Mirosława Sarna na igrzyskach w Meksyku sprawiła niespodziankę. Rok 1968

Mirosława Sarna w Meksyku

Pierwszy w historii start lekkoatletki z Kielecczyzny na Igrzyskach Olimpijskich zakończył się wielkim sukcesem – Mirosława Sarna awansowała do finału skoku w dal i zajęła w nim wysokie piąte miejsce. Reprezentantka Budowlanych Kielce pojechała do Meksyku głównie jako podstawowa zawodniczka polskiej sztafety 4×100 m. W skoku w dal liczono na Irenę Szewińską, która przed olimpiadą legitymowała się najlepszym na świecie rezultatem 6,67 m. Kielczanka z uzyskanym pod koniec sierpnia wynikiem 6,29 m wyraźnie ustępowała faworytkom do czołowych miejsc i niewielu dawało jej szanse na zakwalifikowanie się do szerokiego finału. Minimum kwalifikacyjne wynosiło bowiem 6,35 m.

W pierwszej kolejce eliminacji Mirosława Sarna skoczyła 6,30 m, w drugiej ustanowiła rekord życiowy 6,44 m i z siódmym rezultatem awansowała do finału. Szewińska w jedynej ważnej próbie zaliczyła tylko 6,19 m, odpadając z rywalizacji.

Rozegrany 14 października 1968 roku na położonym na wysokości 2300 m n.p.m. stadionie olimpijskim finał stał na niespotykanym do tej pory poziomie. Viorica Viscopoleanu z Rumunii już w pierwszej kolejce ustanowiła rekord świata 6,82 m i zapewniła sobie złoty medal. Srebrny zdobyła Sheila Sherwood z Wielkiej Brytanii wynikiem 6,68 m, a brązowy Tatiana Tałyszewa z ZSRR – 6,66 m. Czwarta w konkursie Burghild Wieczorek z NRD skoczyła 6,48 m. Tuż za nią uplasowała się Mirosława Sarna z poprawionym w pierwszej kolejce rekordem życiowym 6,47 m. O 4 cm wyprzedziła szóstą Ingrid Becker z RFN. Siódma Berit Berhelsen z Norwegii i ósma Heide Rosendahl z RFN, późniejsza złota medalistka olimpijska z Monachium, miały po 6,40 m.

Czołowe skoczkinie w dal na święcie, od lewej Viorica Viscopoleanu, Irena Szewińska i Mirosława Sarna. Zdjęcie z Memoriału J.Kusocińskiego w 1965 roku

Start polskiej sztafety 4×100 m zakończył się pechowo w półfinale. „Najpierw pobiegła Danuta Straszyńska. Rozpędziła się wolno, ale w połowie dystansu już mknęła jak na skrzydłach. Oddała pałeczkę Mirosławie Sarnie bez zahamowania. Dobrze! Sarna, olimpijska finalistka w skoku w dal, przemierzyła swój odcinek znakomicie. Nie tylko, że nic nie straciła do przeciwniczek – Holenderek i Angielek, ale jeszcze nadrobiła przynajmniej z pół metra. Zmiana z Urszulą Jóźwik nie była idealna, lecz i nie najgorsza. Wiraż. Mała sprinterka z Olsztyna nie pozostaje w cieniu sławniejszych od niej biegaczek. Trzyma się dzielnie. Wie, że jeśli zdoła przekazać pałeczkę Irenie Szewińskiej w sytuacji nie beznadziejnej, to dostąpi zaszczytu walki w olimpijskim finale. I w tym momencie stało się coś najgorszego. Irena Szewińska nie może się zdecydować na zmianę w pełnym biegu. Drepcze w miejscu, czeka zbyt długo. Wyciąga rękę. Podrywa się do ucieczki i wtedy widzimy, jak pałeczka leci na ziemię. Koniec! Koniec nadziei. Irena Szewińska nie będzie pierwsza na mecie. Nie będzie nowego rekordu świata. Nie będzie finału” – relacjonował „Przegląd Sportowy.

Zwyciężyły w tym biegu Holenderki, które uzyskały czas 43,4 s, równy rekordowi świata ustanowionemu przez sztafetę USA w pierwszej półfinałowej serii.

„Dziewczęta pobiegły bardzo dobrze. Straszyńska, Sarna i Jóźwik niewiele straciły do Holenderek. Irena Szewińska miała szansę być pierwsza na mecie. Gdyby wyprzedziła Holenderki, rekord świata należałby do nas” – powiedział „PS” trener polskich sprinterek Andrzej Piotrowski.

Czy sztafeta miała medalowe szanse w Meksyku? Starty przed olimpiadą raczej nie wróżyły sukcesu. W meczach międzypaństwowych wygrała tylko raz – ze Szwecją 11 sierpnia w Łodzi z przeciętnym czasem 46,0 s. W trójmeczu z ZSRR i NRD 13 lipca w Leningradzie zajęła ostatnie trzecie miejsce z wynikiem 45,6 s. W spotkaniu z Holandią 19 sierpnia w Uden miała 45,8 s, ulegając gospodyniom. W meczu z Wielką Brytanią 2 września została zdyskwalifikowana, podobnie jak sztatefa gospodyń. W dodatkowym biegu Brytyjki zwyciężyły z rezultatem 44,6 s, a Polki uzyskały czas 44,7 s, najlepszy w sezonie 1968.

We wszystkich tych meczach w polskiej sztafecie wystąpiła Mirosława Sarna. Startowała także indywidualnie. Najlepiej wypadła w wygranym 73:4 pojedynku ze Szwedkami, w którym zwyciężyła w biegu na 200 m z czasem 24,2 s i była druga w dal z przeciętnym wynikiem 5,96 m. W przegranym 55:62 meczu z Holenderkami kielczanka skoczyła 6,16 m, plasując się na drugim miejscu, a ponadto zajęła czwartą lokatę na 200 m (24,5). W zakończonym porażką 46:54 pojedynku z Brytyjkami w Londynie była czwarta w dal (6,27) i na 100 m (12,0). W przegranym z ZSRR i NRD trójmeczu, w którym w każdej konkurencji startowało sześć zawodniczek, zajęła czwarte lokaty na 100 m (11,8) i 200 m (24,1), a w dal skoczyła tylko 5,75 m i była ostatnia.

Na mistrzostwach Polski, rozegranych 12-15 września w Zielonej Górze, najlepsza lekkoatletka Kielecczyzny zdobyła złoty medal w skoku w dal rezultatem 6,28 m i była czwarta na 100 m z czasem 11,8 s. Do finału rzutu oszczepem awansowała inna zawodniczka Budowlanych Kielce Maria Urbanowicz. W eliminacjach miała szósty rezultat 43,22 m, w decydującej rozgrywce rzuciła 39,88 m, zajmując ósmą lokatę.

Sławomir Marciniewski z Budowlanych Kielce

Miejsce na mistrzowskim podium w 1968 roku wywalczył jeszcze tylko Józef Jankowski z Radomiaka, który był drugi w biegu na przełaj młodzików. Na przełajowych mistrzostwach 22 kwietnia w Ostrzeszowie dobrze wypadł również Bogdan Piątek z Budowlanych, który był dziewiąty na 5 km juniorów.

Na stadionie juniorzy walczyli o medale dwukrotnie – młodsi (do 18 lat włącznie) 14-15 września w Olsztynie, a starsi (do 20 lat włącznie) 28-29 września w Warszawie . Był to pierwszy taki podział kategorii wiekowych. W tej pierwszej imprezie szóste miejsca zajęli zawodnicy kieleckich Budowlanych Marek Biskupski w trójskoku (13,81) i Andrzej Ficek w rzucie młotem (44,32). Ich klubowy kolega Jarosław Urbaniak był ósmy w skoku wzwyż (1,80).

Do Olsztyna nie pojechał 18-letni Jerzy Gorgoń z Granatu Skarżysko, który miał szanse na zwycięstwo w skoku w dal i trójskoku. Startował natomiast w Warszawie, zajmując w rywalizacji ze starszymi zawodnikami czwarte i piąte miejsce w tych konkurencjach z wynikami 7,12 m i 14,43 m. Ryszard Guzik z radomskich Orląt był czwarty w pchnięciu kulą z rezultatem 14,04 m. Ponadto na dziesiątym miejscu w biegu na 110 m ppł z czasem 16,4 s został sklasyfikowany Andrzej Łącki z Budowlanych.

Znacznie lepiej juniorzy Kielecczyzny wypadli w strefowych eliminacjach do mistrzostw Polski, rozegranych pod koniec lipca w Tarnowie z udziałem lekkoatletów z pięciu okręgów. W punktacji klubowej tych zawodów zwycięstwo odnieśli Budowlani, wyprzedzając m.in. Górnika Zabrze, drużynowego mistrza naszego kraju juniorów.

W rywalizacji seniorów kluby Kielecczyzny nie odniosły sukcesów. Najlepsi w okręgu Budowlani w pierwszej rundzie drużynowych mistrzostw Polski, decydującej o zakwalifikowaniu do II ligi, zajęli pod koniec maja w Mielcu przedostatnie piąte miejsce. Granat w startował w Gliwicach i był szósty (ostatni).

Reprezentacja okręgu 29-30 czerwca w Skarżysku rozegrała mecz z Mazowszem, przegrywając minimalnie w rywalizacji kobiet (57,5:59,5) i wyraźnie wśród mężczyzn (89,5:113,5).

Juniorzy w październiku w Lublinie przegrali z gospodarzami 41:64 (dziewczęta) i 79:99 (chłopcy). Rozegrany tylko w konkurencjach męskich mecz z Mazowszem zakończył się remisem 89:89. Nie popisali się również młodzicy, którzy we wrześniu w Krakowie w trójmeczu z gospodarzami i rówieśnikami z Mazowsza zajęli ostatnie miejsce. Honor okręgu uratowali najmłodsi lekkoatleci, wygrywając międzyokręgowy mecz dzieci w 4-boju z Mazowszem i Krakowem.

Czołowi zawodnicy Budowlanych, od lewej Tadeusz Świt, Henryka Jóźwik i Janusz Marciniewski

W drużynowych mistrzostwach okręgu po pierwszej jesiennej rundzie prowadzili wyraźnie Budowlani z dorobkiem 2797 pkt, wyprzedzając LZS Łysogóry (2331), Radomiaka (2307), Granat (2192), KSZO Ostrowiec (2125), MKS Ostrowiec (1791) oraz Star Starachowice, Pronit Pionki, Orlęta Radom i MKS Pionki.

Budowlani byli zdecydowanie najlepsi także w prowadzonej przez OZLA klasyfikacji za wyniki we wszystkich kategoriach wiekowych. Zdobyli 170 pkt, drugi Granat miał 103. Dalsza kolejność: 3. LZS Łysogóry 76, 4. Radomiak 67, 5. KSZO 56, 6. MKS Ostrowiec 44, 7. Star 32, 8. Orlęta 29, 9. MKS Pionki 27, 10. Pronit 19.

Dużą popularnością w 1968 roku cieszyły się korespondencyjne zawody szkół średnich, w których startowało 40 drużyn żeńskich i 49 męskich. Wśród dziewcząt najlepsze okazało się Liceum Pedagogiczne Wychowawczyń Przedszkoli  z Ostrowca, wśród chłopców także ostrowieckie Technikum Mechaniczno-Hutnicze, a w łącznej punktacji Technikum Chemiczne w Pionkach.

Nie licząc wspomnianego meczu z Mazowszem w Skarżysku, zawodów rangi ogólnopolskiej w 1968 roku na terenie Kielecczyzny praktycznie nie było. Mistrzostwa okręgu seniorów rozegrane zostały 8-9 czerwca w Ostrowcu. Tydzień wcześniej juniorzy o miano najlepszych walczyli w ramach I Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieżowej Ziemi Kieleckiej w Kielcach, a młodzicy swoją spartakiadę mieli 15-16 czerwca w Radomiu. Mistrzostwa okręgu w biegach przełajowych po raz pierwszy odbyły się 7 kwietnia w Bałtowie, natomiast wieloboiści rywalizowali 28-29 września w Skarżysku.

Czołowi tyczkarze Kielecczyzny na starcie do biegu na 1500 m w 10-boju, od lewej Robert Czekaj, Wojciech Michałowski, Jerzy Stokłosiński i Bogdan Borys

Jeśli chodzi o rekordy okręgu, to w 1968 roku zostały poprawione tylko w trzech konkurencjach wśród kobiet i w trzech u mężczyzn. Rekordowe wyniki na 200 m i w skoku w dal uzyskała Mirosława Sarna, która ponadto wyrównała najlepszy rezultat na 100 m. W sztafecie 4×100 m rekord ustanowiły sprinterki Łysogór. Edmund Kibil z Radomiaka pobił rekordowy wynik na 10 000 m. Trzy razy rekord okręgu poprawiali tyczkarze Budowlanych, najpierw dwukrotnie Jerzy Stokłosiński wynikami 4,17 i 4,20 m (30 kwietnia i 22 lipca w Kielcach), a 30 sierpnia w Kielcach junior Robert Czekaj – 4,22 m. Junior Jerzy Gorgoń jako pierwszy trójskoczek Kielecczyzny pokonał granicę 15 m, bijąc rekordy rezultatami 15,01 (12 maja w Ostrowcu) i 15,15 m (2 czerwca w Kielcach).

W tabelach światowych za 1968 rok wynik 6,47 m dał Mirosławie Sarnie 12. pozycję. Ponadto została sklasyfikowana na na 76. miejscu na 200 m (24,1) i 87. na 100 m (11,7). W tabelach najlepszych w Polsce zawodniczka Budowlanych z tymi rezultatami zajęła drugie lokaty (za Ireną Szewińską). Do krajowej czołówki sprinterek zbliżyła się Maria Grzegolec z Łysogór, która uplasowała się na 16. pozycji na 100 m i 28. na 200 m. Na 21. miejscu w rzucie oszczepem sklasyfikowana została Maria Urbanowicz. W piątej dziesiątce znalazła się sztafeta Łysogór 4×100 m, a także Lucyna Stawarz w Budowlanych w rozgrywanym od 1968 roku biegu na 100 m przez płotki.

Na obozie w Bałtowie, trener Jan Polesiak oraz sprinterki Teresa Zasucha i Maria Grzegolec (z prawej)

Z mężczyzn najwyższe 12. miejsce zajął Jerzy Gorgoń w trójskoku. 15. w kuli był Ryszard Guzik z radomskich Orląt, który swój najlepszy w 1968 roku  rezultat 15,51 m uzyskał startując w drużynowych zawodach w barwach Budowlanych. W trzeciej dziesiątce uplasowali się Longin Reszelewski z Łysogór w oszczepie i Józef Glibowski z KSZO w młocie, w czwartej Wojciech Wieczorek wzwyż i Jan Sadkowski w dysku (obaj z Budowlanych), a w piątej Robert Czekaj w tyczce, Adam Taras z Granatu w dysku i Kazimierz Kunat z KSZO w młocie.

Mirosława Sarna za udany start na igrzyskach w Meksyku oraz inne osiągnięcia na stadionach Polski i Europy została wybrana w plebiscycie „Słowa Ludu” najlepszym sportowcem Kielecczyzny w 1968 roku.

Tabele najlepszych lekkoatletów Kielecczyzny w 1968 roku
K o b i e t y
100 m
11,7 Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 1.06 Sofia
12,0 Maria GRZEGOLEC 47 LZS Łysogóry Kielce 5.10 Kętrzyn
12,3 Teresa ZASUCHA 46 LZS Łysogóry Kielce 29.06 Skarżysko
12,4 Elżbieta PORTACHA 51 KSZO Ostrowiec 8.06 Ostrowiec
12,8 Maria PYRKA 53 Orlęta Radom 1.06 Kielce
12,9 Małgorzata CZERWIŃSKA 53 Budowlani Kielce 1.06 Kielce
13,0 Lidia ROGOWSKA 48 KSZO Ostrowiec 11.05 Ostrowiec
13,0 Alicja KOŁDA 53 Granat Skarżysko 11.05 Ostrowiec
13,0 Grażyna DAMAS 52 LZS Opoczno 1.06 Kielce
13,0 Elżbieta BARTOS 51 Budowlani Kielce 14.10 Kielce
wyniki uzyskane z wiatrem
11,4 (2,2) Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 29.06 Warszawa
11,6 (3,8) Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 29.06 Warszawa
* – poprzednio SAŁACIŃSKA
200 m
24,1 Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 14.07 Leningrad
25,3 Maria GRZEGOLEC 47 LZS Łysogóry Kielce 6.10 Kętrzyn
26,0 Teresa ZASUCHA 46 LZS Łysogóry Kielce 31.08 Gdańsk
26,4 Elżbieta PORTACHA 51 KSZO Ostrowiec 2.06 Kielce
26,4 Barbara CZUBAJ 51 MKS Ostrowiec 30.06 Skarżysko
27,2 Elżbieta BARTOS 51 Budowlani Kielce 18.09 Kielce
27,2 Małgorzata CZERWIŃSKA 53 Budowlani Kielce 18.09 Kielce
27,5 Stanisława SOBOLAK 52 Budowlani Kielce 14.07 Kielce
27,6 Bożena KOŁODZIEJSKA Granat Skarżysko 9.06 Ostrowiec
27,7 Krystyna PĘDZISZEWSKA 49 Budowlani Kielce 14.07 Kielce
27,8 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
27,8 Danuta KWIATKOWSKA 51 Budowlani Kielce 3.08 Kielce
300 m
43,1 Barbara CZUBAJ 51 MKS Ostrowiec 15.06 Radom
45,7 Elżbieta BARTOS 51 Budowlani Kielce
46,0 Grażyna DAMAS 52 LZS Opoczno 15.06 Radom
400 m
59,6 Barbara CZUBAJ 51 MKS Ostrowiec 14.07 Bydgoszcz
61,4 Maria GRZEGOLEC 47 LZS Łysogóry Kielce 27.10 Skarżysko
61,6 Elżbieta MICHALSKA 48 Pronit Pionki 9.10 Pionki
62,0 Elżbieta BARTOS 51 Budowlani Kielce 5.10 Ostrowiec
62,1 Anna TUTALAK 51 Star Starachowice 24.10 Starachowice
62,3 Danuta KWIATKOWSKA 51 Budowlani Kielce 21.07 Kielce
62,6 Henryka JÓŹWIK 38 Budowlani Kielce 8.06 Ostrowiec
63,7 Barbara CZERWIŃSKA 51 Budowlani Kielce 8.06 Ostrowiec
64,3 Ewa POTYRAŃSKA 51 LZS Łysogóry Kielce 7.09 Kielce
64,4 Halina KUCHARSKA 52 Granat Skarżysko 5.10 Ostrowiec
600 m
1.44,2 Danuta TRELA 52 LZS Łysogóry Kielce
1.46,5 Elżbieta BARTOS 51 Budowlani Kielce
800 m
2.21,4 Henryka JÓŹWIK 38 Budowlani Kielce 26.05 Mielec
2.24,6 Danuta KWIATKOWSKA 51 Budowlani Kielce 9.06 Ostrowiec
2.27,4 Elżbieta BARTOS 51 Budowlani Kielce 2.06 Kielce
2.29,6 Teodora KUCHARCZAK 49 Budowlani Kielce 5.10 Kielce
2.30,0 Barbara CZUBAJ 51 MKS Ostrowiec 14.10 Ostrowiec
2.30,4 Danuta TRELA 52 LZS Łysogóry Kielce 9.06 Ostrowiec
2.32,0 Anna TUTALAK 51 Star Starachowice 6.10 Ostrowiec
2.32,0 Halina KUCHARSKA 52 Granat Skarżysko 6.10 Ostrowiec
2.32,2 Barbara CZERWIŃSKA 51 Budowlani Kielce 9.06 Ostrowiec
2.36,0 Teresa STROŻKA 51 LZS Łysogóry Kielce 18.05 Skarżysko
1500 m
5.29,2 Teodora KUCHARCZAK 49 Budowlani Kielce
80 m ppł
12,1 Elżbieta MICHALSKA 48 Pronit Pionki 30.06 Skarżysko
12,3 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 5.06 Kielce
12,3 Lucyna STAWARZ 52 Budowlani Kielce 5.06 Kielce
12,8 Grażyna MARCINIEWSKA 49 Budowlani Kielce 20.05 Kielce
12,8 Anna SZCZEŚNIAK 50 MKS Pionki 12.07 Bydgoszcz
12,8 Maria GRZEGOLEC 47 LZS Łysogóry Kielce 28.09 Skarżysko
12,9 Teresa PUTO 50 Budowlani Kielce 19.06 Kielce
12,9 Henryka JÓŹWIK 38 Budowlani Kielce 21.06 Kielce
13,2 Wiesława SAŃPRUCH 50 Budowlani Kielce 20.05 Kielce
13,2 Jadwiga ZYCHOWICZ 52 Budowlani Kielce 19.06 Kielce
13,2 Wiesława SOKOŁOWSKA 49 LZS Łysogóry Kielce
13,2 Zdzisława ŚWIERCZ 51 Granat Skarżysko 15.09 Skarżysko
100 m ppł
16,9 Lucyna STAWARZ 52 Budowlani Kielce 27.07 Tarnów
18,8 Jadwiga ZYCHOWICZ 52 Budowlani Kielce 27.07 Tarnów
19,0 Wiesława SAŃPRUCH 50 Budowlani Kielce 6.10 Ostrowiec
19,1 Zdzisława ŚWIERCZ 51 Granat Skarżysko 6.10 Ostrowiec
19,1 Grażyna MARCINIEWSKA 49 Budowlani Kielce 6.10 Ostrowiec
19,5 Maria CIEŚLIK 51 Star Starachowice 27.07 Tarnów
19,8 Maria ZEP 53 Granat Skarżysko 6.10 Ostrowiec
20,0 Anna JABŁCZYŃSKA 51 Star Starachowice 6.10 Ostrowiec
20,0 Kazimiera STOIŃSKA 50 MKS Ostrowiec 6.10 Ostrowiec
20,5 Alina BEDNARCZYK 56 Budowlani Kielce 27.07 Tarnów
4×100 m
50,4 LZS ŁYSOGÓRY Kielce (seniorki) 14.09 Zawiercie
(M. WOJTUN, 50 – T. ZASUCHA, 46 – W. SOKOŁOWSKA, 49 – M. GRZEGOLEC, 47)
51,4 BUDOWLANI Kielce (seniorki) 25.05 Mielec
(L. STAWARZ, 52 – M. CZERWIŃSKA, 53 – S. SOBOLAK, 52 – M. SARNA, 42)
51,8 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (seniorki) 11.05 Ostrowiec
(K. NOWAK, 52 – L. ROGOWSKA, 48 – E. PORTACHA, 51 – E. AUGUSTYNIAK, 48)
52,0 BUDOWLANI Kielce (juniorki) 28.07 Tarnów
(D. KWIATKOWSKA, 51 – L. STAWARZ, 52 – E. BARTOS, 51 – M. CZERWIŃSKA, 53)
52,1 GRANAT Skarżysko-Kamienna (juniorki) 25.05 Katowice
(WOJCIECHOWSKA – A. KOŁDA, 53 – J. ZYGMUNTOWICZ, 52 – B. KOŁODZIEJSKA)
52,9 MKS ORLĘTA Radom (juniorki) 14.07 Bydgoszcz
53,4 MKS Ostrowiec Świętokrzyski (juniorki) 28.07 Tarnów
53,5 GRANAT SKARŻYSKO (młodziczki) 8.06 Ostrowiec
(J. ZYGMUNTOWICZ, 52 – A. KOŁDA, 53 – A. KUCHARSKA, 52 – W. KOSMAL, 53)
54,1 MKS Pionki (młodziczki) 20.10 Pionki
54,4 MKS Pionki (juniorki) 17.06 Pionki
sztafety łączone
50,6 KIELECKIE (reprezentacja województwa seniorek) 29.06 Skarżysko
51,3 KIELECKIE (reprezentacja województwa juniorek) 12.10 Lublin
53,0 OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI (reprezentacja miasta juniorek) 1.06 Kielce
wzwyż
1,44 Lucyna CHARKIEWICZ 44 Granat Skarżysko 15.09 Skarżysko
1,43 Teresa MARASEK 54 Budowlani Kielce 21.05 Kielce
1,43 Krystyna PĘDZISZEWSKA 49 Budowlani Kielce 14.07 Kielce
1,42 Elżbieta AUGUSTYNIAK 48 KSZO Ostrowiec 7.09 Ostrowiec
1,41 Bożena CZARNECKA 52 MKS Pionki 1.06 Kielce
1,40 Anna WYSOCKA 50 Granat Skarżysko 25.05 Katowice
1,40 Teresa PUTO 50 Budowlani Kielce 25.05 Mielec
1,40 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 19.06 Kielce
1,40 Kazimiera STOIŃSKA 50 MKS Ostrowiec 29.06 Skarżysko
1,40 Bożena KRUPA 52 MKS Pionki 26.09 Radom
1,40 Zdzisława ŚWIERCZ 51 Granat Skarżysko 13.10 Lublin
w dal
6,47 Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 14.10 Meksyk
5,42 Maria GRZEGOLEC 47 LZS Łysogóry Kielce 22.09 Kielce
5,32 Alicja KOŁDA 53 Granat Skarżysko 30.06 Skarżysko
5,23 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 30.06 Skarżysko
5,16 Teresa ZASUCHA 46 LZS Łysogóry Kielce 17.10 Kielce
5,12 Joanna ZYGMUNTOWICZ 52 Granat Skarżysko 2.06 Kielce
5,08 Barbara CZUBAJ 51 MKS Ostrowiec 12.05 Ostrowiec
5,01 Lidia ROGOWSKA 48 KSZO Ostrowiec 12.05 Ostrowiec
4,99 Maria WOJTUN 50 LZS Łysogóry Kielce 1.05 Lipiny
4,95 Teresa SZYMKIEWICZ 51 Star Starachowice 18.05 Pionki
kula
11,42 Stefania FURMANEK 44 LZS Łysogóry Kielce 6.07 Szczecinek
10,99 Wiesława SOKOŁOWSKA 49 LZS Łysogóry Kielce 18.05 Skarżysko
10,85 Maria URBANOWICZ 42 Budowlani Kielce 18.05 Kielce
10,84 Lucyna CHARKIEWICZ 44 Granat Skarżysko 15.09 Skarżysko
10,34 Zofia RUTKA 52 MKS Pionki 12.10 Lublin
10,33 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 25.05 Katowice
10,01 Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 14.06 Kielce
9,91 Elżbieta KOŁODZIEJCZYK 50 Radomiak Radom 16.10 Radom
9,72 Zofia MIŚKIEWICZ 50 MKS Ostrowiec 5.10 Ostrowiec
9,59 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 14.06 Kielce
dysk
36,20 Danuta FULARA 42 KSZO Ostrowiec 31.08 Puławy
34,84 Stefania FURMANEK 44 LZS Łysogóry Kielce 22.06 Ostrowiec
34,62 Lucyna CHARKIEWICZ 44 Granat Skarżysko 26.05 Katowice
34,58 Maria URBANOWICZ 42 Budowlani Kielce 21.08 Kielce
33,39 Teodora KUCHARCZAK 49 Budowlani Kielce 20.05 Kielce
31,46 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 30.06 Skarżysko
30,76 Barbara WRÓBLEWSKA 48 Granat Skarżysko 26.05 Katowice
28,58 Anna ŻUROWSKA 49 Radomiak Radom 8.09 Ostrowiec
28,54 Teresa ZWOLIŃSKA 50 LZS Opatów 28.09 Opatów
28,48 Janina GRZYB 46 LZS Kazimierza Wielka 29.09 Radom
oszczep
44,38 Maria URBANOWICZ 42 Budowlani Kielce 21.07 Kielce
37,01 Zofia MIŚKIEWICZ 50 MKS Ostrowiec 7.09 Ostrowiec
36,94 Lidia KANIA 46 Star Starachowice 7.09 Kielce
35,05 Janina GRZYB 46 LZS Łysogóry Kielce 7.09 Kielce
34,82 Krystyna ZIOŁO 51 LZS Łysogóry Kielce 22.10 Kazimierza Wlk.
34,40 Henryka BIAŁEK 50 MKS Ostrowiec 5.10 Ostrowiec
34,38 Jadwiga ZYCHOWICZ 52 Budowlani Kielce 12.10 Lublin
33,76 Krystyna KOWALSKA 51 LZS Łysogóry Kielce 12.10 Ostrowiec
33,10 Jadwiga KOSMAL 46 Granat Skarżysko 25.05 Katowice
31,50 Krystyna OKOŃSKA 52 LZS Sandomierz 5.07 Szczecinek
5-bój
3.678 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
(12,3 – 9,08 – 1,40 – 5,05 – 27,8)
3.523 Maria GRZEGOLEC 47 LZS Łysogóry Kielce 29.09 Skarżysko
(12,8 – 9,22 – 1,26 – 5,01 – 26,7)
3.377 Wiesława SOKOŁOWSKA 49 LZS Łysogóry Kielce 7.07 Koszalin
3.267 Teresa PUTO 51 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
(12,9 – 7,63 – 1,40 – 4,72 – 29,7)
3.108 Alicja KOŁDA 53 Granat Skarżysko 29.09 Skarżysko
(14,2 – 7,47 – 1,26 – 4,97 – 28,1)
3.103 Zdzisława ŚWIERCZ 51 Granat Skarżysko 29.09 Skarżysko
(13,4 – 6,82 – 1,39 – 4,58 – 29,5)
3.101 Joanna ZYGMUNTOWICZ 52 Granat Skarżysko 29.09 Skarżysko
(14,0 – 7,91 – 1,30 – 4,70 – 28,8)
3.080 Barbara KOWAL 50 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
(14,1 – 7,25 – 1,35 – 4,50 – 28,3)
3.025 Jadwiga ZYCHOWICZ 52 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
(13,2 – 7,94 – 1,30 – 4,33 – 29,8)
2.903 Kazimiera STOIŃSKA 50 MKS Ostrowiec 29.09 Skarżysko
(14,1 – 7,21 – 1,30 – 4,52 – 30,0)
Wyniki uzyskane w hali (sali)
20 m
3,2 Lucyna STAWARZ 52 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
3,2 Teresa PUTO 51 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
3,2 Stanisława SOBOLAK 52 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
40 m
5,6 Elżbieta PORTACHA 51 KSZO Ostrowiec 4.02 Ostrowiec
5,6 Maria GRZEGOLEC 47 LZS Łysogóry Kielce 4.02 Ostrowiec
5,8 Lucyna STAWARZ 52 Budowlani Kielce 4.02 Ostrowiec
5,8 Stanisława SOBOLAK 52 Budowlani Kielce 4.02 Ostrowiec
25 m ppł
4,2 Lucyna STAWARZ 52 Budowlani Kielce 24.03 Kielce
4,2 Teresa PUTO 51 Budowlani Kielce 24.03 Kielce
4,4 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
45 m ppł
7,8 Lucyna STAWARZ 52 Budowlani Kielce 4.02 Ostrowiec
8,0 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 4.02 Ostrowiec
8,6 Jadwiga ZYCHOWICZ 52 Budowlani Kielce 4.02 Ostrowiec
wzwyż
1,40 Teresa SZYMKIEWICZ 51 Star Starachowice 3.03 Kielce
1,40 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 24.03 Kielce
1,40 Teresa PUTO 51 Budowlani Kielce 24.03 Kielce
1,35 Alina BEDNARCZYK 56 SP 10 Kielce 24.03 Kielce
trójskok
z miejsca
7,50 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 24.03 Kielce
6,84 Lucyna STAWARZ 52 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
kula
9,95 Lucyna CHARKIEWICZ 44 Granat Skarżysko 3.03 Kielce
9,89 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 24.03 Kielce
M ę ż c z yź n i
100 m
11,0 Stefan ROSIŃSKI 41 Radomiak Radom 30.04 Radom
11,0 Jan BIDAS 48 LZS Łysogóry Kielce 11.05 Krzelów
11,0 Marek JUSZCZYK 49 MKS Pionki 1.06 Kielce
11,1 Przemysław ŻMUDA 49 LZS Łysogóry Kielce 24.04 Bałtów
11,1 Henryk REJMER 48 Radomiak Radom 30.04 Radom
11,1 Andrzej KOPYRA 50 KSZO Ostrowiec 1.06 Kielce
11,1 Andrzej PODESZWA 51 MKS Ostrowiec 13.10 Ostrowiec
11,2 Stanisław KALIŃSKI 49 LZS Radomka Radom 11.05 Krzelów
11,2 Grzegorz DĄBROWA 52 Orlęta Radom 1.06 Kielce
11,2 Janusz KRZESZOWSKI 49 Star Starachowice 5.10 Ostrowiec
11,2 Jarosław URBANIAK 50 Budowlani Kielce 19.10 Kielce
200 m
22,6 Marek JUSZCZYK 49 MKS Pionki 12.07 Bydgoszcz
22,8 Andrzej PODESZWA 51 MKS Ostrowiec 6.10 Ostrowiec
23,0 Marian KAŁKA 50 Granat Skarżysko 15.09 Skarżysko
23,0 Janusz KRZESZOWSKI 49 Star Starachowice 15.09 Skarżysko
23,1 Stefan ROSIŃSKI 41 Radomiak Radom 30.06 Skarżysko
23,2 Ryszard PŁATEK 49 MKS Pionki 12.07 Bydgoszcz
23,3 Jerzy RECZEK 49 Star Starachowice 8.09 Kielce
23,4 Przemysław ŻMUDA 49 LZS Łysogóry Kielce 12.05 Krzelów
23,4 Grzegorz DĄBROWA 52 Orlęta Radom 12.07 Bydgoszcz
23,5 Jan BIDAS 48 LZS Łysogóry 12.05 Krzelów
23,5 Andrzej KOPYRA 50 KSZO Ostrowiec 28.07 Tarnów
23,5 Henryk REJMER 48 Radomiak Radom
300 m (młodzicy)
39,0 Jerzy PISZCZEK 53 Orlęta Radom 15.06 Radom
39,0 Grzegorz DĄBROWA 52 Orlęta Radom
400 m
50,0 Marian KAŁKA 50 Granat Skarżysko 12.10 Lublin
51,6 Marek JUSZCZYK 49 MKS Pionki 18.06 Pionki
51,8 Zdzisław KALBARCZYK 47 Radomiak Radom 15.08 Radom
52,0 Andrzej SUSKIEWICZ 46 Budowlani Kielce 25.05 Mielec
52,0 Janusz MARCINIEWSKI 44 Budowlani Kielce 18.09 Kielce
52,4 Ryszard RECZEK 49 Star Starachowice 28.09 Skarżysko
52,5 Tadeusz SOKOŁOWSKI 50 Radomiak Radom 26.07 Tarnów
52,5 Jan DZIUBA 50 Granat Skarżysko 28.09 Skarżysko
52,7 Janusz KOCIA 45 Granat Skarżysko 18.05 Skarżysko
52,8 Stanisław PIĄTEK 50 LZS Łysogóry Kielce 11.05 Krzelów
52,8 Andrzej KACZMARCZYK 50 LZS Łysogóry Kielce 14.09 Zawiercie
52,8 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 18.09 Kielce
800 m
1.55,4 Zdzisław KALBARCZYK 47 Radomiak Radom 7.07 Warszawa
1.55,9 Janusz MARCINIEWSKI 44 Budowlani Kielce 26.05 Mielec
1.57,8 Andrzej SUSKIEWICZ 46 Budowlani Kielce 19.08 Kielce
1.59,4 Sławomir MARCINIEWSKI 47 Budowlani Kielce 18.05 Kielce
1.59,7 Marian KAŁKA 50 Granat Skarżysko 21.07 Skarżysko
1.59,9 Andrzej BĘTKOWSKI 51 Granat Skarżysko 14.07 Kielce
2.00,3 Jerzy KAPUSTA 48 Radomiak Radom 30.05 Warszawa
2.00,4 Jan DZIUBA 50 Granat Skarżysko 25.05 Katowice
2.00,8 Jan KOZŁOWSKI 45 KSZO Ostrowiec 18.08 Ostrowiec
2.01,2 Witold KUŁAGA 45 Budowlani Kielce 26.08 Kielce
2.01,2 Stanisław GRZESIAK 49 Granat Skarżysko 15.09 Skarżysko
1000 m
2.29,6 Zdzisław KALBARCZYK 47 Radomiak Radomiak 21,07 Radom
2.31,9 Janusz MARCINIEWSKI 44 Budowlani Kielce 23.06 Kielce
2.35,0 Sławomir MARCINIEWSKI 47 Budowlani Kielce
2.36,3 Jan KOZŁOWSKI 45 KSZO Ostrowiec 08 Ostrowiec
2.36,8 Karol GÓRA 47 LZS Łysogóry Kielce
2.37,1 Jerzy KAPUSTA 48 Radomiak Radom
2.37,3 Lech KURTEK 49 Budowlani Kielce
2.39,6 Andrzej URBAŃSKI 50 Radomiak Radom
2.39,7 Roman GRUSZKA 50 KSZO Ostrowiec
2.39,8 Józef JANKOWSKI 52 Radomiak Radomiak 21.07 Radom
2.40,5 Józef NOWAK 49 KSZO Ostrowiec
1500 m
4.00,8 Zdzisław KALBARCZYK 47 Radomiak Radom 5.07 Warszawa
4.02,6 Karol GÓRA 47 LZS Łysogóry Kielce 14.09 Zawiercie
4.04,8 Janusz MARCINIEWSKI 44 Budowlani Kielce 8.06 Ostrowiec
4.07,0 Jan KOZŁOWSKI 45 KSZO Ostrowiec 5.10 Ostrowiec
4.07,2 Sławomir MARCINIEWSKI 47 Budowlani Kielce 8.06 Ostrowiec
4.08,9 Witold KUŁAGA 45 Budowlani Kielce 21.07 Kielce
4.09,1 Lech KURTEK 49 Budowlani Kielce 21.07 Kielce
4.09,8 Bogdan PIĄTEK 49 Budowlani Kielce 26.07 Tarnów
4.10,8 Andrzej BĘTKOWSKI 51 Granat Skarżysko 5.10 Ostrowiec
4.11,9 Jerzy KAPUSTA 48 Radomiak Radom 11.05 Ostrowiec
4.11,9 Jan DZIUBA 50 Granat Skarżysko 11.05 Ostrowiec
3000 m
8.50,0 Wiesław NOWICKI 47 Granat Skarżysko
8.51,2 Janusz MARCINIEWSKI 44 Budowlani Kielce 9.06 Ostrowiec
8.54,0 Bogdan PIĄTEK 49 Budowlani Kielce 9.06 Ostrowiec
8.55,0 Lech KURTEK 49 Budowlani Kielce 14.07 Kielce
8.56,2 Jerzy KAPUSTA 48 Radomiak Radom 9.06 Ostrowiec
8.59,2 Witold KUŁAGA 45 Budowlani Kielce 15.09 Skarżysko
8.59,4 Edmund KIBIL 38 Radomiak Radom
9.00,8 Józef NOWAK 49 KSZO Ostrowiec 14.07 Kielce
9.01,0 Jan KOZŁOWSKI 45 KSZO Ostrowiec
9.06,8 Karol GÓRA 47 LZS Łysogóry Kielce
9.13,6 Henryk KWIECIEŃ 41 Pronit Pionki
5000 m
15.17,6 Jan KOZŁOWSKI 45 KSZO Ostrowiec 20.10 Skarżysko
15.19,6 Edmund KIBIL 38 Radomiak Radom 10.10 Skarżysko
15.32,2 Lech KURTEK 49 Budowlani Kielce 29.09 Warszawa
15.32,2 Bogdan PIĄTEK 49 Budowlani Kielce 30.10 Kielce
15.37,4 Zdzisław BANAŚ 43 LZS Łysogóry Kielce 5.07 Szczecinek
15.40,0 Janusz MARCINIEWSKI 44 Budowlani Kielce 12.08 Kielce
15.48,0 Witold KUŁAGA 45 Budowlani Kielce 12.08 Kielce
15.59,0 Henryk KWIECIEŃ 40 Pronit Pionki 8.06 Ostrowiec
16.00,4 Lech MILLER 33 KSZO Ostrowiec 8.06 Ostrowiec
16.20,2 Kazimierz NIEDZIELA 47 Budowlani Kielce 11.05 Ostrowiec
10 000 m
32.19,2 Edmund KIBIL 38 Radomiak Radom 27.10 Skarżysko
33.24,6 Zdzisław BANAŚ 43 LZS Łysogóry Kielce 7.07 Szczecinek
35.58,4 Józef LESIAK 48 LZS Łysogóry Kielce 27.10 Skarżysko
36.02,0 Tadeusz MACHNIO 36 LZS Łysogóry Kielce 27.10 Skarżysko
36.40,6 Witold ADAMSKI 48 Pronit Pionki 27.10 Skarżysko
37.15,8 Jan ZIELIŃSKI 38 LZS Łysogóry Kielce 27.10 Skarżysko
37.17,2 Marian PODCABA 44 Pronit Pionki 27.10 Skarżysko
110 m ppł
15,4 Maciej GRZELKA 42 Granat Skarżysko 8.06 Ostrowiec
15,5 Mieczysław ŁAZOWSKI 41 Budowlani Kielce 25.05 Mielec
15,5 Jerzy GORGOŃ 50 Granat Skarżysko 1.06 Kielce
15,7 Władysław SOLONEK 40 KSZO Ostrowiec 18.05 Skarżysko
16,0 Andrzej ŁĄCKI 49 Budowlani Kielce 26.07 Tarnów
16,2 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 26.08 Kielce
16,4 Wiktor IDŹKIEWICZ 51 Star Starachowice 5.10 Ostrowiec
16,6 Ryszard MAZURKIEWICZ 48 Granat Skarżysko 8.06 Ostrowiec
16,8 Jerzy STOKŁOSIŃSKI 44 Budowlani Kielce 8.06 Ostrowiec
16,9 Wiktor WOJCIECHOWSKI 46 Budowlani Kielce 21.07 Kielce
200 m ppł
25,5 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 26.08 Kielce
27,0 Maciej GRZELKA 42 Granat Skarżysko 5.05 Stalowa Wola
27,0 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 22.07 Kielce
27,1 Marek BISKUPSKI 50 Budowlani Kielce
27,4 Robert CZEKAJ 50 Budowlani Kielce 22.07 Kielce
27,7 Jerzy STOKŁOSIŃSKI 44 Budowlani Kielce 22.07 Kielce
27,8 Andrzej ŁĄCKI 49 Budowlani Kielce
400 m ppł
57,2 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 14.07 Kielce
58,0 Jan DZIUBA 50 Granat Skarżysko 9.06 Ostrowiec
58,4 Tadeusz ŚWIT 46 Budowlani Kielce 9.06 Ostrowiec
58,5 Zdzisław KALBARCZYK 47 Radomiak Radom 15.09 Skarżysko
58,6 Franciszek PIETRUSIEWICZ 41 Granat Skarżysko 9.06 Ostrowiec
59,6 Jan KORONA 48 Granat Skarżysko 15.09 Skarżysko
61,0 Marek BISKUPSKI 52 Budowlani Kielce 28.07 Tarnów
61,3 Marian MIĘKUS 42 Radomiak Radomiak 19.05 Skarżysko
61,6 Roman CHOJNECKI 53 Budowlani Kielce 6.10 Ostrowiec
61,9 Józef JANKOWSKI 52 Radomiak Radom 15.09 Skarżysko
1500 m prz
4.27,8 Jan KRAWCZYK 42 Budowlani Kielce 18.05 Kielce
4.28,0 Zdzisław KALBARCZYK 47 Radomiak Radom 20.10 Skarżysko
4.29,7 Józef JANKOWSKI 52 Radomiak Radom 20.10 Skarżysko
4.33,0 Jerzy KAPUSTA 48 Radomiak Radom
4.33,4 Lech KURTEK 49 Budowlani Kielce 18.05 Kielce
4.41,8 Józef NOWAK 49 KSZO Ostrowiec 20.10 Skarżysko
4.42,1 Mieczysław PIOTROWSKI 51 Budowlani Kielce 26.07 Tarnów
4.43,0 Jan KORONA 48 Granat Skarżysko 12.05 Ostrowiec
4.43,2 Łukasz ŁAWICKI 44 LZS Łysogóry Kielce
4.45,8 Andrzej URBAŃSKI 50 Radomiak Radom 8.09 Ostrowiec
3000 m prz
9.44,4 Edmund KIBIL 38 Radomiak Radom 30.06 Skarżysko
9.51,6 Jerzy KAPUSTA 48 Radomiak Radom 6.07 Warszawa
10.02,8 Lech MILLER 33 KSZO Ostrowiec 19.05 Skarżysko
10.08,2 Łukasz ŁAWICKI 44 LZS Łysogóry Kielce 23.06 Ostrowiec
10.08,4 Henryk KWIECIEŃ 40 Pronit Pionki 6.10 Pionki
10.12,8 Lech KURTEK 49 Budowlani Kielce 26.05 Mielec
10.14,0 Jan KORONA 48 Granat Skarżysko 19.05 Skarżysko
10.25,2 Marian PODCABA 44 Pronit Pionki 6.10 Pionki
10.31,0 Józef WITEK 45 LZS Staszów 23.06 Ostrowiec
10.35,2 Witold ADAMSKI 48 Pronit Pionki 6.10 Pionki
4×100 m
44,0 MKS Pionki (juniorzy) 14.07 Bydgoszcz
(M. JUSZCZYK, 49 – R. PŁATEK, 49 – J. BOCIARSKI, 51 – A. PIETRZYK, 50)
44,5 RADOMIAK Radom (seniorzy) 31.08 Puławy
44,7 GRANAT Skarżysko-Kamienna (seniorzy) 18.05 Skarżysko
(J. GORGOŃ, 50 – M. GRZELKA, 42 – B. BORYS, 44 – J. JAKOWSKI, 45)
44,8 BUDOWLANI Kielce (seniorzy) 8.06 Ostrowiec
45,3 LZS ŁYSOGÓRY Kielce (seniorzy) 18.05 Skarżysko
45,5 BUDOWLANI Kielce (juniorzy) 28.07 Tarnów
(A. KONIK, 50 – J. URBANIAK, 50 – BIENIEK, 50 – ZAWADZKI, 51)
45,8 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (seniorzy) 18.05 Skarżysko
45,8 MKS Ostrowiec Świętokrzyski (juniorzy) 5.10 Ostrowiec
46,0 MKS ORLĘTA Radom (juniorzy) 28.07 Tarnów
46,2 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (juniorzy) 5.10 Ostrowiec
sztafety łączone
43,5 KIELECKIE (reprezentacja województwa juniorów) 12.10 Lublin
44,0 KIELECKIE (reprezentacja województwa seniorów) 29.06 Skarżysko
4×400 m
3.27,4 GRANAT Skarżysko-Kamienna (seniorzy) 26.05 Katowice
(J. DZIUBA, 50 – F. PIETRUSIEWICZ, 41 – J. KOCIA, 45 – M. KAŁKA, 50)
3.29,8 GRANAT Skarżysko-Kamienna (juniorzy) 28.07 Tarnów
(W. PAJĄK, 51 – A. BĘTKOWSKI, 51 – J. DZIUBA, 50 – M. KAŁKA, 50)
3.30,9 RADOMIAK Radom (seniorzy) 8.09 Ostrowiec
(M. MIĘKUS, 42 – J. KAPUSTA, 48 – Z. KALBARCZYK, 47 – T. SOKOŁOWSKI, 50)
3.31,6 LZS ŁYSOGÓRY Kielce (seniorzy) 15.09 Zawiercie
(J. KOWALSKI, 49 – Z. TRZEŚNIOWSKI, 47 – BIERNACKI, 50 – A. KACZMARCZYK, 50)
3.33,2 BUDOWLANI Kielce (seniorzy) 8.09 Kielce
(J. MARCINIEWSKI, 44 – W. KUŁAGA, 45 – W. CHOJNOWSKI, 49 – S. MARCINIEWSKI, 47)
3.34,6 BUDOWLANI Kielce (juniorzy) 28.07 Tarnów
(A. KONIK, 50 – W. CHOJNOWSKI, 49 – ŚMIGLARSKI, 50 – S. OTWINOWSKI, 52)
3.40,2 MKS Ostrowiec Świętokrzyski (juniorzy) 8.09 Ostrowiec
(KOZŁOWSKI, 49 – W. KIDOŃ, 50 – DOBROWOLSKI, 50 – M. KACZOROWSKI, 51)
3.42,0 LZS Kazimierza Wielka (seniorzy) 23.06 Ostrowiec
3.42,2 STAR Starachowice (seniorzy) 8.09 Kielce
3.43,6 RADOMIAK Radom (juniorzy) 27.10 Skarżysko
sztafety łączone
3.26,8 KIELECKIE (reprezentacja województwa seniorów) 30.06 Skarżysko
3.27,2 KIELECKIE (reprezentacja województwa juniorów) 13.10 Lublin
wzwyż
1,94 Wojciech WIECZOREK 49 Budowlani Kielce 18.06 Kielce
1,87 Tadeusz GŁOWACKI 49 Budowlani Kielce 28.09 Warszawa
1,86 Włodzimierz WOJCIECHOWSKI 46 Budowlani Kielce 8.09 Kielce
1,86 Jarosław URBANIAK 50 Budowlani Kielce 19.10 Kielce
1,85 Bogdan NADOLSKI 49 Radomiak Radom 21.07 Radom
1,82 Janusz ŁĄCKI 47 Budowlani Kielce 21.07 Kielce
1,81 Karol ĆWIELUCH 41 Radomiak Radom 19.05 Skarżysko
1,77 Janusz PIWKO 50 Budowlani Kielce 14.10 Kielce
1,71 Wojciech ZARZYCKI 51 MKS Ostrowiec 13.05 Skarżysko
1,71 Andrzej WDOWSKI 52 LZS Końskie 3.10 Końskie
tyczka
4,22 Robert CZEKAJ 50 Budowlani Kielce 30.08 Kielce
4,20 Jerzy STOKŁOSIŃSKI 44 Budowlani Kielce 22.07 Kielce
4,00 Bogdan BORYS 44 Granat Skarżysko 26.05 Katowice/Gliwice
3,80 Wojciech MICHAŁOWSKI 45 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
3,54 Józef SKORŻA 50 Orlęta Radom 1.06 Kielce
3,53 Janusz SŁAWIŃSKI 50 KSZO Ostrowiec 7.09 Skarżysko
3,51 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 18.05 Skarżysko
3,43 Andrzej MALEC 47 Radomiak Radom 7.09 Ostrowiec
3,41 Wiktor WOJCIECHOWSKI 49 KSZO Ostrowiec 18.05 Skarżysko
3,41 Janusz PIWKO 50 Budowlani Kielce 5.06 Kielce
w dal
7,12 Jerzy GORGOŃ 50 Granat Skarżysko 1.06 Kielce
6,78 Janusz KARSZNIA 43 Pronit Pionki 31.08 Puławy
6,72 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 1.06 Kielce
6,56 Stanisław CIOK 50 Star Starachowice 26.05 Starachowice
6,56 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 4.08 Starachowice
6,50 Tadeusz GŁOWACKI 49 Budowlani Kielce 30.04 Kielce
6,49 Wenancjusz WÓJCIK 44 LZS Opoczno 29.09 Radom
6,48 Zdzisław WOLSKI 50 KSZO Ostrowiec 30.04 Kielce
6,48 Marek BISKUPSKI 52 Budowlani Kielce 7.09 Kielce
6,45 Mieczysław CHMIEL 46 Star Starachowice 7.09 Kielce
trójskok
15,15 Jerzy GORGOŃ 50 Granat Skarżysko 2.06 Kielce
14,50 Krzysztof GANCARCZYK 49 Granat Skarżysko 2.06 Kielce
14,08 Marek BISKUPSKI 52 Budowlani Kielce 8.09 Kielce
14,03 Tadeusz SOKOŁOWSKI 50 Radomiak Radom 12.05 Ostrowiec
14,03 Jerzy PIÓRKOWSKI 45 LZS Łysogóry Kielce 8.09 Kielce
13,98 Stanisław CIOK 50 Star Starachowice 8.09 Kielce
13,91 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 30.06 Skarżysko
13,83 Tadeusz GŁOWACKI 49 Budowlani Kielce 25.05 Mielec
13,32 Marian MARASEK 51 LZS Przysucha 18.10 Przysucha
13,26 Zdzisław WOLSKI 50 Budowlani Kielce 12.05 Ostrowiec
kula
15,51 Ryszard GUZIK 48 Orlęta Radom 25.05 Mielec
13,76 Adam TARAS 44 Granat Skarżysko 4.05 Stalowa Wola
13,30 Jan SADKOWSKI 44 Budowlani Kielce 15.09 Skarżysko
12,98 Stanisław KĄCKI 48 Budowlani Kielce 12.10 Lublin
12,91 Tomasz ROKITA 49 LZS Łysogóry Kielce 14.09 Zawiercie
12,54 Henryk POLAK 49 Budowlani Kielce 28.07 Tarnów
12,53 Zbigniew PARSZEWSKI 46 Granat Skarżysko 25.05 Katowice
12,50 Edward IMIELA 47 Star Starachowice 26.05 Starachowice
12,43 Bogdan BORYS 44 Granat Skarżysko 15.09 Skarżysko
12,38 Zbigniew SINDALSKI 48 KSZO Ostrowiec 5.10 Ostrowiec
6 kg
16,60 Ryszard GUZIK 48 Orlęta Radom 17.06 Pionki
14,64 Henryk POLAK 49 Budowlani Kielce 3.10 Końskie
13,76 Wiesław JĘDRZEJCZYK 48 LZS Łysogóry Kielce
13,70 Stanisław CIOK 50 Star Starachowice
13,52 Tomasz ROKITA 49 LZS Łysogóry Kielce
dysk
47,38 Jan SADKOWSKI 44 Budowlani Kielce 9.06 Ostrowiec
46,86 Adam TARAS 44 Granat Skarżysko 9.06 Ostrowiec
44,24 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 9.06 Ostrowiec
41,22 Władysław MARKOWSKI 44 Radomiak Radom 18.04 Radom
41,00 Longin RESZELEWSKI 38 LZS Łysogóry Kielce 15.09 Zawiercie
40,90 Wiesław ZIELIŃSKI 50 Granat Skarżysko 6.10 Ostrowiec
39,80 Bogdan GRABOWSKI 43 Radomiak Radom 9.06 Ostrowiec
39,72 Ryszard GUZIK 48 MKS Radom 12.07 Bydgoszcz
38,94 Marek LESIAK 44 KSZO Ostrowiec 8.09 Ostrowiec
37,94 Henryk POLAK 49 Budowlani Kielce 6.10 Ostrowiec
1,5 kg
46,95 Henryk POLAK 49 Budowlani Kielce 3.10 Końskie
41,72 Maciej BOCHNIA 50 MKS Pionki
oszczep
68,74 Longin RESZELEWSKI 38 LZS Łysogóry Kielce 15.09 Zawiercie
64,98 Andrzej KOWALCZYK 46 Budowlani Kielce 15.09 Skarżysko
64,20 Stanisław KĄCKI 49 Budowlani Kielce 5.10 Ostrowiec
62,37 Janusz KARSZNIA 43 Pronit Pionki 18.05 Pionki
60,63 Wiesław JĘDRZEJCZYK 48 LZS Łysogóry Kielce 18.05 Skarżysko
59,36 Henryk JĘDREJEK 41 Radomiak Radom 7.09 Ostrowiec
59,32 Ryszard DYTMAN 49 Granat Skarżysko 12.10 Lublin
57,16 Bogusław SZEWCZYK 49 Budowlani Kielce 5.10 Ostrowiec
54,96 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 25.04 Kielce
54,38 Jerzy NOWOCIEŃ 48 KSZO Ostrowiec 5.10 Ostrowiec
młot
55,25 Józef GLIBOWSKI 40 KSZO Ostrowiec 19.05 Skarżysko
52,67 Kazimierz KUNAT 35 KSZO Ostrowiec 19.05 Skarżysko
50,92 Andrzej MIRKOWSKI 47 Granat Skarżysko 19.05 Skarżysko
49,34 Grzegorz MIRKOWSKI 39 Granat Skarżysko 19.05 Skarżysko
47,60 Ryszard MUSIAŁ 50 Budowlani Kielce 26.05 Mielec
47,18 Andrzej SIECZYK 51 KSZO Ostrowiec 6.10 Ostrowiec
45,30 Andrzej FICEK 50 Budowlani Kielce 2.06 Kielce
44,56 Roman TELUS 48 LZS Łysogóry Kielce 15.09 Zawiercie
43,12 Bogdan BARSZCZ 48 LZS Białobrzegi 22.06 Ostrowiec
43,06 Marek MINDA 50 Granat Skarżysko 9.06 Ostrowiec
10-bój
5.594 Jerzy STOKŁOSIŃSKI 44 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
(11,9 – 6,24 – 9,29 – 1,65 – 55,7 – 16,8 – 28,88 – 3,70 – 41,80 – 4.53,0)
5.459 Robert CZEKAJ 50 Budowlani Kielce 20.10 Kielce
(11,8 – 6,16 – 10,10 – 1,64 – 57,8 – 17,6 – 32,42 – 3,83 – 41,68 – 5.26,5)
5.448 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 28.07 Tarnów
(11,6 – 6,59 – ? – ? – 53,5 – 18,3 – ? – ? – ? – ?)
5.205 Bogdan NADOLSKI 49 Radomiak Radom 8.10 Radom
(11,4 – 5,97 – 11,12 – 1,80 – 56,8 – 19,1 – 27,74 – 2,66 – 35,12 – 5.06,0)
5.122 Wojciech MICHAŁOWSKI 45 Budowlani Kielce 29.09 Skarżysko
(12,0 – 6,04 – 9,67 – 1,70 – 56,7 – 19,7 – 26,32 – 3,60 – 37,18 – 5.08,8)
5.097 Tadeusz GŁOWACKI 49 Budowlani Kielce 29.09 Warszawa
5.091 Zdzisław WŁODARCZYK 41 Granat Skarżysko 10.11 Ostrowiec
(11,9 – 5,63 – 10,18 – 1,50 – 57,8 – 17,2 – 31,78 – 3,50 – 35,64 – 5.12,2)
5.052 Bogdan BORYS 44 Granat Skarżysko 29.09 Skarżysko
(12,1 – 6,24 – 11,77 – 1,60 – 57,3 – 18,1 – 29,06 – 3,40 – 32,04 – 5.43,3)
5.004 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 20.10 Kielce
(11,5 – 5,42 – 8,32 – 1,56 – 54,4 – 16,7 – 20,38 – 2,45 – 50,40 – 4.40,0)
4.987 Jerzy JAKOWSKI 45 Granat Skarżysko 29.09 Skarżysko
(11,9 – 5,97 – 10,18 – 1,55 – 54,7 – 19,3 – 26,16 – 2,41 – 40,84 – 4.49,7)
Wyniki uzyskane w hali (sali)
20 m
2,9 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
2,9 Jerzy STOKŁOSIŃSKI 44 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
2,9 Tadeusz GŁOWACKI 49 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
2,9 Marian PONIEWIERSKI 50 Budowlani Kielce 24.03 Kielce
40 m
5,0 Andrzej KOPYRA 50 KSZO Ostrowiec 4.02 Ostrowiec
5,0 Ryszard STYLSKI 47 KSZO Ostrowiec 4.02 Ostrowiec
5,0 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 4.02 Ostrowiec
25 m ppł
3,9 Jerzy STOKŁOSIŃSKI 44 Budowlani Kielce 3.03 Kielce
4,0 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 24.03 Kielce
4,1 Mieczysław ŁAZOWSKI 41 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
45 m ppł
6,6 Mieczysław ŁAZOWSKI 41 Budowlani Kielce 4.02 Ostrowiec
6,6 Jerzy STOKŁOSIŃSKI 44 Budowlani Kielce 4.02 Ostrowiec
6,8 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 4.02 Ostrowiec
6,8 Ryszard MAZURKIEWICZ 48 Granat Skarżysko 4.02 Ostrowiec
91,4 cm
6,6 Marek BISKUPSKI 52 Budowlani Kielce 4.02 Ostrowiec
wzwyż
1,90 Wojciech WIECZOREK 49 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
1,84 Jarosław URBANIAK 50 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
1,75 Janusz PIWKO 50 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
1,75 Wojciech MICHAŁOWSKI 45 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
1,70 Tadeusz GŁOWACKI 49 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
tyczka
3,65 Robert CZEKAJ 50 Budowlani Kielce 24.03 Kielce
3,52 Wojciech MICHAŁOWSKI 45 Budowlani Kielce 24.03 Kielce
3,43 Jerzy STOKŁOSIŃSKI 44 Budowlani Kielce 3.03 Kielce
3,23 Zbigniew HYLEWSKI 48 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
3,10 Janusz SŁOWIŃSKI 50 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
trójskok
12,85 Tadeusz GLOWACKI 49 Budowlani Kielce 3.03 Kielce
12,66 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
12,62 Marek BISKUPSKI 52 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
z miejsca
8,89 Jerzy STOKŁOSIŃSKI 44 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
8,41 Mieczysław ŁAZOWSKI 41 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
8,28 Marek BISKUPSKI 52 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
kula*
14,28 Stanisław KĄCKI 48 Budowlani Kielce 24.03 Kielce
13,69 Ryszard SKOWERSKI 47 Budowlani Kielce 24.03 Kielce
13,54 Andrzej KOWALCZYK 46 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
13,21 Wojciech WIECZOREK 49 Budowlani Kielce 21.01 Kielce
* brak danych o wadze kuli, prawdopodobnie 6 kg, ponieważ w sezonie letnim ci zawodnicy kulą 7,26 kg pchali ponad metr bliżej
Opracowano na podstawie:

1. Dziesiątki najlepszych okręgu kieleckiego w roku 1968, oprac. Tadeusz Gromski, maszynopis z archiwum OZLA;

2. Wyniki klasyfikowane 1968 rok, zestawił Tadeusz Gromski, maszynopis z archiwum OZLA;

3. Rocznik PZLA 1968, Warszawa 1969;

4. Kronika sekcji lekkoatletycznej ZKS Granat Skarżysko, rękopis autorstwa Bogdana Winiarskiego;

5. „Słowo Ludu”, styczeń 1968 – luty 1969;

6. „Lekka Atletyka”, styczeń 1968 – kwiecień 1969;

2. „Przegląd Sportowy” z 20 października 1968.

Zdjęcia ze zbiorów Mirosławy Sarny, Janusza Marciniewskiego, Wojciecha Michałowskiego i Zdzisława Włodarczyka.