Największym sukcesem organizacja przełajowych mistrzostw Polski. Rok 1974

Kielce były w 1974 roku po raz pierwszy gospodarzem mistrzostw Polski w biegach przełajowych. Rozegrane zostały 31 marca na dawnych torze wyścigów konnych na Stadionie Leśnym i zakończyły się sukcesem organizacyjnym.

„Mistrzostwami żyło całe miasto. Działacze lekkoatletyczni znaleźli sprzymierzeńców przede wszystkim w osobach wicewojewody Romana Maćkowskiego i wiceprezydenta miasta Kielc Jana Strójwąsa. Z dużą pomocą pospieszyły władze partyjne i młodzieżowe. Zakłady pracy ufundowały wiele wartościowych nagród. Wszystko to sprawiło, że mistrzostwa odbyły się w bardzo przyjemnej i sportowej atmosferze” – chwalił organizatorów na łamach miesięcznika „Lekkoatletyka” jego redaktor naczelny Zygmunt Głuszek.

Prócz nagród rzeczowych były też dyplomy na czerpanym papierze dla najlepszych biegaczy, nagrodzeni zostali również ich trenerzy. Dopisali również kibice. „Trudno właściwie określić ilość widzów zgromadzonych wzdłuż trasy, ale nie było ich z pewnością mniej niż 20 tysięcy” – pisał w „Słowie Ludu” Mieczysław Kaleta.

Bieg na 8 km podczas mistrzostw w Kielcach, pierwszy z prawej Bronisław Malinowski

Te tysiące widzów oglądało dziesięć biegów we wszystkich kategoriach wiekowych. Na najdłuższych dystansach wśród seniorów tytuły mistrzowskie zdobyli Bronisław Malinowski z Olimpii Grudziądz (na 8 km) i Zbigniew Pierzynka z Hutnika Kraków (na 16 km). Wśród kobiet triumfowały Czesława Surdel z Budowlanych Szczecin (na 2 km) i Bronisława Ludwichowska z Gwardii Olsztyn (na 4 km).

Miejsca na podium nie udało się wywalczyć biegaczom Kielecczyzny. Najbliżej tego była Celina Magala z Budowlanych Kielce, która zajęła piątą lokatę na 4 km seniorek. Szósta na 1,5 km młodziczek była Danuta Nyk z LZS Jędrzejów, siódma na 2 km juniorek młodszych Stanisława Mazurek z Budowlanych, a dziewiąty na 2,5 km młodzików Wojciech Pasek z Neptuna Końskie. Kieleckie w punktacji wojewódzkiej mistrzostw zajęło 12. pozycję.

Celina Magala, która po wycofaniu się Mirosławy Sarny z wyczynowego uprawiania sportu przejęła palmę pierwszeństwa w lekkiej atletyce Kielecczyzny, najlepiej wypadła również w halowych mistrzostwach Polski. W zawodach tych, rozegranych 23-24 lutego w katowickim „Spodku”, zdobyła brązowy medal w biegu na 1500 m z czasem 4.37,00.

W letnich mistrzostwach seniorów 19-21 lipca w Warszawie Celina Magala uplasowała się na czwartej pozycji na 3000 m (9.33,6) i siódmej na 1500 m (4.22,4). Drugie miejsce w skoku wzwyż zajęła Halina Fornal z Granatu Skarżysko, ex aequo z Elżbietą Wiśniewską z Górnika Zabrze. Do srebrnego medalu w tym rozegranym podczas deszczu konkursie wystarczył wynik 1,65 m. Krzysztof Gancarczyk z Granatu uplasował się na siódmej pozycji w trójskoku z rezultatem 15,78 m. Także siódmy był w dziesięcioboju kolejny zawodnik Granatu Wiesław Matyga (6.623 pkt), a dziewiąty Henryk Sokół z Radomiaka (6.150).

Celina Magala jako jedyna z lekkoatletów okręgu dostąpiła w 1974 roku zaszczytu reprezentowania biało-czerwonych barw. W przegranym przez Polskę z NRD i wygranym z CSRS trójmeczu młodzieżowych reprezentacji w Ostrawie pobiegła 31 sierpnia na 1500 m. Spisała się znakomicie, wygrywając z dużą przewagą nad rywalkami w czasie 4.18,3. Biegaczka Budowlanych w marcu startowała też w Crossie Narodów w miejscowości Monza pod Mediolanem i miała udział w zajęciu przez Polki szóstego miejsca w klasyfikacji drużynowej tych zawodów, które zyskały status przełajowych mistrzostw świata. Natomiast w grudniu zajęła trzecie miejsce w biegu przełajowym na 2 km w bułgarskim Sliven.

Celina Magala była w 1974 roku najlepszą lekkoatletką Kielecczyzny

Jeśli chodzi o rywalizację na stadionie, to starsi juniorzy wywalczyli trzy brązowe medale w mistrzostwach Polski rozegranych 23-25 sierpnia w Warszawie. Zdobyli je: Halina Fornal w skoku wzwyż (z wynikiem 1,71 m), Henryk Mazurek z Budowlanych na 1500 m (3.48,1) oraz żeńska sztafeta Budowlanych 4×400 m (3.51,8), w której pobiegły Ewa Sieradzka, Halina Jop, Małgorzata Szymkiewicz i Ewa Starościak.

Piątą lokatę zajął Roman Molenda z Radomiaka w rzucie oszczepem (65,36 m), a szóste miejsca zawodnicy Budowlanych Małgorzata Szymkiewicz na 400 m przez płotki (65,4 s) i Krzysztof Pedrycz w skoku wzwyż (2,00 m). Na dziewiątych pozycjach zostali sklasyfikowani Ewa Starościak na 400 m (57,3 s) i sztafeta męska Budowlanych 4×100 m (43,3), a na dziesiątej Stanisława Mazurek na 1500 m (4.40,8).

W punktacji okręgowej mistrzostw Kielce uplasowały się na 16. miejscu, wyprzedzając Olsztyn i Rzeszów. W punktacji klubowej Budowlani zajęli 25. lokatę.

Młodsi juniorzy swoje mistrzostwa mieli 19-21 lipca w Poznaniu. Najlepiej wypadli tam miotacze Jerzy Świerczyński z Radomiaka i Sławomir Bełczewski z KSZO Ostrowiec, którzy stanęli na trzecim stopniu podium. Pierwszy 6-kilogramową kulą pchnął 16,29 m, a drugi młotem o tej samej wadze rzucił 52,78 m.

W Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzeży Szkolnej, będących równocześnie mistrzostwami Polski młodzików, jedyny medal wywalczyła Maria Powałka z Granatu, która była trzecia w rzucie dyskiem z wynikiem 33,14 m. W zawodach tych, rozegranych 22-26 lipca w Warszawie, czwartą lokatę pchnięciu 5-kilogramową kulą zajął Leszek Żelazowski z KSZO z wynikiem 13,92 m. Ponadto Sylwester Werens z Neptuna Końskie był siódmy w rzucie oszczepem 600 g (50,06 m), a Danuta Nyk ósma na 800 m (2.20,0). W punktacji okręgowej igrzysk Kielce zajęły ostatnie 19. miejsce.

Krzysztof Gancarczyk z Granatu w 1974 r. dwukrotnie poprawiał rekord okręgu w trójskoku

W 1974 roku nie było rozgrywek ligowych w takiej formie, jak w poprzednich latach. Rozgrywano jedynie zawody indywidualnej ligi lekkoatletycznej z udziałem lekkoatletów spełniających odpowiednie normy wynikowe z 39 klubów. Z Kielecczyzny zakwalifikowani zostali do niej Budowlani. Punkty dla kieleckiego klubu w czterech rzutach wywalczyło tylko troje lekkoatletów. MKS AZS Warszawa miał 55, a zwycięzca tej dziwnej ligi – Górnik Zabrze – 47. Nic więc dziwnego, że Budowlani zostali sklasyfikowani dopiero na 37. miejscu.

Kluby z Kielecczyzny nie odegrały też żadnej roli w drużynowych mistrzostwach Polski juniorów. Granat Skarżysko w zawodach w Łodzi z udziałem dziesięciu zespołów uplasował się na ósmym miejscu. Budowlani nie pojechali na podobne zawody do Gliwic, ponieważ w klubie dochodziło do konfliktów między trenerami i na wyjazd nie zgłosiła się znaczna część zawodników.

Młodsi juniorzy z Kielecczyzny zajęli ostatnie szóste miejsce, za Szczecinem, Białymstokiem, Lublinem, Olsztynem i Rzeszowem, w zawodach o Puchar GKKFiT pod koniec czerwca w Lublinie. Ostatni byli także w czwórmeczu międzyokręgowym 15 września w Kielcach, za Krakowem, Łodzią i Mazowszem. Młodzicy w międzywojewódzkich zawodach o Puchar Kazimierza Kucharskiego 9 czerwca w Białymstoku uplasowali się na trzecim miejscu, minimalnie przegrywając z Lublinem i gospodarzami, a wygrywając z Łodzią.

Słabo wypadliśmy w lipcowych ogólnopolskich igrzyskach szkół średnich w Warszawie, w których startowały najlepsze szkolne drużyny z poszczególnych województw. Dziewczęta z Liceum Ekonomicznego nr 2 w Kielcach zajęły 15. lokatę, a chłopcy ze Szkół Energetycznych z Radomia 17.

W klubowej rywalizacji w województwie zachwiana została pozycja Budowlanych, którzy dominowali od połowy lat 60. Do Granatu przeszli reprezentujący poprzednio LZS lekkoatleci z Bliżyna i tak wzmocniony skarżyski klub wygrał zdecydowanie drużynowe mistrzostwa seniorów z dorobkiem 311 pkt, wyprzedzając Budowlanych (229 pkt), Radomiaka (183) i osiem innych klubów.

W drużynowych mistrzostwach województwa młodzieży (juniorzy starsi i młodsi) startowało 15 klubów. Zwyciężyli Budowlani, przed Granatem i Radomiakiem. Rywalizację młodzików z udziałem 12 klubów wygrał nieoczekiwanie Neptun Końskie, wyprzedzając Budowlanych i radomskie Orlęta.

We współzawodnictwie o tytuł drużynowego mistrza województwa, w którym brano pod uwagę także wyniki indywidualnych mistrzostw, osiągnięcia w mistrzostwach Polski i na arenie międzynarodowej, rekordy oraz klasy sportowe, najlepsi okazali się Budowlani. Kolejne miejsca zajęli: 2. Granat, 3. Radomiak, 4 KSZO, 5. Neptun, 6. Orlęta, 7. LZS Jędrzejów, 8. MZKS Kozienice, 9. LZS Przysucha, 10. Wisła Sandomierz, 11. UKS Sandomierz, 12. LZS Opoczno, 13. LZS Piast Stopnica, 14. Orlicz Suchedniów, 15. LZS Kazimierza Wielka, 16. LZS Staszów, 17. LZS Radom, 18. LZS Ćmielów, 19. LZS Pińczów, 20. Star Starachowice, 21. LZS Szydłowiec, 22. LZS Chroberz.

Zawody halowe w Kielcach. Z gazetą Władysław Chojnowski, czołowy zawodnik Budowlanych

Jeśli chodzi o indywidualne mistrzostwa województwa, to halowe w 1974 roku już się nie odbyły. Powodem była m.in. likwidacja skoczni do skoku w dal i trójskoku w hali w Kielcach. O tytuły najlepszych na przełaj biegacze walczyli 17 marca w Kielcach. Zawody te, będące próbą generalną przed mistrzostwami Polski, miały rekordową frekwencję – 414 startujących. Mistrzostwa województwa seniorów i starszych juniorów rozegrane zostały 1-2 czerwca w Kozienicach. W Ostrowcu rywalizowali młodsi juniorzy (22-23 czerwca), wieloboiści (5-6 października), a także zawodnicy do lat 16 w ramach IV Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży (21-22 września). Kielce 14-15 czerwca były gospodarzem Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, będących także mistrzostwami młodzików.

Poza wspomnianymi na początku mistrzostwami Polski w biegach przełajowych w Kielcach jedynymi zawodami z udziałem lekkoatletów z krajowej czołówki spoza województwa był mityng Budowlanych 29 września. Startowała w nim trójka zawodników z Warszawy, w tym mistrz naszego kraju na 200 m Marek Bedyński z Gwardii. Na stadionie Błękitnych przebiegł on ten dystans w 21,6 s, a 100 m w 10,6 s.

W październiku 15-osobowa reprezentacja lekkoatletów Kielecczyzny startowała w ramach nawiązanych sportowych kontaktów w Magdeburgu, w ówczesnej Niemieckiej Republice Demokratycznej. Najlepiej wypadła Celina Magala, która zwyciężyła z czasem 2.11,7 bieg na 800 m, rozegrany w przerwie meczu eliminacji mistrzostw Europy piłkarzy NRD z Islandią.

Biegaczka Budowlanych znalazła się w 1974 roku w tabelach światowych – na 62. miejscu na 1500 m z czasem 4.18,3 i na 78. na 3000 m z wynikiem 9.33,6. Jeszcze wyżej, bo na 44. pozycji uplasował się Krzysztof Gancarczyk w trójskoku z rezultatem 16,33 m.

Ewa Sieradzka

W zestawieniach polskich lekkoatletek Celina Magala zajęła piątą lokatę na 1500 m, siódmą na 3000 m, 13. na 400 m przez płotki, 15. na 800 m i 17. na 1000 m. Wysoko – na szóstym miejscu – sklasyfikowana została sztafeta 4×400 m Budowlanych. W skoku wzwyż na 18. pozycji znalazła się Halina Fornal, a na 29. Maria Tekiel z Budowlanych. Na 400 m ppł 20. była Małgorzata Szymkiewicz, a 28. Weronika Piwońska z Radomiaka. W czwartej dziesiątce Kielecczyznę reprezentowała tylko Halina Fornal w 5-boju, a w piątej Ewa Sieradzka na 200 m, Ewa Starościak na 400 m, Bogusława Wożniak z LZS Jędrzejów na 1000 i 3000 m, Dorota Pióro z Budowlanych na 1000 m, Stanisława Mazurek na 1500 m sztafeta oraz Budowlanych 4×100 m.

Wśród mężczyzn jedynakiem w pierwszej dziesiątce krajowych tabel był Krzysztof Gancarczyk – piąty w trójskoku. Na 12. miejscu uplasował się Władysław Chojnowski z Budowlanych na 400 m ppł, na 15. Paweł Drużcz z radomskich Orląt w rzucie oszczepem, a na 16. Wiesław Matyga w 10-boju. W trzeciej dziesiątce znalazł się Henryk Sokół w 10-boju, w czwartej Józef Jankowski z Radomiaka w maratonie, Sokół na 400 m ppł, Gancarczyk w skoku w dal, Waldemar Ćmiel w trójskoku i Adam Taras w rzucie dyskiem (obaj z Granatu) oraz sztafety 4×100 m i 4×400 m Budowlanych, natomiast w piątej Henryk Mazurek na 1500 m, Jankowski na 10 000 m, Janusz Kaus z Radomiaka w maratonie, Henryk Motyka z Radomiaka na 3000 m z przeszkodami i Aleksander Niziołek z Granatu w trójskoku.

Waldemar Ćmiel skoczył w trójskoku 15,01 m

Jeśli chodzi o rekordy okręgu, to aż dziewięciokrotnie poprawiała je Celina Magala w czterech konkurencjach. Na 800 m 4 sierpnia w Krakowie pobiegła 2.09,6, a 8 września w Warszawie. Na 1500 m zaczęła od 4.25,9 4 czerwca w Warszawie, na lipcowych mistrzostwach Polski pobiegła 4.22,4, a we wspomnianym już wyżej trójmeczu w czeskiej Ostrawie – 4.18,3. Na 3000 m 11 czerwca w Warszawie miała 4.36,6, w mistrzostwach Polski poprawiła się na 9.33,6. Została rekordzistką także na 400 m ppł – 10 lipca w Kozienicach pobiegła 65,7 s, a we wrześniu w stolicy 64,4 s. W tej nowej konkurencji dwukrotnie rekord poprawiała również Małgorzata Szymkiewicz – najpierw na mistrzostwach okręgu w Kozienicach uzsykała 65,9 s, potem w sierpniu na mistrzostwach Polski starszych juniorów 65,4. Na tych ostatnich zawodach rekord ustanowiła też sztafeta 4×400 m Budowlanych wynikiem 3.51,8.

Wśród mężczyzn dwukrotnie swój rekordowy wynik z 1972 roku poprawiał Krzysztof Gancarczyk. 2 czerwca na mistrzostwach w Kozienicach skoczył 16,22 m, czyli 1 cm dalej, a 4 sierpnia w Krakowie 16,33 m. Henryk Mazurek 1500 m pobiegł w 3.48,1, wymazując z tabel rekord Witolda Barana z 1958 roku. Swoje rekordowe wyniki z 1973 roku poprawili: Władysław Chojnowski na 400 m ppł (52,4 s) i Wiesław Matyga w 10-boju (6.810 pkt). Ponadto rekordzistą został Paweł Drużcz z radomskich Orląt, który na koniec sezonu rzucił oszczepem 72,16 m. O 0,1 s rekord poprawiła również sztafeta sprinterów Budowlanych 4×100 m czasem 43,3 s.

Lepszy od rekordu ze stadionu wynik w skoku wzwyż uzyskał w hali Krzysztof Pedrycz – 2,04 m. Rezultaty z zawodów halowych nie były jednak jeszcze brane pod uwagę. Blisko metr dalej od swego rekordu z 1973 roku rzucił dyskiem Adam Taras. Wynik 50,96 uzyskał jednak w dodatkowej, nieregulaminowej próbie i nie został uznany.

Troje rekordzistów – Małgorzata Szymkiewicz, Paweł Drużcz i Wiesław Matyga – w październiku rozpoczęło studia, żegnając się z lekkoatletyką Kielecczyzny. W następnych latach reprezentowali AZS Warszawa.

Ekipa Granatu, od lewej trener Bogdan Winiarski, Wiesław Matyga, Bogdan Borys i Adam Taras

Na koniec omówienia 1974 roku jeszcze jedna informacja dotycząca szkolenia lekkoatletów. W województwie kieleckim prowadziło je 40 osób: jeden trener I klasy (Bogdan Winiarski w Skarżysku), czterech trenerów II klasy oraz 35 instruktorów.

Tabele najlepszych lekkoatletów Kielecczyzny w 1974 roku
K o b i e t y
100 m
12,1 Ewa SIERADZKA 56 Budowlani Kielce 22.06 Rzeszów
12,4 Elżbieta GUTKOWSKA 55 Radomiak Radom 8.09 Radom
12,5 Ewa STAROŚCIAK 56 Budowlani Kielce 31.08 Lublin
12,7 Małgorzata SZYMKIEWICZ 55 Budowlani Kielce 24.07 Warszawa
12,8 Weronika PIWOŃSKA 56 Radomiak Radom 1.06 Kozienice
12,8 Maria GRZEGOLEC 47 Budowlani Kielce
12,8 Danuta NYK 60 LZS Jędrzejów 18.08 Kielce
13,0 Halina JOP 56 Budowlani Kielce
13,0 Joanna LESZCZYŃSKA 59 Orlęta Radom 1.06 Kozienice
13,0 Maria CZAJKOWSKA 58 Granat Skarżysko 7.07 Kozienice
13,0 Ewa KISIEL 59 KSZO Ostrowiec 20.10 Radom
pomiar elektryczny
12,35 Ewa SIERADZKA 56 Budowlani Kielce 9.07 Warszawa
12,71 Elżbieta GUTKOWSKA 55 Radomiak Radom 24.08 Warszawa
12,94 Małgorzata SZYMKIEWICZ 55 Budowlani Kielce 24.07 Warszawa
13,23 Joanna LESZCZYŃSKA 59 Orlęta Radom 23.07 Warszawa
13,60 Grażyna ZACHARZ 59 Orlęta Radom 23.07 Warszawa
200 m
25,2 Ewa SIERADZKA 56 Budowlani Kielce 12.05 Mielec
25,4 Ewa STAROŚCIAK 56 Budowlani Kielce 12.05 Mielec
26,3 Halina JOP 56 Budowlani Kielce 08 Warszawa
26,7 Celina MAGALA 54 Budowlani Kielce
26,9 Anna GAWROŃSKA 58 Neptun Końskie
27,0 Weronika PIWOŃSKA 56 Radomiak Radom
27,1 Maria CZAJKOWSKA 58 Granat Skarżysko 23.06 Ostrowiec
27,3 Małgorzata SZYMKIEWICZ 55 Budowlani Kielce 26.05 Skarżysko
27,4 Danuta NYK 60 Budowlani Kielce 2.06 Kozienice
27,5 Stanisława MAZUREK 57 Budowlani Kielce 23.06 Ostrowiec
27,5 Joanna LESZCZYŃSKA 59 Orlęta Radom 13.07 Kozienice
pomiar elektryczny
25,73 Ewa SIERADZKA 56 Budowlani Kielce 25.08 Warszawa
400 m
57,3 Ewa STAROŚCIAK 56 Budowlani Kielce 23.08 Warszawa
58,4 Celina MAGALA 54 Budowlani Kielce 11.05 Mielec
58,4 Halina JOP 56 Budowlani Kielce 29.09 Kielce
58,6 Barabara KWIETNIEWSKA 55 Budowlani Kielce 29.09 Kielce
59,0 Maria GRZEGOLEC 47 Budowlani Kielce 14.07 Kozienice
59,2 Małgorzata SZYMKIEWICZ 55 Budowlani Kielce 11.05 Mielec
60,0 Maria CZAJKOWSKA 58 Granat Skarżysko 14.07 Kozienice
60,1 Ewa SIERADZKA 56 Budowlani Kielce 14.07 Kozienice
60,3 Danuta NYK 60 LZS Jędrzejów 25.07 Warszawa
60,4 Stanisława MAZUREK 57 Budowlani Kielce 22.06 Ostrowiec
pomiar elektryczny
57,45 Ewa STAROŚCIAK 56 Budowlani Kielce 23.08 Warszawa
60,53 Danuta NYK 60 LZS Jędrzejów 24.07 Warszawa
61,04 Halina JOP 56 Budowlani Kielce 24.07 Warszawa
62,27 Jadwiga SIKORSKA 59 LZS Przysucha 24.07 Warszawa
600 m (młodziczka)
1.47,3 Danuta NYK 60 LZS Jędrzejów 28.04 Kielce
800 m
2.07,9 Celina MAGALA 54 Budowlani Kielce 8.09 Warszawa
2.16,3 Stanisława MAZUREK 57 Budowlani Kielce 13.07 Kozienice
2.18,2 Halina JOP 56 Budowlani Kielce 28.09 Kielce
2.18,6 Bogusława WOŹNIAK 56 LZS Jędrzejów 21.09 Wisła
2.19,9 Teresa PAJĄCZKOWSKA 51 Radomiak Radom 10.08 Szczecinek
2.20,0 Danuta NYK 60 LZS Jędrzejów 26.07 Warszawa
2.21,6 Teresa WOJCIECHOWSKA 58 Budowlani Kielce 13.07 Kozienice
2.24,4 Mieczysława ROGALA 59 LZS Staszów 13.07 Kozienice
2.24,6 Elżbieta SICIARZ 59 LZS Przysucha 13.07 Kozienice
2.25,2 Wiesława DZIEWIĘCKA 59 Orlicz Suchedniów 13.07 Kozienice
1000 m
2.58,4 Celina MAGALA 54 Budowlani Kielce 28.04 Kielce
3.11,7 Bogusława WOŹNIAK 56 LZS Jędrzejów 28.04 Kielce
3.13,0 Dorota PIÓRO 57 Budowlani Kielce 28.04 Kielce
3.16,0 Elżbieta RADWAN 57 Budowlani Kielce 28.04 Kielce
3.17,5 Teresa WOJCIECHOWSKA 58 Budowlani Kielce 28.04 Kielce
1500 m
4.18,3 Celina MAGALA 54 Budowlani Kielce 31.08 Ostrava
4.40,8 Stanisława MAZUREK 57 Budowlani Kielce 23.08 Warszawa
4.52,6 Bogusława WOŹNIAK 56 LZS Jędrzejów 22.07 Mielec
4.56,0 Danuta NYK 60 LZS Jędrzejów 11.08 Suchedniów
4.56,8 Teresa PAJĄCZKOWSKA 50 Radomiak Radom 9.06 Ostrowiec
5.00,3 Teresa WOJCIECHOWSKA 58 Budowlani Kielce 15.09 Kielce
5.04,7 Dorota PIÓRO 57 Budowlani Kielce 19.05 Ostrowiec
5.08,4 Barbara DEPERAS 58 Granat Skarżysko 28.09 Kielce
5.15,9 Elżbieta SICIARZ 59 Granat Skarżysko 8.09 Łódź
5.19,1 Regina GOŁĄBEK 57 Radomiak Radom 12.05 Kozienice
3000 m
9.33,6 Celina MAGALA 54 Budowlani Kielce 18.07 Warszawa
10.45,4 Bogusława WOŹNIAK 56 LZS Jędrzejów 25.08 Warszawa
11.07,6 Dorota PIÓRO 57 Budowlani Kielce 2.06 Kozienice
11.13,4 Ewa MOSIONEK 54 Radomiak Radom 1.09 Łódź
11.54,6 Halina SKOWRON 57 Radomiak Radom 2.06 Kozienice
100 m ppł
15,8 Halina FORNAL 55 Granat Skarżysko 30.06 Gdynia
16,4 Alina BEDNARCZYK 56 Budowlani Kielce 9.06 Ostrowiec
16,5 Małgorzata SZYMKIEWICZ 55 Budowlani Kielce 25.05 Skarżysko
16,6 Halina JOP 56 Budowlani Kielce 11.08 Suchedniów
16,7 Halina ROGOZIŃSKA 59 Budowlani Kielce 30.06 Lublin
17,1 Danuta NYK 60 LZS Jędrzejów 18.08 Kielce
17,2 Bożena JEDYNAK 55 Budowlani Kielce 1.06 Kozienice
17,7 Henryka PIÓRO 56 Granat Skarżysko 1.06 Kozienice
17,8 Weronik PIWOŃSKA 56 Radomiak Radom
18,0 Maria TEKIEL 54 Budowlani Kielce 5.10 Ostrowiec
76,2 cm (młodziczki)
16,7 Elżbieta ŚWIERCZ 60 Budowlani Kielce 24.07 Warszawa
16,9 Ewa WOŹNIAK 60 Budowlani Kielce 9.06 Białystok
pomiar elektryczny
16,95 Elżbieta ŚWIERCZ 60 Budowlani Kielce 26.07 Warszawa
17,14 Ewa WOŹNIAK 60 Budowlani Kielce 26.07 Warszawa
400 m ppł
64,4 Celina MAGALA 54 Budowlani Kielce 13.09 Warszawa
65,4 Małgorzata SZYMKIEWICZ 55 Budowlani Kielce 24.08 Warszawa
67,4 Weronik PIWOŃSKA 56 Radomiak Radom 2.06 Kozienice
71,7 Teresa WOJCIECHOWSKA 58 Budowlani Kielce 10.07 Kozienice
72,4 Adela WRONA 56 Granat Skarżysko 2.06 Kozienice
73,4 Stanisława MAZUREK 57 Budowlani Kielce 10.07 Kozienice
73,4 Bogusława WOŹNIAK 56 LZS Jędrzejów 10.07 Kozienice
pomiar elektryczny
64,59 Celina MAGALA 54 Budowlani Kielce 13.09 Warszawa
65,66 Małgorzata SZYMKIEWICZ 55 Budowlani Kielce 24.08 Warszawa
4×100 m
50,6 BUDOWLANI Kielce (juniorki starsze) 15.06 Kielce
(H. JOP, 56 – M. SZYMKIEWICZ, 55 – K. KĘCKA, 56 – E. SIERADZKA, 56)
53,2 ORLĘTA Radom (juniorki młodsze) 16.06 Kielce
(I. PIĄTEK, 59 – A. WIOSNA, 60 – M. STĘPIEŃ, 60 – J. LESZCZYŃSKA, 59)
53,5 GRANAT Skarżysko-Kamienna (juniorki starsze)
53,5 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (juniorki młodsze) 15.06 Kielce
53,6 BUDOWLANI II Kielce (młodziczki) 15.06 Kielce
53,7 BUDOWLANI III Kielce (juniorki starsze)
55,3 KSZO II Ostrowiec Świętokrzyski (młodziczki) 12.05 Skarżysko
55,3 NEPTUN Końskie (młodziczki) 12.05 Skarżysko
55,3 MZKS Kozienice (młodziczki) 15.06 Kielce
55,4 ORLĘTA II Radom (młodziczki)
szkoła
50,0 LICEUM EKONOMICZNE nr 2 Kielce 24.07 Warszawa
(E. STAROŚCIAK, 56 – H. JOP, 56 – M. SZYMKIEWICZ, 55 – K. KĘCKA, 56)
sztafeta łączona
51,1 KIELECKIE (reprezentacja województwa młodziczek) 24.07 Warszawa
(G. ZACHARZ, 60 – D. NYK, 60 – E. KISIEL, 59 – J. LESZCZYŃSKA, 59)
pomiar elektryczny
50,18 LICEUM EKONOMICZNE nr 2 Kielce) 24,07 Warszawa
(E. STAROŚCIAK, 56 – H. JOP, 56 – M . SZYMKIEWICZ, 55 – K. KĘCKA, 56)
51,30 KIELECKIE (reprezentacja województwa młodziczek) 24.07 Warszawa
(G. ZACHARZ, 60 – D. NYK, 60 – E. KISIEL, 59 – J. LESZCZYŃSKA, 59)
4×400 m
3.51,8 BUDOWLANI Kielce (juniorki starsze) 25.08 Warszawa
(E. SIERADZKA, 56 – E. STAROŚCIAK, 56 – H. JOP, 56 – M. SZYMKIEWICZ, 55)
wzwyż
1,72 Halina FORNAL 55 Granat Skarżysko 8.09 Łódź
1,70 Maria TEKIEL 54 Budowlani Kielce 31.08 Lublin
1,62 Alina BEDNARCZYK 56 Budowlani Kielce 29.09 Kielce
1,60 Grażyna RÓŻYCKA 55 Budowlani Kielce 19.05 Ostrowiec
1,58 Lidia BUGAJSKA 58 Budowlani Kielce 15.06 Kielce
1,56 Ewa WOŹNIAK 60 Budowlani Kielce 22.06 Ostrowiec
1,55 Anna NADOLSKA 57 Granat Skarżysko 15.06 Kielce
1,53 Beata GĄDEK 58 Budowlani Kielce 22.06 Ostrowiec
1,50 Joanna TARKA 58 Budowlani Kielce 05 Kielce
1,45 Małgorzata KRUZEL 58 KSZO Ostrowiec 3.04 Ostrowiec
1,45 Lidia BEŁCZOWSKA 58 KSZO Ostrowiec 28.04 Ostrowiec
1,45 Renata ŁOPACIŃSKA 60 Budowlani Kielce 12.05 Skarżysko
1,45 Wanda GORDZIAŁKOWSKA 54 Granat Skarżysko 12.05 Skarżysko
1,45 Bożena JEDYNAK 55 Budowlani Kielce 19.05 Ostrowiec
1,45 Halina PIWOWARSKA 56 Granat Skarżysko 5.10 Ostrowiec
w dal
5,44 Małgorzata SZYMKIEWICZ 55 Budowlani Kielce 26.05 Skarżysko
5,40 Lidia BUGAJSKA 58 Budowlani Kielce 12.05 Kozienice
5,23 Halina FORNAL 55 Granat Skarżysko 26.05 Skarżysko
5,17 Ewa KISIEL 59 KSZO Ostrowiec 6.10 Skarżysko
5,16 Alina BEDNARCZYK 56 Budowlani Kielce
5,10 Maria TEKIEL 54 Budowlani Kielce
5,09 Weronika PIWOŃSKA 56 Radomiak Radom
5,06 Ewa MIERNIK 57 Granat Skarżysko 18.05 Skarżysko
4,98 Barbara PARSZEWSKA 55 Granat Skarżysko 26.05 Skarżysko
4,94 Danuta ZUCHOWSKA 56 LZS Bałtów
kula
12,11 Ewa KOSIARSKA 56 Granat Skarżysko 13.07 Kozienice
11,88 Wiesława STORZYSZ 56 Granat Skarżysko 22.06 Rzeszów
11,28 Urszula PODSIADŁA 57 Granat Skarżysko 22.06 Ostrowiec
11,26 Barbara PARSZEWSKA 55 Granat Skarżysko 22.06 Rzeszów
11,14 Marianna FORMEISTER 51 KSZO Ostrowiec
10,57 Danuta BUCZEL 57 KSZO Ostrowiec 1.06 Kozienice
10,55 Zofia BODUŁA 55 LZS Sandomierz 25.05 Kraków
10,36 Teresa KWAPISZ 57 KSZO Ostrowiec 19.05 Ostrowiec
10,32 Marta MAJDA 56 Budowlani Kielce 24.07 Warszawa
10,06 Halina FORNAL 55 Granat Skarżysko 14.07 Kozienice
dysk
41,66 Danuta MATEREK 55 Radomiak Radom 21.04 Skarżysko
37,74 Danuta BUCZEL 57 KSZO Ostrowiec 19.05 Ostrowiec
37,64 Ewa KOSIARSKA 56 Granat Skarżysko 15.06 Kielce
37,42 Barbara PARSZEWSKA 55 Granat Skarżysko 28.09 Kielce
36,30 Urszula PODSIADŁA 57 Granat Skarżysko 28.09 Kielce
35,18 Maria POWAŁKA 59 Granat Skarżysko 2.06 Kozienice
34,20 Marianna FORMEISTER 51 KSZO Ostrowiec 22.06 Ostrowiec
31,32 Mirosława KANIEWSKA 57 KSZO Ostrowiec 19.05 Ostrowiec
31,00 Zofia BODUŁA 55 LZS Sandomierz
30,96 Małgorzata MIESZCZAKOWSKA 55 Radomiak Radom 19.05 Ostrowiec
oszczep
42,54 Halina PIWOWARSKA 56 Granat Skarżysko 29.06 Gdynia
40,00 Renata PRZYBYŁ 58 Neptun Końskie 30.06 Lublin
38,34 Janina NOWAK 57 Granat Skarżysko 15.09 Kielce
36,64 Anna MAZUR 57 Radomiak Radom 21.04 Skarżysko
34,56 Genowefa MACIEJCZAK 58 LZS Przysucha 23.06 Ostrowiec
34,54 Lidia LITYŃSKA 46 KSZO Ostrowiec 9.06 Ostrowiec
32,92 Maria TEKIEL 54 Budowlani Kielce 9.06 Ostrowiec
32,70 Grażyna KOWALSKA 59 LZS Opoczno 16.06 Kielce
30,80 Sabina POWAŁKA 58 Granat Skarżysko 9.04 Skarżysko
30,60 Dorota KISIEL 60 KSZO Ostrowiec 28.09 Kielce
5-bój
3.380 Halina FORNAL 55 Granat Skarżysko 26.05 Skarżysko
(16,3 – 9,70 – 1,65 – 5,23 – 28,5)
3.155 Małgorzata SZYMKIEWICZ 55 Budowlani Kielce 26.05 Skarżysko
(16,5 – 8,72 – 1,40 – 5,44 – 27,3)
3.071 Maria TEKIEL 54 Budowlani Kielce 6.10 Ostrowiec
(18,0 – 8,45 – 1,65 – 4,98 – 28,8)
2.998 Bożena JEDYNAK 55 Budowlani Kielce 26.05 Skarżysko
(17,5 – 9,66 – 1,50 – 4,91 – 29,1)
2.933 Barbara PARSZEWSKA 55 Granat Skarżysko 17.06 Skarżysko
(18,2 – 10,82 – 1,34 – 4,88 – 27,6)
2.851 Lidia BUGAJSKA 58 Budowlani Kielce 6.10 Ostrowiec
(18,4 – 8,26 – 1,55 – 4,87 – 29,5)
2.718 Weronika PIWOŃSKA 56 Radomiak Radom 26.05 Skarżysko
2.670 Anna NADOLSKA 57 Granat Skarżysko 26.05 Skarżysko
(19,3 – 8,00 – 1,50 – 4,72 – 29,6)
2.618 Halina PIWOWARSKA 56 Granat Skarżysko 6.10 Ostrowiec
(18,1 – 9,96 – 1,45 – 4,10 – 30,7)
2.573 Joanna TARKA 58 Budowlani Kielce 26.05 Skarżysko
(18,8 – 7,55 – 1,45 – 4,53 – 29,5)
Wyniki uzyskane w hali
40 m
5,2 Ewa SIERADZKA 56 Budowlani Kielce 3.02 Kielce
5,5 Ewa STAROŚCIAK 56 Budowlani Kielce 27.01 Kielce
50 m
6,3 Elżbieta GUTKOWSKA 55 Radomiak Radom
6,4 Ewa SIERADZKA 56 Budowlani Kielce
60 m
7,5 Elżbieta GUTKOWSKA 55 Radomiak Radom 10.02 Zabrze
7,7 Ewa SIERADZKA 56 Budowlani Kielce 10.02 Zabrze
pomiar elektryczny
7,80 Elżbieta GUTKOWSKA 55 Radomiak Radom 23.02 Katowice
800 m
2.15,0 Celina MAGALA 54 Budowlani Kielce 17.02 Warszawa
2.20,6 Stanisława MAZUREK 57 Budowlani Kielce 3.02 Warszawa
2.27,4 Ewa MOSIONEK 54 Radomiak Radom 02 Łódź
1000 m
2.58,8 Celina MAGALA 54 Budowlani Kielce 2.02 Warszawa
1500 m
4.37,00 Celina MAGALA 54 Budowlani Kielce 23.02 Katowice
50 m ppł
8,2 Alina BEDNARCZYK 56 Budowlani Kielce 3.02 Kielce
8,4 Małgorzata SZYMKIEWICZ 55 Budowlani Kielce 27.01 Kielce
wzwyż
1,71 Maria TEKIEL 54 Budowlani Kielce 10.02 Kielce
1,60 Grażyna RÓŻYCKA 55 Budowlani Kielce 27.01 Kielce
w dal
5,32 Małgorzata SZYMKIEWICZ 55 Budowlani Kielce 10.02 Zabrze
M ę ż c z y ź n i
100 m
10,8 Jacek FLORCZYK 56 Budowlani Kielce 22.06 Rzeszów
11,0 Jacek SOBIEŃ 55 Orlęta Radom 1.06 Kozienice
11,0 Ireneusz ZGRZEBNICKI 50 Radomiak Radom
11,1 Jarosław MISIEK 56 Granat Skarżysko 9.06 Ostrowiec
11,1 Witold TARNOWSKI 56 Budowlani Kielce 22.07 Mielec
11,2 Henryk SOKÓŁ 54 Radomiak Radom
11,2 Krzysztof GANCARCZYK 49 Granat Skarżysko 9.06 Ostrowiec
11,2 Adam SŁOMKA 55 Radomiak Radom
11,2 Grzegorz JANYST 56 Budowlani Kielce
11,3 Ignacy GÓRA 55 KSZO Ostrowiec 3.04 Ostrowiec
11,3 Waldemar KRUCIŃSKI 57 KSZO Ostrowiec 28.04 Ostrowiec
11,3 Wiesław MATYGA 54 Granat Skarżysko 25.05 Skarżysko
11,3 Jerzy GUT 56 Granat Skarżysko 15.06 Kielce
11,3 Leszek NOWAK 55 Budowlani Kielce
11,3 Andrzej PODESZWA 51 KSZO Ostrowiec 20.10 Radom
pomiar elektryczny
11,39 Jacek FLORCZYK 56 Budowlani Kielce 9.07 Warszawa
11,59 Witold TARNOWSKI 56 Budowlani Kielce 9.07 Warszawa
11,73 Grzegorz WULCZYŃSKI 59 Orlęta Radom 23.07 Warszawa
11,81 Cezary ANDRZEJCZYK 57 Radomiak Radom 24.07 Warszawa
200 m
22,4 Zbigniew DRÓŻDŻ 53 MZKS Kozienice 2.06 Kozienice
22,5 Jacek SOBIEŃ 55 Orlęta Radom 2.06 Kozienice
22,6 Jarosław MISIEK 56 Granat Skarżysko 2.06 Kozienice
22,6 Witold TARNOWSKI 56 Budowlani Kielce 22.07 Mielec
22,7 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce
22,8 Jacek FLORCZYK 56 Budowlani Kielce 8.09 Kielce
22,8 Eugeniusz BRODOWSKI 55 Radomiak Radom 29.09 Kielce
22,8 Andrzej PODESZWA 51 KSZO Ostrowiec 20.10 Radom
22,9 Janusz AMEREK 54 Granat Skarżysko 23.06 Rzeszów
23,0 Grzegorz JANYST 56 Budowlani Kielce
pomiar elektryczny
23,10 Jacek SOBIEŃ 55 Orlęta Radom 25.08 Warszawa
23,23 Witold TARNOWSKI 56 Budowlani Kielce 25.08 Warszawa
23,26 Jacek FLORCZYK 56 Budowlani Kielce 9.07 Warszawa
24,03 Grzegorz WULCZYŃSKI 59 Orlęta Radom 25.07 Warszawa
400 m
49,6 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 13.09 Warszawa
50,3 Henryk SOKÓŁ 54 Radomiak Radom 9.06 Ostrowiec
50,4 Jarosław MISIEK 56 Granat Skarżysko 19.05 Ostrowiec
50,8 Jan KOWALCZYK 56 Radomiak Radom 14.05 Kozienice
50,8 Krzysztof ŻYWCZYK 55 KSZO Ostrowiec 28.09 Kielce
51,0 Grzegorz JANYST 56 Budowlani Kielce 15.09 Kielce
51,3 Eugeniusz BRODOWSKI 55 Radomiak Radom 1.06 Kozienice
51,3 Janusz AMEREK 54 Granat Skarżysko 22.06 Rzeszów
51,3 Henryk MAZUREK 55 Budowlani Kielce 11.08 Suchedniów
51,7 Bogdan LASIA 55 Radomiak Radom
pomiar elektryczny
49,75 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 13.09 Warszawa
51,17 Jarosław MISIEK 56 Granat Skarżysko 21.09 Zielona Góra
51,42 Jan KOWALCZYK 56 Radomiak Radom 24.07 Warszawa
800 m
1.52,8 Henryk MAZUREK 55 Budowlani Kielce 1.09 Lublin
1.55,6 Paweł KAPUSTA 53 Granat Skarżysko 23.06 Rzeszów
1.55,6 Bogdan LASIA 55 Radomiak Radom 22.07 Mielec
1.56,0 Janusz MISZTAL 52 KSZO Ostrowiec 22.07 Mielec
1.57,6 Henryk MOTYKA 47 Radomiak Radom
1.58,2 Zbigniew SZCZEPAŃSKI 54 Wisła Sandomierz 20.10 Radom
1.58,3 Stanisław DZIEKAŃSKI 55 KSZO Ostrowiec 20.10 Radom
1.58,9 Jan KOWALCZYK 56 Radomiak Radom 12.05 Kozienice
1.59,2 Henryk SOKÓŁ 54 Radomiak Radom 20.10 Radom
2.01,5 Henryk KAMIŃSKI 54 LZS Radom
1000 m
2.33,0 Janusz MISZTAL 52 KSZO Ostrowiec 14.07 Kozienice
2.33,6 Tadeusz KASPEREK 55 Budowlani Kielce 14.07 Kozienice
2.33,8 Stanisław DZIEKAŃSKI 55 KSZO Ostrowiec 14.07 Kozienice
2.34,0 Henryk MAZUREK 55 Budowlani Kielce 28.04 Kielce
2.35,0 Bogdan LASIA 55 Radomiak Radom 28.04 Kielce
2.36,5 Jerzy GACEK 57 LZS Jędrzejów 14.07 Kozienice
2.37,8 Aleksander KOZERA 54 Budowlani Kielce
2.38,7 Józef JANKOWSKI 50 Radomiak Radom
2.40,0 Kazimierz DRYJAS 58 KSZO Ostrowiec 14.07 Kozienice
2.40,2 Janusz KOKOSZA 57 Radomiak Radom 14.07 Kozienice
1500 m
3.48,1 Henryk MAZUREK 55 Budowlani Kielce 25.08 Warszawa
3.58,6 Paweł KAPUSTA 53 Granat Skarżysko 6.10 Mielec
3.58,9 Józef JANKOWSKI 50 Radomiak Radom 22.06 Rzeszów
4.01,4 Henryk MOTYKA 47 Radomiak Radom 1.06 Kozienice
4.04,3 Janusz MISZTAL 53 KSZO Ostrowiec 1.06 Kozienice
4.04,9 Aleksander KOZERA 54 Budowlani Kielce
4.04,9 Stanisław DZIEKAŃSKI 55 KSZO Ostrowiec 29.09 Kielce
4.05,4 Stanisław GRZESIAK 49 Granat Skarżysko 1.06 Kozienice
4.05,4 Bogdan LASIA 55 Radomiak Radom 9.06 Ostrowiec
4.06,4 Janusz KOKOSZA 57 Radomiak Radom 25.07 Warszawa
2000 m (młodzik)
6.09,6 Wojciech PASEK 59 Neptun Końskie 22.07 Warszawa
3000 m
8.42,0 Henryk MAZUREK 55 Budowlani Kielce 28.09 Kielce
8.42,4 Tadeusz KASPEREK 55 Budowlani Kielce 28.09 Kielce
8.44,6 Henryk MOTYKA 47 Radomiak Radom 15.09 Kielce
8.46,8 Paweł KAPUSTA 53 Granat Skarżysko 15.09 Kielce
8.47,0 Marek JASIŃSKI 56 Neptun Końskie 15.09 Kielce
9.06,4 Kazimierz JAŃCZYK 56 LZS Kazimierza Wielka 15.09 Kielce
9.18,8 Andrzej ZIĘTEK 55 Radomiak Radom
9.26,6 Krzysztof JANDUŁA 56 Orlęta Radom 19.05 Ostrowiec
9.35,8 Jerzy GACEK 57 LZS Jędrzejów 23.06 Ostrowiec
9.37,6 Krzysztof BŁACH 57 Granat Skarżysko 23.06 Ostrowiec
5000 m
14.48,0 Józef JANKOWSKI 50 Radomiak Radom 31.08 Łódź
15.25,7 Henryk MOTYKA 47 Radomiak Radom 20.10 Radom
15.27,4 Tadeusz KASPEREK 55 Budowlani Kielce 20.10 Radom
15.31,8 Marek JASIŃSKI 56 Neptun Końskie 29.09 Kielce
15.32,4 Stanisław GRZESIAK 49 Granat Skarżysko 2.06 Kozienice
15.40,8 Aleksander KOZERA 54 Budowlani Kielce 2.06 Kozienice
15.44,6 Kazimierz JAŃCZYK 56 LZS Kazimierza Wielka 29.09 Kielce
16.07,0 Andrzej BIENIAS 49 Radomiak Radom
16.13,6 Andrzej ZIĘTEK 55 Radomiak Radom 6.10 Mielec
16.26,2 Ryszard SIECZKA 49 Star Starachowice
10 000 m
30.45,0 Józef JANKOWSKI 50 Radomiak Radom 22.09 Kraków
32.30,0 Kazimierz JAŃCZYK 56 LZS Kazimierza Wielka 5.05 Radom
33.07,4 Janusz KAUS 46 Radomiak Radom 1.06 Kozienice
35.12,4 Jerzy NOWAK 49 MZKS Kozienice 1.06 Kozienice
35.24,2 Zygmunt DUNALEWICZ 54 KSZO Ostrowiec 1.06 Kozienice
maraton
2:40.59,0 Józef JANKOWSKI 50 Radomiak Radom 8.09 Warszawa
2:50.52,2 Janusz KAUS 46 Radomiak Radom 16.06 Dębno
3:31.08,8 Jerzy NOWAK 49 MZKS Kozienice 16.06 Dębno
110 m ppł
15,7 Henryk SOKÓŁ 54 Radomiak Radom 1.06 Kozienice
15,7 Wiesław MATYGA 54 Granat Skarżysko 20.07 Warszawa
16,7 Jarosław MISIEK 56 Granat Skarżysko 9.06 Ostrowiec
16,7 Krzysztof PEDRYCZ 56 Budowlani Kielce 11.08 Suchedniów
16,8 Waldemar ĆMIEL 53 Granat Skarżysko 9.06 Ostrowiec
16,9 Artur ŚWIĄTEK 57 UKS Sandomierz 1.06 Kozienice
16,9 Andrzej KOŚCIOŁEK 55 Budowlani Kielce 11.08 Suchedniów
17,0 Jacek CHRZANOWSKI 57 Radomiak Radom 14.05 Kozienice
17,2 Andrzej RUPALA 56 Wisła Sandomierz 26.05 Skarżysko
17,4 Stanisław WACHLA 54 Budowlani Kielce 9.06 Ostrowiec
17,4 Leszek NOWAK 55 Budowlani Kielce
pomiar elektryczny
15,94 Wiesław MATYGA 54 Granat Skarżysko 20.07 Warszawa
17,10 Henryk SOKÓŁ 54 Radomiak Radom 20.07 Warszawa
17,10 Krzysztof PEDRYCZ 56 Budowlani Kielce 23.08 Warszaw
100 cm (junior młodszy)
16,2 Artur ŚWIĄTEK 57 UKS Sandomierz 30.06 Lublin
91,4 cm (młodzik)
16,8 Mirosław JAWOROWSKI 59 Granat Skarżysko 12.05 Skarżysko
300 m ppł (młodzicy)
45,7 Mirosław JAWOROWSKI 59 Granat Skarżysko 24.07 Warszawa
45,8 Krzysztof SUSKIEWICZ 59 Neptun Końskie 16.06 Kielce
pomiar elektryczny
45,91 Mirosław JAWOROWSKI 59 Granat Skarżysko 24.07 Warszawa
400 m ppł
52,4 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 15.09 Warszawa
54,5 Henryk SOKÓŁ 54 Radomiak Radom 2.06 Kozienice
56,2 Jarosław MISIEK 56 Granat Skarżysko 12.05 Kozienice
56,8 Wiesław MATYGA 54 Granat Skarżysko 12.05 Kozienice
57,4 Janusz AMEREK 54 Granat Skarżysko 12.05 Kozienice
57,6 Grzegorz JANYST 56 Budowlani Kielce 12.05 Kozienice
58,2 Henryk MAZUREK 55 Budowlani Kielce 10.07 Kozienice
58,2 Eugeniusz BRODOWSKI 55 Radomiak Radom 29.09 Kielce
59,6 Marek STRZAŁKOWSKI 51 Radomiak Radom
60,1 Zbigniew CHOŁUJ 55 Orlęta Radom
pomiar elektryczny
52,66 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 15.09 Warszawa
57,25 Jarosław MISIEK 56 Granat Skarżysko 23.08 Warszawa
1500 m prz (junior młodszy)
4.32,3 Jerzy GACEK 57 LZS Jędrzejów 21.07 Poznań
2000 m prz (juniorzy)
6,01,8 Tadeusz KASPEREK 55 Budowlani Kielce 25.08 Warszawa
6.14,2 Marek JASIŃSKI 56 Neptun Końskie 25.08 Warszawa
3000 m prz
9.17,4 Henryk MOTYKA 47 Radomiak Radom 2.06 Kozienice
9.25,2 Józef JANKOWSKI 50 Radomiak Radom 12.05 Kozienice
9.35,6 Tadeusz KASPEREK 55 Budowlani Kielce 12.05 Kozienice
9.45,6 Janusz KAUS 46 Radomiak Radom 2.06 Kozienice
9.50,6 Marek JASIŃSKI 56 Neptun Końskie 2.06 Kozienice
9.54,8 Stanisław GRZESIAK 49 Granat Skarżysko 12.05 Kozienice
10.15,0 Jerzy GACEK 57 LZS Jędrzejów 2.06 Kozienice
10.31,8 Jerzy NOWAK 49 MZKS Kozienice 12.05 Kozienice
10.37,4 Jerzy WIELGUS 55 Budowlani Kielce 12.05 Kozienice
10.37,6 Ryszard KOPEĆ 54 Granat Skarżysko 12.05 Kozienice
4×100 m
43,3 BUDOWLANI Kielce (juniorzy starsi) 24.08 Warszawa
(J. FLORCZYK, 56 – G. JANYST, 56 – A. KOŚCIOŁEK, 55 – W. TARNOWSKI, 55)
43,7 GRANAT Skarżysko-Kamienna (seniorzy) 9.06 Ostrowiec
(W. ĆMIEL, 53 – K. GANCARCZYK, 49 – J. MISIEK, 56 – W. MATYGA, 54)
44,4 RADOMIAK Radom (seniorzy) 9.06 Ostrowiec
(I. ZGRZEBNICKI, 50 – H. SOKÓŁ, 54 – E. BRODOWSKI, 55 – M. KONOPKA, 56)
44,8 MKS ORLĘTA Radom (juniorzy starsi) 28.05 Radom
(J. SOBIEŃ, 55 – W. GRUSZKA, 56 – Z. CHOŁUJ, 55 – K. MAKSYM, 55)
45,3 RADOMIAK II Radom (juniorzy starsi) 13.07 Kozienice
(C. ANDRZEJCZYK, 57 – J. KOWALCZYK, 56 – A. SŁOMKA, 55 – A. WALL, 55)
45,4 LZS Radom (seniorzy)
45,7 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (seniorzy) 9.06 Ostrowiec
(W. KRUCIŃSKI, 57 – M. WIELGUS, 52 – R. STYLSKI, 47 – I. GÓRA, 55)
46,4 RADOMIAK III Radom (juniorzy młodsi) 14.05 Kozienice
(J. ZAWISZA, 57 – WOJCIECHOWSKI, 58 – ŁOJEWSKI, 57 – RDZANEK, 58)
47,8 UKS Sandomierz (juniorzy młodsi) 18.05 Sandomierz
48,7 NEPTUN Końskie (młodzicy) 16.06 Kielce
(STAROMŁYŃSKI, 59 – K. SUSKIEWICZ, 59 – ZAWISZA, 59 – ŚLUSARCZYK, 59)
sztafeta łączona
46,7 KIELECKIE (reprezentacja województwa młodzików) 24.07 Warszawa
(M.JAWOROWSKI,59-G.WULCZYŃSKI,59-R.ZAJĄCZKOWSKI,59-Z.GOSPODARCZYK,59)
pomiar elektryczny
46,87 KIELECKIE (reprezentacja województwa młodzików) 24.07 Warszawa
(M.JAWOROWSKI,59-G.WULCZYŃSKI,59-R.ZAJĄCZKOWSKI,59-Z.GOSPODARCZYK,59)
4×400 m
3.28,1 BUDOWLANI Kielce (juniorzy starsi) 25.08 Warszawa
(G. JANYST, 56 – W. TARNOWSKI, 56 – A. KOŚCIOŁEK, 55 – L. NOWAK, 55)
3.37,3 RADOMIAK Radom (juniorzy starsi) 14.05 Kozienice
3.43,0 LZS Radom (juniorzy starsi) 26.05 Kielce
3.46,2 RADOMIAK II Radom (juniorzy młodsi) 14.05 Kozienice
3.49,4 NEPTUN Końskie (juniorzy młodsi) 5.10 Końskie
3.50,6 LZS Zwoleń (juniorzy starsi)
3.52,4 NEPTUN II Końskie (młodzicy) 5.10 Końskie
3.52,6 LZS Jędrzejów (juniorzy starsi)
3.54,1 LZS Sandomierz (juniorzy starsi)
wzwyż
2,00 Krzysztof PEDRYCZ 56 Budowlani Kielce 24.08 Warszawa
1.95 Wojciech WIECZOREK 49 Budowlani Kielce 9.06 Ostrowiec
1,94 Mieczysław TOMALA 55 Wisła Sandomierz 28.09 Kielce
1,93 Wojciech PODSIADŁO 58 Budowlani Kielce 22.09 Ostrowiec
1,91 Wojciech KUCIARSKI 57 MZKS Kozienice 28.09 Kielce
1,90 Mirosław ŚWIAT 57 V LO Kielce 05 Kielce
1,90 Wiesław MATYGA 54 Granat Skarżysko 25.05 Skarżysko
1,88 Ryszard STĘPIEŃ 56 Orlęta Radom 28.09 Kielce
1,85 Zbigniew GRZYBOWSKI 55 Budowlani Kielce 19.05 Ostrowiec
1,85 Andrzej RUPALA 56 Wisła Sandomierz 25.05 Skarżysko
tyczka
3,85 Robert CZEKAJ 50 Budowlani Kielce 29.09 Kielce
3,60 Wiesław ULIKOWSKI 55 Orlęta Radom 2.06 Kozienice
3,55 Wiesław MATYGA 54 Granat Skarżysko 26.05 Skarżysko
3,40 Andrzej KURCZYK 58 Budowlani Kielce 21.09 Ostrowiec
3,25 Leszek NOWAK 55 Budowlani Kielce
3,00 Henryk SOKÓŁ 54 Radomiak Radom 26.05 Skarżysko
2,90 Zbigniew CHOŁUJ 55 Orlęta Radom 6.10 Ostrowiec
2,85 Wiesław JĘDRZEJCZYK 48 Granat Skarżysko 26.05 Skarżysko
2,85 Andrzej RUPALA 56 Wisła Sandomierz 26.05 Skarżysko
2,85 Wojciech PODSIADŁO 58 Budowlani Kielce 26.05 Skarżysko
2,85 Stanisław MICHALCZYK 55 Orlęta Radom
w dal
7,36 Krzysztof GANCARCZYK 49 Granat Skarżysko 1.06 Kozienice
7,17 Zbigniew DRÓŻDŻ 53 MZKS Kozienice 1.06 Kozienice
7,17 Aleksander NIZIOŁEK 45 Granat Skarżysko 29.09 Kielce
7,15 Ireneusz ZGRZEBNICKI 50 Radomiak Radom 25.06 Mielec
7,11 Wiesław MATYGA 54 Granat Skarżysko 25.05 Skarżysko
7,01 Henryk SOKÓŁ 54 Radomiak Radom 5.05 Radom
6,85 Wiesław JĘDRZEJCZYK 48 Granat Skarżysko 25.05 Skarżysko
6,76 Andrzej RUPALA 56 Wisła Sandomierz 25.05 Skarżysko
6,64 Andrzej WALL 55 Radomiak Radom 28.04 Kielce
6,53 Wojciech PODSIADŁO 58 Budowlani Kielce 21.09 Ostrowiec
wynik uzyskany z wiatrem
7,43 Ireneusz ZGRZEBNICKI 50 Radomiak Radom 18.05 Warszawa
trójskok
16,33 Krzysztof GANCARCZYK 49 Granat Skarżysko 4.08 Kraków
15,01 Waldemar ĆMIEL 53 Granat Skarżysko 2.06 Kozienice
14,79 Aleksander NIZIOŁEK 45 Granat Skarżysko 2.06 Kozienice
14,58 Andrzej RUPALA 56 Wisła Sandomierz 2.06 Kozienice
14,46 Ryszard STYLSKI 47 KSZO Ostrowiec 2.06 Kozienice
14,11 Stanisław WACHLA 54 Budowlani Kielce
13,95 Henryk SOKÓŁ 54 Radomiak Radom 20.10 Radom
13,84 Marek KONOPKA 56 Radomiak Radom 20.10 Radom
13,78 Wiesław MATYGA 54 Granat Skarżysko 12.05 Kozienice
13,37 Wiesław ULIKOWSKI 55 Orlęta Radom
kula
14,56 Jerzy ŚWIERCZYŃSKI 57 Radomiak Radom 28.09 Kielce
14,46 Adam TARAS 44 Granat Skarżysko 12.05 Kozienice
13,76 Lech JAZGIER 51 KSZO Ostrowiec 14.07 Kozienice
13,68 Józef MAJSTRAK 52 Radomiak Radom 20.10 Radom
13,16 Wiesław JĘDRZEJCZYK 48 Granat Skarżysko 21.04 Skarżysko
13,16 Janusz WITKOWSKI 54 Granat Skarżysko 21.04 Skarżysko
13,08 Wiesław ZIELIŃSKI 50 Granat Skarżysko 5.05 Radom
12,97 Edward IMIELA 47 Star Starachowice 1.06 Kozienice
12,74 Tadeusz SZWAJKOWSKI 54 Budowlani Kielce 5.05 Radom
12,74 Krzysztof ZASTAWNY 54 Orlęta Radom 5.05 Radom
6 kg (juniorzy młodsi)
16,29 Jerzy ŚWIERCZYŃSKI 57 Radomiak Radom 21.07 Poznań
13,89 Krzysztof GRABKA 58 Budowlani Kielce 21.09 Ostrowiec
5 kg (młodzik)
14,46 Leszek ŻELAZOWSKI 59 KSZO Ostrowiec 7.09 Ostrowiec
wynik nieuznany
14,66 Leszek ŻELAZOWSKI 59 KSZO Ostrowiec 20.07 Szydłowiec
dysk
49,50 Adam TARAS 44 Granat Skarżysko 12.05 Kozienice
45,82 Wiesław ZIELIŃSKI 50 Granat Skarżysko 20.10 Radom
41,56 Lech PAWLĘGA 54 Granat Skarżysko 20.10 Radom
40,46 Jerzy ŚWIERCZYŃSKI 57 Radomiak Radom 5.05 Radom
40,44 Roman PYSIAK 57 Radomiak Radom 19.05 Ostrowiec
39,80 Wiesław JĘDRZEJCZYK 48 Granat Skarżysko 28.04 Ostrowiec
38,84 Tadeusz KOZŁOWSKI 52 KSZO Ostrowiec 3.04 Ostrowiec
37,98 Bogdan GRABOWSKI 43 Radomiak Radom
37,20 Krzysztof ZASTAWNY 54 Orlęta Radom
36,66 Wojciech WIECZOREK 49 Budowlani Kielce
wynik uzyskany w dodatkowej próbie
50,96 Adam TARAS 44 Granat Skarżysko 12.05 Kozienice
1,5 kg (juniorzy młodsi)
49,30 Jerzy ŚWIERCZYŃSKI 57 Radomiak Radom 5.05 Radom
46,00 Roman PYSIAK 57 Radomiak Radom 20.10 Radom
43,72 Andrzej ŁOJEWSKI 58 ZS Energet. Radom 24.07 Warszawa
42,52 Krzysztof GRABKA 58 Budowlani Kielce 22.09 Ostrowiec
40,68 Leszek ŻELAZOWSKI 59 KSZO Ostrowiec 12.10 Ostrowiec
1 kg (młodzicy)
51,92 Leszek ŻELAZOWSKI 59 KSZO Ostrowiec 7.09 Ostrowiec
42,10 Krzysztof DUDZIŃSKI 59 Neptun Końskie 13.07 Kozienice
wynik nieuznany
52,20 Leszek ŻELAZOWSKI 59 KSZO Ostrowiec 20.07 Szydłowiec
oszczep
72,16 Paweł DRUŻCZ 54 Orlęta Radom 29.09 Kielce
65,36 Roman MOLENDA 55 Radomiak Radom 24.08 Warszawa
62,04 Wiesław FALIŃSKI 52 Radomiak Radom 29.09 Kielce
59,08 Wiesław JĘDRZEJCZYK 48 Granat Skarżysko 26.05 Skarżysko
58,60 Włodzimierz SWAT 58 Neptun Końskie 29.09 Kielce
58,44 Andrzej KOWALCZYK 46 Neptun Końskie 21.04 Skarżysko
57,68 Marek ZYZMAN 58 Granat Skarżysko 6.10 Skarżysko
54,70 Andrzej ŁĄCKI 49 WSI Kielce 06 Kielce
54,34 Henryk SOKÓŁ 54 Radomiak Radom 19.05 Ostrowiec
53,14 Lech JAZGIER 50 KSZO Ostrowiec 9.06 Ostrowiec
600 g (młodzik)
53,24 Sylwester WERENS 59 Neptun Końskie 24.07 Warszawa
młot
51,84 Wiesław ZIELIŃSKI 50 Granat Skarżysko 21.04 Skarżysko
51,54 Ryszard MASTALERZ 48 Granat Skarżysko 21.04 Skarżysko
50,62 Roman TELUS 48 LZS Opoczno 1.06 Kozienice
50,30 Józef GLIBOWSKI 40 KSZO Ostrowiec
48,22 Andrzej MIRKOWSKI 47 Granat Skarżysko 21.04 Skarżysko
46,52 Sławomir BEŁCZEWSKI 57 KSZO Ostrowiec 6.10 Skarżysko
43,70 Wiesław JĘDRZEJCZYK 48 Granat Skarżysko 21.04 Skarżysko
39,42 Robert CZEKAJ 50 Budowlani Kielce
37,72 Artur DRAB 57 Granat Skarżysko 28.09 Kielce
34,62 Maciej KISIEL 56 KSZO Ostrowiec 6.10 Ostrowiec
6 kg (juniorzy młodsi)
52,78 Sławomir BEŁCZEWSKI 57 KSZO Ostrowiec 21.07 Poznań
42,62 Artur DRAB 57 Granat Skarżysko 28.04 Ostrowiec
41,72 Leszek ŻELAZOWSKI 59 KSZO Ostrowiec 22.09 Ostrowiec
10-bój
6.810 Wiesław MATYGA 54 Granat Skarżysko 26.05 Skarżysko
(11,3 – 7,11 – 12,20 – 1,90 – 52,3 – 16,1 – 35,96 – 3,55 – 50,02 – 4.46,6)
6.359 Henryk SOKÓŁ 54 Radomiak Radom 26.05 Skarżysko
(11,5 – 6,79 – 10,61 – 1,70 – 51,4 – 16,0 – 36,02 – 3,00 – 47,12 – 4.30,8)
5.891 Wiesław JĘDRZEJCZYK 48 Granat Skarżysko 26.05 Skarżysko
(11,5 – 6,85 – 12,87 – 1,60 – 54,8 – 18,4 – 34,08 – 2,85 – 59,08 – 5.19,7)
5.520 Andrzej RUPALA 56 Wisła Sandomierz 26.05 Skarżysko
(11,9 – 6,76 – 9,49 – 1,85 – 56,4 – 17,2 – 28,58 – 2,85 – 44,94 – 5.15,2)
5.512 Leszek NOWAK 55 Budowlani Kielce 26.05 Skarżysko
(11,6 – 6,20 – 10,69 – 1,80 – 53,8 – 18,4 – 27,14 – 3,00 – 39,60 – 5.03,7)
5.163 Wojciech PODSIADŁO 58 Budowlani Kielce 26.05 Skarżysko
(11,6 – 6,30 – 9,14 – 1,80 – 57,2 – 17,5 – 22,48 – 2,85 – 39,76 – 5.09,5)
5.037 Stanisław WACHLA 54 Budowlani Kielce 26.05 Skarżysko
4.827 Zbigniew CHOŁUJ 55 Orlęta Radom 6.10 Ostrowiec
(12,4 – 5,42 – 9,17 – 1,65 – 57,7 – 18,8 – 27,80 – 2,90 – 40,80 – 4.50,8)
4.799 Wiesław ULIKOWSKI 55 Orlęta Radom 6.10 Ostrowiec
(12,3 – 5,84 – 9,15 – 1,60 – 58,5 – 20,9 – 27,70 – 3,50 – 37,44 – 5.01,8)
4.629 Eugeniusz BRODOWSKI 55 Radomiak Radom 6.10 Ostrowiec
(11,6 – 5,88 – 8,51 – 1,40 – 53,1 – 19,2 – 21,74 – 2,30 – 34,28 – 4.28,7)
8-bój (juniorzy młodsi)
4.302 Krzysztof GRABKA 58 Budowlani Kielce 20.07 Poznań
(12,1 – 12,06 – 1,68 – 58,2 – 18,9 – 39,30 – 2,80 – 35,50)
4.247 Artur ŚWIĄTEK 57 UKS Sandomierz 6.10 Ostrowiec
(11,7 – 9,20 – 1,80 – 55,3 – 17,1 – 27,60 – 2,70 – 35,72)
Wyniki uzyskane w hali
40 m
4,8 Jacek FLORCZYK 56 Budowlani Kielce 3.02 Kielce
60 m
7,0 Ireneusz ZGRZEBNICKI 50 Radomiak Radom 11.02 Zabrze
400 m
52,3 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 17.02 Warszawa
800 m
2.02,4 Bogdan LASIA 55 Radomiak Radom 02 Łódź
1500 m
4.15,4 Józef JANKOWSKI 50 Radomiak Radom 02 Łódź
50 m ppł
7,4 Władysław CHOJNOWSKI 49 Budowlani Kielce 3.02 Kielce
7,8 Leszek NOWAK 55 Budowlani Kielce 27.01 Kielce
7,8 Stanisław WACHLA 54 Budowlani Kielce 27.01 Kielce
wzwyż
2,04 Krzysztof PEDRYCZ 56 Budowlani Kielce 10.02 Kielce
1,85 Wojciech PODSIADŁO 58 Budowlani Kielce 10.02 Kielce
1,80 Zbigniew GRZYBOWSKI 55 Budowlani Kielce 27.01 Kielce
1,80 Jan SZTOBRYN 57 Budowlani Kielce 27.01 Kielce
w dal
6,89 Ireneusz ZGRZEBNICKI 50 Radomiak Radom 10.02 Zabrze
trójskok
14,28 Andrzej RUPALA 56 UKS Sandomierz 10.02 Pszczyna
kula
14,48 Adam TARAS 44 Granat Skarżysko 02 Warszawa
Opracowano na podstawie:

1. Rocznik 1974, Sekcja Lekkiej Atletyki Wojewódzkiej Federacji Sportu w Kielcach;

2. Kronika sekcji lekkoatletycznej ZKS Granat Skarżysko-Kamienna (rękopis autorstwa Bogdana Winiarskiego):

3. Kronika sekcji lekkoatletycznej KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (z archiwum MOSiR Ostrowiec),

4. dziennik „Słowo Ludu”, Kielce, styczeń-grudzień 1974;

5. Rocznik PZLA 1974, Warszawa 1975;

6. Zestawienia 100 najlepszych zawodników w kategorii st. juniorów, juniorów i młodzików za 1974 r., PZLA, Warszawa 1976;

7. miesięcznik „Lekkoatletyka”, Warszawa, styczeń-grudzień 1974, styczeń – kwiecień 1974;

8. Janusz Waśko, Polscy lekkoatleci na listach światowych 1921-2002, Warszawa – Zamość 2003;

Zdjęcia z archiwum ZM Mesko w Skarżysku-Kamiennej, ze „Słowa Ludu”, ze zbiorów Janusza Marciniewskiego, Wiesława Matygi i Antoniego Pawłowskiego.