Trzy mistrzowskie tytuły biegaczy z Ostrowca i mecze z Rzeszowem. Rok 1958

Krystyna Nowakowska prowadzi bieg na 1,2 km podczas mistrzostw Polski w Skarżysku

Krystyna Nowakowska biegnie po mistrzostwo Polski w biegu przełajowym na 1,2 km

Krystyna Nowakowska i Witold Baran byli bezsprzecznie najlepszymi lekkoatletami Kielecczyzny w 1958 roku. Ta para biegaczy KSZO Ostrowiec Świętokrzyski czterokrotnie stawała na podium mistrzostw Polski, w tym trzy razy na najwyższym stopniu.

Zaczęło się od mistrzostw w biegach przełajowych rozegranych ponownie w Skarżysku-Kamiennej 13 kwietnia. Nowakowska zdecydowanie zwyciężyła na 1,2 km seniorek, zdobywając swój pierwszy tytuł mistrzyni Polski. Baran powtórzył osiągnięcie z 1957 roku i został wicemistrzem na 2 km juniorów, przegrywając znów z Markiem Jerzym z AZS Poznań.

O miejsce na podium walczyła również kolejna reprezentantka KSZO Alicja Korczak w biegu na 700 m dziewcząt do lat 17, ale na finiszu zabrakło jej sił i spadła z trzeciego na siódme miejsce. Szósta na 1 km juniorek była Danuta Podbilska ze Staru Starachowice.

W punktacji wojewódzkiej skarżyskich mistrzostw Kieleckie zostało sklasyfikowane na dziewiątym miejscu. W punktacji klubowej KSZO zajęło 10. lokatę.

Skarżysko gościło w 1958 roku nie tylko najlepszych polskich biegaczy, ale również czołowych skoczków i miotaczy. 1 maja na stadionie Granatu odbyły się bowiem zawody kontrolne kadry narodowej, która przebywała na obozie w Spale. Zawodników, trenerów i działaczy przywieziono trzema autokarami. Kilka tysięcy widzów podziwiało takie gwiazdy Królowej Sportu, jak Barbara Janiszewska, Jerzy Chromik, Józef Schmidt, Eugeniusz Piątkowski i Janusz Sidło, złotych medalistów mistrzostw Europy rozegranych kilka miesięcy później w Sztokholmie. Najlepszy wynik zawodów uzyskał Eugeniusz Kwiatkowski z Zawiszy Bydgoszcz, który pchnął kulą 17,05 m i ustanowił rekord Polski, pierwszy w historii na terenie Kielecczyzny.

11 maja część kadry, m.in. z Chromikiem, przyjechała na mityng z okazji Dnia Hutnika w Ostrowcu. Podczas tych zawodów najlepszy w historii rezultat w Polsce w chodzie na 20 km poprawił Franciszek Szyszka z AZS Gdańsk czasem 1:35.02,4.

Krystyna Nowakowska jako pierwsza lekkoatletka Kielecczyzny dostąpiła zaszczytu reprezentowania biało-czerwonych barw w mistrzostwach Europy. 22 sierpnia w Sztokholmie była bardzo blisko awansu do finału biegu na 800 m. Pobiegła w pierwszej z trzech eliminacyjnych serii, zajmując czwarte miejsce z wynikiem 2.10,7. Na ostatnich metrach minimalnie wyprzedziła ją Niemka Döser, która była trzecia z takim samym czasem i zakwalifikowała się do finału.

„Nowakowska rozegrała bieg słabo taktycznie, pozwoliła zamknąć się na trzeciej pozycji przy bandzie, co uniemożliwiło jej właściwe rozpoczęcie finiszu, a Niemka nie pozwoliła jej na odejście od bandy. W dodatku przedbieg ten był rozgrywany w tempie nie odpowiadającym Nowakowskiej – pierwsze okrążenie było wolniejsze od drugiego o 2,5 sekundy” – pisał o starcie biegaczki KSZO sprawozdawca miesięcznika „Lekka Atletyka”. W sumie ostrowczanka została sklasyfikowana na 10. miejscu biegu na 800 m, w finale pobiegło dziewięć zawodniczek.

Nowakowska bardzo dobrze spisywała się w 1958 roku w meczach międzypaństwowych. 2 sierpnia zwyciężyła na 800 m z wynikiem 2.13,0 podczas slynnego meczu z USA na Stadionie X-lecia w Warszawie, który kobieca reprezentacja Polski wygrała 54:52. 6 lipca była pierwsza z czasem 2.13,3 w zwycieskim meczu Polek z NRD w Poczdamie. 28 czerwca w Bratysławie w wygranym pojedynku z Czechosłowacją zajęła drugie miejsce z czasem 2.11,8. We wrześniu w meczu Warszawa – Londyn w stolicy Wielkiej Brytanii pobiegła na nietypowym dystansie 880 yardów, zajmując trzecią lokatę z rezultatem 2.16,4.

We wspomnianym meczu z NRD w Poczdamie w reprezentacji Polski zadebiutowała Henryka Staneta. Zawodniczka LZS Łysica była piąta na 800 m z rekordem życiowym 2.16,8.

W mistrzostwach Polski w Bydgoszczy (18-20 lipca) Krystyna Nowakowska zdobyła swój drugi tytuł mistrzowski, zwyciężając bieg na 800 m w czasie 2.14,8. Na stadionie Zawiszy miłą niespodziankę sprawił Franciszek Drewniany z Granatu Skarżysko, który wywalczył trzecie miejsce w 10-boju z wynikiem 5.696 pkt. Jego trener i kolega klubowy Bogdan Winiarski był siódmy w rzucie dyskiem z rezultatem 45,19 m.

Witold Baran

Witold Baran

Do rywalizacji z seniorami w Bydgoszczy stanął również 19-letni Witold Baran, wygrywając drugą serię biegu na 1500 m. W mistrzostwach juniorów, rozegranych pod koniec sierpnia w Olsztynie, biegacz KSZO nie dał swoim rówieśnikom żadnych szans na tym dystansie. W relacji „Przeglądu Sportowego” czytamy: „Najciekawszym punktem ostatniego dnia mistrzostw Polski juniorów w lekkoatletyce był bieg na 1500 m. Faworyt tej konkurencji Baran wysforował się po 500 m do przodu i biegnąc pięknym, długim krokiem zdążał samotnie do mety. Metr po metrze zwiększając przewagę nad całą stawką zawodników, na ostatnim okrążeniu był on już w przodzie o 60 m, a gdy kończył pięknym finiszem bieg, przewaga ta urosła do 100 m. W tym biegu Baran zdołał poprawić swój najlepszy wynik o 0,3 s, ustanawiając rekord Polski w kategorii juniorów na dystansie 1500 m czasem 3.51,4”.

W mistrzostwach juniorów dobrze wypadł również Janusz Ostaszewski z Granatu, zajmując trzecie miejsce w rzucie dyskiem (1,5 kg) wynikiem 47,25 m. Szósta w skoku wzwyż była Alicja Korczak z KSZO z rezultatem 1,40 m. Zdzisław Włodarczyk z Granatu zajął siódme miejsce w skoku o tyczce (3,50 m) i ósme w dysku (41,09 m), a jego klubowy kolega Karol Ćwieluch dziesiąte w skoku wzwyż (1,75 m). Kieleckie w punktacji wojewódzkiej zawodów zostało sklasyfikowane na 11. pozycji.

Tytułu mistrza Polski juniorów w rzucie młotem nie bronił Józef Glibowski z KSZO, któremu na obozie kadry w Jeleniej Górze młot wyrzucony przez innego zawodnika złamał rękę. Wiosną pecha miał również Witold Baran, który został trafiony oszczepem w nogę na obozie w Spale. Na szczęście uraz okazał się niegroźny i biegacz KSZO szybko wrócił na bieżnię. Był jednym z najlepszych polskich juniorów w trójmeczu z Czechosłowacją i Rumunią 16-17 sierpnia w Katowicach. Wygrał nie tylko bieg na 1500 m (4.00,8), ale i na 800 m (1.57,7). Na koniec sezonu 12 października, podczas meczu seniorskich reprezentacji Polski i RFN, w pozakonkursowym biegu na 1500 m poprawił rekord naszego kraju juniorów czasem 3.48,8. Był to jeden z najlepszych wówczas rezultatów w tej kategorii wiekowej na świecie.

Żadnemu z najmłodszych lekkoatletów Kielecczyzny nie udało się wywalczyć miejsca na podium mistrzostw Polski młodzików, które 20-21 września odbyły się w Białymstoku. Najbliżej był Janusz Serek z Granatu, który uplasował się na czwartej pozycji w rzucie młotem 5 kg z wynikiem 42,03 m i piąty w rzucie dyskiem 1 kg (45,65 m). Dzięsiątą lokatę w biegu na 1000 m zajął Waldemar Kosmala z MKS Kielce z czasem 2.47,2.

O mistrzostwo okręgu w biegach przełajowych biegacze rywalizowali w Ostrowcu. Mistrzostwa seniorów i juniorów (17-18 maja), a także w wielobojach (6-7 września) rozegrane zostały na stadionie w Skarżysku. Skarżyski Granat, obchodzący w 1958 roku 30-lecie powstania, ponownie okazał się zdecydowanie najlepszy w rywalizacji klubowej w województwie kieleckim, wyprzedzając KSZO. Był też blisko awansu do II ligi. 22 czerwca na własnym stadionie pokonał wysoko Metal Tarnów i Górnika Częstochowa, kwalifikując się do decydujących zawodów 4-5 października w Łodzi. Drużyna wzmocniona m.in. radomskimi sprinterami Krystyną Boderą i Zbigniewem Charczenką po pierwszym dniu zajmowała dające awans drugie miejsce. W drugim utrzymywała je do rozgrywanej pod koniec rywalizacji sztafety 4×100 m mężczyzn. Ta pobiegła bardzo dobrze, uzyskała lepszy od rekordu województwa czas 45,0 s, ale została zdyskwalifikowana za przekroczenie strefy zmian. Ten fakt, a także niezaliczenie żadnego wyniku w rzucie oszczepem przez Wandę Rzeszowską spowodowały, że Granat z dorobkiem 26.207 pkt zajął czwarte miejsce. Wyprzedziły go Start Łódź (28.902), Bałtyk Gdynia (28.108) i Polonia Bytom (26.472). Za skarżyskim klubem uplasowały się natomiast Lotnik Warszawa (25.495) i Pogoń Szczecin (24.961).

Lekkoatletki Kielecczyzny na obozie w Węgierskiej Górce. Na zdjęciu m.in. Krystyna Mąkosa, Pola Winiarska, Wanda Rzeszowska, Natalia Białkowska i Lucyna Karaś z Granatu Skarżysko (od trzeciej do siódmej od lewej)

Lekkoatletki Kielecczyzny na obozie w Węgierskiej Górce. Na zdjęciu m.in. Krystyna Mąkosa, Pola Winiarska, Wanda Rzeszowska, Natalia Białkowska i Lucyna Karaś z Granatu Skarżysko (od trzeciej do siódmej od lewej)

W 1958 roku lekkoatleci Kielecczyzny trzykrotnie zmierzyli się z reprezentacją województwa rzeszowskiego. Pierwszy mecz 1 czerwca w Mielcu mężczyźni wygrali 92:76, a kobiety poniosły porażkę 42:62. W punktacji łącznej Rzeszów zwyciężył więc 138:134. Do udanego rewanżu doszło 28 września w Skarżysku. Kielce wygrały zarówno w punktacji kobiet, jak i mężczyzn. Trzeci mecz rozegrany został 13-14 grudnia w hali w Przemyślu. Zaproszona „niemal w ostatniej chwili” i startująca w niepełnym składzie reprezentacja województwa kieleckiego tym razem musiał uznać wyższość lekkoatletów rzeszowskich, którzy wygrali 44:31 wśród kobiet i 41:40 wśród mężczyzn.

Troje reprezentantów Kielecczyzny uplasowało się w pierwszej setce najlepszych na świecie w poszczególnych konkurencjach. Najwyżej sklasyfikowana została Krystyna Nowakowska – na 26. miejscu

w biegu na 800 m z czasem 2.10,7. Spadła jednak o siedem lokat w porównaniu do 1957 roku, kiedy to miała 2.10,3. Kazimierz Kunat z KSZO w rzucie młotem z rezultatem 58,58 m znalazł się na 77. pozycji, a na 1500 m junior Witold Baran był 87. z czasem 3.48,8.

Franciszek Drewniany

Franciszek Drewniany

W tabelach najlepszych w Polsce najwyżej uplasowała się Nowakowska – druga na 800 m i szósta na 400 m z czasem 59,7 s. Wynik 2.16,8 dał Henryce Stanecie siódmą lokatę na 800 m. Mężczyźni zajęli cztery pozycje w pierwszej dziesiątce – Franciszek Drewniany czwartą w 10-boju (5.696), Kunat piątą w rzucie młotem, Baran ósmą na 1500 m, a Bogdan Winiarski dziewiątą w rzucie dyskiem (48,02 m).

W drugiej dziesiątce znaleźli się Baran (15. na 1000 m – 2.28,0) i Zofia Sadkowska z KSZO (19. w rzucie dyskiem – 39,35 m), a w trzeciej: Sadkowska (22. w kuli – 11,88), Staneta (30. na 500 m – 1.22,2), Franciszek Drewniany (21. na 200 m pł – 25,4 i 30. na 110 m ppł – 15,9), Franciszek Krakowiak z KKS Końskie (29. na 1500 m z przeszkodami – 4.26,1), Henryk Pronobis z Granatu (30. w skoku o tyczce – 3,81), Józef Glibowski (30. w rzucie młotem – 48,44), Stefan Stachurski z LZS Radomka (22. w 10-boju) i Zdzisław Włodarczyk (25. w 10-boju).

Jeśli chodzi o rekordy województwa, to kobiety poprawiły je w czterech konkurencjach – Nowakowska na 400 m, Apolonia Winiarska z Granatu i Alicja Korczak z KSZO w skoku wzwyż oraz Sadkowska w kuli i w dysku. Lepiej ten dorobek wygląda wśród mężczyzn. Franciszek Drewniany w swoim starcie w 10-boju na mistrzostwach Polski pobił rekordy w tej konkurencji, a także w skoku wzwyż i biegu na 110 m ppł. Ponadto uzyskał rekordowy wynik na 200 m ppł. W trzech konkurencjach rekordy ustanowił Krakowiak (3000 m, 5000 m, 1500 m przeszkody), a w dwóch Włodzimierz Olsiński (100 i 200 m) oraz Baran (1000 i 1500 m). Rekord okręgu poprawił też Kunat w rzucie młotem i sztafeta Granatu 4×100 m.

Udany dla lekkoatletów Kielecczyzny rok 1958 zaowocował tym, że troje z nich znalazło się w pierwszej dziesiątce plebiscytu „Słowa Ludu” na najlepszych sportowców województwa. Drugie miejsce zajął w nim Witold Baran, czwarte Krystyna Nowakowska, a dziewiąte Franciszek Drewniany.

O kolejności w plebiscycie decydowali nie czytelnicy, ale 70 działaczy sportowych. Tym bardziej więc dziwić może niższa pozycja Nowakowskiej niż Barana. Najlepsza wówczas polska biegaczka na 800 m, dwukrotna mistrzyni i etatowa reprezentantka naszego kraju naraziła się bowiem działaczom w regionie. W czerwcu została nawet zdyskwalifikowana przez Kielecki OZLA na dwa miesiące, ponieważ odmówiła startu w reprezentacji województwa w meczu z Rzeszowem w Mielcu. Kary tej nie uznał zarząd PZLA, wystawiając zawodniczkę do meczów międzypaństwowych. Mieczysław Kaleta komentował w „SL”, że Nowakowska wykazuje objawy choroby zwanej „woda sodowiensis”, a działacze terenowi są lekceważeni przez lekkoatletyczną centralę.

Krystyna Nowakowska z kierownikiem sekcji KSZO Marianem Śliwińskim i kolegą klubowym Adamem Łebkiem

Krystyna Nowakowska z kierownikiem sekcji KSZO Marianem Śliwińskim i kolegą klubowym Adamem Łebkiem

Z drugiej strony w Ostrowcu nie potrafiono zapewnić Nowakowskiej odpowiednich warunków do uprawiania sportu na mistrzowskim poziomie. W marcu 1958 roku wydawany w hucie tygodnik „Walczymy o stal” pisał: „Pracuje jako rachmistrz w montowni, zarabia tam niewiele i praca nie pozwala jej na systematyczne treningi. Prosiła o zmianę, jednak lata mijały a żaden z dotychczasowych zarządów [KSZO] nie potrafił jej tego załatwić, choć okazji było niemało.”

Dalej gazeta informowała, że w Bydgoszczy oferują zawodniczce posadę za 1500 zł (przeciętne wynagrodzenie miesięczne w Polsce wynosiło wówczas ok. 1350 zł), mieszkanie, a także pracę dla męża. I zadawała pytanie: „Czy w hucie nie można tej sprawy tak załatwić, aby jedna z najlepszych lekkoatletek w Polsce miała inną pracę i zarabiała więcej?”

Najwidoczniej nie można było, zawodniczka straciła cierpliwość i odeszła z KSZO. Od 1959 roku będzie zdobywać laury już dla Legii Warszawa.

Z ostrowieckim klubem pożegnał się również Witold Baran, o którym w „Walczymy o stal” można było przeczytać, że po ukończeniu technikum „nie może otrzymać pracy w hucie”. Przeszedł z KSZO najpierw na rok do Stali Mielec, kolejne trzy sezony odnosił sukcesy w barwach warszawskiej Legii, a w latach 1963-72 bydgoskiego Zawiszy.

 

Andrzej Plenkiewicz

Andrzej Plenkiewicz

Na studia do Warszawy odszedł także utalentowany radomski skoczek Andrzej Plenkiewicz, który w 1958 roku ustanowił rekord województwa juniorów w skoku w dal – 6,77 m. W następnym sezonie jako zawodnik AZS Warszawa będzie już rekordzistą Polski juniorów z wynikiem 7,45 m.

Z pozytywnych wydarzeń 1958 roku odnotujmy jeszcze, że we wrześniu powstała, a właściwie reaktywowana została po dwuletniej przerwie sekcja lekkoatletyczna w Budowlanych Kielce. Treningi prowadził w niej Adam Jóźwik, czołowy tyczkarz w okręgu. Na sportowej mapie regionu pojawiły się także międzyszkolne kluby sportowe działające w kilku miastach.

Podczas zebrania sprawozdawczego OZLA w styczniu 1959 roku podano, że w województwie kieleckim istnieje 19 sekcji lekkoatletycznych, w których zarejestrowanych jest 224 zawodników, w tym 46 kobiet. Jednak nie wszyscy startujący w zawodach lekkoatleci zostali zgłoszeni zgodnie z przepisami PZLA, stąd w tabelach wyników wielu występuje bez przynależności klubowej.

 

 

Tabele najlepszych lekkoatletów Kielecczyzny w 1958 roku
K o b i e t y
60 m
8,4 Krystyna BODERA 40 Granat Skarżysko
8,4 Maria KAIM 43 Radom
8,5 Jadwiga KANIOWSKA 43 Kielce
8,6 Zofia FABIAŃSKA 41 Granat Skarżysko
8,6 Irena BILSKA 40 LZS Szydłowiec
8,6 H. NAWROT Kielce
8,6 Barbara WYPIÓRKIEWICZ 40 LZS Radomka
8,6 H. BATOR Kielce
8,7 Z. GWADERA Kielce
100 m
13,2 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 10.05 Ostrowiec
13,6 Henryka STANETA 38 LZS Łysica Kielce 17.05 Skarżysko
13,6 Maria KAIM 43 Radom
13,7 Zofia FABIAŃSKA 41 Granat Skarżysko 4.10 Łódź
13,8 Krystyna PROKOP 40 KSZO Ostrowiec
13,8 Krystyna BODERA 40 Granat Skarżysko
14,2 Alicja CICHOCKA 41 Star Starachowice 6.07 Skarżysko
14,4 Halina SKOROS MKS Ostrowiec
14,4 Zofia KUŚMIERCZYK 42 Granat Skarżysko
14,4 K. CYMERYS Ostrowiec
200 m
27,6 Krystyna NOWAKOWSKA 35 KSZO Ostrowiec 25.05 Ostrowiec
27,8 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 1.05 Skarżysko
28,3 Henryka STANETA 38 LZS Łysica Kielce 25.05 Ostrowiec
29,2 Krystyna BODERA 40 Granat Skarżysko 5.10 Łódź
29,3 Zofia FABIAŃSKA 41 Granat Skarżysko 7.10 Skarżysko
30,2 Janina POKRZYWIŃSKA 43 Granat Skarżysko 7.10 Skarżysko
30,8 Irena GIERYCZ 43 Granat Skarżysko 22.06 Skarżysko
31,4 Halina SKOROS MKS Ostrowiec
32,3 Z. JANIEC Starachowice
32,4 B. SUDWOJ Ostrowiec
400 m
59,7 Krystyna NOWAKOWSKA 35 KSZO Ostrowiec 28.09 Skarżysko
62,5 Henryka STANETA 38 LZS Łysica 7.06 Rzeszów
66,4 Krystyna BODERA 40 Granat Skarżysko
70,2 Zofia KUŚMIERCZYK 42 Granat Skarżysko 6.10 Skarżysko
71,4 Alicja CICHOCKA 41 Star Starachowice
72,6 Barbara BIELECKA Granat Skarżysko 24.05 Ostrowiec
74,7 T. BARAN Ostrowiec
74,9 M. WOJTACHNIO Skarżysko
75,2 M. MACHNIK Ostrowiec
75,7 Zofia KOSIÓR Star Starachowice
500 m
1.22,2 Henryka STANETA 38 LZS Łysica 3.05 Łódź
1.28,5 Zofia KUŚMIERCZYK 42 Granat Skarżysko 4.10 Łódź
1.30,5 Janina GRUSZKA 41 MKS Końskie
1.32,0 Maria CICHA 41 LZS Chroberz
1.32,0 I. WOŹNIAK Starachowice
1.33,5 Barbara BIELECKA Granat Skarżysko 22.06 Skarżysko
1.33,9 Barbara WYPIÓRKIEWICZ 40 LZS Radomka
800 m
2.10,7 Krystyna NOWAKOWSKA 35 KSZO Ostrowiec 22.08 Sztokholm
2.16,8 Henryka STANETA 38 LZS Łysica Kielce 6.07 Poczdam
880 y
2.16,4 Krystyna NOWAKOWSKA 35 KSZO Ostrowiec 3.09 Londyn
60 m ppł
11,7 Lucyna KARAŚ 42 Granat Skarżysko 20.09 Białystok
80 m ppł
13,3 Henryka STANETA 38 LZS Łysica Kielce 1.06 Mielec
14,8 Lucyna KARAŚ 42 Granat Skarżysko 7.10 Skarżysko
15,0 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec
16,2 KOZAKOWSKA Skarżysko
16,4 Krystyna PROKOP 40 KSZO Ostrowiec
16,9 Zofia FABIAŃSKA 41 Granat Skarżysko 7.10 Skarżysko
17,0 G. KOT Skarżysko
17,1 Zofia SADKOWSKA 38 KSZO Ostrowiec
17,4 Wanda RZESZOWSKA 40 Granat Skarżysko 15.09 Skarżysko
18,0 KUŹNIECOW Skarżysko
4×100 m
53,7 GRANAT Skarżysko-Kamienna (seniorki) 4.10 Łódź
(Krystyna BODERA,40 – Apolonia WINIARSKA,36 – Irena GIERYCZ,43 – Zofia FABIAŃSKA,41)
58,4 GRANAT Skarżysko-Kamienna (juniorki) 25.05 Ostrowiec
(Janina POKRZYWIŃSKA,43 – Zofia FABIAŃSKA,41 – Lucyna KARAŚ,42 – Irena GIERYCZ,43)
58,4 GRANAT Skarżysko-Kamienna (młodziczki) 8.06 Ostrowiec
(Janina POKRZYWIŃSKA,43 – Lucyna KARAŚ,42 – Irena GIERYCZ,43 – Krystyna MĄKOSA,43)
wzwyż
1,43 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 22.06 Skarżysko
1,43 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 16.8 Węgierska Górka
1,42 Elżbieta KOCZOŃ 41 Orlęta Radom 15.06 Skarżysko
1,35 Maria KUCHARSKA 43 Star Starachowice
1,35 Elżbieta BIAŁEK 43 MKS Końskie
1,33 Barbara WYPIÓRKIEWICZ 40 LZS Radomka
1,31 Bożena SOTKIEWICZ 40 KKS Końskie
1,30 Renata WOJTAS MKS Końskie
1,30 Jadwiga KANIOWSKA 43 Kielce
1,30 Maria KAIM 43 Radom 09 Ostrowiec
1,30 W. SZYMAŃSKA Kielce
w dal
5,22 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 28.09 Skarżysko
5,01 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 28.06 Skarżysko
4,72 Krystyna PROKOP 40 KSZO Ostrowiec 10.05 Ostrowiec
4,70 Maria KAIM 43 Radom
4,63 Irena GIERYCZ 43 Granat Skarżysko 6.07 Skarżysko
4,54 Krystyna MĄKOSA 43 Granat Skarżysko 21.06 Skarżysko
4,44 Henryka STANETA 38 LZS Łysica Kielce
4,42 Maria DOKTÓR 39 LZS Chroberz
4,41 Lucyna KARAŚ 42 Granat Skarżysko 6.07 Skarżysko
4,38 Bożena SOTKIEWICZ 40 KKS Końskie
kula
11,88 Zofia SADKOWSKA 38 KSZO Ostrowiec 16.8 Węgierska Górka
10,56 Wanda RZESZOWSKA 40 Granat Skarżysko 17.05 Skarżysko
9,96 Lidia INTEREWICZ 40 LZS Radomka 10.05 Ostrowiec
9,58 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 10.05 Ostrowiec
9,45 Natalia BIAŁKOWSKA 35 Granat Skarżysko 24.05 Ostrowiec
9,36 Krystyna NOWAKOWSKA 35 KSZO Ostrowiec
9,11 Bożena SOTKIEWICZ 40 KKS Końskie
9,03 K. CHODAKOWSKA Radom
8,81 Elżbieta KOCZOŃ 41 Orlęta Radom
8,78 Irena BILSKA 40 LZS Szydłowiec
dysk
39,35 Zofia SADKOWSKA 38 KSZO Ostrowiec 16.8 Węgierska Górka
32,70 Natalia BIAŁKOWSKA 35 Granat Skarżysko 25.05 Ostrowiec
32,06 Henryka STANETA 38 LZS Łysica Kielce 25.05 Ostrowiec
31,14 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 18.05 Skarżysko
29,80 Wanda RZESZOWSKA 40 Granat Skarżysko 19.10 Skarżysko
27,63 Lidia INTEREWICZ 40 LZS Radomka
27,50 Maria KALITA 38 Radom
27,07 Teodora SZKLARSKA 43 MKS Szydłowiec
26,91 Krystyna GLIŃSKA 43 Granat Skarżysko
26,89 Irena JANISZEWSKA Radom
oszczep
36,53 Natalia BIAŁKOWSKA 35 Granat Skarżysko 5.10 Łódź
36,33 Wanda RZESZOWSKA 40 Granat Skarżysko 15.09 Skarżysko
35,40 Lidia INTEREWICZ 40 LZS Radomka 18.10 Radom
33,67 Irena BILSKA 40 LZS Szydłowiec 15.06 Skarżysko
30,45 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko
26,62 Zofia JANISZEWSKA 39 Star Starachowice
24,91 Krystyna GLIŃSKA 43 Granat Skarżysko
Wyniki uzyskane w hali
50 m
7,3 Zofia FABIAŃSKA 41 Granat Skarżysko 13.12 Przemyśl
7,6 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 13.12 Przemyśl
4×125 m
1.16,9 KIELECKIE (reprezentacja województwa) 14.12 Przemyśl
wzwyż
1,42 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 13.12 Przemyśl
1,35 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 13.12 Przemyśl
w dal
4,87 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 14.12 Przemyśl
4,58 Alicja KORCZAK 41 KSZO Ostrowiec 14.12 Przemyśl
kula
11,34 Zofia SADKOWSKA 38 KSZO Ostrowiec 13.12 Przemyśl
10,20 Wanda RZESZOWSKA 40 Granat Skarżysko 13.12 Przemyśl
M ę ż c z y ź n i
100 m
10,8 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 28.09 Skarżysko
11,1 Zbigniew CHARCZENKO 39 Granat Skarżysko 28.09 Skarżysko
11,4 Stanisław STĄSIEK 33 KSZO Ostrowiec 24.05 Ostrowiec
11,4 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 6.09 Skarżysko
11,6 Wojciech TRZCIŃSKI 41 Orlęta Radom 15.06 Skarżysko
11,6 Roman POLAKOWSKI 34 Czarni Radom 18.10 Radom
11,7 Witold BARAN 39 KSZO Ostrowiec
11,7 Henryk PRONOBIS 38 Granat Skarżysko 6.09 Skarżysko
11,8 Andrzej KOWALIK 40 Granat Skarżysko
11,8 Waldemar ŚWIERSZCZ 40 LZS Radomka
11,8 Zdzisław PAJĄK 36 Radom
200 m
22,5 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 8.06 Rzeszów
23,1 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 18.05 Skarżysko
24,0 Jerzy MIERNIK 41 MKS Skarżysko 09 Ostrowiec
24,6 Andrzej KOWALIK 40 Granat Skarżysko 18.05 Skarżysko
24,6 Waldemar ŚWIERSZCZ 40 LZS Radomka
24,9 Stanisław GOWOREK 37 LZS Opoczno
25,0 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka
25,0 Mirosław SZKLARCZYK 41 Star Starachowice
25,1 Ryszard SKALSKI 41 Ostrowiec
25,1 Jerzy LIPKO 41 Ostrowiec
300 m
39,3 Andrzej KOZUBEK 42 Orlęta Radom
400 m
50,7 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 11.07 Łódź
51,6 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 24.05 Ostrowiec
52,2 Witold BARAN 39 KSZO Ostrowiec 6.07 Skarżysko
54,3 Ireneusz ŁABĘDŹ 40 Granat Skarżysko 6.09 Skarżysko
54,3 Jerzy STAROŃ 35 LZS Sandomierzanka
54,8 Andrzej KLIBENGAJTIS 36 RKS Radom 6.09 Skarżysko
54,8 Andrzej KOWALIK 40 Granat Skarżysko 28.09 Skarżysko
55,4 Stanisław CIERNIAK 32 Granat Skarżysko 4.10 Łódź
55,6 Karol WASILEWSKI 40 MKS Skarżysko
55,8 Ryszard WERENS LZS Czarna
800 m
1.55,2 Witold BARAN 39 KSZO Ostrowiec 12.07 Łódź
2.02,4 Franciszek KRAKOWIAK 37 KKS Końskie 18.05 Skarżysko
2.04,0 Andrzej KLIBENGAJTIS 36 RKS Radom
2.04,6 Henryk PIETRAJTIS 39 MKS Kielce
2.06,0 Ireneusz ŁABĘDŹ 40 Granat Skarżysko 6.07 Skarżysko
2.08,0 Adam ŁEBEK 34 KSZO Ostrowiec
2.08,5 Stanisław CIERNIAK 32 Granat Skarżysko 18.05 Skarżysko
2.08,7 Wacław SZCZURSKI 40 LZS Czarna
2.11,1 Bogusław MIERZEJEWSKI 38 KSZO Ostrowiec
2.11,5 Andrzej HUT 41 KSZO Ostrowiec
1000 m
2.28,0 Witold BARAN 39 KSZO Ostrowiec 21.09 Mielec
2.36,8 Franciszek KRAKOWIAK 37 KKS Końskie 11.05 Ostrowiec
2.37,2 Andrzej KLIBENGAJTIS 36 RKS Radom
2.41,3 Ireneusz ŁABĘDŹ 40 Granat Skarżysko 5.10 Łódź
2.43,6 Stanisław CIERNIAK 32 Granat Skarżysko 21.06 Skarżysko
2.46,8 Adam ŁEBEK 34 KSZO Ostrowiec
2.47.2 Waldemar KOSMALA 43 MKS Kielce 28.09 Białystok
2.49,0 Zdzisław KUDŁA 39 Granat Skarżysko 5.10 Łódź
2.49,1 Lech MILLER 33 KSZO Ostrowiec
2.49,6 Wacław SZCZURSKI 40 LZS Czarna
1500 m
3.48,8 Witold BARAN 39 KSZO Ostrowiec 12.10 Warszawa
4.11,4 Franciszek KRAKOWIAK 37 KKS Końskie
4.15,6 Adam ŁEBEK 34 KSZO Ostrowiec
4.18,3 Jerzy STAROŃ 35 LZS Sandomierzanka
4.20,2 Wacław SZCZURSKI 40 LZS Czarna
4.21,0 Lech MILLER 33 KSZO Ostrowiec 28.06 Skarżysko
4.21,5 Bogusław STAROŃ 39 LZS Sandomierzanka
4.23,2 Zdzisław KUDŁA 39 Granat Skarżysko 24.05 Ostrowiec
4.25,6 Ireneusz ŁABĘDŹ 40 Granat Skarżysko 29.06 Skarżysko
4.26,2 Zbigniew KUNA 35 Granat Skarżysko 24.05 Ostrowiec
3000 m
8.44,4 Franciszek KRAKOWIAK 37 KKS Końskie 11.07 Łódź
9.12,6 Adam ŁEBEK 34 KSZO Ostrowiec 25.05 Ostrowiec
9.26,2 Zdzisław KUDŁA 39 Granat Skarżysko 22.06 Skarżysko
9.27,0 Lech MILLER 33 KSZO Ostrowiec
9.37,4 Zbigniew KUNA 35 Granat Skarżysko 22.06 Skarżysko
9.56,8 Jerzy STAROŃ 35 LZS Sandomierzanka
10.04,2 Zdzisław SUŁEK 31 Granat Skarżysko 25.05 Ostrowiec
10.07,0 G. MAJEWSKI 39 LZS Kamienna
10.35,6 Bogusław STAROŃ 39 LZS Sandomierzanka
10.38,4 T. MŁYNARSKI Sandomierz
5000 m
15.28,4 Franciszek KRAKOWIAK 37 KKS Końskie
16.37,8 Lech MILLER 33 KSZO Ostrowiec 17.05 Skarżysko
16.38,8 Kazimierz ZIÓŁKOWSKI 31 Star Starachowice 17.05 Skarżysko
17.10,6 Zdzisław SUŁEK 31 Granat Skarżysko 17.05 Skarżysko
17.13,4 Zbigniew KUNA 35 Granat Skarżysko 17.05 Skarżysko
110 m ppł
15,9 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 20.07 Bydgoszcz
17,2 Stanisław MOLENDOWSKI 39 Granat Skarżysko 5.10 Łódź
18,2 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 21.06 Skarżysko
91,4 cm
16,4 Stanisław MOLENDOWSKI 39 Granat Skarżysko 29.08 Olsztyn
200 m ppł
25,4 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 12.07 Łódź
26,9 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 22.06 Skarżysko
27,8 Stanisław MOLENDOWSKI 39 Granat Skarżysko 30.08 Olsztyn
29,3 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko
29,4 Adam ŁEBEK 34 KSZO Ostrowiec
29,7 Lech CZAPLIŃSKI 39 Granat Skarżysko 15.09 Skarżysko
30,2 Lech MILLER 33 KSZO Ostrowiec
30,3 Ireneusz ŁABĘDŹ 40 Granat Skarżysko 15.09 Skarżysko
30,5 Andrzej KOWALIK 40 Granat Skarżysko 15.09 Skarżysko
30,7 Krzysztof KROKOSZ 41 Granat Skarżysko 15.09 Skarżysko
1500 m prz
4.26,1 Franciszek KRAKOWIAK 37 KKS Końskie 13.07 Łódź
4.51,6 Lech MILLER 33 KSZO Ostrowiec
4.59,9 Stanisław CIERNIAK 32 Granat Skarżysko 5.10 Łódź
5.00,0 Lech CZAPLIŃSKI 39 Granat Skarżysko 5.10 Łódź
5.11,7 Ireneusz ŁABĘDŹ 40 Granat Skarżysko 22.06 Skarżysko
4×100 m
44,8 KIELECKIE (reprezentacja województwa, seniorzy) 1.06 Mielec
45,1 GRANAT Skarżysko-Kamienna (seniorzy) 25.05 Ostrowiec
(Włodzimierz OLSIŃSKI,33 – Zbigniew CHARCZENKO,39 – Henryk PRONOBIS,38 – Franciszek, DREWNIANY,36)
46,5 LZS RADOMKA Radom (seniorzy)
47,4 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (seniorzy) 25.05 Ostrowiec
47,5 ORLĘTA Radom (juniorzy)
47,8 LZS SANDOMIERZANKA Sandomierz
48,9 MKS Skarżysko-Kamienna (juniorzy)
49,8 ORLĘTA Radom (młodzicy)
4×200 m
1.40,4 ORLĘTA Radom (juniorzy)
1.43,7 WKS CZARNI Radom 19.10 Radom
10×100 m
1.58,7 ORLĘTA Radom (juniorzy)
3×1000 m
8.39,4 ORLĘTA Radom (juniorzy)
wzwyż
1,83 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 19.07 Bydgoszcz
1,81 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka 1.06 Mielec
1,80 Karol ĆWIELUCH 41 Granat Skarżysko
1,75 Janusz OSTASZEWSKI 39 Granat Skarżysko 21.06 Skarżysko
1,70 Waldemar ŚWIERSZCZ 40 LZS Radomka
1,70 Franciszek KORZENIOWSKI 36 Radom
1,68 Adam FABER 35 LZS Sandomierzanka
1,66 Andrzej MALMON RKS Radom
1,65 Zbigniew ZIÓŁEK Granat Skarżysko
1,65 Jacek MAJEROWICZ 39 RKS Radom
tyczka
3,81 Henryk PRONOBIS 38 Granat Skarżysko 6.07 Skarżysko
3,64 Adam JÓŹWIK 32 LZS Łysica 1.06 Mielec
3,50 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 3.08 Gdańsk-Oliwa
3,40 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 31.08 Ostrowiec
3,00 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 7.09 Skarżysko
2,90 Wiesław SZYDŁOWSKI 40 Orlęta Radom 09 Ostrowiec
2,90 Lech SOBECKI 39 Włoszczowa
2,85 S. RĘBACZ Łoniów
2,82 Zygmunt ZAWÓR 39 Star Starachowice
2,80 S. BĄK Sandomierz
w dal
6,78 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 21.06 Skarżysko
6,77 Andrzej PLENKIEWICZ 40 LZS Radomka 28.09 Skarżysko
6,68 Henryk PRONOBIS 38 Granat Skarżysko 4.10 Łódź
6,49 Zdzisław PAJĄK 36 Radom
6,46 Stanisław STĄSIEK 33 KSZO Ostrowiec
6,46 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka 22.07 Skarżysko
6,38 Marek NAWROT 40 Orlęta Radom
6,32 Wojciech TRZCIŃSKI 41 Orlęta Radom
6,28 Edward GRZEBIEŃ 36 Granat Skarżysko 6.10 Skarżysko
6,19 Waldemar ŚWIERSZCZ 40 LZS Radomka
trójskok
13,74 Henryk PRONOBIS 38 Granat Skarżysko 5.10 Łódź
13,61 Edward GRZEBIEŃ 36 Granat Skarżysko 28.09 Skarżysko
13,59 Andrzej PLENKIEWICZ 40 LZS Radomka 28.09 Skarżysko
12,91 Jerzy LECH 35 LZS Łysica 22.06 Suchedniów
12,83 Z. MARCINKIEWICZ Radom 10.07 Radom
12,56 Jan GÓRECKI 41 Szydłowiec
12,28 Marek NAWROT 40 Orlęta Radom 09 Ostrowiec
12,28 Tomasz IMIELA 38 Star Starachowice
12,01 Tomasz KONARSKI 36 Radom
12,00 Zbigniew ZIÓŁEK Granat Skarżysko 18.05 Skarżysko
kula
13,05 Edward GRZEBIEŃ 36 Granat Skarżysko 17.05 Skarżysko
13,02 Kazimierz KUNAT 35 KSZO Ostrowiec 10.05 Ostrowiec
12,83 Franciszek LIZIS 33 LZS Łysica 22.06 Suchedniów
12,75 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 24.05 Ostrowiec
12,41 Zdzisław FURMANEK 35 LZS Łysica 17.05 Skarżysko
12,26 Robert WÓJCIK 39 LZS Kamienna
11,61 Andrzej OPIAŁ 37 Radom 10.07 Radom
11,50 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 6.09 Skarżysko
11,49 Zbigniew PRZYDATEK 37 Radom
11,48 Andrzej MALMON RKS Radom
6 kg
13,41 Robert WÓJCIK 39 LZS Kamienna 17.05 Skarżysko
13,72 Józef GŁOGOWSKI 40 Orlęta Radom 09 Ostrowiec
5 kg
15,35 Józef GŁOGOWSKI 40 Orlęta Radom 25.06 Sopot
dysk
48,02 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 8.06 Rzeszów
41,03 Janusz OSTASZEWSKI 39 Granat Skarżysko 3.08 Jelenia Góra
39,42 Edward GRZEBIEŃ 36 Granat Skarżysko 6.07 Skarżysko
38,62 Kazimierz KUNAT 35 KSZO Ostrowiec
37,39 Józef GLIBOWSKI 40 KSZO Ostrowiec
37,24 Zdzisław FURMANEK 35 LZS Łysica 31.08 Ostrowiec
37,06 Henryk DUDEK 40 Granat Skarżysko 15.09 Skarżysko
36,76 Robert WÓJCIK 39 LZS Kamienna
36,70 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 31.08 Ostrowiec
36,46 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka
1,5 kg
47,25 Janusz OSTASZEWSKI 39 Granat Skarżysko 30.08 Olsztyn
44,08 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko
44,01 Józef GŁOGOWSKI 40 Orlęta Radom 09 Ostrowiec
43,28 Henryk DUDEK 40 Granat Skarżysko
42,34 Józef GLIBOWSKI 40 KSZO Ostrowiec 18.05 Skarżysko
40,72 Grzegorz MIRKOWSKI 39 Granat Skarżysko
1 kg
46,67 Jerzy SEREK 42 Granat Skarżysko 15.09 Skarżysko
45,50 Ryszard PRZYTUŁA 42 MKS Skarżysko 15.06 Skarżysko
oszczep
55,43 Kazimierz WALCZYK 33 LZS Radomka 10.08 Radom
54,97 Mirosław GŁOWACZ 38 LZS Szydłowianka 7.09 Skarżysko
53,02 Zygmunt WĄTŁY 35 LZS Szydłowianka 31.08 Ostrowiec
51,28 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka 10.08 Radom
50,40 Krzysztof KROKOSZ 41 Granat Skarżysko 08 Węgierska Górka
49,70 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 4.10 Łódź
49,42 Wincenty TOMCZYK 40 LZS Pińczów
49,06 Bogusław MIERZEJEWSKI 38 KSZO Ostrowiec 17.05 Skarżysko
47,95 W. PRZEPIÓRKA Radom
47,08 B. MOZOL Star Starachowice 6.07 Skarżysko
600 g
46,19 B. WŁOSIŃSKI 42 Kielce
młot
58,58 Kazimierz KUNAT 35 KSZO Ostrowiec 9.05 Spała
48,44 Józef GLIBOWSKI 40 KSZO Ostrowiec 1.05 Skarżysko
46,17 Robert WÓJCIK 39 LZS Kamienna 31.08 Ostrowiec
45,61 Grzegorz MIRKOWSKI 39 Granat Skarżysko 21.06 Skarżysko
44,74 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 7.06 Rzeszów
43,48 Janusz BORYS 32 Granat Skarżysko 6.07 Skarżysko
42,82 Stanisław LESIAK 36 KSZO Ostrowiec
40,96 Henryk SAŁAGA 38 KSZO Ostrowiec
32,97 Karol ĆWIELUCH 41 Granat Skarżysko 29.06 Skarżysko
32,46 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 29.06 Skarżysko
6 kg
55,43 Józef GLIBOWSKI 40 KSZO Ostrowiec
50,79 Robert WÓJCIK 39 LZS Kamienna 18.05 Skarżysko
48,92 Grzegorz MIRKOWSKI 39 Granat Skarżysko 18.05 Skarżysko
40,19 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 28.09 Skarżysko
5 kg
46,85 Jerzy SEREK 42 Granat Skarżysko 7.10 Skarżysko
5-bój
3.359 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko
2.677 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka 6.09 Skarżysko
2.230 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko
2.200 Henryk PRONOBIS 38 Granat Skarżysko
10-bój
5.696 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 20.07 Bydgoszcz
(11,5 – 6,51 – 11,14 – 1,83 – 52,6 – 15,9 – 33,06 – 3,20 – 45,78 – 4.44,8)
4.038 Stefan STACHURSKI 35 LZS Radomka 7.09 Skarżysko
3.943 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 7.09 Skarżysko
(12,1 – 5,73 – 9,54 – 1,45 – 58,5 – 18,6 – 35,29 – 3,45 – 33,96 – 5.05,6)
Wyniki uzyskane w hali (sali)
50 m
6,0 Włodzimierz OLSIŃSKI 33 Granat Skarżysko 13.12 Przemyśl
6,2 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 13.12 Przemyśl
800 m
2.03,0 Franciszek KRAKOWIAK 37 KKS Końskie 13.12 Przemyśl
2.11,7 Andrzej KLIBENGAJTIS 36 RKS Radom 13.12 Przemyśl
50 m ppł
7,7 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 14.12 Przemyśl
8,4 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 14.12 Przemyśl
4×800 m
8.49,4 KIELECKIE (reprezentacja województwa) 14.12 Przemyśl
wzwyż
1,80 Karol ĆWIELUCH 41 Granat Skarżysko 13.12 Przemyśl
1,70 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 13.12 Przemyśl
w dal
6,45 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 14.12 Przemyśl
6,17 Edward GRZEBIEŃ 36 Granat Skarżysko 14.12 Przemyśl
w dal z miejsca
2,65 Zbigniew ZIÓŁEK Granat Skarżysko 12 Skarżysko
2,65 Edward GRZEBIEŃ 36 Granat Skarżysko 12 Skarżysko
trójskok z miejsca
8,20 Edward GRZEBIEŃ 36 Granat Skarżysko 12 Skarżysko
8,20 Karol ĆWIELUCH 41 Granat Skarżysko 12 Skarżysko
kula
12,65 Edward GRZEBIEŃ 36 Granat Skarżysko 14.12 Przemyśl
12,59 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 14.12 Przemyśl
Opracowano na podstawie:

Tabela najlepszych wyników lekkoatletycznych województwa kieleckiego w roku 1958, oprac. Tadeusz Gromski (maszynopis z archiwum Świętokrzyskiego OZLA);

Kronika sekcji lekkoatletycznej ZKS Granat Skarżysko-Kamienna, oprac. Bogdan Winiarski (rękopis w posiadaniu autora);

Pismo Rady Wojewódzkiej LZS z 17 października 1958 roku do Rady Głównej LZS z najlepszymi wynikami lekkoatletów LZS w 1958 roku (maszynopis w posiadaniu Darosława Sobonia);

Kronika sekcji lekkoatletycznej KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (w posiadaniu MOSiR w Ostrowcu);

„Słowo Ludu”, styczeń 1958 – styczeń 1959;

„Walczymy o stal”, Ostrowiec Świętokrzyski, marzec – grudzień1958;

„Budujemy samochody”, Starachowice, nr 15/1958;

„Życie Radomskie”, nr 252/1958;

„Lekka Atletyka”, styczeń – grudzień 1958;

„Przegląd Sportowy”, styczeń – grudzień 1958;

Henryk Kurzyński, Janusz Rozum z zespołem, Polska lekkoatletyka w latach 1945-1960. Tabele, Komisja Statystyczna PZLA, Warszawa 2014;

 

Zdjęcia z miesięcznika „Lekka Atletyka”, tygodnika „Sportowiec”, ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim i Jerzego Przyborowskiego z Radomia oraz jednodniówki „40 lat ZKS Granat” (Skarżysko 1968).