKIEWICZ 40 KKS Końskie 2.06 Skarżysko
4,78 Urszula RUTKOWSKA 41 LZS Bałtów 1.06 Krzelów
4,73 Anna WIELGOSIŃSKA 41 LZS Końskie 20.10 Końskie
4,72 Krystyna PROKOP 40 KSZO Ostrowiec 26.05 Ostrowiec
4,71 Henryka STANETA 38 LZS Staszów 27.10 Suchedniów
4,63 Irena BILSKA 40 LZS Szydłowiec 27.10 Suchedniów
4,61 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 18.05 Skarżysko
4,54 Teresa ZACKIEWICZ 40 Granat Skarżysko 2.06 Skarżysko
kula
10,76 Lidia INTEREWICZ 40 LZS Radomka 3.11 Radom
10,56 Zofia SADKOWSKA 38 KSZO Ostrowiec 8.09 Mielec
10,08 Bożena SOTKIEWICZ 40 KKS Końskie 14.07 Skarżysko
9,80 Celina GREGORCZYK 38 LZS Radomka 20.10 Radom
9,57 Wanda RZESZOWSKA 40 Granat Skarżysko 6.10 Skarżysko
9,43 Zuzanna JÓŹWIK 37 LZS Szydłowiec 19.05 Suchedniów
9,38 Krystyna SNOP 35 KSZO Ostrowiec 2.06 Skarżysko
9,27 Natalia BIAŁKOWSKA 35 Granat Skarżysko 25.08 Skarżysko
8,91 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 25.08 Skarżysko
8,70 Irena KUŚMIERSKA 38 LZS Sandomierz 13.10 Sandomierz
dysk
34,69 Zuzanna JÓŹWIK 37 LZS Szydłowiec 11.08 Szydłowiec
33,71 Zofia SADKOWSKA 38 KSZO Ostrowiec 27.10 Suchedniów
33,44 Henryka STANETA 38 LZS Staszów 26.08 Skarżysko
32,30 Natalia BIAŁKOWSKA 35 Granat Skarżysko 14.07 Skarżysko
32,00 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 26.05 Skarżysko
31,94 Krystyna MAŁACZEK 38 LZS Radomka 9.06 Jedlnia
31,03 Lidia INTEREWICZ 40 LZS Radomka 1.10 Radom
29,36 Irena JANISZEWSKA 41 Zryw Radom 2.06 Pionki
28,20 Maria KALITA 38 LZS Radomka 1.10 Radom
27,40 Jadwiga KACPERCZYK 35 RKS Radom 12.06
oszczep
37,62 Zuzanna JÓŹWIK 37 LZS Szydłowiec 8.09 Mielec
34,91 Irena BILSKA 40 LZS Szydłowiec 13.10 Szydłowiec
34,46 Natalia BIAŁKOWSKA 35 Granat Skarżysko 18.08 Skarżysko
31,76 Wanda RZESZOWSKA 40 Granat Skarżysko 8.09 Mielec
30,76 Lidia INTEREWICZ 40 LZS Radomka 27.10 Suchedniów
28,65 Józefa CZYŻ 41 SKS Szydłowiec 13.10 Szydłowiec
28,42 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 6.10 Skarżysko
26,09 Zofia DUPAK 40 LZS Szydłowiec 13.10 Szydłowiec
25,92 Stanisława JAGUŚ 39 LZS Pińczów 19.05 Kazimierza Wlk.
24,32 Celina GREGORCZYK 38 LZS Radomka
3-bój (100 m – kula – wzwyż)
1.267 Bożena SOTKIEWICZ 40 KKS Końskie 25.08 Skarżysko
1.241 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 25.08 Skarżysko
(13,8 – 8,91 – 1,35)
1.105 Ewa PRZYBOROWSKA 39 RKS Radom 25.08 Skarżysko
5-bój
1.595 Henryka STANETA 38 LZS Staszów 26.08 Skarżysko
Wyniki uzyskane w hali
wzwyż
1,36 Ewa PRZYBOROWSKA 39 Sparta Radom 27.01 Radom
w dal z miejsca
2,24 Ewa PRZYBOROWSKA 39 Sparta Radom 27.01 Radom
M ę ż c z y ź n i
100 m
10,9 Zbigniew CHARCZENKO 39 LZS Radomka 3.11 Radom
11,4 Kazimierz FRONK 37 Granat Skarżysko 25.08 Skarżysko
11,4 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 25.08 Skarżysko
11,5 Jerzy ŚWIERCZ 36 LZS Jędrzejów 2.06 Skarżysko
11,6 Roman POLAKOWSKI 34 Granat Skarżysko 1.05 Skarżysko
11,6 Wojciech TRZCIŃSKI 41 Zryw Radom 2.06 Pionki
11,6 Piotr WOJCIECHOWSKI 38 Granat Skarżysko 14.07 Skarżysko
11,6 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 25.08 Skarżysko
11,6 Jan DUNIN-BORKOWSKI 28 KSZO Ostrowiec Ostrowiec
11,7 Marek STĘPIEŃ 40 Zryw Radom 2.06 Pionki
11,7 Andrzej PLENKIEWICZ 40 LZS Radomka 30.06 Suchedniów
11,7 Tadeusz SZCZEPAŃSKI 38 LZS Łysica Kielce 25.08 Skarżysko
11,7 Ireneusz WIEJACZ 40 LZS Jędrzejów 6.10 Skarżysko
z wiatrem
11,1 Piotr WOJCIECHOWSKI 38 Granat Skarżysko 2.06 Skarżysko
11,2 Andrzej KOWALIK 40 Granat Skarżysko 2.06 Skarżysko
200 m
23,7 Zbigniew CHARCZENKO 39 LZS Radomka 2.08 Lublin
23,8 Roman POLAKOWSKI 34 Stal Skarżysko 3.07 Starachowice
23,8 Witold BARAN 39 Zryw Ostrowiec 27.10 Suchedniów
24,0 Antoni KOŚCIÓŁEK 36 LZS Kazimierza Wlk. 23.06 Skarżysko
24,1 Andrzej KOWALIK 40 Granat Skarżysko 13.10 Radom
24,2 Piotr WOJCIECHOWSKI 38 Granat Skarżysko 23.06 Skarżysko
24,2 Edward STRĄCZYŃSKI 41 LZS Szydłowiec 27.10 Suchedniów
24,5 Jerzy PRZYBOROWSKI 30 RKS Radom 5.05 Skarżysko
24,5 Ireneusz WIEJACZ 40 LZS Jędrzejów 8.09 Skarżysko
24,6 Feliks CIEŚLAK 37 LZS Opoczno 30.06 Opoczno
300 m
39,3 Wojciech TRZCIŃSKI 41 Zryw Radom 8.09 Skarżysko
400 m
51,5 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 14.07 Skarżysko
52,8 Witold BARAN 39 Zryw Ostrowiec 8.09 Mielec
53,3 Antoni KOŚCIÓŁEK 38 LZS Kazimierza Wlk. 23.06 Skarżysko
53,5 Kazimierz FRONK 37 Granat Skarżysko 25.08 Skarżysko
53,8 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 25.08 Skarżysko
54,0 Andrzej TERESIŃSKI 32 Granat Skarżysko 23.06 Skarżysko
54,2 Stanisław OWSIKOWSKI 39 LZS Włoszczowa 23.06 Krzelów
54,3 Zdzisław SOCHA 37 Star Starachowice 25.08 Skarżysko
54,4 Andrzej KOWALIK 40 Granat Skarżysko 18.05 Skarżysko
54,6 Jerzy PRZYBOROWSKI 30 Sparta Radom 25.08 Skarżysko
800 m
1.55,2 Witold BARAN 39 Zryw Ostrowiec 4.08 Wałcz
2.02,1 Franciszek KRAKOWIAK 37 KKS Końskie 22.06 Skarżysko
2.03,4 Alfred ZATORSKI 37 Granat Skarżysko 22.06 Skarżysko
2.04,6 Zygmunt MARZEC 36 LZS Kazimierza Wlk. 22.06 Skarżysko
2.04,6 Stanisław CIERNIAK 32 Granat Skarżysko 8.09 Mielec
2.06,8 Bogusław GRYCHNO 32 Granat Skarżysko 22.06 Skarżysko
2.07,4 Lech CZAPLIŃSKI 39 Granat Skarżysko 22.06 Skarżysko
2.08,6 Ireneusz ŁABĘDŹ 40 Granat Skarżysko 11.07 Skarżysko
2.08,7 Wacław SZCZURSKI 40 KKS Końskie 22.06 Skarżysko
2.10,0 Bolesław SADOWSKI 38 LZS Radomka 26.05 Jedlnia
1000 m
2.43,9 Bolesław SADOWSKI 38 LZS Radomka 6.04 Radom
1500 m
4.03,7 Witold BARAN 39 Zryw Ostrowiec 29.09 Kraków
4.08,8 Franciszek KRAKOWIAK 37 KKS Końskie 14.07 Skarżysko
4.14,2 Bogusław GRYCHNO 32 Granat Skarżysko 14.07 Skarżysko
4.16,6 Alfred ZATORSKI 37 Granat Skarżysko 2.06 Skarżysko
4.17,0 Zygmunt MARZEC 36 LZS Kazimierza Wlk. 2.06 Skarżysko
4.18,8 Bolesław SADOWSKI 38 LZS Radomka 8.09 Mielec
4.19,8 Adam ŁEBEK 34 KSZO Ostrowiec 2.06 Skarżysko
4.25,1 Wacław SZCZURSKI 40 KKS Końskie 23.06 Skarżysko
4.25,2 Kazimierz ZIÓŁKOWSKI 31 Star Starachowice 23.06 Skarżysko
4.27,6 Stanisław CIERNIAK 32 Granat Skarżysko 26.08 Skarżysko
3000 m
9.01,8 Franciszek KRAKOWIAK 37 KKS Końskie 8.09 Mielec
9.07,8 Adam ŁEBEK 34 KSZO Ostrowiec 14.07 Skarżysko
9.32,6 Bogusław GRYCHNO 32 Granat Skarżysko 2.06 Skarżysko
9.41,6 Kazimierz ZIÓŁKOWSKI 31 Star Starachowice 14.07 Skarżysko
9.49,2 Alfred ZATORSKI 37 Granat Skarżysko 18.05 Skarżysko
9.49,8 Jan DĄBROWSKI 30 Granat Skarżysko 2.06 Skarżysko
9.50,4 Zdzisław KUDŁA 39 LZS Łysica Kielce 6.10 Skarżysko
9.58,4 Zygmunt MARZEC 36 LZS Kazimierza Wlk. 12.07 Skarżysko
10.04,4 Henryk MARCZYŃSKI 37 LZS Łysica Kielce 6.10 Skarżysko
5000 m
16.01,4 Adam ŁEBEK 34 KSZO Ostrowiec 22.06 Skarżysko
16.13,0 Franciszek KRAKOWIAK 37 KKS Końskie 22.06 Skarżysko
16.30,0 Kazimierz ZIÓŁKOWSKI 31 Star Starachowice 22.06 Skarżysko
16.55,4 Jan DĄBROWSKI 32 Granat Skarżysko 22.06 Skarżysko
17.00,8 Zdzisław SUŁEK 31 Granat Skarżysko 22.06 Skarżysko
17.51,4 Edward KACPERCZYK 37 RKS Radom 22.06 Skarżysko
110 m ppł
16,1 Kazimierz FRONK 37 Granat Skarżysko 6.10 Skarżysko
17,4 Jerzy PRZYBOROWSKI 30 Sparta Radom 26.08 Skarżysko
17,7 Zdzisław MŁYNARCZYK 37 LZS Łysica Kielce 1.08 Lublin
18,8 Stanisław PIETRUSIEWICZ 40 KKS Końskie 6.10 Skarżysko
19,3 Lech KWAPISZ 34 KKS Końskie 6.10 Skarżysko
19,4 Tomasz KONARSKI 36 LZS Radomka 22.06 Skarżysko
19,9 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 16.09 Poznań
91,4 cm
17,7 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko
200 m ppł
26,1 Kazimierz FRONK 37 Granat Skarżysko 14.07 Skarżysko
27,5 Jerzy PRZYBOROWSKI 30 RKS Radom 14.07 Skarżysko
27,8 Zdzisław MŁYNARCZYK 37 LZS Łysica Kielce 3.08 Lublin
30,0 Tadeusz SZCZEPAŃSKI 38 LZS Łysica Kielce 12.07 Skarżysko
30,5 Marian TUZIMEK 36 LZS Łysica Kielce 12.07 Skarżysko
31,5 Piotr WOJCIECHOWSKI 38 Granat Skarżysko 12.07 Skarżysko
31,6 Marek JASIŃSKI 34 LZS Radomka 12.07 Skarżysko
400 m ppł
60,5 Jerzy PRZYBOROWSKI 30 RKS Radom 22.06 Skarżysko
64,4 Stefan MYSZKA 33 Star Starachowice 22.06 Skarżysko
65,3 Marian TUZIMEK 36 LZS Łysica Kielce 12.07 Skarżysko
4×100 m
44,5 KIELECKIE (reprezentacja województwa) 14.07 Skarżysko
45,7 LZS KIELECKIE (reprezentacja województwa zrzeszenia) 3.08 Lublin
46,7 GRANAT Skarżysko-Kamienna (seniorzy) 23.06 Skarżysko
(Piotr WOJCIECHOWSKI,38 – Andrzej KOWALIK,40 – Roman POLAKOWSKI,34 – Stanisław CIERNIAK,32)
48,0 ZRYW Radom (młodzicy) 29.09 Łódź
48,2 LZS RADOMKA Radom (juniorzy) 23.06 Skarżysko
48,8 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (seniorzy) 6.10 Skarżysko
49,3 LZS ŁYSICA Kielce (seniorzy) 2.06 Skarżysko
49,6 RKS Radom (seniorzy) 6.10 Skarżysko
wzwyż
1,81 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka 6.10 Skarżysko
1.77 Janusz OSTASZEWSKI 39 Granat Skarżysko 05
1,76 Kazimierz FRONK 37 Granat Skarżysko 25.08 Skarżysko
1,75 Tadeusz MAJ 29 LZS Kazimierza Wlk. 16.06 Kazimierza Wlk.
1,71 Tomasz KONARSKI 36 LZS Radomka 11.08 Szydłowiec
1,70 Henryk PRONOBIS 38 Granat Skarżysko 1.05 Skarżysko
1,70 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 25.08 Skarżysko
1,70 Karol ĆWIELUCH 41 Granat Skarżysko 13.10 Radom
1,67 Adam MAJEROWICZ 39 LZS Radomka 30.03 Radom
1,66 Janusz PÓŁTORAK 38 LZS Starachowice 3.07 Starachowice
tyczka
3,87 Henryk PRONOBIS 38 Granat Skarżysko 6.10 Skarżysko
3,60 Adam JÓŹWIK 32 LZS Łysica Kielce 1.08 Lublin
3,30 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 16.09 Poznań
3,25 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 2.06 Skarżysko
3,24 Henryk JÓŹWIK 37 LZS Łysica Kielce 30.06 Suchedniów
3,10 Jerzy PRZYBOROWSKI 30 RKS Radom 26.08 Skarżysko
3,02 Zygmunt JACHOWICZ 38 Zryw Skarżysko 2.06 Pionki
3,02 Wiesław SZYDŁOWSKI 40 Zryw Radom 2.06 Pionki
3,00 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 18.05 Skarżysko
2,90 Lech KWAPISZ 34 KKS Końskie 6.10 Skarżysko
w dal
6,72 Henryk PRONOBIS 38 Granat Skarżysko 6.10 Skarżysko
6,71 Kazimierz FRONK 37 Grana Skarżysko 2.06 Skarżysko
6,71 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 25.08 Skarżysko
6,55 Andrzej PLENKIEWICZ 40 LZS Radomka 22.06 Skarżysko
6,45 Tadeusz SZCZEPAŃSKI 38 LZS Łysica Kielce 22.06 Skarżysko
6,43 Ireneusz WIEJACZ 40 LZS Jędrzejów 6.10 Skarżysko
6,21 Bolesław KŁOS 35 Granat Skarżysko 22.09 Skarżysko
6,15 Andrzej BARTNIK 40 LZS Włoszczowa 19.05 Suchedniów
6,15 Marceli WOLSKI 36 LZS Kazimierza Wlk. 6.10 Skarżysko
6,14 Stanisław PAWŁOWICZ 39 KSZO Ostrowiec 6.10 Skarżysko
trójskok
13,82 Jerzy PRZYBOROWSKI 30 RKS Radom 14.07 Skarżysko
13,68 Henryk PRONOBIS 38 Granat Skarżysko 22.09 Skarżysko
13,20 Andrzej PLENKIEWICZ 40 LZS Radomka 23.06 Skarżysko
13,17 Kazimierz FRONK 37 Granat Skarżysko 8.09 Mielec
12,94 Stanisław GÓRECKI 39 LZS Starachowice 2.06 Pionki
12,88 Jerzy LECH 32 LZS Łysica Kielce 11.07 Skarżysko
12,59 Lech KLAMKA 40 LZS Łysica Kielce 23.06 Skarżysko
12,42 Bolesław KŁOS 35 Granat Skarżysko 23.06 Skarżysko
12,42 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka 15.08 Białobrzegi
12,42 Lucjan PURTAK 36 LZS Końskie 20.10 Końskie
kula
15,28 Stefan KOWALIK 33 Granat Skarżysko 13.08 Spała
12,69 Franciszek LIZIS 33 LZS Łysica Kielce 21.06 Skarżysko
12,59 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 8.09 Mielec
12,52 Włodzimierz CHOJNACKI 30 niestow. Radom 13.10 Radom
12,22 Bolesław DYNAROWICZ 36 LZS Kozienice 8.09 Mielec
12,17 Andrzej OPIAŁ 37 Zryw Radom 22.06 Skarżysko
12,00 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 11.07 Skarżysko
11,54 Wiesław STASZAŁEK 32 LZS Starachowice 3.07 Starachowice
11,53 Zdzisław FURMANEK 35 LZS Łysica Kielce 30.06 Suchedniów
11,30 Mieczysław KACZOR 36 LZS Łysica Kielce 26.05 Skarżysko
dysk
47,52 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 8.09 Mielec
46,49 Stefan KOWALIK 33 Granat Skarżysko 22.09 Rostock
38,49 Janusz OSTASZEWSKI 39 Granat Skarżysko 23.06 Skarżysko
38,40 Kazimierz KUNAT 35 KSZO Ostrowiec 17.11 Ostrowiec
37,27 Zdzisław FURMANEK 35 LZS Łysica Kielce 30.06 Suchedniów
36,00 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 13.10 Radom
35,63 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka 8.09 Mielec
34,69 Mieczysław KACZOR 36 LZS Łysica Kielce 2.06 Skarżysko
34,55 Aleksander MIECZNIKOWSKI 40 Zryw Radom 27.10 Suchedniów
33,65 Henryk DUDEK 40 Granat Skarżysko 6.10 Skarżysko
1,5 kg
46,15 Janusz OSTASZEWSKI 39 Granat Skarżysko 18.08 Skarżysko
42,26 Henryk DUDEK 40 Granat Skarżysko 22.09 Skarżysko
1 kg
50,00 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 6.10 Skarżysko
oszczep
56,85 Zygmunt WĄTŁY 35 LZS Szydłowiec 13.10 Radom
56,34 Mirosław GŁOWACZ 38 LZS Szydłowiec Gdańsk-Oliwa
50,10 Piotr WOJCIECHOWSKI 38 Granat Skarżysko 2.06 Skarżysko
48,36 Wojciech LENART 36 LZS Radomka 30.03 Radom
48,31 Krzysztof KROKOSZ 41 Granat Skarżysko 6.10 Skarżysko
48,12 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 16.09 Poznań
48,00 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka 1.10 Radom
47,39 Kazimierz WALCZYK 33 LZS Radomka 9.06 Jedlnia
46,26 Bogdan WINIARSKI 28 Stal Skarżysko 13.10 Radom
46,18 Marian TUZIMEK 36 LZS Łysica Kielce 30.06 Kielce
600 g
51,48 Krzysztof KROKOSZ 41 Granat Skarżysko 8.09 Skarżysko
młot
56,03 Kazimierz KUNAT 35 KSZO Ostrowiec 17.11 Ostrowiec
55,50 Stefan KOWALIK 33 Granat Skarżysko 23.06 Skarżysko
46,87 Józef GLIBOWSKI 40 KSZO Ostrowiec 17.11 Ostrowiec
43,70 Janusz BORYS 33 Granat Skarżysko 2.06 Skarżysko
42,95 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 8.09 Mielec
41,42 Robert WÓJCIK 39 LZS Starachowice 19.05 Suchedniów
41,40 Grzegorz MIRKOWSKI 39 Granat Skarżysko 5.05 Skarżysko
38,61 Stanisław LESIAK 36 KSZO Ostrowiec 27.10 Suchedniów
37,51 Henryk SAŁAGA 38 KSZO Ostrowiec 27.10 Suchedniów
33,13 Marian PUCHALSKI 41 LZS Białobrzegi 30.03 Radom
6 kg
52,10 Józef GLIBOWSKI 40 KSZO Ostrowiec 6.10 Skarżysko
50,05 Grzegorz MIRKOWSKI 39 Stal Skarżysko 1.09 Bydgoszcz
5 kg
46,16 Marian PUCHALSKI 41 LZS Białobrzegi 8.09 Skarżysko
43,74 Karol ĆWIELUCH 41 Granat Skarżysko 2.06 Skarżysko
5-bój (100 m – w dal – kula – wzwyż – 400 m)
3.256 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 25.08 Skarżysko
(11,4 – 6,71 – 11,52 – 1,70 – 53,8)
3.192 Kazimierz FRONK 37 Granat Skarżysko 25.08 Skarżysko
(11,4 – 6,63 – 9,92 – 1,76 – 53,5)
2.619 Jerzy PRZYBOROWSKI 30 RKS Radom 1.05 Skarżysko
2.554 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka 25.08 Skarżysko
2.550 Henryk PRONOBIS 38 Granat Skarżysko 1.05 Skarżysko
(12,1 – 6,37 – 9,47 – 1,70 – 62,5)
2.526 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 25.08 Skarżysko
(11,6 – 6,02 – 7,86 – 1,45 – 53,5)
2.518 Piotr WOJCIECHOWSKI 38 Granat Skarżysko 25.08 Skarżysko
(11,9 – 5,78 – 10,62 – 1,50 – 55,6)
2.433 Tadeusz SZCZEPAŃSKI 37 LZS Łysica Kielce 25.08 Skarżysko
2.332 Roman POLAKOWSKI 34 Granat Skarżysko 1.05 Skarżysko
(11,6 – 5,71 – 8,99 – 1,40 – 56,6)
2.175 Andrzej KOWALIK 40 Granat Skarżysko 1.05 Skarżysko
(11,8 – 5,51 – 8,49 – 1,45 – 58,1)
10-bój
4.491 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 16.09 Poznań
(11,8 – 6,52 – 11,62 – 1,70 – 54,5 – 19,9 – 30,81 – 3,30 – 48,12 – 4.53,4)
4.391 Jerzy PRZYBOROWSKI 30 RKS Radom 26.08 Skarżysko
4.125 Kazimierz FRONK 37 Granat Skarżysko 16.09 Poznań
3.718 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka 26.08 Skarżysko
Najlepsze wyniki uzyskane w hali
wzwyż
1,75 Kamierz FRONK 37 Granat Skarżysko 9.02 Warszawa
1,56 Jerzy PRZYBOROWSKI 30 Sparta Radom 27.01 Radom
1,56 J. VIETH LZS Radomka 27.01 Radom
1,56 Tomasz KONARSKI 36 LZS Radomka 27.01 Radom
tyczka
3,50 Adam JÓŹWIK 32 LZS Łysica Kielce 13.01 Przemyśl
w dal
5,64 Waldemar ŚWIERSZCZ 40 LZS Radomka 27.01 Radom
5,58 Zbigniew CHARCZENKO 39 LZS Radomka 27.01 Radom
w dal z miejsca
2,63 Zbigniew CHARCZENKO 39 LZS Radomka 27.01 Radom
2,56 Zygmunt MARZEC 36 LZS Kazimierza Wlk. 27.01 Radom
trójskok
13,50 Jerzy PRZYBOROWSKI 30 Sparta Radom 10.02 Warszawa
11,46 Waldemar ŚWIERSZCZ 40 LZS Radomka 27.01 Radom
trójskok z miejsca
8,37 J. VIETH LZS Radomka 27.01 Radom
8,27 Jerzy PRZYBOROWSKI 30 Sparta Radom 27.01 Radom
kula
14,17 Stefan KOWALIK 33 Granat Skarżysko 9.02 Warszawa
Opracowano na podstawie:

Tabela najlepszych wyników lekkoatletycznych województwa kieleckiego za rok 1957, oprac. Tadeusz Gromski (maszynopis z archiwum OZLA);

Tabela najlepszych wyników lekkoatletów LZS województwa kieleckiego w 1956 r. (maszynopis w posiadaniu Darosława Sobonia);

Kronika sekcji lekkoatletycznej Granatu Skarżysko-Kamienna (rękopis w posiadaniu Bogdana Winiarskiego);

Polska lekkoatletyka w latach 1945-1960. Tabele, oprac. Henryk Kurzyński, Janusz Rozum z zespołem, Komisja Statystyczna PZLA, Warszawa 2014;

„Słowo Ludu”, styczeń 1957 – styczeń 1958;

„Życie Radomskie”, nr 32/1957;

„Przegląd Sportowy”, styczeń – grudzień 1957;

„Lekka Atletyka”, styczeń – grudzień 1957;

 

Zdjęcia ze zbiorów, Bogdana Winiarskiego i Grzegorza Mirkowskiego, Jerzego Przyborowskiego, Zdzisława Włodarczyka, Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, tygodnika „Sportowiec” oraz z Kroniki KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (w zbiorach MOSiR w Ostrowcu). Za ich udostępnienie serdecznie dziękujemy!