Mistrzyni wśród seniorek, dziesięć medali juniorek. 400 m ppł kobiet

Barbara Kwietniewska i Edyta Pura to zdecydowane liderki biegu na 400 m przez płotki w historii świętokrzyskiej lekkoatletyki. Jako jedyne biegały ten dystans poniżej minuty, odniosły też największe sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Edyta Pura (fot. Paweł Małecki)

Barbara Kwietniewska

Kwietniewska, specjalizująca się w biegu płaskim na 400 m, przez płotki biegała sporadycznie, ale to właśnie w tej konkurencji zdobyła swój jedyny indywidualnie tytuł mistrzyni Polski w kategorii seniorek. Dokonała tego jako zawodniczka Łysogór Kielce 31 sierpnia 1980 r. w Łodzi, pokonując po doskonałym finiszu faworytkę do zwycięstwa Elżbietę Katolik z Wisły Kraków.

Rok wcześniej, gdy reprezentowała kielecką Lechię, wywalczyła brązowy medal. Ponadto w 1977 r. wystartowała w pierwszej reprezentacji Polski w meczu z Finlandią w Bydgoszczy, zajmując trzecią lokatę. Była wówczas zawodniczką AZS Nowi Kielce.

Czas 58,18 s uzyskany przez Kwietniewską w biegu po złoty medal na łódzkich mistrzostwach wciąż pozostaje rekordem województwa i od ponad 42 lat jest poza zasięgiem świętokrzyskich płotkarek. Stosunkowo najbliżej niego była Edyta Pura z WiR-u Łopuszno, która w biegu 400 m ppł zaczęła się specjalizować w wieku 19 lat. Ona też odniosła największy z zawodniczek naszego regionu międzynarodowy sukces w tej konkurencji.

Dokonała tego na mistrzostwach Europy juniorów w Kownie na Litwie w 2005 r. Bez problemu zapewniła sobie awans do finału, wygrywając serię eliminacyjną w świetnym czasie 59,05 s. W pojedynku decydującym o medalach pobiegła nieco wolniej – 59,37 s, co dało jej siódme miejsce. Dwa tygodnie wcześniej, na mistrzostwach Polski juniorów w Bydgoszczy, Pura wywalczyła złoty medal. Jako juniorka była też siódma w finale seniorowskich mistrzostw. Przez dwa kolejne lata reprezentowała AZS-AWF Warszawa, została w 2007 r. młodzieżową mistrzynią Polski, ale wyniku z Kowna już nie poprawiła.

Emilia Wielińska (fot. Paweł Małecki)

Na najwyższym podium Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, czyli mistrzostw juniorek młodszych w 2003 r. stanęła kolejna zawodniczka WiR-u Izabela Wijas. Srebrne medale w tej kategorii wieku wywalczyły: Emilia Wielińska z Budowlanych Kielce (dwukrotnie), Anna Waligórska z WiR-u oraz Dominika Narewska i Aneta Jakuszewska z Wisły Sandomierz. Ta ostatnia zawodniczka była też wicemistrzynią wśród juniorek. Jeśli jeszcze chodzi o juniorki młodsze, to brązowe medale zdobyły Narewska i Anna Kasprzyk z AZS Nowi.

Zaszczytu startu w biało-czerwonych barwach w biegu na 400 m ppł prócz Kwietniewskiej i Pury dostąpiły jeszcze Wielińska (w meczu juniorek) i Urszula Adamiec z Budowlanych (w drugiej reprezentacji juniorek młodszych).

Z wynikiem 58,18 s Barbara Kwietniewska uplasowała się na 40. miejscu na świecie i pierwszym w Polsce w 1980 r. W światowych tabelach znalazła się także na 77. pozycji w 1977 r., a w polskich jeszcze trzykrotnie w pierwszej dziesiątce. Ósme lokaty zajmowały w niej Aneta Jakuszewska i Edyta Pura. W drugiej dziesiątce znalazły się: Anna Waligórska, Izabela Wijas, Emilia Wielińska, Dominika Narewska, Anna Komisarczyk z Budowlanych i Iwona Rożej z Żaka Kielce, a na początku rozgrywania tej konkurencji w latach 70. Celina Magala i Małgorzata Szymkiewicz z Budowlanych oraz Halina Jop i Ewa Starościak z Nowych.

Wykaz najważniejszych osiągnięć świętokrzyskich biegaczek na 400 m przez płotki, zestawienie najlepszych wyników i zawodniczek w historii oraz rozwój rekordu okręgu/województwa znajduje się w zakładce „Statystyka i rekordy„.