Mistrzyni Europy i najlepsza polska sportsmenka z Kielc. Rok 1969

19 września 1969 roku to historyczna data dla lekkiej atletyki Kielecczyzny. Tego dnia Mirosława Sarna zdobyła w Atenach złoty medal mistrzostw Europy w skoku w dal. Po piątym miejscu rok wcześniej na igrzyskach w Meksyku nie była już nieznaną zawodniczką, ale faworytką do zwycięstwa też nie. W konkursie startowały bowiem m.in. mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata Viorica Viscopoleanu z Rumunii oraz wicemistrzyni Sheila Sherwood z Wielkiej Brytanii. Nie broniła zdobytego trzy lata wcześniej tytułu najlepszej na Starym Kontynencie Irena Szewińska, która spodziewała się dziecka, ale za to była wicemistrzyni Diana Jorgowa z Bułgarii.

Mirosława Sarna na najwyższym stopniu podium w Atenach

Już w pierwszej kolejce kielczanka objęła prowadzenie wynikiem 6,48 m, uzyskanym przy pomocy wiatru o sile 2,6 m/s. W drugiej próbie, już przy regulaminowym wietrze 2,0 m/s, ustanowiła rekord życiowy 6,49 m. To wystarczyło do zwycięstwa w konkursie. Druga Viscopoleanu skoczyła 4 cm bliżej, trzecia Berit Berthelsen z Norwegii miała 6,44 m, a czwarta Jorgowa 6,31 m.

„Liczyłam na medalowe miejsce, ale nie na zwycięstwo. Jestem szczęśliwa, że takim sukcesem ukoronowałam dziesięciolecie startów. Udało nam się opracować wraz z mężem, który jest moim trenerem, trening z właściwym wyliczeniem szczytu formy. I tak osiągnęła największy życiowy sukces. Teraz chciałabym jak najlepiej pobiec w sztafecie. Chyba jednak nie mamy tu szans na medal” – mówiła najlepsza skoczkini w dal Starego Kontynentu.

Mistrzyni Europy z mężem Edmundem Sarną podczas treningu

Jako sprinterka w stolicy Grecji również wypadła bardzo dobrze, choć medalu już nie zdobyła. W sztafecie 4×100 m zawodniczka Budowlanych Kielce pobiegła na ostatniej zmianie, jej partnerkami były Krystyna Mandecka z Polonii Warszawa, Danuta Jędrejek ze Startu Lublin i Urszula Jóźwik z Gwardii Olsztyn. Polki zajęły w finale piąte miejsce z czasem 44,7 s, ulegając sprinterkom z NRD (43,6), RFN (44,0), Wielkiej Brytanii (44,3) i Francji (44,6), a wyprzedzając m.in. sztafetę ZSRR (44,8).

Najlepsza lekkoatletka Kielecczyzny startowała również w biegu na 100 m. Awansowała do półfinału z czasem 12,0 s (zaookrąglony wynik z pomiaru elektronicznego). W półfinałowej serii była piąta także z rezultatem 12,0 s, do awansu do finału zabrakło setnych części sekundy.

Były to największe, ale nie jedyne sukcesy Mirosławy Sarny w 1969 roku na arenie międzynarodowej. 8 marca podczas IV Halowych Igrzysk Europejskich w Belgradzie zajęła szóste miejsce w skoku w dal z wynikiem 6,02 m. Pod koniec lipca wystąpiła w zwycięskim meczu reprezentacji Europy z Ameryką w Stuttgarcie. Pobiegła tam, wraz z Holenderką Wilmą van den Bergh, Węgierką Gyorgyi Balogh i Francuzką Sylviane Telliez, w sztafecie 4×100 m, która uzyskała czas 44,4 i o 0,1 s uległa Amerykankom.

Kielczanka była również podstawową zawodniczką reprezentacji Polski w meczach międzypaństwowych. 6 lipca w wygranym pojedynku z Bułgarkami w Sofii zwyciężyła w biegach na 100 i 200 m z rezultatami 11,8 s i 24,0 s. Tydzień później w przegranym z ZSRR i NRD trójmeczu w Chorzowie była czwarta na 100 m (11,7), trzecia na 200 m (24,0) i druga w dal (6,42). Pobiegła też w sztafecie 4×100 m, która uplasowała się na trzeciej pozycji z czasem 46,3 s.

Na mistrzostwach Polski w połowie sierpnia w Krakowie Mirosława Sarna wygrała bieg na 200 m i skok w dal z wynikami 24,2 s i 6,20 m. Na koniec sezonu w październiku wystartowała w mistrzostwach okręgu w pięcioboju w Ostrowcu Świętokrzyskim i rezultatem 4733 pkt ustanowiła rekord Polski. Poprzedni, który należał do Ireny Szewińskiej, był 225 pkt gorszy.

Przy takich sukcesach Mirosławy Sarny osiągnięcia pozostałych lekkoatletów Kielecczyzny w 1969 roku wyglądają bardzo skromnie. Żadnemu z nich nie udało się stanąć na podium mistrzostw Polski. Najbliżej tego był Józef Jankowski z Radomiaka Radom, który zajął czwarte miejsce w biegu na przełaj młodzików na 2 km. Podczas przełajowych mistrzostw naszego kraju 13 kwietnia w Otwocku dobrze wypadli też biegacze Budowlanych Kielce – Bogdan Piątek był ósmy na 6 km juniorów, a Małgorzata Czerwińska dziewiąta na 1 km młodziczek.

Wojciech Wieczorek jako pierwszy skoczek z Kielecczyzny pokonał wysokość 2 m

Słabo wypadli juniorzy podczas I Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, rozegranej na początku września we Wrocławiu. W tej kategorii wieku startowały wówczas dziewczęta do lat 18 i chłopcy do lat 20 (włącznie). Najwyższe miejsce z juniorów Kielecczyzny wywalczył Wojciech Wieczorek z Budowlanych, który był piąty w skoku wzwyż z rezultatem 1,90 m. Barbara Czubaj z MKS Ostrowiec na szóstej pozycji ukończyła bieg na 400 m z czasem 59,2 s. Ponadto punktowane ósme lokaty zajęli: Bogdan Nadolski z Radomiaka wzwyż (1,85), Krzysztof Gancarczyk z Granatu Skarżysko w trójskoku (14,49, w elim. 14,60), Wiesław Zieliński z Granatu w dysku (42,20) i Bogusław Sobczyk z Budowlanych w oszczepie (61,74). Kieleckie w punktacji wojewódzkiej OSM zostało sklasyfikowane na przedostatnim 20. miejscu z dorobkiem zaledwie 11 pkt.

Podczas IV Igrzysk Młodzieży Szkolnej w lipcu w Warszawie, które nie miały jednak rangi mistrzostw Polski, najlepiej wypadł 15-letni Włodzimierz Furmanek z Budowlanych. Wygrał on skok o tyczce młodzików z rezultatem 3,40 m. Na podium stanął również 18-letni Andrzej Podeszwa z MKS Ostrowiec, który był był trzeci na 100 m juniorów z czasem 11,0 s.

Wojciech Michałowski, czołowy tyczkarz okręgu

Jeśli chodzi o drużynową rywalizację, to rok 1969 przyniósł ponowny awans do II ligi lekkoatletom Budowlanych. W ligowej rywalizacji nie liczyły się już punkty przyznawane za poziom wyników, ale za miejsca zajęte w zawodach. 27-28 września w Kielcach Budowlani zdobyli ich 212, wyprzedzając Unię Krywałd (196), która też awansowała do II ligi. Kolejne miejsca zajęli: 3. Górnik Jaworzno, 4. Iskra Pszczyna, 5. KKS Kluczbork, 6. Czuwaj Przemyśl.

24-25 maja w drużynowych mistrzostwach okręgu w Ostrowcu Budowlani z dorobkiem 266 pkt zdecydowanie wyprzedzili Granat (198), KSZO (168), LZS Łysogóry (164), Radomiak (147) i MKS Ostrowiec (103).

Prócz rozgrywek ligowych PZLA prowadził też klasyfikację drużynowych mistrzostw Polski, w której liczyły się osiągnięcia w imprezach mistrzowskich. Budowlani zajęli w niej 40. lokatę. Na 92. miejscu znalazł się Granat, na 110. Radomiak i na 116. MKS Ostrowiec.

W trójmeczu międzyokręgowym 21 września w Krakowie młodzicy Kielecczyzny z dorobkiem 138 pkt zajęli trzecie miejsce, za reprezentacjami Mazowsza (156) i gospodarzy (148).

Jeśli chodzi o imprezy organizowane na terenie okręgu w 1969 roku, to najwyższą rangę miały wspomniane zawody o wejście do II ligi w Kielcach. Odbyło się na nich uroczyste powitanie mistrzyni Europy Mirosławy Sarny, która uzyskała także najlepszy wynik, skacząc w niesprzyjających warunkach atmosferycznych w dal 6,13 m.

Podczas ogólnopolskiego mityngu 10 sierpnia w Pionkach na najwyższym poziomie stały rzuty. Piotr Gaździk rzucił młotem 64,08 m, Jan Majchrowski pchnął kulą 17,00 m (obaj AZS Wrocław), a Zygmunt Jałoszyński z AZS Warszawa rzucił oszczepem 72,11 m. Pionki organizowały też 21 czerwca trójmecz miast, który wygrały Puławy, przed Radomiem i gospodarzami.

Mistrzostwa okręgu trzykrotnie były rozgrywane w Ostrowcu Świętokrzyskim (przełajowe 30 marca, seniorów 14-15 czerwca i wielobojowe 4-5 października), a ponadto w Skarżysku-Kamiennej (juniorów 17-18 maja) i w Pionkach (młodzików 7 września).

Rekordów okręgu najwięcej ustanowiła Mirosława Sarna. Nie tylko w skoku w dal i 5-boju, które już wymieniliśmy, ale także po dwa razy w biegach na 100 m (najpierw 11,6, potem 11,5), na 200 m (24,0 i 23,7), 100 m ppł (15,2 i 15,0), w skoku wzwyż (1,71), a na koniec sezonu także na 400 m (55,6). Ponadto miała znaczący udział w rekordach sztafety 4×100 m Budowlanych 50,2 i 48,8 s. W tym ostatnim jej partnerkami były Elżbieta Bartos, Małgorzata Czerwińska i Teresa Marasek.

Rekordowe wyniki wśród kobiet padły też w nowo wprowadzonych konkurencjach – biegu na 1500 m (w lipcu Danuta Trela z Łysogór 5.11,6, w sierpniu Danuta Kwiatkowska z Budowlanych 5.04,7) i w sztafecie 4×400 m (Budowlani 4.04,8).

Wojciech Wieczorek jako pierwszy w okręgu skoczył wzwyż 2 m. Najpierw taką wysokość pokonał 23 lutego podczas zawodów w sali gimnastycznej WDK, a potem w maju na stadionie w Kielcach. Robert Czekaj z Budowlanych poprawił swój własny rekord okręgu z 1968 roku w skoku o tyczce wynikiem 4,28 m. Autorem kolejnego rekordowego wyniku był Jan Kozłowski z Pronitu Pionki na 10 000 m (31.57,6). Natomiast 19-letni Jarosław Urbaniak wyrównał okręgowy rekord na 200 m (22,3) i jako pierwszy po wojnie zawodnik z Kielecczyzny pobiegł 400 m poniżej 50 s (49,8).

W tabelach najlepszych lekkoatletek na świecie w 1969 roku Mirosława Sarna uplasowała się na piątym miejscu w skoku w dal. W 5-boju była na 12. pozycji, a ponadto 22. na 100 m, 29, na 200 m i 70. wzwyż. W Polsce najlepsza lekkoatletka Kielecczyzny okazała się pierwsza w 5-boju, a na 100 i 200 m oraz w skoku w dal zajęła drugie lokaty (za Ireną Szewińską). Bardzo wysoko, bo na czwartych miejscach, znalazła się na 400 m i wzwyż, a ponadto na początku czwartej dziesiątki w biegu na 100 m ppł.

Z pozostałych naszych zawodniczek najwyżej uplasowała się w tabelach Alicja Kołda z Granatu – na 18. pozycji w tabeli skoczkiń dal. Lokaty w drugiej dziesiątce zajmowały też sztatety Budowlanych – 4×400 (18.) i 4×100 m (19.). Maria Grzegolec z Łysogór była w trzeciej dziesiątce na 100 m i w czwartej na 200 m, a Barbara Czubaj w piątej na 400 m.

Jerzy Suchański w 1969 r. skoczył w dal 6,80 m i zdobył ponad 6 tys. punktów w 10-boju

Z mężczyzn najbardziej w Polsce liczył się wynik 2,00 wzwyż Wojciecha Wieczorka, który dał mu 17. miejsce w tabeli skoczków. W trzeciej dziesiątce uplasowali się Kazimierz Litwiński z KSZO w 10-boju i Władysław Chojnowski z Budowlanych na 400 m ppł. W czwartej znaleźli się Robert Czekaj w tyczce, Krzysztof Gancarczyk w trójskoku, Adam Taras z Granatu i Jan Sadkowski z Budowlanych w dysku, Józef Glibowski z KSZO w młocie, a w piątej Bogdan Borys z Granatu w tyczce, Wiesław Zieliński w dysku, Andrzej Kowalczyk z Budowlanych i Wiesław Jędrzejczyk z Łysogór w oszczepie oraz Jerzy Suchański z Budowlanych w 10-boju.

Rok 1969 przyniósł także sukcesy plebiscytowe. Mirosława Sarna nie tylko po raz drugi z rzędu zwyciężyła w plebiscycie „Słowa Ludu” na najlepszych sportowców Kielecczyzny, ale także zajęła trzecie miejsce w głosowaniu czytelników „Przeglądu Sportowego” na najlepszych sportowców w Polsce. W pierwszej dziesiątce tego prestiżowego plebiscytu była jedyną kobietą, a zatem została uznana zdecydowanie najlepszą polską sportsmenką w 1969 roku. Okazała się również pierwszą wśród lekkoatletów. Jan Werner, zdobywca drugiego dla Polski złotego medalu w Atenach w biegu na 400 m, zajął w plebiscycie czwarte miejsce.

Lidia Kania

Odnotujmy jeszcze, że w plebiscycie wydawanej w Starachowicach gazety „Budujemy Samochody” na najlepszych sportowców tego miasta zwyciężyła Lidia Kania, lekkoatletka Staru, wicemistrzyni świata głuchoniemych w rzucie oszczepem, najlepsza w 1969 roku oszczepniczka Kielecczyzny.

Rok 1969 przyniósł również zmiany we władzach Kieleckiego OZLA. 16 lutego na nowego prezesa wybrano Mariana Śliwińskiego z Ostrowca. Dotychczasowy prezes Tadeusz Gromski ze Skarżyska został jednym z wiceprezesów, drugim Piotr Wojciechowski ze Związku Zawodowego Metalowców, sekretarzem zarządu Mieczysław Filipowski, a skarbnikiem Władysław Czerwonka (obaj ze Skarżyska).

W sprawozdaniu ustępującego zarządu podano, że na terenie województwa kieleckiego jest 12 sekcji lekkiej atletyki zarejestrowanych w PZLA, a także 19 sekcji przy radach powiatowych Zrzeszenia LZS.

Te pierwsze działały przy następujących klubach: Budowlani Kielce, Granat Skarżysko, KSZO Ostrowiec, Pronit Pionki, Radomiak Radom, Star Starachowice, Wisła Sandomierz, SKS Walter Radom, LZS Łysogóry Kielce, MKS Chemik Pionki, MKS Orlęta Radom i MKS Ostrowia Ostrowiec. W trakcie kadencji OZLA 1965-68 zaprzestały działalności sekcje w Międzyszkolnych Klubach Sportowych w Kielcach, Skarżysku, Końskich i Szydłowcu, a także w Broni i Czarnych Radom oraz Cukrowni Kazimierza Wielka.

Marian Śliwiński z zawodniczkami KSZO Lidią Rogowską (z lewej), Ewą Sałkiewicz i Wiesławą Cymerys (siedzi)

Tabele najlepszych lekkoatletów Kielecczyzny w 1969 roku
K o b i e t y
60 m
8,0 Elżbieta PORTACHA 51 KSZO Ostrowiec 20.04 Ostrowiec
8,2 Maria PYRKA 53 Orlęta Radom
8,2 Anna SZAFRAŃSKA 54 Budowlani Kielce
8,3 I. KONDRAK 56 Budowlani Kielce
8,4 Anna LASKOWSKA 55 Radomiak Radom
8,4 M. MATYJASZCZYK 55 Budowlani Kielce
8,4 Jadwiga STAWIŃSKA 54 Budowlani Kielce
8,5 Anna KOŁODZIEJ 55 Budowlani Kielce
8,5 D. NOWAKOWSKA 56 Budowlani Kielce
100 m
11,5 Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 2.07 Mediolan
12,0 Maria GRZEGOLEC 47 LZS Łysogóry Kielce 15.10 Radom
12,4 Małgorzata CZERWIŃSKA 53 Budowlani Kielce 7.06 Kielce
12,5 Alicja KOŁDA 53 Granat Skarżysko 7.06 Kielce
12,7 Anna JASIŃSKA 52 Radomiak Radom 7.06 Kielce
12,7 Elżbieta PORTACHA 51 KSZO Ostrowiec 2.09 Wrocław
12,8 Barbara CZUBAJ 51 MKS Ostrowiec 30.04 Ostrowiec
12,8 Joanna ZYGMUNTOWICZ 52 Granat Skarżysko 7.06 Kielce
12,8 Teresa ZASUCHA 46 LZS Łysogóry Kielce 25.07 Mielec
12,9 Danuta TRELA 52 LZS Łysogóry Kielce 11.06 Lublin
200 m
23,7 Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 9.09 Warszawa
25,4 Maria GRZEGOLEC 47 LZS Łysogóry Kielce 25.05 Ostrowiec
26,2 Barbara CZUBAJ 51 MKS Ostrowiec 15.06 Ostrowiec
26,3 Małgorzata CZERWIŃSKA 53 Budowlani Kielce 21.07 Warszawa
26,5 Elżbieta PORTACHA 51 KSZO Ostrowiec 14.09 Skarżysko
26,6 Elżbieta BARTOS 51 Budowlani Kielce 8.06 Kielce
26,7 Alicja KOŁDA 53 Granat Skarżysko 5.10 Ostrowiec
27,2 Halina KUCHARSKA 52 Granat Skarżysko 5.06 Kielce
27,3 Anna JASIŃSKA 52 Radomiak Radom 12.10 Puławy
27,4 Joanna ZYGMUNTOWICZ 52 Granat Skarżysko 25.05 Ostrowiec
300 m
43,4 Małgorzata CZERWIŃSKA 53 Budowlani Kielce 26.05 Ostrowiec
44,0 Halina KUCHARSKA 52 Granat Skarżysko 1.05 Puławy
44,1 Barbara KWIETNIEWSKA 55 Budowlani Kielce 7.07 Skarżysko
44,5 Krystyna BIGOS 53 MKS Ostrowiec 7.07 Skarżysko
44,9 Danuta OŁOWNIA 53 LZS Łysogóry Kielce 18.05 Kielce
400 m
55,6 Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 10.10 Kielce
58,9 Barbara CZUBAJ 51 MKS Ostrowiec 14.06 Ostrowiec
59,8 Halina KUCHARSKA 52 Granat Skarżysko 28.06 Gdynia
59,9 Małgorzata CZERWIŃSKA 53 Budowlani Kielce 27.07 Tarnów
60,9 Maria GRZEGOLEC 47 LZS Łysogóry Kielce 10.10 Kielce
62,0 Alicja GRZEGORCZYK 51 MKS Pionki 10.05 Pionki
62,0 Anna TUTALAK 51 Star Starachowice 28.06 Gdynia
62,0 Danuta TRELA 52 LZS Łysogóry Kielce 25.07 Mielec
62,2 Teresa MALEC 43 LZS Łysogóry Kielce 14.06 Ostrowiec
62,4 Henryka JÓŹWIK 38 Budowlani Kielce 15.09 Kielce
500 m
1.20,3 Danuta TRELA 52 LZS Łysogóry Kielce 14.06 Lublin
600 m
1.47,6 Sabina SZYMAŃSKA 52 Radomiak Radom
1.49,4 Halina JAKUBOWSKA 51 Radomiak Radom
800 m
2.19,8 Henryka JÓŹWIK 38 Budowlani Kielce 27.09 Kielce
2.21,6 Barbara CZUBAJ 51 MKS Ostrowiec 19.10 Ostrowiec
2.23,0 Teresa MALEC 43 LZS Łysogóry Kielce 25.05 Ostrowiec
2.23,2 Halina KUCHARSKA 52 Granat Skarżysko 25.05 Ostrowiec
2.23,9 Anna TUTALAK 51 Star Starachowice 21.07 Warszawa
2.25,2 Teodora KUCHARCZAK 49 Budowlani Kielce 8.06 Kielce
2.25,4 Danuta KWIATKOWSKA 51 Budowlani Kielce 27.09 Kielce
2.25,7 Danuta TRELA 52 LZS Łysogóry Kielce 18.05 Skarżysko
2.32,0 Kazimiera WAWSZCZYK 52 LZS Łysogóry Kielce 14.06 Lublin
2.35,1 Małgorzata MARUSZCZAK 54 Radomiak Radom 12.10 Puławy
1500 m
5.04,0 Danuta KWIATKOWSKA 51 Budowlani Kielce 3.08 Rzeszów
5.11,6 Danuta TRELA 52 LZS Łysogóry Kielce 27.07 Mielec
5.19,6 Teresa MALEC 43 LZS Łysogóry Kielce 27.07 Mielec
5.23,6 Teodora KUCHARCZAK 49 Budowlani Kielce 18.10 Skarżysko
5.31,0 Anna TUTALAK 51 Star Starachowice 28.09 Ostrowiec
5.32,8 Zofia PEREK 52 LZS Łysogóry Kielce 18.10 Skarżysko
5.42,8 Małgorzata MARUSZCZAK 54 Radomiak Radom 28.09 Ostrowiec
80 m ppł
12,9 Alina BEDNARCZYK 56 Budowlani Kielce 10.05 Kielce
12,9 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 10.05 Kielce
100 m ppł
15,0 Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 4.10 Ostrowiec
16,1* Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 26.07 Tarnów
16,8 Wiesława SAŃPRUCH 50 Budowlani Kielce 7.06 Kielce
17,2 Lucyna STAWARZ 52 Budowlani Kielce 28.09 Kielce
17,4 Barbara CZUBAJ 51 MKS Ostrowiec 4.10 Ostrowiec
17,6 Maria ZEP 54 Granat Skarżysko 25.05 Ostrowiec
17,6 Alina BEDNARCZYK 56 Budowlani Kielce 21.09 Kraków
18,0 Elżbieta MICHALSKA 48 Pronit Pionki 21.06 Pionki
18,0 Krystyna KONOPKA 54 KSZO Ostrowiec 9.08 Ostrowiec
18,1 Ludwika KOBYLARCZYK 51 Radomiak Radom 21.06 Pionki
* „Słowo Ludu” z 10.08.1969 podało, że Regina Pałys przebiegła na zawodach w Warszawie 100 m ppł w 16,0 s. Tego wyniku nie ma tabelach PZLA i Kieleckiego OZLA
4×100 m
48,8 BUDOWLANI Kielce (seniorki) 27.09 Kielce
(E. BARTOS, 51 – T. MARASEK, 54 – M. CZERWIŃSKA, 53 – M. SARNA, 42)
51,6 GRANAT Skarżysko-Kamienna (juniorki) 24.05 Ostrowiec
(A. KOŁDA, 53 – J. ZYGMUNTOWICZ, 52 – H. KUCHARSKA, 52 – B. PARSZEWSKA, 55)
51,6 BUDOWLANI Kielce (juniorki) 3.06 Kielce
(L. STAWARZ, 52 – D. KWIATKOWSKA, 51 – E. BARTOS, 51 – M. CZERWIŃSKA, 53)
51,6 LZS ŁYSOGÓRY Kielce (seniorki) 26.07 Mielec
(K. GŁÓWKA, 55 – M. WOJTUN, 50 – T. ZASUCHA, 46 – M. GRZEGOLEC, 47)
53,7 MKS Pionki (juniorki) 3.06 Kielce
53,8 MKS Ostrowiec Świętokrzyski (juniorki) 3.06 Kielce
53,8 PRONIT Pionki (seniorki) 7.06 Kielce
54,0 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (juniorki) 28.09 Ostrowiec
54,4 RADOMIAK Radom (juniorki) 7.06 Kielce
54,4 MKS ORLĘTA Radom (młodziczki) 19.10 Skarżysko
(GRUSZKA, 54 – PIELKA, 54 – M. ZIELIŃSKA, 53 – M. PYRKA, 53)
sztafety łączone
49,3 KIELECKIE (reprezentacja województwa juniorek) 5.09 Wrocław
52,0 RADOM (reprezentacja miasta) 21.06 Pionki
52,7 KIELECKIE (reprezentacja województwa młodziczek) 21.09 Kraków
szkoła
54,2 I LO im. Stefana Żeromskiego Kielce 19.10 Kielce
4×400 m
4.04,8 BUDOWLANI Kielce (seniorki) 26.07 Tarnów
(H. JÓŹWIK, 38 – M. CZERWIŃSKA, 53 – E. BARTOS, 51 – D. KWIATKOWSKA, 51)
4.24,6 LZS ŁYSOGÓRY Kielce (juniorki) 19.10 Skarżysko
(E. MUSIAŁ, 51 – Z. PEREK, 52 – D. OŁOWNIA, 53 – D. TRELA, 52)
4.53,9 LZS ŁYSOGÓRY II Kielce (młodziczki) 19.10 Skarżysko
(BOCZEK, 53 – WIERZBOWSKA, 54 – JĘDRZEJCZYK, 54 – GADECKA, 53)
wzwyż
1,71 Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 4.10 Ostrowiec
1,51 Teresa MARASEK 54 Budowlani Kielce 10.05 Kielce
1,46 Alina BEDNARCZYK 56 Budowlani Kielce 17.08 Pińczów
1,45 Mirosława STĘPLEWSKA 54 Budowlani Kielce 30.04 Kielce
1,43 Grażyna ZABIELSKA 52 Budowlani Kielce 22.05 Kielce
1,43 Bożena CZARNECKA 52 MKS Pionki 8.06 Ostrowiec
1,40 Lucyna CHARKIEWICZ 44 Granat Skarżysko 1.05 Puławy
1,40 Teresa ZIMRÓZ 52 LZS Łysogóry Kielce 10.05 Kielce
1,40 Kazimiera STOIŃSKA 50 MKS Ostrowiec 24.05 Ostrowiec
1,40 Halina FORNAL 55 LZS Łysogóry Kielce 5.10 Krywałd
w dal
6,49 (2,0) Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 19.09 Ateny
5,82 Alicja KOŁDA 53 Granat Skarżysko 21.09 Kraków
5,31 Maria GRZEGOLEC 47 LZS Łysogóry Kielce 1.05 Kielce
5,17 Teresa ZASUCHA 46 LZS Łysogóry Kielce 4.10 Krywałd
5,11 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 15.06 Ostrowiec
5,09 Joanna ZYGMUNTOWICZ 52 Granat Skarżysko 11.05 Ostrowiec
5,08 Anna JASIŃSKA 53 Radomiak Radom 10.09 Radom
5,06 Halina ZIĘTEK 52 MKS Pionki 17.05 Skarżysko
5,03 Barbara CZUBAJ 51 MKS Ostrowiec 17.05 Skarżysko
4,98 Wiesława SOKOŁOWSKA 49 LZS Radomka Radom 30.08 Lublin
kula
11,50 Stefania FURMANEK 44 LZS Łysogóry Kielce 25.07 Mielec
10,92 Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 14.06 Ostrowiec
10,84 Zofia RUTKA 52 MKS Pionki 17.05 Skarżysko
10,42 Mirosława TYTKO 52 LZS Łysogóry Kielce 28.09 Ostrowiec
10,19 Wiesława SOKOŁOWSKA 49 LZS Radomka Radom 12.10 Puławy
10,17 Bożena WYSOCKA 51 MKS Ostrowiec 17.05 Skarżysko
10,15 Lucyna CHARKIEWICZ 44 Granat Skarżysko 1.05 Puławy
10,06 Barbara KOSSOWSKA 47 Radomiak Radom 22.07 Radom
9,92 Marta GRABOWSKA 53 LZS Łysogóry Kielce 15.10 Krzelów
9,90 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 3.08 Rzeszów
9,90 Jolanta KOPEĆ 52 Budowlani Kielce 27.09 Kielce
dysk
36,82 Stefania FURMANEK 44 LZS Łysogóry Kielce 27.07 Mielec
33,58 Lucyna CHARKIEWICZ 44 Granat Skarżysko 1.05 Puławy
33,20 Teresa DANIELSKA 51 LZS Opoczno 12.10 Lipiny
32,98 Teodora KUCHARCZAK 49 Budowlani Kielce 14.07 Szydłowiec
32,54 Apolonia WINIARSKA 36 Granat Skarżysko 1.05 Puławy
31,74 Czesława MARKOWSKA 54 LZS Łysogóry Kielce 14.07 Szydłowiec
31,50 Wiesława SOKOŁOWSKA 49 LZS Radomka Radom 22.10 Radom
31,24 Alicja PIETRZYKOWSKA 52 MKS Ostrowiec 14.07 Szydłowiec
31,08 Zofia CENDROWSKA 51 LZS Łysogóry Kielce 4.05 Radom
30,16 Wanda SURMA 49 Budowlani Kielce 14.07 Szydłowiec
oszczep
39,82 Lidia KANIA 46 Star Starachowice 7.06 Kielce
35,80 Zofia MIŚKIEWICZ 50 MKS Ostrowiec 24.05 Ostrowiec
35,70 Jadwiga ZYCHOWICZ 52 Budowlani Kielce 1.05 Kielce
34,98 Krystyna KOWALSKA 51 LZS Łysogóry Kielce 19.10 Skarżysko
33,36 Gabriela CZWARNO 51 Orlęta Radom 21.06 Pionki
32,90 Wanda SURMA 49 Budowlani Kielce 27.09 Kielce
31,92 Krystyna OKOŃSKA 52 LZS Sandomierz 24.05 Ostrowiec
31,66 Jolanta KOPEĆ 52 Budowlani Kielce 22.08 Kielce
31,48 Barbara WOJNER 56 Budowlani Kielce 13.09 Skarżysko
30,60 Pelagia SOBOŃ 44 LZS Łysogóry Kielce 6.07 Skarżysko
5-bój (100 m ppł – wzwyż – kula – w dal – 200 m)
4.733 Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 5.10 Ostrowiec
(15,0 – 10,29 – 1,71 – 6,35 – 24,7)
3.537 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 27.07 Tarnów
(16,1 – 9,48 – 1,35 – 4,94 – 28,2)
3.470 Barbara CZUBAJ 51 MKS Ostrowiec 5.10 Ostrowiec
(17,4 – 8,28 – 1,35 – 5,01 – 26,4)
3.333 Alicja KOŁDA 53 Granat Skarżysko 5.10 Ostrowiec
(19,1 – 7,96 – 1,38 – 5,07 – 26,7)
3.087 Joanna ZYGMUNTOWICZ 52 Granat Skarżysko 5.10 Ostrowiec
(19,7 – 9,45 – 1,38 – 4,58 – 29,4)
3.073 Halina KUCHARSKA 52 Granat Skarżysko 5.10 Ostrowiec
(19,9 – 7,94 – 1,38 – 4,72 – 28,2)
2.869 Alina BEDNARCZYK 56 Budowlani Kielce 5.10 Ostrowiec
(17,9 – 5,94 – 1,38 – 4,58 – 30,3)
2.770 Teresa MARASEK 51 Budowlani Kielce 5.10 Ostrowiec
(22,3 – 7,31 – 1,38 – 4,46 – 28,7)
Wyniki uzyskane w hali (sali)
20 m
3,2 Lucyna STAWARZ 52 Budowlani Kielce 22.02 Kielce
3,2 Wiesława SAŃPRUCH 50 Budowlani Kielce 22.02 Kielce
3,3 Jadwiga STAWIŃSKA 54 Budowlani Kielce 19.01 Kielce
3,3 Anna SZAFRAŃSKA 53 Budowlani Kielce 23.03 Kielce
25 m
3,7 Elżbieta PORTACHA 51 KSZO Ostrowiec 9.02 Ostrowiec
3,8 Maria GRZEGOLEC 47 LZS Łysogóry Kielce 9.02 Ostrowiec
3,8 Elżbieta MICHALSKA 48 Pronit Pionki 9.02 Ostrowiec
60 m
7,6 Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 23.02 Czerwieńsk
25 m ppł
4,2 Jadwiga STAWIŃSKA 54 Budowlani Kielce 19.01 Kielce
4,3 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 23.02 Kielce
4,3 Lucyna STAWARZ 52 Budowlani Kielce 23.02 Kielce
wzwyż
1,48 Teresa MARASEK 51 Budowlani Kielce 23.03 Kielce
1,40 Alina BEDNARCZYK 56 Budowlani Kielce 23.02 Kielce
1,40 Mirosława STĘPLEWSKA 54 Budowlani Kielce 23.03 Kielce
w dal
6,12 Mirosława SARNA 42 Budowlani Kielce 23.02 Czerwieńsk
z miejsca
2,20 Elżbieta PORTACHA 51 KSZO Ostrowiec 9.02 Ostrowiec
2,10 Anna KOPYRA 52 MKS Ostrowiec 9.02 Ostrowiec
trójskok
z miejsca
7,54 Regina PAŁYS 50 Budowlani Kielce 22.02 Kielce
7,30 Wiesława SAŃPRUCH 50 Budowlani Kielce 22.02 Kielce
6,50 Anna SZAFRAŃSKA 54 Budowlani Kielce 19.01 Kielce
6,40 Alina BEDNARCZYK 56 Budowlani Kielce 19.01 Kielce
6,40 Teresa MARASEK 51 Budowlani Kielce 23.03 Kielce
M ę ż c z y ź n i
60 m
7,1 Marek WIELGUS 52 KSZO Ostrowiec 20.04 Ostrowiec
100 m
10,8 Andrzej PODESZWA 51 MKS Ostrowiec 8.06 Ostrowiec
10,9 Janusz KRZESZOWSKI 49 Star Starachowice 22.07 Skarżysko
10,9 Dariusz WÓJTOWICZ 52 Radomiak Radom 21.06 Łódź
11,0 Jarosław URBANIAK 50 Budowlani Kielce 23.06 Kielce
11,0 Andrzej KOPYRA 50 KSZO Ostrowiec 21.07 Puławy
11,0 Bogdan NADOLSKI 49 Radomiak Radom 4.10 Ostrowiec
11,0 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 4.10 Ostrowiec
11,0 Grzegorz DĄBROWA 52 Orlęta Radom 16.10 Radom
11,1 Stefan ROSIŃSKI 41 Radomiak Radom 24.05 Ostrowiec
11,1 Marek WIELGUS 52 KSZO Ostrowiec 17,09 Radom
200 m
22,3 Jarosław URBANIAK 50 Budowlani Kielce 30.06 Kielce
22,7 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 22.10 Kielce
22,8 Andrzej PODESZWA 51 MKS Ostrowiec 22.05 Kielce
22,9 Marian KAŁKA 50 Granat Skarżysko 29.06 Gdynia
23,0 Andrzej KOPYRA 50 KSZO Ostrowiec 14.09 Skarżysko
23,0 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 22.10 Kielce
23,2 Ryszard PŁATEK 49 MKS Pionki 22.06 Pionki
23,3 Tadeusz SOKOŁOWSKI 50 Radomiak Radom 9.07 Radom
23,4 Marek WIELGUS 52 KSZO Ostrowiec 22.05 Kielce
23,4 Bogdan NADOLSKI 49 Radomiak Radom 22.06 Pionki
400 m
49,8 Jarosław URBANIAK 50 Budowlani Kielce 27.09 Kielce
50,2 Marian KAŁKA 50 Granat Skarżysko 12.10 Mielec
51,1 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 7.07 Skarżysko
51,2 Andrzej PODESZWA 51 MKS Ostrowiec 26.10 Pionki
51,4 Tadeusz ŚWIT 46 Budowlani Kielce 12.10 Mielec
51,7 Marcin MALINOWSKI 49 LZS Jędrzejów 15.10 Krzelów
51,8 Zdzisław KALBARCZYK 47 Radomiak Radom 10.05 Kielce
51,9 Kazimierz LITWIŃSKI 46 KSZO Ostrowiec 6.07 Zawichost
51,9 Tadeusz LISOWSKI 50 Granat Skarżysko 13.09 Skarżysko
52,0 Józef KOWALSKI 49 LZS Radomka Radom 14.09 Skarżysko
800 m
1.56,6 Witold KUŁAGA 45 Budowlani Kielce 10.08 Pionki
1.56,7 Zdzisław KALBARCZYK 47 Radomiak Radom 25.05 Ostrowiec
1.58,0 Sławomir MARCINIEWSKI 47 Budowlani Kielce 12.10 Mielec
1.59,3 Janusz MARCINIEWSKI 44 Budowlani Kielce 2.10 Warszawa
1.59,6 Andrzej BĘTKOWSKI 51 Granat Skarżysko 25.05 Ostrowiec
1.59,8 Marian JAWORSKI 45 KSZO Ostrowiec 9.08 Ostrowiec
2.00,2 Zdzisław BANAŚ 43 LZS Łysogóry Kielce 20.09 Gdańsk
2.00,7 Wiesław KOBZA 49 LZS Radomka Radom 22.07 Radom
2.00,7 Józef JANKOWSKI 52 Radomiak Radom 17.09 Radom
2.00,9 Marian KAŁKA 50 Granat Skarżysko 14.09 Skarżysko
1000 m
2.31,8 Jan KOZŁOWSKI 45 Pronit Pionki
2.32,3 Janusz MARCINIEWSKI 44 Budowlani Kielce
2.33,2 Witold KUŁAGA 45 Budowlani Kielce
2.36,6 Sławomir MARCINIEWSKI 47 Budowlani Kielce
2.37,0 Stefan JANIK 51 Budowlani Kielce
2.37,4 Władysław BŁASZCZYK 51 Budowlani Kielce
3.39,9 Marian JAWORSKI 45 KSZO Ostrowiec 3.08 Ostrowiec
2.40,0 Józef JANKOWSKI 52 Radomiak Radom 7.09 Pionki
2.41,0 Henryk WITKOWSKI 52 Radomiak Radom 7.09 Pionki
2.41,9 Andrzej BĘTKOWSKI 51 Granat Skarżysko 1.05 Puławy
1500 m
4.00,2 Jan KOZŁOWSKI 45 Pronit Pionki 31.07 Warszawa
4.00,4 Sławomir MARCINIEWSKI 47 Budowlani Kielce 3.08 Rzeszów
4.02,8 Janusz MARCINIEWSKI 44 Budowlani Kielce 15.09 Kielce
4.03,8 Witold KUŁAGA 45 Budowlani Kielce 15.09 Kielce
4.04,8 Zdzisław KALBARCZYK 47 Radomiak Radom 14.06 Ostrowiec
4.06,7 Wiesław KOBZA 49 LZS Radomka Radom 25.07 Mielec
4.08,5 Bogdan PIĄTEK 49 Budowlani Kielce 30.04 Kielce
4.08,9 Józef JANKOWSKI 52 Radomiak Radom 13.09 Skarżysko
4.09,0 Andrzej URBAŃSKI 50 Radomiak Radom 7.06 Kielce
4.09,6 Leszek KURTEK 49 Budowlani Kielce 7.07 Skarżysko
3000 m
8.37,4 Jan KOZŁOWSKI 45 Pronit Pionki 21.07 Puławy
8.52,8 Józef NOWAK 49 KSZO Ostrowiec 21.07 Puławy
8.56,8 Witold KUŁAGA 45 Budowlani Kielce 22.08 Kielce
8.58,4 Bogdan PIĄTEK 49 Budowlani Kielce 10.05 Kielce
8.59,0 Władysław BŁASZCZYK 51 Budowlani Kielce 22.08 Kielce
8.59,6 Edmund KIBIL 38 Radomiak Radom 10.05 Kielce
9.05,6 Zdzisław BANAŚ 43 LZS Łysogóry Kielce 16.07 Radom
9.08,2 Andrzej URBAŃSKI 49 Radomiak Radom 24.05 Ostrowiec
9.17,4 Stefan JANIK 51 Budowlani Kielce 22.08 Kielce
9.19,8 Henryk WITKOWSKI 52 Radomiak Radom 14.09 Skarżysko
5000 m
15.17,6* Jan KOZŁOWSKI 45 Pronit Pionki 14.06 Ostrowiec
15.18,0 Zdzisław BANAŚ 43 LZS Łysogóry Kielce 25.05 Ostrowiec
15.20,2 Edmund KIBIL 38 Radomiak Radom 25.05 Ostrowiec
15.51,8 Leszek KURTEK 49 Budowlani Kielce 22.07 Radom
15.55,0 Bogdan PIĄTEK 49 Budowlani Kielce 28.09 Kielce
15.55,8 Józef NOWAK 49 KSZO Ostrowiec 14.06 Ostrowiec
16.05,8 Józef JANKOWSKI 52 Radomiak Radom 12.10 Puławy
16.13,2 Andrzej URBAŃSKI 49 Radomiak Radom 22.07 Radom
16.16,4 Roman BAKIERZYŃSKI 50 KSZO Ostrowiec 25.05 Ostrowiec
16.17,8 Jerzy KAPUSTA 48 Radomiak Radom 22.07 Radom
* W tabelach najlepszych lekkoatletów Kieleccczyzny publikowanych w „Słowie Ludu” Jan Kozłowski jest pierwszy z wynikiem 15.04,0. Brak jego potwierdzenia w zestawieniach Kieleckiego OZLA i innych źródłach.
10 000 m
31.57,6 Jan KOZŁOWSKI 45 Pronit Pionki 18.10 Skarżysko
32.44,0 Zdzisław BANAŚ 43 LZS Łysogóry Kielce 25.07 Mielec
32.47,6 Edmund KIBIL 38 Radomiak Radom 15.06 Ostrowiec
33.08,0 Bogdan PIĄTEK 49 Budowlani Kielce 12.10 Mielec
34.43,6 Andrzej URBAŃSKI 49 Radomiak Radom 18.10 Skarżysko
34.49,2 Mirosław RĘBIŚ 44 Radomiak Radom 18.10 Skarżysko
35.21,6 Jerzy KAPUSTA 48 Radomiak Radom 18.10 Skarżysko
35.41,2 Tadeusz MACHNIO 36 LZS Radomka Radom 18.10 Skarżysko
36.33.6 Łukasz ŁAWICKI 44 LZS Włoszczowa 18.10 Skarżysko
40.14,2 Andrzej KOCIOŁEK 46 Pronit Pionki 22.06 Pionki
maraton
3.05.26,4 Edmund KIBIL 38 Radomiak Radom 22.07 Cedynia
110 m ppł
15,7 Maciej GRZELKA 42 Granat Skarżysko 7.06 Kielce
15,7 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 3.08 Rzeszów
16,0 Władysław SOLONEK 40 KSZO Ostrowiec 24.05 Ostrowiec
16,4 Józef BOCIARSKI 51 MKS Pionki 8.06 Ostrowiec
16,8 Kazimierz LITWIŃSKI 46 KSZO Ostrowiec 5.10 Ostrowiec
17,0 Jarosław URBANIAK 50 Budowlani Kielce 26.07 Tarnów
17,2* Wiktor WOJCIECHOWSKI 46 Budowlani Kielce 14.06 Ostrowiec
17,2 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 13.09 Skarżysko
17,3 Marek KUSZTAL 47 Pronit Pionki 24.05 Pionki
17,4 Czesław WANAT 43 Radomiak Radom 7.06 Kielce
* W tabelach najlepszych lekkoatletów Kielecczyzny publikowanych w „Słowie Ludu” Wiktor WOJCIECHOWSKI jest szósty z czasem 16,9 s.
91,4 cm
16,0 Marek BISKUPSKI 52 Budowlani Kielce 21.09 Kraków
200 m ppł
25,3 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 26.07 Tarnów
27,2 Marek BISKUPSKI 52 Budowlani Kielce 7.09 Pionki
400 m ppł
54,4 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 8.06 Zabrze
58,5 Tadeusz ŚWIT 46 Budowlani Kielce 28.09 Kielce
59,0 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 14.09 Skarżysko
59,8 Janusz CZAPLA 51 Budowlani Kielce 15.06 Ostrowiec
60,0 Janusz MARCINIEWSKI 44 Budowlani Kielce 10.05 Kielce
60,6 Jan DZIUBA 50 Granat Skarżysko 24.05 Ostrowiec
61,0 Józef JANKOWSKI 52 Radomiak Radom 14.09 Skarżysko
61,4 Jerzy KAPUSTA 48 Radomiak Radom 11.05 Pionki
61,5 Sławomir MARCINIEWSKI 47 Budowlani Kielce 10.05 Kielce
61,5 Józef BOCIARSKI 51 MKS Pionki 22.06 Pionki
3000 m prz
9.33,4 Edmund KIBIL 38 Radomiak Radom 21.06 Pionki
9.44,0 Józef NOWAK 49 KSZO Ostrowiec 6.07 Skarżysko
9.52,4 Lech WIŚNIEWSKI 40 Budowlani Kielce 25.05 Ostrowiec
10.01,8 Jerzy KAPUSTA 48 Radomiak Radom 25.05 Ostrowiec
10.03,8 Roman BAKIERZYŃSKI 50 KSZO Ostrowiec 9.08 Ostrowiec
10.07,8 Andrzej URBAŃSKI 49 Radomiak Radom 15.06 Ostrowiec
10.08,0 Jan SPYCHAŁA 49 LZS Staszów 15.06 Ostrowiec
10.13,6 Leszek KURTEK 49 Budowlani Kielce 25.05 Ostrowiec
10.32,2 Józef WITEK 45 LZS Staszów 26.07 Mielec
10.36,0 Karol GÓRA 47 LZS Kazimierza Wielka 25.05 Ostrowiec
4×100 m
44,1 BUDOWLANI Kielce (juniorzy) 13.09 Skarżysko
(J. URBANIAK, 50 – J. SUCHAŃSKI, 49 – M. BISKUPSKI, 52 – W. CHOJNOWSKI, 49)
44,6 RADOMIAK Radom (seniorzy) 24.05 Ostrowiec
(D. WÓJTOWICZ, 52 – S. ROSIŃSKI, 41 – K. KOSSOWSKI, 45 – B. NADOLSKI, 49)
44,9 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 13.09 Skarżysko
(A. KOPYRA, 50 – M. WIELGUS, 52 – W. TWORZEWSKI, 54 – Z. WOLSKI, 50)
45,0 GRANAT Skarżysko-Kamienna (seniorzy) 7.06 Kielce
(M. GRZELKA, 42 – J. JAKOWSKI, 45 – K. GANCARCZYK, 49 – MICHAŁOWSKI)
45,2 RADOMIAK Radom (juniorzy) 14.06 Ostrowiec
(KAROLAK, 52 – T. SOKOŁOWSKI, 50 – D. WÓJTOWICZ, 52 – B. NADOLSKI 49)
45,5 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (seniorzy) 14.06 Ostrowiec
45,5 MKS Ostrowiec Świętokrzyski (seniorzy) 14.06 Ostrowiec
(W. GRUSZKA, 53 – M. JEŻEWSKI, 52 – A. GRUSZKA, 48 – A. PODESZWA, 51)
45,9 MKS ORLĘTA Radom (juniorzy) 3.06 Kielce
46,0 MKS ORLĘTA Radom (młodzicy) 19.10 Skarżysko
(W. ZYCH, 54 – Z. KAŁUZIŃSKI, 53 – J. MERWA, 52 – G. DĄBROWA, 52)
46,1 RADOMIAK Radom (młodzicy) 19.10 Skarżysko
(D. WÓJTOWICZ, 52 – Z. SZANCIŁŁO, 52 – Z. ADRIAŃSKI, 52 – KAROLAK, 52)
sztafety łączone
43,3 KIELECKIE (reprezentacja województwa juniorów) 22.08 Kielce
45,1 KIELECKIE (reprezentacja województwa młodzików) 21.09 Kraków
szkoła
46,0 TECHNIKUM HUTNICZO-MECHANICZNE Ostrowiec 19.10 Ostrowiec
4×400 m
3.25,8 BUDOWLANI Kielce (seniorzy) 28.09 Kielce
(J. MARCINIEWSKI, 44 – T. ŚWIT, 46 – W. CHOJNOWSKI, 49 – J. URBANIAK, 50)
3.29,4 GRANAT Skarżysko-Kamienna (juniorzy) 25.05 Ostrowiec
(T. LISOWSKI, 50 – J. DZIUBA, 50 – A. BĘTKOWSKI, 51 – M. KAŁKA, 50)
3.32,6 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (seniorzy) 25.05 Ostrowiec
(M. JAWORSKI, 45 – S. LENART – J. WIELGUS, 48 – M. ROGALA, 50)
3.33,1 BUDOWLANI Kielce (juniorzy) 18.05 Skarżysko
(J. URBANIAK, 50 – A. KONIK, 50 – J. CZAPLA, 51 – W. CHOJNOWSKI, 49)
3.33,4 RADOMIAK Radom (seniorzy) 25.05 Ostrowiec
(G. KOŁTUNIAK, 50 – J. JANKOWSKI, 52 – Z. KALBARCZYK, 47 – A. URBAŃSKI, 50)
3.40,2 RADOMIAK Radom (juniorzy) 14.09 Skarżysko
(G. KOŁTUNIAK, 50 – KRUK, 52 – J. ŚLĘZAK, 52 – J. JANKOWSKI, 52)
3.43,3 MKS Pionki (juniorzy) 25.05 Pionki
3.43,4 MKS ORLĘTA Radom (juniorzy) 19.10 Skarżysko
3.47,2 LZS ŁYSOGÓRY Kielce (seniorzy) 25.05 Ostrowiec
(S. PETRYKOWSKI, 51 – W. GRUDZIEŃ – L. RÓŻYŃSKI – M. MARASEK)
3.49,0 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (juniorzy) 14.09 Skarżysko
sztafety łączone
3.33,2 RADOM (reprezentacja miasta) 21.06 Pionki
3.34,6 LZS KIELECKIE (reprezentacja województwa zrzeszenia) 5.10 Krywałd
3.35,2 KIELECKIE (reprezentacja województwa szkół rolniczych) 14.06 Lublin
(S. PIETRYKOWSKI, 51 – W. KĘPA, 50 – S. PAŁGAN, 50 – S. PIĄTEK, 49)
wzwyż
2,00 Wojciech WIECZOREK 49 Budowlani Kielce 10.05 Kielce
1,92 Bogdan NADOLSKI 49 Radomiak Radom 22.07 Radom
1,91 Janusz PIWKO 50 Budowlani Kielce 8.06 Kielce
1,90 Jarosław URBANIAK 50 Budowlani Kielce 10.05 Kielce
1,85 Włodzimierz WOJCIECHOWSKI 46 Budowlani Kielce 21.07 Kielce
1,82 Krzysztof GANCARCZYK 49 Granat Skarżysko 17.08 Pińczów
1,78 Marek KOWALCZYK 50 LZS Radomka Radom 6.07 Skarżysko
1,75 Zdzisław WOLSKI 50 KSZO Ostrowiec 18.05 Skarżysko
1,75 Janusz MERWA 52 Orlęta Radom 26.05 Ostrowiec
1,75 Wojciech ZARZYCKI 51 MKS Ostrowiec 14.06 Ostrowiec
1,75 Andrzej JASKULSKI 49 MKS Pionki 22.06 Pionki
1,75 Wojciech MICHAŁOWSKI 45 Budowlani Kielce
1,75 SZCZEPAŃSKI ZSZ Opatów
tyczka
4,28 Robert CZEKAJ 50 Budowlani Kielce 6.10 Kielce
4,20 Bogdan BORYS 44 Granat Skarżysko 14.06 Ostrowiec
3,80* Wojciech MICHAŁOWSKI 45 Budowlani Kielce 24.05 Ostrowiec
3,70 Włodzimierz FURMANEK 54 Budowlani Kielce 27.09 Kielce
3,50 Andrzej MALEC 47 Radomiak Radom 14.06 Ostrowiec
3,42 Stefan GRZYB 52 Radomiak Radom 5.10 Ostrowiec
3,40 Janusz SŁAWIŃSKI 50 KSZO Ostrowiec 24.05 Ostrowiec
3,40 Czesław KLIM 52 Budowlani Kielce 14.06 Ostrowiec
3,30 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 5.10 Ostrowiec
3,30 Ryszard DYTMAN 49 Granat Skarżysko 5.10 Ostrowiec
3,30 Jan KARPETA 50 Granat Skarżysko 5.10 Ostrowiec
3,30 Andrzej BĘTKOWSKI 51 Granat Skarżysko 5.10 Ostrowiec
W tabelach najlepszych w „Słowie Ludu” Wojciech Michałowski jest trzeci z wynikiem 3,90 m.
w dal
6,98 Janusz MERWA 52 Orlęta Radom 28.09 Ostrowiec
6,87 Marek BISKUPSKI 52 Budowlani Kielce 21.09 Kraków
6,84 Krzysztof GANCARCZYK 49 Granat Skarżysko 22.08 Kielce
6,80 Stanisław CIOK 50 Star Starachowice 17.05 Skarżysko
6,80 Janusz KARSZNIA 43 Pronit Pionki 14.06 Ostrowiec
6,80 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 27.09 Kielce
6,73 Tadeusz SOKOŁOWSKI 50 Radomiak Radom 7.07 Skarżysko
6,62 Grzegorz DĄBROWA 52 Orlęta Radom 28.09 Ostrowiec
6,60 Zdzisław WOLSKI 50 KSZO Ostrowiec 7.06 Kielce
6,60 Jacek MOTYLEWSKI 48 MKS Pionki 21.06 Pionki
trójskok
14,98 Krzysztof GANCARCZYK 49 Granat Skarżysko 8.06 Kielce
14,27 Stanisław CIOK 50 Star Starachowice 8.06 Kielce
14,17 Marek BISKUPSKI 52 Budowlani Kielce 5.05 Kielce
13,96 Sławomir MORAŃSKI 51 Budowlani Kielce 21.07 Warszawa
13,85 Przemysław TOMASZEWSKI 53 Pronit Pionki 8.06 Kielce
13,77 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 15.06 Ostrowiec
13,77 Tadeusz SOKOŁOWSKI 50 Radomiak Radom 22.06 Pionki
13,52 Kazimierz SZULOWSKI 52 LZS Sandomierz 14.10 Sandomierz
13,42 Marek RABAN 50 KSZO Ostrowiec 30.04 Ostrowiec
13,32 Jerzy PIÓRKOWSKI 45 LZS Łysogóry Kielce 25.05 Ostrowiec
kula
13,94 Adam TARAS 44 Granat Skarżysko 27.04 Skarżysko
13,31 Zbigniew PARSZEWSKI 46 Granat Skarżysko 24.05 Ostrowiec
13,24 Jan SADKOWSKI 44 Budowlani Kielce 10.05 Kielce
13,16 Stanisław KĄCKI 48 Budowlani Kielce 14.06 Ostrowiec
13,16 Zbigniew SINDALSKI 48 KSZO Ostrowiec 21.07 Puławy
12,86 Franciszek DREWNIANY 36 Granat Skarżysko 27.04 Skarżysko
12,75 Jerzy NOWOCIEŃ 48 KSZO Ostrowiec 4.10 Ostrowiec
12,55 Wiesław JĘDRZEJCZYK 48 LZS Łysogóry Kielce 6.07 Skarżysko
12,40 Wiesław ZIELIŃSKI 50 Granat Skarżysko 13.09 Skarżysko
12,32 Tomasz ROKITA 49 LZS Łysogóry Kielce 6.07 Skarżysko
6 kg
12,72 Piotr KARSCH 52 Star Starachowice 21.09 Kraków
5 kg
14,06 DUDA TMO Końskie 10 Końskie
14,01 Piotr KARSCH 52 Star Starachowice 7.09 Pionki
dysk
47,56 Adam TARAS 44 Granat Skarżysko 5.10 Ostrowiec
47,50 Jan SADKOWSKI 44 Budowlani Kielce 28.09 Kielce
45,96 Wiesław ZIELIŃSKI 50 Granat Skarżysko 14.09 Skarżysko
42,36 Bogdan GRABOWSKI 43 Radomiak Radom 26.10 Radom
42,20 Longin RESZELEWSKI 38 LZS Łysogóry Kielce 15.06 Ostrowiec
40,74 Bogdan WINIARSKI 28 Granat Skarżysko 8.06 Kielce
39,12 Wojciech WIECZOREK 49 Budowlani Kielce 14.09 Skarżysko
38,70 Henryk POLAK 49 Budowlani Kielce 10.05 Kielce
38,50 Józef GLIBOWSKI 40 KSZO Ostrowiec 28.09 Ostrowiec
38,46 Piotr KARSCH 52 Star Starachowice 14.07 Szydłowiec
1,5 kg
45,98 Piotr KARSCH 52 Star Starachowice 21.09 Kraków
oszczep
67,14 Andrzej KOWALCZYK 46 Budowlani Kielce 7.06 Kielce
66,28 Wiesław JĘDRZEJCZYK 48 LZS Łysogóry Kielce 7.06 Kielce
65,80 Ryszard DYTMAN 49 Granat Skarżysko 5.10 Ostrowiec
61,24 Bogusław SZEWCZYK 49 Budowlani Kielce 10.08 Pionki
59,48 Longin RESZELEWSKI 38 LZS Łysogóry Kielce 24.05 Ostrowiec
57,98 Kazimierz LITWIŃSKI 46 KSZO Ostrowiec 5.10 Ostrowiec
57,62 Mieczysław WYKROTA 50 MKS Ostrowiec 7.07 Skarżysko
57,46 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 15.10 Kielce
56,42 Henryk OLSZEWSKI 48 Granat Skarżysko 10.05 Kielce
56,36 Jan SZCZYGIELSKI 51 Budowlani Kielce 17.10 Kielce
młot
54,30 Józef GLIBOWSKI 40 KSZO Ostrowiec 9.08 Ostrowiec
48,26 Wiesław ZIELIŃSKI 50 Granat Skarżysko 20.08 Pińczów
48,22 Gustaw PODLEWSKI 43 Granat Skarżysko 10.05 Kielce
47,56 Andrzej FICEK 50 Budowlani Kielce 24.05 Ostrowiec
47,00 Andrzej MIRKOWSKI 47 Granat Skarżysko 24.05 Ostrowiec
42,24 Ludwik MENDAK 44 Budowlani Kielce 14.06 Ostrowiec
40,92 Jan SADKOWSKI 44 Budowlani Kielce 10.05 Kielce
40,79 Marek MINDA 50 Granat Skarżysko 11.05 Ostrowiec
40,30 Roman TELUS 48 LZS Łysogóry Kielce 4.10 Krywałd
39,50 Robert CZEKAJ 50 Budowlani Kielce 20.08 Pińczów
W tabelach najlepszych w Polsce w 1969 roku, opublikowanych w Roczniku PZLA i miesięczniku „Lekka Atletyka”, figuruje Czesław SŁOMKA, rok urodzenia 1948, KSZO Ostrowiec, z wynikiem 52,18 m uzyskanym 9 sierpnia w Ostrowcu. Takiego zawodnika nie ma w zestawieniach Kieleckiego OZLA za rok 1969, a także w latach wcześniejszych i późniejszych.
10-bój
6.324 Kazimierz LITWIŃSKI 46 KSZO Ostrowiec 5.10 Ostrowiec
(11,4 – 6,51 – 12,22 – 1,60 – 53,2 – 16,8 – 37,36 – 3,15 – 57,98 – 4.43,6)
6.017 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 5.10 Ostrowiec
(11,0 – 6,73 – 9,38 – 1,65 – 52,5 – 17,8 – 29,76 – 3,30 – 46,62 – 4.44,7)
5.700 Jerzy JAKOWSKI 45 Granat Skarżysko 5.10 Ostrowiec
(11,2 – 6,51 – 10,72 – 1,55 – 54,6 – 18,4 – 32,16 – 3,15 – 42,98 – 4.48,9)
5.521 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 5.10 Ostrowiec
(11,4 – 5,85 – 8,51 – 1,55 – 52,0 – 16,0 – 20,26 – 2,90 – 54,22 – 4.33,6)
5.437 Bogdan NADOLSKI 49 Radomiak Radom 5.10 Ostrowiec
(11,0 – 6,18 – 9,35 – 1,86 – 54,9 – 17,8 – 24,20 – 3,08 – 34,70 – 5.06,4)
5.298 Andrzej BĘTKOWSKI 51 Granat Skarżysko 5.10 Ostrowiec
(11,4 – 5,81 – 8,47 – 1,50 – 53,7 – 18,8 – 25,10 – 3,22 – 45,14 – 4.32,3)
5.280 Bogusław SZEWCZYK 49 Budowlani Kielce 5.10 Ostrowiec
(11,8 – 6,03 – 10,58 – 1,70 – 61,0 – 18,4 – 31,14 – 2,85 – 53,64 – 5.28,4)
5.262 Andrzej KOPYRA 50 KSZO Ostrowiec 5.10 Ostrowiec
(11,2 – 6,30 – 9,66 – 1,55 – 55,2 – 19,4 – 29,82 – 2,30 – 44,58 – 4.59,8)
5.252 Jarosław URBANIAK 50 Budowlani Kielce 26.07 Tarnów
(11,4 – 6,01 – 9,59 – 1,84 – 52,5 – 17,0 – 29,46 – 2,40 – 26,86 – 5.09,4)
5.226 Ryszard DYTMAN 49 Granat Skarżysko 5.10 Ostrowiec
(12,6 – 5,85 – 10,11 – 1,50 – 60,3 – 18,0 – 30,72 – 3,30 – 65,80 – 5.03,6)
Wyniki uzyskane w hali (sali)
20 m
2,8 Jarosław URBANIAK 50 Budowlani Kielce 19.01 Kielce
2,8 Zdzisław WOLSKI 50 KSZO Ostrowiec 22.02 Kielce
2,8 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 23.03 Kielce
2,9 Janusz TARŁOWSKI 50 Budowlani Kielce 23.03 Kielce
2,9 Robert CZEKAJ 50 Budowlani Kielce 23.03 Kielce
25 m
3,2 Andrzej KOPYRA 50 KSZO Ostrowiec 9.02 Ostrowiec
3,3 Janusz KARSZNIA 43 Pronit Pionki 9.02 Ostrowiec
3,3 Andrzej PODESZWA 51 MKS Ostrowiec 9.02 Ostrowiec
25 m ppł
3,9 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 19.01 Kielce
3,9 Jerzy SUCHAŃSKI 49 Budowlani Kielce 22.02 Kielce
3,9 Jarosław URBANIAK 50 Budowlani Kielce 22.02 Kielce
4,0 Roman CHOJNECKI 53 Budowlani Kielce 23.03 Kielce
wzwyż
2,00 Wojciech WIECZOREK 49 Budowlani Kielce 23.02 Kielce
1,90 Jarosław URBANIAK 50 Budowlani Kielce 23.03 Kielce
1,80 Janusz PIWKO 50 Budowlani Kielce 23.03 Kielce
1,75 Zdzisław WOLSKI 50 KSZO Ostrowiec 23.02 Kielce
1,75 Marek BISKUPSKI 52 Budowlani Kielce 23.03 Kielce
1,70 Bogdan NADOLSKI 49 Radomiak Radom 9.02 Ostrowiec
tyczka
3,35 Włodzimierz FURMANEK 54 Budowlani Kielce 23.03 Kielce
w dal
z miejsca
2,90 Janusz KARSZNIA 43 Pronit Pionki 9.02 Ostrowiec
2,80 Krzysztof GANCARCZYK 49 Granat Skarżysko 9.02 Ostrowiec
2,80 Zbigniew ZIMNOCH 48 KSZO Ostrowiec 9.02 Ostrowiec
2,70 Robert CZEKAJ 50 Budowlani Kielce 9.02 Ostrowiec
trójskok
z miejsca
9,40 Jarosław URBANIAK 50 Budowlani Kielce 23.02 Kielce
9,20 Krzysztof GANCARCZYK 49 Granat Skarżysko 9.02 Ostrowiec
8,83 Marek BISKUPSKI 52 Budowlani Kielce 23.02 Kielce
8,80 Robert CZEKAJ 50 Budowlani Kielce 9.02 Ostrowiec
8,60 Janusz MERWA 52 Orlęta Radom 9.02 Ostrowiec
Opracowano na podstawie:

1. Dziesiątki najlepszych okręgu kieleckiego w 1969 roku, oprac. Tadeusz Gromski (maszynopis z archiwum OZLA);

2. Wykaz zawodniczek i zawodników lekkiej atletyki okręgu kieleckiego, którzy w roku 1969 zdobyli klasy (maszynopis z archiwum OZLA);

3. Sprawozdanie z działalności zarządu Kieleckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki za okres kadencji 1965 – 1968 r. (maszynopis z archiwum OZLA);

3. Kronika sekcji lekkoatletycznej ZKS Granat Skarżysko (rękopis autorstwa Bogdana Winiarskiego);

4. Kronika sekcji lekkoatletycznej KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (w zbiorach MOSiR w Ostrowcu);

5. Rocznik Polskiego Związku Lekkiej Atletyki 1969, Warszawa 1970;

6. Janusz Waśko, Polscy lekkoatleci na listach światowych 1921-2002, Warszawa – Zamość 2003;

7. „Słowo Ludu”, Kielce, styczeń – grudzień 1969, styczeń 1970;

8. „Budujemy Samochody”, Starachowice 1969 – 1970.

 

Zdjęcia ze zbiorów Mirosławy Sarny, Wojciecha Michałowskiego, Jerzego Suchańskiego, Wiesławy Cymerys-Piwnik i pisma „Budujemy Samochody”