Budowlani w czołówce wśród młodzieży i blisko I ligi, likwidacja Łysogór. Rok 1982

Budowlani Kielce w punktacji klubowej Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży uplasowali się na piątym miejscu, zarówno wśród juniorów, jak i juniorów młodszych. W 1982 roku zajęli też 12. miejsce w drużynowych mistrzostwach Polski w tych kategoriach wieku, byli też bardzo blisko awansu do I ligi. Ich dominacja w Kielcach i województwie stała się jeszcze bardziej widoczna, bo władze rozwiązały najgroźniejszego rywala – Łysogóry.

Trenerzy Stefania i Zdzisław Furmanek ze swoimi podopiecznymi, którzy w 1982 roku zdobyli siedem medali mistrzostw Polski

Utworzony dwa lata wcześniej klub, w którym znaleźli się trenerzy Mirosława i Edmund Sarnowie wraz ze swoimi podopiecznymi, został w styczniu 1982 roku zawieszony przez prezydenta Kielc. „Twór całkowicie sztuczny, powstały wskutek nacisku prasy warszawskiej, która swego czasu jakoś nadzwyczajnie upodobała sobie ten temat” – można było przeczytać w krótkiej notatce w „Słowie Ludu”. Nikt się pod nią nie podpisał, ale wiele wskazuje, że wyszła spod pióra Mieczysława Kalety, kierownika działu sportowego tej gazety. Jeszcze jako prezes OZLA pod koniec 1979 roku, gdy zawodnicy wystąpili do centralnych mediów w obronie swoich trenerów, dla których w kieleckim sporcie nie widziano już miejsca, za „spory sukces” uznał uporanie się z „problemem Edmund Sarna”, a później nie mógł pogodzić z tym, że stało się inaczej.
Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku Sarna, który aktywnie zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”, został internowany. Uporanie się z problemem, jaki dla niektórych stanowił w poprzednich latach, było teraz znacznie łatwiejsze. Do tego, że był niepokorny i niewygodny dla decydentów, domagając się zapewnienia odpowiednich warunków do trenowania lekkoatletów, doszły jeszcze względy polityczne. Komunistyczne władze chciały bowiem odsunąć działaczy „S” od pracy z młodzieżą.

Biegacze Łysogór jako uczniowie ZS Ekonomicznych awansowali do ogólnopolskiego finału biegów sztafetowych szkół średnich. Na zdjęciu siedzą od lewej Piotr Ryba, Adam Zimnicki, Wiesław Pulut, Piotr Hert i Cezary Pajek, stoją od prawej Ireneusz Powałek, Janusz Maciejec, Zbigniew Korczak, Robert Kwiecień i Mirosław Stańczyk

Łysogóry zostały wiosną 1982 roku ostatecznie rozwiązane, oficjalnie z powodu problemów organizacyjnych i braku… osiągnięć sportowych. Ten drugi zarzut był kuriozalny, ponieważ w lutym Elżbieta Kapusta zdobyła mistrzostwo Polski w hali w biegu na 400 m. W całym sporcie Kielecczyzny takimi sukcesami mogło się pochwalić ledwie kilka klubów. Jak na ironię, pod koniec kwietnia, wkrótce po rozwiązaniu Łysogór, Mirosława Sarna otrzymała od wojewody kieleckiego list z podziękowaniem za przygotowanie złotej medalistki…
W sezonie letnim podopieczni Sarnów startowali w zawodach jako niestowarzyszeni lub pod szyldem Zespołu Szkół Ekonomicznych, gdzie znaczna część się uczyła. Potem większość zrezygnowała z uprawiania sportu. Tylko niektórzy przeszli do Budowlanych.

Elżbieta Kapusta

Była wśród nich wspomniana już Elżbieta Kapusta, która już w poprzednim roku została najlepszą lekkoatletką Kielecczyzny, a w 1982 umocniła się na pozycji liderki. Wspomniany tytuł mistrzowski w hali wywalczyła 21 lutego w Zabrzu, przebiegając 400 m w 56,01 s. W mistrzostwach na stadionie, 3 lipca w Lublinie, zdobyła na tym dystansie brązowy medal z czasem 53,55 s.
Na stałe awansowała do reprezentacji Polski i jako trzecia lekkoatletka z Kielecczyzny – po Krystynie Snop-Nowakowskiej z KSZO Ostrowiec w 1958 roku oraz Mirosławie Sarnie z Budowlanych w 1966 i 1969 roku – wystartowała w mistrzostwach Europy. W rozgrywanych 6-12 września w Atenach zawodach zajęła ósmą lokatę w swojej serii eliminacyjnej biegu na 400 m z wynikiem 53,83 s. Pobiegła też, z Grażyną Oliszewską (Lubtour Zielona Góra), Jolantą Januchtą (Gwardia Warszawa) i Genowefą Błaszak (Orkan Poznań), w sztafecie 4×400 m, która uplasowała się na siódmym miejscu Na Starym Kontynencie z wynikiem 3.29,32.
Wcześniej Elżbieta Kapusta reprezentowała biało-czerwone barwy w meczach międzypaństwowych. 11-12 czerwca we Frankfurcie nad Menem, w przegranym przez Polki pojedynku z RFN i wygranym z Holandią, była czwarta na 400 m (54,04 s), miała też udział w zwycięstwie sztafety 4×400 m (3.34,84). W zakończonym porażkami z Węgrami i Bułgarią trójmeczu 27-28 czerwca w Budapeszcie uplasowała się na trzeciej pozycji na 400 m (53,02 s), a ze sztafetą 4×400 m na drugiej (3.35,12).
Wśród seniorów liczyli się jeszcze długodystansowcy Budowlanych. W mistrzostwach Polski w małym maratonie (20 km) 4 kwietnia w Brzeszczach Bohdan Saba uplasował się na ósmym miejscu z czasem 1:01.12,6, Ryszard Krukar był 11. (1:01.22,6), a Władysław Dończyk 15. (1:01.39,8). W punktacji drużynowej kielecki klub zajął drugą lokatę.

Bohdan Saba

W rozegranych trzy tygodnie później w Dębnie mistrzostwach w maratonie nie było już tak dobrze. Saba został sklasyfikowany na 17. pozycji z wynikiem 2:21.31, Krukar uzyskał 2:22.53 i był 20. Ten drugi biegacz, który w poprzednim sezonie przyszedł do Kielc ze stołecznej Gwardii, zajął ponadto drugie miejsca w maratonie „Trybuny Ludu” 27 czerwca w Otwocku z wynikiem 2:24.00 i w IV Maratonie Pokoju 26 września w Warszawie – 2:25.18.
Największe sukcesy w 1982 roku wśród młodzieży odnosili miotacze. W halowych mistrzostwach Polski juniorów 13-14 lutego w Zabrzu brązowy medal w pchnięciu z rezultatem 12,60 m zdobyła Maria Gaweł z Budowlanych. Jej klubowa koleżanka Dorota Waszczuk uzyskała 12,30 m i była szósta.
Na stadionie zarówno juniorzy, jak i juniorzy młodsi swoje mistrzostwa mieli w ramach IX Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży rozgrywanej od 20 do 25 lipca w Poznaniu. W tej pierwszej kategorii wiekowej miotaczki Budowlanych podwójnie wygrały rzut dyskiem – zwyciężyła Maria Gaweł wynikiem 43,58 m, wyprzedzając o 44 cm Dorotę Waszczuk. Brązowy medal w siedmioboju wywalczyła niespodziewanie kolejna zawodniczka Budowlanych Dorota Wilk z dorobkiem 4.526 pkt.
Blisko podium były reprezentantki Kielecczyzny w pchnięciu kulą – czwarte miejsce zajęła Gaweł (13,02 m), piąte Waszczuk (12,84 m), a szóste Anna Wiecheć z KSZO Ostrowiec (12,70 m). Na piątej pozycji w biegu na 1500 m uplasował się Sławomir Rymarczyk z czasem 3.55,02, na szóstej Paweł Rej na 400 m przez płotki (54,56 s), na siódmych Jadwiga Kubicka w rzucie oszczepem (42,68 m) i Grzegorz Niwiński w rzucie młotem (46,72 m). Wszyscy ci zawodnicy reprezentowali Budowlanych. Ponadto Janusz Mastalerz z Granatu Skarżysko był ósmy w dziesięcioboju. W punktacji klubowej OSM juniorów Budowlani zajęli piątą lokatę. W punktacji wojewódzkiej Kielce sklasyfikowano na 12. miejscu.

Dorota Wilk

Juniorzy młodsi także przywieźli z Poznania trzy medale. Sławomir Malarczyk z Budowlanych wygrał rzut 1,5-kilogramowym dyskiem wynikiem 52,08 m i był trzeci w pchnięciu kulą o wadze 6 kg (14,15 m). Dobrze wypadły też jego klubowe koleżanki w dysku – Beata Bartosik zdobyła brązowy medal (39,00 m), a Stanisława Ślusarczyk zajęła szóstą pozycję (37,48 m). W punktacji klubowej tej kategorii wiekowej Budowlani również uplasowali się na piątym miejscu, natomiast Kielce w wojewódzkiej na 14.
OSM w biegach przełajowych juniorzy mieli 7 marca w Pile i wypadli fatalnie, zdobywając tylko jeden punkt. Juniorzy rywalizowali 4 kwietnia w Poznaniu. Olbrzymią niespodziankę sprawiła tam reprezentująca Budowlanych Beata Garbala ze Starachowic, która wygrała bieg na 2 km. Na 18. pozycji na 3 km finiszował Robert Fortuna, także z kieleckiego klubu. Budowlani w punktacji klubowej uplasowali się na 21. miejscu, Kielce w wojewódzkiej na 24.
Maria Gaweł trzykrotnie reprezentowała biało-czerwone barwy. W przegranym przez polskie juniorki meczu z rówieśniczkami z RFN 26 czerwca w Getyndze była druga w rzucie dyskiem z rezultatem 44,30 m i czwarta w pchnięciu kulą – 12,60 m. 24 lipca w La Queue-en-Brie pod Paryżem w dość dziwnym pojedynku, w którym reprezentacja Polski do lat 21 pokonała 17-latki z Francji, miotaczka Budowlanych zajęła drugie miejsce w dysku (43,72 m) i trzecie w kuli (13,19 m). Tydzień później w Aix-les-Bains, gdzie Polki do lat 20 wysoko przegrały z juniorkami Francji i zdecydowanie pokonały Szwajcarki, była czwarta w kuli i dysku z wynikami 12,99 m i 41,38 m.
1 sierpnia we włoskiej Maceracie w reprezentacji juniorek Polski do lat 18 zadebiutowała Dorota Waszczuk. W rozegranym tam trójmeczu Polki uległy Włoszkom i Czeszkom, a kielczanka uplasowała się na czwartych miejscach w kuli (12,28 m) i dysku (39,56 m).
Sukcesy indywidualne zawodników, a zwłaszcza zawodniczek przełożyły się na znaczące osiągnięcia Budowlanych w ogólnopolskiej rywalizacji drużynowej. 22 maja w Kielcach zdecydowanie wygrali strefowe eliminacje drużynowych mistrzostw Polski juniorów, wyprzedzając krakowskie kluby AZS i Wawel. Ósme miejsce w tych zawodach zajęło KSZO, a dziewiąte Granat Skarżysko. W finale mistrzostw 4 września w Bydgoszczy juniorzy Budowlanych wywalczyli 12. lokatę.

Artur Kal na drugiej zmianie sztafety 4×100 m na stadionie międzyszkolnym

W 1982 roku klub wypadł najlepiej w historii swoich startów w II lidze seniorów. Wygrał wyraźnie pierwszą rundę rywalizacji 6 czerwca w Białymstoku, przed AZS Biała Podlaska i AZS Lublin, kwalifikując się do finałowych zawodów o awans do I ligi.
Te rozegrane zostały 28 sierpnia w Kielcach z udziałem wielu czołowych polskich lekkoatletów. Na stadionie międzyszkolnym specjalnie na tę imprezę położono tartanowe chodniki na rozbiegach do skoków. Zapowiadano start mistrza olimpijskiego Władysława Kozakiewicza, który ostatecznie pojechał jednak na mityng do Brukseli. I bez niego rywalizacja tyczkarzy stała na niespotykanym do tej pory w Kielcach poziomie. Zwyciężył z wynikiem 5,20 m Marian Kolasa, kolega klubowy Kozakiewicza z Bałtyku Gdynia. Zdzisław Rudziński z AZS Biała Podlaska skoczył w dal 7,73 m. Najwartościowszy wynik zawodów uzyskał Mieczysław Kropelnicki z Bałtyku, który pchnął kulą równe 20 m. Wynik z Kielc dał mu w 1982 roku trzecie miejsce w Polsce i 47. na świecie.
Cztery konkurencje wygrały lekkoatletki Budowlanych. Elżbieta Kapusta była najszybsza na 200 m (24,5 s) i miała udział w zwycięstwie sztafety 4×400 m (3.56,2), w kuli zwyciężyła Dorota Waszczuk (12,97), a w dysku Maria Powałka (43,82 m).
Budowlani z dorobkiem 196 pkt zajęli czwarte miejsce w zawodach, przegrywając z trzema zespołami, które wywalczyły awans do lekkoatletycznej ekstraklasy – Bałtykiem (230 pkt), AZS Biała Podlaska (227) i AZS Gorzów Wielkopolski (215). Za kieleckim klubem uplasowały się: AZS Gdańsk (191), Piast Gliwice (162), Budowlani Szczecin (130) i AZS Katowice (123).
W prowadzonej przez PZLA klasyfikacji klubów za wyniki w mistrzostwach Polski i klasy sportowe zdobyte w 1982 roku Budowlani zajęli 16. lokatę, o jedną niżej niż w 1981 roku. Kielce jako województwo sklasyfikowano na 13. miejscu, także o jedno niżej.

Mistrzem okręgu w biegu na 800 m w 1982 roku został Janusz Stanek (nr 949) z rozwiązanych Łysogór, wyprzedzając Sławomira Rymarczyka (z lewej) z Budowlanych

Z imprez lekkoatletycznych na Kielecczyźnie w 1982 roku najwyższą rangę miały i stały na najwyższym poziomie wymienione wyżej zawody o wejście do I ligi, a w drugiej kolejności strefowe eliminacje drużynowych mistrzostw Polski juniorów w Kielcach. W stolicy województwa rozegrano też większość okręgowych mistrzostw. Seniorzy i juniorzy o tytuły najlepszych w biegach na przełaj walczyli 21 lutego na Stadionie Leśnym, juniorzy młodsi i młodzicy na tych samych trasach 20 marca. Na stadionie międzyszkolnym odbyły się mistrzostwa seniorów (15-16 maja), Wojewódzka Spartakiada Młodzieży juniorów młodszych (12-13 czerwca) i juniorów (19-20 czerwca), a na koniec sezonu (2-3 października) ograniczone do młodzików i juniorów młodszych mistrzostwa w wielobojach. Poza Kielcami swoje mistrzostwa mieli jedynie młodzicy – 25 września w Ostrowcu.

Maria Powałka

W tabelach stu najlepszych na świecie w poszczególnych konkurencjach drugi rok z rzędu nie znalazł się ani jeden lekkoatleta Kielecczyzny. Zdecydowanie najlepszej w okręgu Elżbiecie Kapuście zabrakło kilku setnych sekundy w biegu na 400 m. W Polsce z czasem 52,96 s uplasowała się na czwartej pozycji, ponadto na 18. na 200 m. W drugiej dziesiątce znalazły się zawodniczki Budowlanych: Maria Powałka (11. w dysku), Maria Gaweł (13. w dysku i 14. w kuli), Jadwiga Kubicka (13. w oszczepie), Dorota Waszczuk (15. w dysku i 18. w kuli) i Dorota Wilk (17. w siedmioboju), a także sztafeta 4×400 m tego klubu (13.).
W trzeciej dziesiątce uplasowały się Kapusta i Mirosława Jóźwik na 100 m, Bożena Parszowska na 400 m ppł (wszystkie Budowlani), Anna Wiecheć z KSZO w kuli oraz sztafeta 4×100 m Budowlanych. W czwartej były Małgorzata Ciszek na 400 m, Lilla Jóźwik na 100 m ppł, Beata Bartosik w dysku (wszystkie z Budowlanych), natomiast w piątej Jolanta Perlak z Budowlanych w oszczepie.
Mężczyźni tradycyjnie w tabelach byli reprezentowani skromniej. Najwyższe 20. miejsce zajął Bohdan Saba w maratonie. W trzeciej dziesiątce uplasowali się Władysław Dończyk i Ryszard Krukar na 10 000 m, Krukar w maratonie oraz Marian Makowski w rzucie młotem (wszyscy z Budowlanych), w czwartej Saba na 10 000 m, Dariusz Kaczmarski z Granatu (w zawodach ligowych reprezentujący Budowlanych) na 3000 m z przeszkodami, Jarosław Wydrych i Wiesław Pulut z rozwiązanych Łysogór w dziesięcioboju, a w piątej Paweł Rej na 400 m ppł, Sławomir Malarczyk w dysku i Janusz Mastalerz w dziesięcioboju.

Paweł Rej

Rekordy okręgu wśród kobiet Elżbieta Kapusta trzykrotnie poprawiała na 400 m. Najpierw w zwycięskim biegu podczas Memoriału Kusocińskiego 21 czerwca w Lublinie uzyskała 53,20 s, tydzień później w trójmeczu w Budapeszcie poprawiła się na 53,02 s, a 16 sierpnia w Warszawie na 52,96 s. Poprawiła też własny rekord przy pomiarze elektrycznym na 200 m, przebiegając ten dystans 29 maja w Warszawie w 24,63 s. Maria Gaweł ustanowiła rekord w pchnięciu kulą wynikiem 13,19 m, uzyskanym w lipcowym meczu z juniorkami Francji. Rekordzistką w oszczepie została Jadwiga Kubicka, rzucając 47,14 m 26 czerwca w Mielcu. Ponadto Lilla Jóźwik 15 lipca w Spale poprawiła swój rekord w biegu na 100 m przez płotki przy pomiarze ręcznym czasem 14,6 s.
Wśród mężczyzn jedyny rekord ustanowili podczas ligowych zawodów 6 czerwca w Białymstoku sprinterzy Budowlanych Zbigniew Grunt, Artur Kal, Piotr Nawara i Czesław Piotrowski w sztafecie 4×100 m – 42,18 s. Najlepszy wynik w rzadko rozgrywanym małym maratonie, czyli biegu ulicznym na 20 km, poprawił podczas mistrzostw Polski 4 kwietnia w Brzeszczach Bohdan Saba czasem 1:01.12,6.
W prowadzonej przez „Słowo Ludu” klasyfikacji najlepszych sportowców Kielecczyzny za 1982 rok Elżbieta Kapusta uplasowała się na czwartym miejscu. W dziesiątce „Nadziei” znalazło się pięcioro lekkoatletów Budowlanych: 3. Maria Gaweł, 5. Sławomir Malarczyk, 6. Beata Bartosik, 8. Dorota Waszczuk i 10. Beata Garbala. Do dziesiątki najlepszych trenerów ponownie zostali wybrani Stefania i Zdzisław Furmankowie, szkoleniowcy miotaczy Budowlanych. Klub ten, głównie dzięki osiągnięciom lekkoatletów, sklasyfikowano na czwartej pozycji w województwie.
Na koniec omówienia 1982 roku smutna informacja – w styczniu zmarł nagle Jacek Florczyk, czołowy sprinter Kielecczyzny w latach 1974-1980, wielokrotny mistrz i rekordzista okręgu w biegach na 100, 200 m oraz w sztafecie 4×100 m, a od niedawna także szkoleniowiec w Budowlanych i członek zarządu OZLA. Odszedł w wieku niespełna 26 lat.

 

 

Tabele najlepszych lekkoatletów Kielecczyzny w 1982 roku
K o b i e t y
100 m
12,28 Elżbieta KAPUSTA 60 Budowlani Kielce 14.05 Łódź
12,30 Mirosława JÓŹWIK 63 Budowlani Kielce 6.06 Białystok
12,82 Edyta PRĘDKA 65 niestow. Kielce 23.07 Poznań
13,15 Ilona PYTLEWSKA 66 Budowlani Kielce 19.09 Łódź
13,30 Barbara JASZOWSKA 65 Budowlani Kielce 19.09 Łódź
pomiar ręczny
12,2 Mirosława JÓŹWIK 63 Budowlani Kielce 9.07 Spała
12,3 Elżbieta KAPUSTA 60 Budowlani Kielce 10.06 Warszawa
12,3 Edyta PRĘDKA 66 niestow. Kielce 19.06 Kielce
12,7 Barbara JASZOWSKA 65 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
12,7 Lilla JÓŹWIK 61 Budowlani Kielce 9.07 Spała
12,7 Małgorzata CISZEK 66 Budowlani Kielce 9.07 Spała
12,8 Maria PIOTROWSKA 66 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
12,8 Bożena PARSZOWSKA 61 Budowlani Kielce 23.05 Kielce
12,8 Ilona PYTLEWSKA 66 Budowlani Kielce 13.09 Kielce
13,1 Agata NOWAK 67 Granat Skarżysko 29.05 Kielce
13,1 Bożena PYDYŃSKA 66 Budowlani Kielce 10.07 Warszawa

200 m
24,63 Elżbieta KAPUSTA 60 Budowlani Kielce 30.05 Warszawa
26,39 Małgorzata CISZEK 66 Budowlani Kielce 4.09 Bydgoszcz
26,82 Edyta PRĘDKA 66 niestow. Kielce 25.07 Poznań
27,16 Ilona PYTLEWSKA 66 Budowlani Kielce 19.09 Łódź
27,33 Dorota WILK 64 Budowlani Kielce 25.07 Poznań
27,39 Lilla JÓŹWIK 61 Budowlani Kielce 29.05 Warszawa
27,74 Barbara JASZOWSKA 65 Budowlani Kielce 19.09 Łódź
27,97 Edyta BOGUSZ 69 Granat Skarżysko 19.09 Warszawa
28,22 Małgorzata LISOWSKA 63 Budowlani Kielce 13.06 Kraków
28,78 Agata BUJAKOWSKA 66 Budowlani Kielce 19.09 Łódź
pomiar ręczny
24,2 Elżbieta KAPUSTA 60 Budowlani Kielce 6.08 Kielce
25,5 Edyta PRĘDKA 65 niestow. Kielce 20.06 Kielce
25,5 Małgorzata CISZEK 66 Budowlani Kielce 9.07 Spała
25,7 Mirosława JÓŹWIK 63 Budowlani Kielce 27.06 Mielec
26,2 Ilona PYTLEWSKA 66 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
26,7 Aldona JASZEWSKA 66 Granat Skarżysko 20.06 Kielce
26,7 Małgorzata LISOWSKA 63 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
26,7 Lilla JÓŹWIK 61 Budowlani Kielce 9.07 Spała
26,9 Maria PIOTROWSKA 66 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
27,1 Barbara JASZOWSKA 65 Budowlani Kielce 20.06 Kielce

300 m (młodziczki)
pomiar ręczny
43,7 Edyta JAKUBOWSKA 69 Neptun Końskie 29.05 Kielce
44,3 Beata CIEPLUCH 67 Budowlani Kielce 23.05 Kielce
44,8 Marzena NOWAK 67 Budowlani Kielce 25.09 Ostrowiec

400 m
52,96 Elżbieta KAPUSTA 60 Budowlani Kielce 16.08 Warszawa
56,74 Małgorzata CISZEK 66 Budowlani Kielce 23.07 Poznań
60,76 Bożena PARSZOWSKA 61 Budowlani Kielce 30.07 Warszawa
pomiar ręczny
57,9 Małgorzata CISZEK 66 Budowlani Kielce 28.08 Kielce
59,8 Bożena PARSZOWSKA 61 Budowlani Kielce 19.06 Zabrze
61,8 Aldona JASZEWSKA 66 Granat Skarżysko 8.08 Warszawa
61,9 Ewa SKOTNICKA 65 niestow. Kielce 19.06 Kielce
62,4 Beata GARBALA 66 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
63,0 Teresa SKRZYPCZYK 68 Zryw Łopuszno 12.06 Kielce
63,5 Marzena NOWAK 67 Budowlani Kielce 15.07 Spała
64,5 Beata CIEPLUCH 67 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
65,2 Agata SZMIT 65 Budowlani Kielce 9.07 Spała
66,2 Małgorzata LUDWIKOWSKA 65 Neptun Końskie 4.06 Końskie

600 m
1.41,2 Edyta JAKUBOWSKA 69 Neptun Końskie 13.05 Końskie
1.43,5 Beata GARBALA 66 Budowlani Kielce 2.05 Kielce
1.45,3 Teresa SKRZYPCZYK 68 Zryw Łopuszno 23.05 Kielce
1.46,5 Teresa SZYMKIEWICZ 68 Zryw Łopuszno 29.05 Kielce
1.47,2 Jadwiga MAZUR 68 Zryw Łopuszno 19.06 Tarnów

800 m
2.18,03 Beata GARBALA 66 Budowlani Kielce 6.06 Białystok
2.22,6 Teresa SZYMKIEWICZ 68 Zryw Łopuszno 16.07 Bydgoszcz
2.23,8 Małgorzata CISZEK 66 Budowlani Kielce 14.05 Końskie
2.29,4 Ewa SKOTNICKA 65 niestow. Kielce 16.05 Kielce
2.29,8 Elżbieta GRELEWSKA 66 Budowlani Kielce 16.05 Kielce
2.31,0 Joanna BANASZEK 67 Budowlani Kielce 13.06 Kielce
2.31,3 Renata RÓŻALSKA 66 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
2.32,5 Beata WOŹNIAK 66 LZS Jędrzejów 13.06 Kielce
2.39,22 Dorota WILK 64 Budowlani Kielce 25.07 Poznań
2.39,3 Ewa KUROWSKA 66 KSZO Ostrowiec 22.05 Kielce

1000 m
3.07,6 Teresa SZYMKIEWICZ 68 Zryw Łopuszno 19.06 Tarnów
3.21,2 Elżbieta GRELEWSKA 66 Budowlani Kielce 2.05 Kielce
3.25,6 Zenobia OBORA 63 KSZO Ostrowiec 2.05 Stalowa Wola
3.29,5 Joanna BANASZEK 67 Budowlani Kielce 19.06 Tarnów
3.33,0 Bogusława CECOT 66 niestow. Kielce 2.05 Kielce
3.35,0 Grażyna KASPEREK 65 niestow. Kielce 2.05 Kielce

1500 m
4.52,3 Beata GARBALA 66 Budowlani Kielce 8.05 Mielec
5.06,0 Teresa SZYMKIEWICZ 68 Zryw Łopuszno 12.06 Kielce
5.11,3 Elżbieta GRELEWSKA 66 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
5.14,4 Anna SITEK 61 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
5.22,0 Zenobia OBORA 63 KSZO Ostrowiec 15.05 Kielce
5.22,4 Jolanta ŚWIERCZ 65 Neptun Końskie 13.06 Kielce
5.28,7 Aleksandra MARKIEWICZ 68 Orlicz Suchedniów 23.05 Kielce
5.29,7 Katarzyna OSIAKOWSKA 67 Granat Skarżysko 12.06 Kielce
5.32,2 Bogusława CECOT 66 niestow. Kielce 29.05 Kielce
5.33,0 Renata RÓŻALSKA 67 Budowlani Kielce 29.05 Kielce

3000 m
10.57,88 Anna SITEK 61 Budowlani Kielce 13.06 Kraków
12.20,4 Grażyna KASPEREK 65 niestow. Kielce 19.06 Kielce

100 m ppł
15,03 Lilla JÓŹWIK 61 Budowlani Kielce 6.06 Białystok
15,87 Bożena SZCZEPANEK 63 niestow. Kielce 20.07 Poznań
16,70 Dorota WILK 64 Budowlani Kielce 24.07 Poznań
pomiar ręczny
14,6 Lilla JÓŹWIK 61 Budowlani Kielce 15.07 Spała
15,8 Bożena SZCZEPANEK 63 niestow. Kielce 10.07 Warszawa
16,6 Barbara SCHIRMER 64 Budowlani Kielce 8.05 Mielec
16,7 Dorota WILK 64 Budowlani Kielce 10.07 Warszawa
16,8 Aldona JASZEWSKA 66 Granat Skarżysko 15.05 Kielce
17,0 Anna SOŁTYSIK 64 niestow. Kielce 19.06 Kielce
17,5 Ewa ROGOZIŃSKA 66 niestow. Kielce 19.06 Kielce
76,2 cm/8,20 m (juniorki młodsze)
pomiar ręczny
16,6 Agata BUJAKOWSKA 66 Budowlani Kielce 2.10 Kielce
16,7 Barbara BRELSKA 66 Budowlani Kielce 26.06 Kielce
16,7 Aldona JASZEWSKA 66 Granat Skarżysko 2.10 Kielce
76,2 cm/8 m (młodziczka)
pomiar ręczny
17,0 Ewa RACZEK 68 Budowlani Kielce 2.10 Kielce

400 m ppł
63,51 Bożena PARSZOWSKA 61 Budowlani Kielce 6.06 Białystok
69,21 Aldona JASZEWSKA 66 Granat Skarżysko 20.08 Warszawa
pomiar ręczny
64,7 Bożena PARSZOWSKA 61 Budowlani Kielce 28.08 Kielce
67,3 Aldona JASZEWSKA 66 Granat Skarżysko 27.06 Mielec
68,5 Ewa SKOTNICKA 65 niestow. Kielce 27.06 Mielec
70,1 Monika CHROBOT 64 niestow. Kielce 15.05 Kielce

4×100 m
49,35 BUDOWLANI Kielce 6.06 Białystok
(M. PIOTROWSKA, 66 – I. PYTLEWSKA, 66 – B. JASZOWSKA, 65 – M. JÓŹWIK, 63)
pomiar ręczny
50,1 BUDOWLANI Kielce 15.07 Spała
(M. PIOTROWSKA, 66 – I. PYTLEWSKA, 66 – B. JASZOWSKA, 65 – M. JÓŹWIK,63)
53,2 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 22.05 Kielce
(E. KUROWSKA, 66 – B. KRAKOWIAK, 65 – M. WOLAK, 64 – M. BANASZEK, 63)
54,6 GRANAT Skarżysko 29.05 Kielce
(E. BOGUSZ, 69 – D. DŁUGOSZ, 67 – I. RACHTAN, 70 – A. NOWAK, 67)
55,5 ORLICZ Suchedniów 12.06 Kielce
55,8 BUDOWLANI II Kielce 12.06 Kielce
(A. BUJAKOWSKA, 66 – R. HIBNER, 69 – E. RACZEK, 68 – M. GĄSZCZ, 69)
57,6 BUDOWLANI III Kielce 12.06 Kielce
(M. GIL, 69 – B. LICZMAŃSKA, 69 – M. ZALEWSKA, 69 – B. WĘGIEREK, 69)
najlepsze juniorki młodsze
51,1 BUDOWLANI Kielce 26.06 Mielec
(B. JASZOWSKA, 65 – I. PYTLEWSKA, 66 – M. PIOTROWSKA, 66 – M. GADOWSKA, 66)

4×400 m
3.53,30 BUDOWLANI Kielce 6.06 Białystok
(B. PARSZOWSKA, 61 – L. JÓŹWIK, 61 – M. CISZEK, 66 – E. KAPUSTA, 60)
4.33,3 ZRYW Łopuszno 13.06 Kielce
(A. NOWACKA, 68 – J. MAZUR, 67 – T. SKRZYPCZYK, 67 – T. SZYMKIEWICZ, 68)
4.40,6 NEPTUN Końskie 13.06 Kielce
4.42,5 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 13.06 Kielce
(G. KOZAKIEWICZ, 66 – B. WIŚNIEWSKA, 66 – A. KOSICKA, 66 – A. GLANDA, 67)
najlepsze juniorki młodsze
4.10,4 BUDOWLANI Kielce 27.06 Mielec
(B. JASZOWSKA, 65 – E. GRELEWSKA, 66 – B. GARBALA, 66 – M. CISZEK, 66)

wzwyż
1,65 Anna SOŁTYSIK 64 niestow. Kielce 19.06 Kielce
1,56 Dorota WILK 64 Budowlani Kielce 24.07 Poznań
1,55 Lidia KUCHTA 65 Budowlani Kielce 27.06 Mielec
1,55 Barbara BRELSKA 66 Budowlani Kielce 15.07 Spała
1,55 Elżbieta BŁOŃSKA 69 Budowlani Kielce 12.06 Ostrowiec
1,50 Alicja POŁEĆ 64 Budowlani Kielce 19.06 Kielce
1,50 Elżbieta DZIEKAN 68 Budowlani Kielce 25.09 Ostrowiec
1,46 Elżbieta BARUCHA 69 Budowlani Kielce 19.06 Tarnów
1,45 Edyta BOGUSZ 69 Granat Skarżysko 2.10 Kielce
1,40 Beata LICZMAŃSKA 69 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
1,40 Marta STANIEC 68 Budowlani Kielce 23.05 Kielce
1,40 Monika ORKISZ 66 Budowlani Kielce 10.07 Warszawa
1,40 Barbara MIERNIK 67 Orlicz Suchedniów 25.09 Ostrowiec
1,40 Anna PAWELCZYK 68 Budowlani Kielce 2.10 Kielce

w dal
5,67 Lilla JÓŹWIK 61 Budowlani Kielce 12.06 Kraków
5,57 Alicja POŁEĆ 64 Budowlani Kielce 3.10 Kielce
5,55 Bożena SZCZEPANEK 63 niestow. Kielce 20.06 Kielce
5,55 Dorota WILK 64 Budowlani Kielce 10.07 Warszawa
5,27 Lidia KUCHTA 65 Budowlani Kielce 22.05 Kielce
5,20 Edyta BOGUSZ 69 Granat Skarżysko 3.10 Kielce
5,12 Monika ORKISZ 66 Budowlani Kielce 12.06 Kielce
5,08 Beata KRAKOWIAK 65 KSZO Ostrowiec 22.05 Kielce
4,95 Elżbieta DZIEKAN 66 Budowlani Kielce 12.06 Kielce
4,83 Aldona JASZEWSKA 66 Granat Skarżysko 3.10 Kielce

kula
13,19 Maria GAWEŁ 63 Budowlani Kielce 24.07 La Queue-en-Brie
13,11 Dorota WASZCZUK 64 Budowlani Kielce 15.07 Spała
12,92 Anna WIECHEĆ 64 KSZO Ostrowiec 8.05 Mielec
10,92 Maria POWAŁKA 59 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
10,65 Beata BARTOSIK 65 Budowlani Kielce 25.07 Poznań
9,92 Halina KOWAL 62 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
9,82 Dorota WILK 64 Budowlani Kielce 20.07 Poznań
9,50 Agata MAZUR 65 Budowlani Kielce 10.07 Warszawa
9,48 Halina GRUDZIEŃ 65 Budowlani Kielce 26.06 Mielec
9,07 Iwona WASZCZUK 66 Budowlani Kielce 12.06 Kielce

dysk
45,96 Maria POWAŁKA 59 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
45,48 Maria GAWEŁ 63 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
44,60 Dorota WASZCZUK 64 Budowlani Kielce 27.06 Mielec
40,10 Beata BARTOSIK 65 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
37,48 Stanisława ŚLUSARCZYK 65 Budowlani Kielce 23.07 Poznań
36,60 Halina KOWAL 62 Budowlani Kielce 16.05 Kielce
34,46 Halina GRUDZIEŃ 65 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
33,16 Iwona WASZCZUK 66 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
28,10 Anna WIECHEĆ 64 KSZO Ostrowiec 2.05 Stalowa Wola
27,92 Małgorzata FILIPOWICZ 66 Orlicz Suchedniów 13.05 Skarżysko

oszczep
47,14 Jadwiga KUBICKA 64 Budowlani Kielce 26.06 Mielec
41,10 Jolanta PERLAK 65 Budowlani Kielce 22.05 Kielce
40,30 Krystyna NOWAK 62 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
33,54 Dorota WILK 64 Budowlani Kielce 27.06 Mielec
32,40 Barbara KRZYWDA 64 Budowlani Kielce 19.06 Kielce
32,20 Maria GAWEŁ 63 Budowlani Kielce 10.07 Warszawa
30,24 Małgorzata SYSKA 66 Budowlani Kielce 12.06 Kielce
28,46 Dorota WIĄCEK 65 Budowlani Kielce 30.05 Kielce
28,30 Agata MAZUR 65 Budowlani Kielce 26.06 Mielec
28,10 Maria POWAŁKA 59 Budowlani Kielce 10.07 Warszawa

7-bój
4.526 Dorota WILK 64 Budowlani Kielce 21.07 Poznań
(16,70 – 9,82 – 1,56 – 27,35 – 5,19 – 31,30 – 2.39,3)
płotki 76,2 cm/8,20 m (juniorki młodsze)
3.787 Aldona JASZEWSKA 66 Granat Skarżysko 3.10 Kielce
(16,7 – 6,32 – 1,35 – 26,7 – 4,83 – 21,30 – 2.39,4)
3.785 Barbara BRELSKA 66 Budowlani Kielce 27.06 Mielec
(16,7 – 8,52 – 1,50 – 29,0 – 4,27 – 22,94 – 2.42,8)
3.332 Agata BUJAKOWSKA 66 Budowlani Kielce 3.10 Kielce
(16,6 – 7,28 – 1,35 – 28,6 – 4,32 – 14,14 – 2.51,6)

5-bój (płotki 76,2 cm/8 m, kula 3 kg – młodziczka)
2.807 Edyta BOGUSZ 69 Granat 3.10 Kielce
(17,6 – 7,98 – 1,45 – 5,20 – 2.51,7)

Wyniki uzyskane w hali
50 m
pomiar ręczny
6,6 Mirosława JÓŹWIK 63 Budowlani Kielce 16.01 Kielce
6,7 Edyta PRĘDKA 66 Łysogóry Kielce 30.01 Kielce
6,8 Bożena SZCZEPANEK 63 Łysogóry Kielce 16.01 Kielce
6,8 Maria PIOTROWSKA 66 Budowlani Kielce 16.01 Kielce
6,9 Alicja POŁEĆ 64 Budowlani Kielce 16.01 Kielce
7,0 Iwona KRÓL 64 Łysogóry Kielce 16.01 Kielce
7,0 Ilona PYTLEWSKA 66 Budowlani Kielce 16.01 Kielce
7,0 Dorota JÓŹWIK 66 Budowlani Kielce 16.01 Kielce
7,0 Ewa SKOTNICKA 65 Łysogóry Kielce 16.01 Kielce

300 m
44,49 Ewa SKOTNICKA 65 Łysogóry Kielce 13.02 Zabrze

400 m
56,01 Elżbieta KAPUSTA 60 Łysogóry Kielce 21.02 Zabrze

50 m ppł
pomiar ręczny
8,0 Bożena SZCZEPANEK 63 Łysogóry Kielce 17.01 Kielce
8,1 Barbara SCHIRMER 64 Budowlani Kielce 17.01 Kielce
76,2 cm (juniorka młodsza)
8,0 Barbara BRELSKA 66 Budowlani Kielce 30.01 Kielce

wzwyż
1,60 Anna SOŁTYSIK 64 Łysogóry Kielce 16.01 Kielce
1,50 Jolanta KRYCKA 67 Budowlani Kielce 16.01 Kielce
1,50 Alicja POŁEĆ 64 Budowlani Kielce 16.01 Kielce
1,45 Monika ORKISZ 66 Budowlani Kielce 16.01 Kielce

kula
12,60 Maria GAWEŁ 63 Budowlani Kielce 13.02 Zabrze
12,30 Dorota WASZCZUK 64 Budowlani Kielce 13.02 Zabrze
9,76 Beata BARTOSIK 65 Budowlani Kielce 17.01 Kielce
9,29 Halina KOWAL 62 Budowlani Kielce 17.01 Kielce
9,14 Jadwiga KUBICKA 64 Budowlani Kielce 17.01 Kielce

M ę ż c z y ź n i
100 m
11,04 Artur KAL 61 Budowlani Kielce 6.06 Białystok
11,30 Zbigniew GRUNT 61 Budowlani Kielce 6.06 Białystok
11,40 Piotr NAWARA 64 Budowlani Kielce 6.06 Białystok
11,63 Artur FIGARSKI 66 Granat Skarżysko 23.07 Poznań
11,81 Grzegorz BOJARSKI 68 Budowlani Kielce 19.09 Łódź
11,94 Grzegorz WANAT 61 Budowlani Kielce 6.06 Białystok
12,02 Janusz MASTALERZ 64 Granat Skarżysko 23.07 Poznań
wynik uzyskany z wiatrem
10,98 (4,8) Artur KAL 61 Budowlani Kielce 29.05 Warszawa
pomiar ręczny
10,7 Czesław PIOTROWSKI 64 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
10,7 Artur KAL 61 Budowlani Kielce 15.07 Spała
10,9 Zbigniew GRUNT 61 Budowlani Kielce 24.09 Magdeburg
11,0 Wiesław PULUT 63 niestow. Kielce 15.05 Kielce
11,2 Piotr NAWARA 64 Budowlani Kielce 8.05 Mielec
11,2 Artur FIGARSKI 66 Granat Skarżysko 15.05 Kielce
11,3 Sławomir SOKOŁOWSKI 62 KSZO Ostrowiec 15.05 Kielce
11,4 Krzysztof JÓŹWIK 61 Budowlani Kielce 8.05 Mielec
11,4 Grzegorz BOJARSKI 68 Budowlani Kielce 25.09 Ostrowiec
11,4 Sławomir MACEK 62 Budowlani Kielce 2.10 Kielce

200 m
22,39 Artur KAL 61 Budowlani Kielce 30.05 Warszawa
22,67 Czesław PIOTROWSKI 64 Budowlani Kielce 6.06 Białystok
23,43 Andrzej REK 62 Granat Skarżysko 19.09 Łódź
23,06 Piotr NAWARA 64 Budowlani Kielce 15.08 Warszawa
23,82 Krzysztof JÓŹWIK 61 Budowlani Kielce 22.05 Warszawa
23,95 Sławomir MACEK 62 Budowlani Kielce 19.09 Łódź
23,95 Artur FIGARSKI 66 Granat Skarżysko 19.09 Warszawa
24,23 Grzegorz BOJARSKI 68 Budowlani Kielce 19.09 Łódź
24,30 Marek LISOWSKI 64 Budowlani Kielce 19.09 Łódź
pomiar ręczny
21,9 Czesław PIOTROWSKI 64 Budowlani Kielce 28.08 Kielce
22,3 Artur KAL 61 Budowlani Kielce 1.08 Warszawa
22,4 Piotr NAWARA 64 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
22,6 Zbigniew KORCZAK 64 niestow. Kielce 27.06 Mielec
22,7 Artur FIGARSKI 66 Granat Skarżysko 20.06 Kielce
22,8 Andrzej REK 62 Granat Skarżysko 16.05 Kielce
22,9 Zbigniew GRUNT 61 Budowlani Kielce 08 Poznań
23,0 Krzysztof JÓŹWIK 61 Budowlani Kielce 9.07 Spała
23,0 Sławomir MACEK 61 Budowlani Kielce 2.10 Kielce
23,5 Sławomir GŁOGOWSKI 64 Budowlani Kielce 20.06 Kielce

300 m
pomiar ręczny
36,9 Czesław PIOTROWSKI 64 Budowlani Kielce 2.05 Kielcee
39,0 Grzegorz BOJARSKI 68 Budowlani Kielce 23.05 Kielce
39,2 Włodzimierz FIT 67 Neptun Końskie 25.09 Ostrowiec
39,4 Krzysztof SIDOWSKI 67 KSZO Ostrowiec 25.09 Ostrowiec

400 m
50,48 Piotr NAWARA 64 Budowlani Kielce 20.07 Poznań
50,52 Czesław PIOTROWSKI 64 Budowlani Kielce 20.08 Warszawa
51,12 Wiesław PULUT 63 niestow. Kielce 20.07 Poznań
52,34 Andrzej SKOTNICKI 64 Budowlani Kielce 20.08 Warszawa
52,50 Sławomir RYMARCZYK 64 Budowlani Kielce 20.08 Warszawa
52,92 Janusz MASTALERZ 64 Granat Skarżysko 20.07 Poznań
53,16 Grzegorz WANAT 61 Budowlani Kielce 29.05 Kraków
55,74 Grzegorz URBANIAK 66 Budowlani Kielce 23.07 Poznań
pomiar ręczny
50,4 Piotr NAWARA 64 Budowlani Kielce 6.08 Warszawa
50,6 Czesław PIOTROWSKI 64 Budowlani Kielce 26.06 Mielec
50,8 Krzysztof JÓŹWIK 61 Budowlani Kielce 15.07 Spała
50,8 Paweł REJ 63 Budowlani Kielce 15.07 Spała
50,9 Wiesław PULUT 63 niestow. Kielce 26.06 Mielec
51,7 Janusz STANEK 64 niestow. Kielce 19.06 Kielce
52,4 Jarosław WYDRYCH 63 niestow. Kielce 26.06 Mielec
52,6 Andrzej SKOTNICKI 64 Budowlani Kielce 29.05 Kielce
52,6 Janusz MASTALERZ 64 Granat Skarżysko 26.06 Mielec
52,6 Zbigniew KORCZAK 64 niestow. Kielce 19.09 Kielce

600 m
1.31,4 Dariusz BRESZKO 64 Granat Skarżysko 23.08 Ostrowiec

800 m
1.55,05 Witold URBANIAK 62 Budowlani Kielce 6.06 Białystok
1.55,6 Janusz STANEK 64 niestow. Kielce 27.06 Mielec
1.56,06 Sławomir RYMARCZYK 64 Budowlani Kielce 21.08 Warszawa
1.56,6 Andrzej SKOTNICKI 64 Budowlani Kielce 27.06 Mielec
1.57,8 Paweł REJ 63 Budowlani Kielce 8.05 Mielec
1.58,68 Dariusz KACZMARSKI 62 Granat Skarżysko 22.05 Warszawa
1.59,12 Zbigniew PASEK 63 Budowlani Kielce 22.05 Warszawa
1.59,4 Zbigniew BARTCZAK 64 KSZO Ostrowiec 16.05 Kielce
2.05,0 Robert FORTUNA 66 Budowlani Kielce 8.05 Mielec
2.06,8 Dariusz BRESZKO 64 Granat Skarżysko 20.06 Kielce

1000 m
2.32,0 Zbigniew PASEK 63 Budowlani Kielce 9.07 Spała
2.36,5 Andrzej SKOTNICKI 64 Budowlani Kielce 9.07 Spała
2.38,8 Dariusz KACZMARSKI 62 Granat Skarżysko 1.05 Radom
2.39,2 Robert FORTUNA 66 Budowlani Kielce 9.07 Spała
2.40,0 Waldemar MOŻDŻONEK 62 Budowlani Kielce 2.05 Kielce
2.42,0 Zbigniew BARTCZAK 64 KSZO Ostrowiec 2.05 Stalowa Wola
2.42,3 Sławomir RYMARCZYK 64 Budowlani Kielce 2.05 Kielce
2.44,2 Dariusz BRESZKO 64 Granat Skarżysko 1.05 Radom
2.47,8 Jacek PASEK 66 Granat Skarżysko 1.05 Radom
2.49,5 Zbigniew PASIERBEK 63 Budowlani Kielce 2.05 Kielce

1500 m
3.55,02 Sławomir RYMARCZYK 64 Budowlani Kielce 21.07 Poznań
3.56,30 Bohdan SABA 53 Budowlani Kielce 20.08 Warszawa
3.59,4 Waldemar MOŻDŻONEK 62 Budowlani Kielce 6.08 Warszawa
3.59,89 Aleksander NIWIŃSKI 62 Budowlani Kielce 20.08 Warszawa
4.00,44 Dariusz KACZMARSKI 62 Granat Skarżysko 12.06 Kraków
4.04,4 Andrzej SKOTNICKI 64 Budowlani Kielce 19.06 Kielce
4.04,62 Zbigniew PASEK 63 Budowlani Kielce 30.07 Warszawa
4.12,7 Dariusz BRESZKO 64 Granat Skarżysko 19.06 Kielce
4.24,0 Mariusz KACZMARSKI 66 KSZO Ostrowiec 12.06 Ostrowiec
4.25,6 Radosław STAŃCZYKOWSKI 63 Budowlani Kielce 19.06 Kielce

2000 m (młodzik)
6.12,6 LECH 67 SP 3 Kazimierza Wielka 23.05 Kielce

3000 m
8.25,48 Bohdan SABA 53 Budowlani Kielce 21.08 Warszawa
8.36,1 Władysław DOŃCZYK 52 Budowlani Kielce 16.05 Kielce
8.56,8 Waldemar MOŻDŻONEK 62 Budowlani Kielce 16.05 Kielce
8.59,4 Dariusz BRESZKO 64 Granat Skarżysko 22.05 Kielce
9.00,0 Aleksander NIWIŃSKI 62 Budowlani Kielce 16.05 Kielce
9.00,1 Sławomir RYMARCZYK 64 Budowlani Kielce 22.05 Kielce
9.11,0 Dariusz KACZMARSKI 62 Granat Skarżysko 5.09 Grójec
9.18,8 Radosław STAŃCZYKOWSKI 63 Budowlani Kielce 12.09 Radom
9.23,0 Zbigniew PASEK 63 Budowlani Kielce 8.05 Mielec
9.31,1 Zbigniew PASIERBEK 63 Budowlani Kielce 22.05 Kielce

5000 m
14.30,74 Ryszard KRUKAR 54 Budowlani Kielce 6.06 Białystok
14.32,05 Władysław DOŃCZYK 52 Budowlani Kielce 6.06 Białystok
15.00,2 Bohdan SABA 53 Budowlani Kielce 28.08 Kielce
15.19,27 Dariusz KACZMARSKI 62 Granat Skarżysko 30.07 Warszawa
15.32,84 Aleksander NIWIŃSKI 62 Budowlani Kielce 13.06 Kraków
15.43,64 Dariusz BRESZKO 64 Granat Skarżysko 19.09 Warszawa
15.57,73 Waldemar MOŻDŻONEK 62 Budowlani Kielce 19.09 Łódź
15.59,69 Radosław STAŃCZYKOWSKI 63 Budowlani Kielce 19.09 Łódź
16.25,8 Witold BOŻKIEWICZ 64 LZS Jędrzejów 16.07 Bydgoszcz

10 000 m
30.09,71 Ryszard KRUKAR 54 Budowlani Kielce 11.06 Kraków
30.21,11 Władysław DOŃCZYK 52 Budowlani Kielce 30.05 Warszawa
30.41,20 Bohdan SABA 53 Budowlani Kielce 15.08 Warszawa
33.19,06 Aleksander NIWIŃSKI 62 Budowlani Kielce 3-.05 Warszawa

20 km
1:01.12,6 Bohdan SABA 53 Budowlani Kielce 4.04 Brzeszcze
1:01.22,6 Ryszard KRUKAR 54 Budowlani Kielce 4.04 Brzeszcze
1:02.39,8 Władysław DOŃCZYK 52 Budowlani Kielce 4.04 Brzeszcze
1:07.10,4 Aleksander NIWIŃSKI 62 Budowlani Kielce 4.04 Brzeszcze

maraton
2:21.31 Bohdan SABA 53 Budowlani Kielce 25.04 Dębno
2:22.53 Ryszard KRUKAR 54 Budowlani Kielce 25.04 Dębno
2:36.55 Władysław DOŃCZYK 52 Budowlani Kielce 27.06 Otwock
2:44.51 Witold BOŻKIEWICZ 64 LZS Jędrzejów 26.09 Warszawa
2:46.31 Jan BECELEWSKI 57 Budowlani Kielce 26.09 Warszawa
2:50.06 Dariusz BRESZKO 64 Granat Skarżysko 26.09 Warszawa
2:52.20 Aleksander NIWIŃSKI 62 Budowlani Kielce 26.09 Warszawa
3:06.59 Adam OSAJDA 63 niestow. Kielce 26.09 Warszawa
3:16.29 Marek SIUDAK 56 niestow. Kielce 26.09 Warszawa
3:19.00 Zbigniew PASIERBEK 63 Budowlani Kielce 26.09 Warszawa

110 m ppł
16,00 Piotr KUMIĘGA 64 Budowlani Kielce 15.07 Spała
16,33 Wiesław PULUT 63 niestow. Kielce 21.07 Poznań
16,92 Janusz MASTALERZ 64 Granat Skarżysko 21.07 Poznań
wynik uzyskany z wiatrem
15,72 (2,8) Jarosław WYDRYCH 63 niestow. Kielce 29.05 Warszawa
pomiar ręczny
15,6 Tomasz KOZŁOWSKI 64 KSZO Ostrowiec 20.06 Kielce
15,8 Jarosław WYDRYCH 63 niestow. Kielce 27.06 Mielec
15,9 Piotr KUMIĘGA 64 Budowlani Kielce 19.06 Kielce
15,9 Wiesław PULUT 63 niestow. Kielce 27.06 Mielec
16,4 Janusz MASTALERZ 64 Granat Skarżysko 27.06 Mielec
17,1 Marek KALWAT 63 Budowlani Kielce 19.06 Kielce
18,8 Sławomir GŁOGOWSKI 64 Budowlani Kielce 2.05 Kielce
20,0 Piotr RYLSKI 66 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
100 cm (juniorzy młodsi)
16,13 Wojciech BIELEWICZ 66 Budowlani Kielce 24.07 Poznań
17,80 Grzegorz URBANIAK 66 Budowlani Kielce 24.07 Poznań
pomiar ręczny
16,0 Wojciech BIELEWICZ 66 Budowlani Kielce 26.06 Mielec
17,5 Piotr RYLSKI 66 Budowlani Kielce 26.06 Mielec
91,4 cm (młodzicy)
pomiar ręczny
17,2 Szymon WIKŁO 67 Orlicz Suchedniów 19.06 Tarnów
17,2 Mariusz ŁAZOWSKI 67 Budowlani Kielce 19.06 Tarnów

400 m ppł
54,56 Paweł REJ 63 Budowlani Kielce 21.07 Poznań
55,05 Krzysztof JÓŹWIK 61 Budowlani Kielce 6.06 Białystok
56,50 Grzegorz WANAT 61 Budowlani Kielce 29.05 Warszawa
58,18 Janusz MASTALERZ 64 Granat Skarżysko 19.09 Warszawa
61,34 Robert FORTUNA 66 Budowlani Kielce 4.09 Bydgoszcz
pomiar ręczny
55,5 Krzysztof JÓŹWIK 61 Budowlani Kielce 16.05 Kielce
56,4 Paweł REJ 63 Budowlani Kielce 22.05 Kielce
56,8 Grzegorz WANAT 61 Budowlani Kielce 16.05 Kielce
57,8 Janusz OZDOBA 55 KSZO Ostrowiec 16.05 Kielce
58,3 Marek KALWAT 63 Budowlani Kielce 20.06 Kielce
58,5 Robert KWIECIEŃ 63 niestow. Kielce 13.06 Kielce
58,9 Robert FORTUNA 66 Budowlani Kielce 22.05 Kielce
58,9 Janusz MASTALERZ 64 Granat Skarżysko 4.09 Rzeszów
59,0 Andrzej SKOTNICKI 64 Budowlani Kielce 30.05 Kielce
61,0 Krzysztof GAJEWSKI 63 Granat Skarżysko 22.05 Kielce
84 cm (junior młodszy)
57,84 Robert FORTUNA 66 Budowlani Kielce 25.07 Poznań
pomiar ręczny
59,0 Robert FORTUNA 66 Budowlani Kielce 27.06 Mielec

2000 m prz (junior)
6.29,87 Zbigniew PASIERBEK 63 Budowlani Kielce 4.09 Bydgoszcz

3000 m prz
9.12,54 Dariusz KACZMARSKI 62 Granat Skarżysko 19.09 Warszawa
10.00,7 Zbigniew PASIERBEK 63 Budowlani Kielce 16.05 Kielce
10.18,0 Jacek REK 66 Granat Skarżysko 16.05 Kielce
10.23,4 Jacek PASEK 63 Granat Skarżysko 16.05 Kielce
10.31,2 Zbigniew PASEK 63 Budowlani Kielce 16.05 Kielce

4×100 m
42,18 BUDOWLANI Kielce 6.06 Białystok
(Z. GRUNT, 61 – A. KAL, 61 – P. NAWARA, 64 – Cz. PIOTROWSKI, 64)
pomiar ręczny
42,8 BUDOWLANI Kielce 28.08 Kielce
(Z. GRUNT, 61 – A. KAL, 61 – P. NAWARA, 64 – Cz. PIOTROWSKI, 64)
45,1 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 15.05 Kielce
(Z. STĘPIEŃ, 59 – T. KOZŁOWSKI, 64 – K. SYROPIATKO, 65 – S. SOKOŁOWSKI, 62)
46,0 GRANAT Skarżysko-Kamienna 19.06 Kielce
(A. FIGARSKI, 66 – K. KURP, 66 – J. MASTALERZ, 64 – R. PÓŁTORAK, 65)
47,4 BUDOWLANI II Kielce 15.05 Kielce
(P. ZIACH, 66 – D. NYCZ, 66 – M. TEKIEL, 66 – G. BOJARSKI, 68)
najlepsi juniorzy
45,9 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 22.05 Kielce
(R. POLIT, 65 – T. KOZŁOWSKI, 64 – K. SYROPIATKO, 65 – P. PIETRUSZKA, 65)
najlepsi juniorzy młodsi
46,8 GRANAT Skarżysko-Kamienna 22.05 Kielce
(A. FIGARSKI, 66 – R. PÓŁTORAK, 65 – T. WOŹNIAK, 65 – K. KURP, 66)
najlepsi młodzicy
48,5 BUDOWLANI Kielce 12.06 Kielce
(M. ŁAZOWSKI, 67 – M. DOMAGAŁA, 67 – G. BOJARSKI, 68 – J. URBANIAK, 67)

4×400 m
3.24,6 BUDOWLANI Kielce 27.06 Mielec
(Cz. PIOTROWSKI, 64 – P. NAWARA, 64 – P. REJ, 63 – S. RYMARCZYK, 64)
3.42,0 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 16.05 Kielce
(M. KACZMARSKI, 66 – R. POLIT, 65 – Z. MENDYK, 66 – M. GAJOWIK, 65)
3.47,2 GRANAT Skarżysko-Kamienna 13.06 Kielce
(A. FIGARSKI, 66 – R. PÓŁTORAK, 65 – K. KURP, 66 – J. REK, 66)
3.53,7 BUDOWLANI II Kielce 13.06 Kielce
(R. BEDNARSKI, 66 – A. CIERPIAŁA, 66 – R. FORTUNA, 66 – P. RYLSKI, 66)

wzwyż
1,90 Cezary PAJEK 65 niestow. Kielce 15.05 Kielce
1,86 Wiesław PULUT 63 niestow. Kielce 26.06 Mielec
1,85 Piotr RYLSKI 66 Budowlani Kielce 19.09 Ostrowiec
1,83 Jarosław WYDRYCH 63 niestow. Kielce 26.06 Mielec
1,80 Janusz MASTALERZ 64 Granat Skarżysko 26.06 Mielec
1,75 Artur LIPKA 65 KSZO Ostrowiec 22.05 Kielce
1,75 Tomasz RABAN 65 KSZO Ostrowiec 22.05 Kielce
1,75 Marek KALWAT 63 Budowlani Kielce 26.06 Mielec
1,75 Wojciech BIELEWICZ 66 Budowlani Kielce 13.09 Kielce
1,70 Konrad STĘPIEŃ 68 Granat Skarżysko 29.05 Kielce
1,70 Grzegorz URBANIAK 66 Budowlani Kielce 26.06 Mielec
1,70 Grzegorz FURMANEK 66 Budowlani Kielce 15.07 Warszawa
1,70 Jerzy URBANIAK 67 Budowlani Kielce 3.10 Kielce

tyczka
4,20 Jarosław WYDRYCH 63 niestow. Kielce 22.05 Kielce
3,80 Marek KALWAT 63 Budowlani Kielce 13.06 Kraków
3,60 Mirosław STAŃCZYK 63 niestow. Kielce 16.05 Kielce
3,60 Janusz MASTALERZ 64 Granat Skarżysko 21.07 Poznań
3,15 Wiesław PULUT 63 niestow. Kielce 27.06 Mielec
3,10 Grzegorz URBANIAK 66 Budowlani Kielce 16.05 Kielce

w dal
6,88 Sławomir GŁOGOWSKI 64 Budowlani Kielce 2.10 Kielce
6,85 Jarosław WYDRYCH 63 niestow. Kielce 16.05 Kielce
6,65 Klaudiusz SYROPIATKO 65 KSZO Ostrowiec 12.06 Kielce
6,59 Wojciech BIELEWICZ 66 Budowlani Kielce 2.10 Kielce
6,53 Andrzej REK 62 Granat Skarżysko 22.05 Kielce
6,46 Zbigniew STAŃKO 65 niestow. Kielce 16.05 Kielce
6,45 Cezary PAJEK 65 niestow. Kielce 13.06 Kielce
6,42 Wiesław PULUT 63 niestow. Kielce 26.06 Mielec
6,40 Mirosław URBANIAK 64 Budowlani Kielce 16.05 Kielce
6,40 Marek KALWAT 63 Budowlani Kielce 16.06 Mielec

trójskok
14,26 Wojciech BIELEWICZ 66 Budowlani Kielce 27.06 Mielec
13,74 Włodzimierz KAPTUR 59 niestow. Kielce 16.05 Kielce
13,05 Klaudiusz SYROPIATKO 65 KSZO Ostrowiec 19.06 Kielce
12,95 Jacek KUCHARSKI 64 KSZO Ostrowiec 16.05 Kielce
12,81 Andrzej REK 62 Granat Skarżysko 13.05 Skarżysko
12,73 Mirosław WÓJTOWICZ 63 ZSR Bałtów 8.10 Kielce
12,12 Wojciech PORĘBSKI 65 Budowlani Kielce 13.06 Kielce
12,08 Grzegorz DANIEL 65 KSZO Ostrowiec 8.05 Ostrowiec
11,62 Cezary LEŚKIEWICZ 65 KSZO Ostrowiec 8.05 Ostrowiec
11,49 Jerzy URBANIAK 67 Budowlani Kielce 13.06 Kielce

kula
12,81 Sławomir MALARCZYK 65 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
12,50 Marian MAKOWSKI 61 Budowlani Kielce 15.05 Kielce
11,48 Janusz MASTALERZ 64 Granat Skarżysko 20.07 Poznań
11,31 Wiesław ZIELIŃSKI 50 Granat Skarżysko 15.05 Kielce
11,20 Jarosław WYDRYCH 63 niestow. Kielce 26.06 Mielec
10,94 Marian ZIELIŃSKI 59 Granat Skarżysko 15.05 Kielce
10,69 Jarosław SŁOKA 64 Granat Skarżysko 22.05 Kielce
10,08 Wiesław PULUT 63 niestow. Kielce 26.06 Mielec
9,85 Marek KALWAT 63 Budowlani Kielce 26.06 Mielec
9,78 Grzegorz ZARĘBA 65 KSZO Ostrowiec 19.06 Kielce
6 kg (junior młodszy)
14,15 Sławomir MALARCZYK 65 Budowlani Kielce 24.07 Poznań
5 kg (młodzik)
12,12 Lech WILIMOWICZ 67 Neptun Końskie 4.06 Końskie

dysk
46,82 Sławomir MALARCZYK 65 Budowlani Kielce 22.05 Kielce
45,52 Marian ZIELIŃSKI 59 Granat Skarżysko 15.05 Kielce
40,74 Wiesław ZIELIŃSKI 50 Granat Skarżysko 15.05 Kielce
40,02 Grzegorz NIWIŃSKI 64 Budowlani Kielce 27.06 Mielec
38,28 Janusz MASTALERZ 64 Granat Skarżysko 21.07 Poznań
34,78 Mirosław DONOCH 64 KSZO Ostrowiec 22.05 Kielce
33,22 Jarosław WYDRYCH 63 niestow. Kielce 27.06 Mielec
31,34 Grzegorz ZARĘBA 65 KSZO Ostrowiec 2.05 Stalowa Wola
26,34 Wojciech RYTEL 66 Granat Skarżysko 4.09 Rzeszów
25,72 Marek KALWAT 63 Budowlani Kielce 27.06 Mielec
1,5 kg (juniorzy młodsi)
52,74 Sławomir MALARCZYK 65 Budowlani Kielce 23.07 Poznań
41,82 Grzegorz FURMANEK 66 Budowlani Kielce 23.07 Poznań
37,84 Grzegorz ZARĘBA 65 KSZO Ostrowiec 8.05 Ostrowiec
1 kg (młodzik)
35,38 Jerzy URBANIAK 67 Budowlani Kielce 29.05 Kielce

młot
56,08 Marian MAKOWSKI 61 Budowlani Kielce 6.06 Białystok
48,00 Wiesław ZIELIŃSKI 50 Granat Skarżysko 15.05 Kielce
46,72 Grzegorz NIWIŃSKI 64 Budowlani Kielce 20.07 Poznań
44,00 Maciej BLEDZIEWSKI 64 Budowlani Kielce 2.05 Kielce
41,22 Grzegorz FURMANEK 66 Budowlani Kielce 2.05 Kielce
34,30 Sławomir MALARCZYK 65 Budowlani Kielce 16.05 Kielce
30,18 Janusz CZARNECKI 64 Granat Skarżysko 4.09 Rzeszów
28,00 Marek ŚLĘZAK 64 Granat Skarżysko 19.06 Kielce
6 kg (junior młodszy)
50,30 Grzegorz FURMANEK 66 Budowlani Kielce 26.06 Mielec

oszczep
59,00 Marek ZYZMAN 58 Granat Skarżysko 15.05 Kielce
52,84 Jacek KUCHARCZYK 64 KSZO Ostrowiec 29.05 Kielce
46,90 Marek KALWAT 63 Budowlani Kielce 19.06 Kielce
45,94 Janusz MASTALERZ 64 Granat Skarżysko 27.06 Mielec
43,90 Mirosław KOMENDA 66 KSZO Ostrowiec 20.10 Ostrowiec
43,44 Jarosław WYDRYCH 63 niestow. Kielce 27.06 Mielec
42,90 Grzegorz NIWIŃSKI 64 Budowlani Kielce 10.07 Warszawa
40,52 Wojciech PORĘBSKI 65 Budowlani Kielce 30.05 Kielce
40,30 Grzegorz FURMANEK 66 Budowlani Kielce 10.07 Warszawa
39,02 Jarosław STANDO 66 Granat Skarżysko 13.06 Kielce

10-bój
6.317 Jarosław WYDRYCH 63 niestow. Kielce 27.06 Mielec
(11,6 – 6,77 – 11,20 – 1,83 – 52,4 – 15,8 – 33,22 – 4,10 – 43,44 – 5.34,3)
6.227 Wiesław PULUT 63 niestow. Kielce 27.06 Mielec
(11,2 – 6,42 – 10,08 – 1,86 – 50,9 – 15,9 – 27,36 – 3,15 – 37,92 – 4.27,2)
6.166 Janusz MASTALERZ 64 Granat Skarżysko 27.06 Mielec
(11,8 – 6,01 – 10,73 – 1,80 – 52,6 – 16,4 – 36,56 – 3,25 – 45,94 – 4.36,9)
5.811 Marek KALWAT 63 Budowlani Kielce 27.06 Mielec
(12,2 – 6,40 – 9,85 – 1,75 – 55,0 – 17,8 – 25,72 – 3,60 – 42,98 – 4.30,4)
płotki 100 cm, kula 6 kg, dysk 1,5 kg (junior młodszy)
5.218 Grzegorz URBANIAK 66 Budowlani Kielce 27.06 Mielec
(12,6 – 5,79 – 9,00 – 1,70 – 57,4 – 17,7 – 27,42 – ? – 35,00 – 5.16,2)

6-bój (kula 5 kg, płotki 91,4 cm, oszczep 600 g, młodzik)
3.324 Jerzy URBANIAK 67 Budowlani Kielce 3.10 Kielce
(11,9 – 5,81 – 10,44 – 17,5 – 1,70 – 37,96)

chód 5000 m
24.53,4 Dariusz MAZUR 62 Granat Skarżysko 16.05 Kielce
28.47,0 Artur CIERPIAŁA 66 Budowlani Kielce 13.06 Kielce
28.49,0 Grzegorz ŚLUSARCZYK 66 Granat Skarżysko 13.06 Kielce
29.04,0 Alfred BODO 66 Granat Skarżysko 13.06 Kielce

chód 10 km
50.53,0 Dariusz MAZUR 62 Granat Skarżysko 22.05 Kalisz

Wyniki uzyskane w hali
50 m
pomiar ręczny
5,9 Artur KAL 61 Budowlani Kielce 16.01 Kielce
5,9 Wiesław PULUT 63 Łysogóry Kielce 30.01 Kielce
6,0 Czesław PIOTROWSKI 64 Budowlani Kielce 16.01 Kielce
6,0 Dariusz GRUNT 64 Budowlani Kielce 16.01 Kielce
6,1 Jarosław DĄBROWSKI 66 Łysogóry Kielce 30.01 Kielce
6,2 Ireneusz POWAŁEK 64 Łysogóry Kielce 16.01 Kielce
6,2 Mirosław URBANIAK 64 Budowlani Kielce 16.01 Kielce
6,2 Zbigniew KORCZAK 64 Łysogóry Kielce 16.01 Kielce
6,2 Piotr NAWARA 64 Budowlani Kielce 16.01 Kielce

300 m
36,87 Czesław PIOTROWSKI 64 Budowlani Kielce 13.02 Zabrze

800 m
1.59,78 Janusz STANEK 64 Łysogóry Kielce 13.02 Zabrze

50 m ppł
pomiar ręczny
7,1 Jarosław WYDRYCH 63 Łysogóry Kielce 30.01 Kielce
7,5 Sławomir GŁOGOWSKI 64 Budowlani Kielce 17.01 Kielce
7,5 Wiesław PULUT 63 Łysogóry Kielce 17.01 Kielce
7,7 Janusz MACIEJEC 63 Łysogóry Kielce 17.01 Kielce
7,8 Mirosław STAŃCZYK 63 Łysogóry Kielce 17.01 Kielce
100 cm (juniorzy młodsi)
7,5 Grzegorz URBANIAK 66 Budowlani Kielce 17.01 Kielce
7,6 Piotr ZIACH 66 Budowlani Kielce 17.01 Kielce

wzwyż
1,93 Wiesław PULUT 63 Łysogóry Kielce 17.01 Kielce
1,83 Piotr RYBA 63 Łysogóry Kielce 17.01 Kielce
1,80 Cezary PAJEK 65 Łysogóry Kielce 17.01 Kielce
1,80 Jarosław WYDRYCH 63 Łysogóry Kielce 17.01 Kielce
1,75 Mirosław STAŃCZYK 63 Łysogóry Kielce 17.01 Kielce
1,75 Janusz MACIEJEC 63 Łysogóry Kielce 17.01 Kielce
1,70 Sławomir GŁOGOWSKI 64 Budowlani Kielce 17.01 Kielce
1,70 Jerzy URBANIAK 67 Budowlani Kielce 17.01 Kielce

kula
6 kg (junior młodszy)
13,00 Sławomir MALARCZYK 65 Budowlani Kielce 17.01 Kielce

Opracowano na podstawie:
1. Zestawienie najlepszych wyników uzyskanych przez lekkoatletów OZLA Kielce w roku 1982, maszynopis z archiwum OZLA;
2. Rocznik 1982, sekcja lekkoatletyczna KS Budowlani Kielce, oprac. Adam Jóźwik;
3. Kronika sekcji lekkoatletycznej ZKS Granat Skarżysko-Kamienna, rękopis autorstwa Bogdana Winiarskiego;
4. Rocznik PZLA 1982, oprac. Michał Wróblewski, Warszawa 1983;
5. miesięcznik „Lekkoatletyka”, Warszawa, 1982 – 1983;
6. dziennik „Słowo Ludu”, Kielce, styczeń 1982 – styczeń 1983;
7. Janusz Waśko, Polscy lekkoatleci na listach światowych 1921-2002, Warszawa – Zamość 2003;
Zdjęcia ze zbiorów Andrzeja Kala, Antoniego Pawłowskiego i Janusza Stanka.