Mateusz Borkowski pobiegł szybciej od rekordu Polski

Ponad półtorej sekundy szybciej od halowego rekordu Polski juniorów przebiegł 800 m Mateusz Borkowski podczas mityngu Copernicus Cup w Toruniu. Biegacz LKB Rudnik nie został jednak rekordzistą, ponieważ o 0,02 s wyprzedził go inny junior Radosław Russ z Vectry Włocławek. Obydwaj spisali się znakomicie w biegu, który wygrał aktualny mistrz Europy Adam Kszczot z RKS Łódź w czasie 1.47,05. Drugie miejsce zajął Kenijczyk Timothy Kitum z rezultatem 1.47,54.
Szósty na mecie Radosław Russ miał 1.49,42, a siódmy Mateusz Borkowski – 1.49,44. Obydwa wyniki są zdecydowanie lepsze od dotychczasowego rekordu Polski juniorów w hali, który od 2008 roku należał do Adama Kszczota i wynosił 1.51,01. Nowym rekordzistą został więc biegacz z Włocławka, który ma 19 lat i jest rok starszy Borkowskiego. Biegaczowi z Rudnika na pocieszenie pozostaje nieoficjalny rekord Polski 18-latków. Poprawił także zdecydowanie, bo aż o 3,20 s halowy rekord województwa juniorów i seniorów, który ustanowił w pierwszym tegorocznym starcie 17 stycznia w Łodzi.
Mateusz Borkowski jest pierwszym świętokrzyskim juniorem w historii, który przebiegł 800 m poniżej 1 min 50 s. Ze starszych biegaczy ta sztuka udała się tylko dwóm: Wojciechwoi Jaroszowi z Juventy-Kobex Starachowice (1.48,45 w 2011 roku) i Wiktorowi Pietrzykowi z Budowlanych Kielce (1.49,49 w 1988 roku). Obydwaj uzyskali te wyniki na 400-metrowej bieżni na stadionie. W hali biega się trudniej, ponieważ bieżnia ma obwód 200 m.